Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Mastodon - Once more round the sun [2014]

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Mastodon - Once more round the sun [2014]



    01. Tread Lightly
    02. The Motherload
    03. High Road
    04. Once More 'Round The Sun
    05. Chimes At Midnight
    06. Asleep In The Deep
    07. Feast Your Eyes
    08. Aunt Lisa
    09. Ember City
    10. Halloween
    11. Diamond In The Witch House (feat. Scott Kelly of Neurosis)


    οκ ακόμη δεν έχει σκάσει μύτη όλο το άλμπουμ των θεούληδων, αλλά τα πρώτα δείγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Ως τώρα έχουμε τα

    Chimes At Midnight:

    με επική ψυχεδελοεισαγωγή και μια μικρη αναφορά στο Spectrelight στις ρυθμικές

    και το High Road:

    που θα μπορούσε άνετα να είναι Melvins κομμάτι.

    σε άλλα νέα, εδώ θα είναι κι ο Scott Kelly ως συνήθως, ενώ το εξώφυλλο που υπο άλλες συνθήκες έναν πρόχειρο εμετό θα μου τον έφερνε, νομίζω οτι κολλάει γάντι με τη μούρλα και το ψυχεδελικό στοιχείο των Μαστόδοντων.

    Άντε να βγει.
    Last edited by Tyler_Durden; 03-06-2014 at 13:57.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default



    φρέσκο
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  3. #3
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    το βίντεοκλιπ ρε μαλάκα...

    αγάπη
    I'll bury you in your god's fucked garden

  4. #4
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Φάνηκε πού θα πήγαινε το πράγμα με αυτή τη μαλακία που διάλεξαν για εξώφυλλο.

    Μηδέν, νερόβραστο, μια μαλακία και μισή, δεν ξέρω, κάπου ανάμεσα σε αυτά είμαι. Τα μόνα που σώζονται από το ναυάγιο είναι το Aunt Lisa μέχρι να μπουν οι μαζορέτες της Avril Lavigne και να καταστρέψουν την κομματάρα, το Halloween και το Diamonds..., και αυτό λόγω Scott Kelly.

    Τα υπόλοιπα ούτε για leftovers του Hunter δεν είναι, άσε που σιχάθηκα να ακούω τον Brann να τραγουδάει, λογικά θα βαρέθηκε με το πιο αδιάφορο drumming του έβερ και είπε να ξεδώσει αλλού.

    Μικρές εξαιρέσεις κάποια σόλο που είχαν αέρα Crack the Skye, τα 2μιση κομμάτια που είπα πιο πάνω, οι φωνητικές γραμμές που με κάνουν να δακρύζω από τα γέλια όταν τους φαντάζομαι να προσπαθούν να τις βγάλουν λάιβ και το παρακάτω βίντεο που μου θύμισε λίγη από την παλιά τρέλα του Sanders. Μόνο αυτό το τραγούδι βέβαια γιατί και αυτός ο δίσκος μια μαλακία είναι.



    Κρίμα, αλλά αυτοί έβαλαν τον πήχη τόσο ψηλά, ας πρόσεχαν.

  5. #5
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ψομι, να μην το αγοράσω δηλαδή;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #6
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Όχι, πάρ'το, εσένα λογικά θα σου αρέσει

  7. #7
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post


    φρέσκο

    πρωτοτύπησαν πάλι.


    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  8. #8
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Μηδέν, νερόβραστο, μια μαλακία και μισή
    Ελα ρε μου κάνει εντύπωση που δε σου αρέσει καθόλου. Εγώ είμαι στις 3-4 πρώτες ακροάσεις και ήδη το γουστάρω πολύ με εξαίρεση τρείς ενστάσεις* Πρόκειται για μίξη "Blood mountain" και "Τhe Hunter". Μετά τις πιο απλές συνθέσεις του "The Hunter" έχουμε επιστροφή στις σύνθετες αλλά γνώριμες χαοτικομάστοδον συνθέσεις, κρατώντας όμως αρκετή από την αισθητική και τις ψυχεδελοστιγμές του Hunter. Εισαγωγή στο δίσκο με ακουστικές κιθάρες που παραπέμπουν σε Death is this Communion (σε φάση Waste of Tiamat και Khanrad's Wall) των θεών High on Fire γαμηστερό δέσιμο γκρούβας (ενδεικτικά μόνο, εισαγωγή High Road) και ψυχεδέλειας (ενδεικτικά κι εδώ Asleep in Deep) και γενικά πολύ προσεγμένος δίσκος για μένα. Το ήδη γνωστό "Chimes at midnight" πάει καρφί σε ένα μελλοντικό "best of" της μπαντας, ενώ ο δίσκος έχει πολύ καλή ροή και δεν με κούρασε/μπούκωσε όπως όταν είχαν πρωτοακούσει τις δισκάρες Blood Mountain και CTS.

    Τα αρνητικά σημεία για μένα είναι 3: 1) κανα δύο χαζοχαρούμενες καθαρές μελωδικές φωνητικές γραμμές Bran (βλέπε ρεφρεν motherload)
    2) τα παιδάκια με το "Hey go, lets fuckin go" και
    3) τα διπλά μπερδεμένα φωνητικά στο ρεφρέν του Asleep in Deep που νομίζω οτι live θα ακούγονται αστεία

    κατα τα άλλα απο πλευράς ποιότητας νομίζω οτι τουλάχιστον ισοφαρίζει blood mountain, αν και θα είμαστε πιο σίγουροι με την πάροδο κάποιου χρόνου ακροάσεων ακόμη.
    Last edited by Tyler_Durden; 15-06-2014 at 11:13.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #9
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post

    Ελα ρε μου κάνει εντύπωση που δε σου αρέσει καθόλου
    Και σε μένα

    Το Halloween και το Aunt Lisa είναι τα μόνα κομμάτια που με έπιασαν απ'το λαιμό από την αρχή, με την 4η ακρόαση συμπάθησα λίγο και το Tread Lightly, βαριά βαριά και το ομώνυμο. Υπερβολικό το σχόλιό μου, αν το ακούσω άλλες 10 φορές λογικά θα κάνω κωλοτούμπα και θα πω ότι οκ, ωραίο είναι τελικά, αλλά για μένα δεν είναι εκεί το ζητούμενο, πρώτη φορά που βγάζουν δίσκο και κάθομαι και τον ακούω με το ζόρι για να βρω καλά σημεία. Τα οποία υπάρχουν, αλλά υπερισχύουν τα φεησπαλμς, δηλαδή, το Aunt Lisa, γιατί να χαλάσεις έτσι ένα τόσο ωραίο κομμάτι, γιατί. Και δε θέλω ψυχεδελοστιγμές στους mastodon μου, θέλω μελωδίες και ριφφς που να στάζουν κάβλα σαν εκείνο το σημείο στο Black Tongue που παραμιλούσαμε μαζί με Krux. Εδώ δεν μπορώ να τα βρω, εγώ τουλάχιστον

  10. #10
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    δε θέλω ψυχεδελοστιγμές στους mastodon μου
    αυτό δεκτόν καθότι γούστα, αν και εγώ τις γουστάρω τρομερά τις ψυχεδελικές στιγμές τους. Αλλά πάντα δεν ήταν παρούσες τουλάχιστον από το Blood Mountain και μετά; Θυμήσου πχ Siberian Devine με το τραγούδισμα του "Snow queen....Hypothermia" , ή όλο σχεδον το CTS ή τα πιο πρόσφατα "The Hunter" (το κομμάτι) ή το "stargasm". Θέλω να πω, πάντα υπήρχε η ψυχεδέλεια μέσα τους ίσως ακόμη κι από τα instrumental τους στα Remission kai Leviathan. Το Chimes δε σου άρεσε ας πούμε;

    Κατά τη γνώμη μου δώσε λίγο χρόνο γιατί ίσως να είχες άλλες προσδοκίες πριν το ακούσεις κι εκεί να έγκειται το βασικό ξενέρωμα. Ωστόσο ναι, για το τελείωμα του Aunt Lisa, χίλια δίκια.

    btw δεν είμαι συτός που μοιράζει μούτζες στο θρέντ
    Last edited by Tyler_Durden; 15-06-2014 at 13:10.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  11. #11
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    My bad, εννοούσα "δε θέλω άλλες ψυχεδελοστιγμές". Ισχύουν εννοείται όσα λες για siberian divide κλπ αλλά εκεί (νομίζω ότι) ήταν η μειοψηφία, εκτός από το Crack the Skye που ήταν ένας ολόκληρος δίσκος. Τότε βέβαια ο Brent είχε το πρόβλημα με το κεφάλι του και γούσταρε να γράφει με ακουστική κιθάρα και χόρτο για παρέα, ακόμα δεν γιατρεύτηκε; Από την άλλη εδώ δεν έχουμε ούτε ένα κομμάτι που να φτάνει hunter και sparrow.

    Έβαλα τώρα το chimes επειδή είδα που σ'αρέσει τόσο και με την 5η φορά το συμπάθησα μπορώ να πω, θύμισε λίγο Hunter ειδικά όταν τραγουδάει ο Hinds. Το είπα, σίγουρα θα κάνω κωλοτούμπα στο τέλος και λογικά θα συμφωνήσουμε κάπου εδώ

    κατα τα άλλα απο πλευράς ποιότητας νομίζω οτι τουλάχιστον ισοφαρίζει blood mountain
    Απλά το Blood Mountain δεν το έχω τόσο ψηλά εγώ, πρώτα βάζω Remission, Leviathan, Crack the Skye και Hunter

  12. #12
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    κι εμένα δεν είναι το blood mountain το πιο αγαπημένο μου, αλλά είναι πολύ καλός δίσκος. (αν και πέρα από το Lifesblood που είναι γραμμένο ουσιαστικά πριν αποφασίσουν να παίξουν μαζί, όλα μου αρέσουν)
    Για την ιστορία εμένα οι προτιμήσεις πάνε περίπου έτσι: Leviathan = CTS > Hunter (αν και εδώ παίζουν και προσωπικοί λόγοι πέραν από τη μουσική του αξία) > Bloοd Μοuntain = Remission = Once και με απόσταση -> Lifesblood
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  13. #13
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    παρεμπιπτόντως, χωρίς χρώμα, το αλλοπρόσαλλο σχέδιο, γίνεται σλατζίλα κακιά:


    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  14. #14
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Λοιπον ,οι Μαστοντον ειναι μια απο τις αγαπημενες μου μεταλ μπαντες.Οταν ειχε βγει το Leviathan ειχα παθει σοκ.Μεχρι το Crack the Skye ητανε οτι καλυτερο ειχε αναδειχθει στο συγχρονο μεταλ για μενα.Με αρεσαν ολες οι φασεις τους ,δλδ κοπανιδι φαση Remission ,μετα πιο εγκεφαλικο κοπανιδι σε Leviathan και Blood Mountain με καποια προγκ μερη και στους δυο δισκους.Αυτο που γουσταρα ητανε ναι μεν τα ριφφς τους ακουγοτανε καργα επιθετικα και ανεξελεγκτα αλλα μετα απο λιωσιμο καταλαβαινες την προγκ νοοτροπια που ειχαν ενσωματωσει.Οταν βγηκε το Crack the Skye ( πανελληνιες εγραφα θυμαμαι) ειχα χαζεψει απο τη κατευθυνση που πηραν και αρχισα να ακουω λιγο Rush.Η αληθεια ειναι οτι με αρεσε παρα πολυ και αυτος ο δισκος και τον ακουγα καιρο.Η ανυπομονεσια μου για τον επομενο δισκο ( The Hunter ) τους ητανε τεραστια αλλα δεν τρελαθηκα ιδιαιτερως σε φαση με κουρασε ,και κατα τη γνωμη μου επρεπε να εχει 5 με 6 τραγουδια λιγοτερα.Ξεχωρισα το The sparrow πιο πολυ απο ολα.Η παραγωγη του The Hunter δε με αρεσε γιατι ειναι πολυ καθαρη και ολα ακουγονται πολυ ''μπροστα''.Η σειρα για μενα ειναι Leviathan ,Remission,Blood Mountain,Call of the Mastodon,Crack the Skye.

    Στο προκειμενο,απογοητευθηκα απο το Once more round the sun παρα πολυ ,και το ακουσα προσεκτικα .Μου φαινεται ανευρο και η παραγωγη χλιαροτατη.Τα φωνητικα δε με ξινιζουν γιατι μου αρεσουν γενικα οι περιεργες φωνες ( ενδεχομενως και παραφωνες).Το κακο ειναι οτι θυμαμαι να βαζω δισκο Μαστοντον και να κυλαει σα νερο και να σκεφτομαι διαφορα λογω κονσεπτ.Επισης λατρευω τα artwork μεχρι το κρακ δε σκαι αλλα μετα στα επομενα απαραδεκτα για τα γουστα μου.Κατα τη γνωμη μου (παντα) πρεπει να ξαναγυρισουν στο Matt Bayles γιατι ηξερε μπαλαρα στην παραγωγη,να στραφουν στο κοπανιδι και να αφησουν το προγκ ροκ για τους φλωρους και τους μαρσ βολτα.Προφανως και δεν ξεγραφω Μαστοντον αλλα με εχουν απογοητευσει και ειναι κριμα.
    Last edited by Jacknife; 15-06-2014 at 14:44.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Οταν ειχε βγει το Leviathan ειχα παθει σοκ. Οταν βγηκε το Crack the Skye ( πανελληνιες εγραφα θυμαμαι)
    δηλαδή το σοκ με το Leviathan το έπαθες στα 12?
    tt0274518

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 10-09-2014, 21:23
  2. Mastodon - The hunter
    By Krux in forum Albums
    Replies: 34
    Last Post: 28-02-2014, 12:43
  3. Τοol, Mastodon
    By fleshdiver in forum Live Reports
    Replies: 264
    Last Post: 23-01-2007, 16:58
  4. Διαγωνισμός Mastodon
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 15-12-2005, 15:32
  5. oi mastodon sth warner!!
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 08-04-2005, 17:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •