Page 10 of 22 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 136 to 150 of 330

Thread: DIY κατασκευές, μερεμέτια, εργαλεία κλπ.

  1. #136
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Το πρόβλημα είναι πως πολλά κομμάτια των κατασκευών μου γίνονται σε τελείως diy μπακαλίστικη βάση. Πολλά πράγματα που δε φαίνονται, είναι πατέντες, "άσχημες" και πρόχειρες (πχ ροζέτα από μπωλάκι και τσέρκι, ένα σωρό ξυλόβιδες στη πάνω μεριά κτλ), που για προσωπική χρήση κλαιν, μόνο εγώ τα ξέρω, αλλά σε κάτι προς πώληση δεν θα ήταν αποδεκτά.
    Επίσης, κάτι σαν αυτό, που έχει όγκο, και είναι τόσο ευαίσθητο που μπορεί να διαλυθεί για πλάκα, δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσα να το πακετάρω/στείλω κάπου.

    Από κει και πέρα παίζει και τρελή έλλειψη χρόνου. Για την καύλα μου θυσιάζω σαββατοκύριακα και φτιάχνω διάφορα για τον χώρο μου, αλλά για "δουλειά", χλωμό να μπω στη διαδικασία.

  2. #137
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Θα ρωτήσω.

    Τι φωτιστικό θα έβαζες στο σπίτι σου, fixxxer;
    Θα απαντησω.

    Ενα συμβατικο απο το ΙΚΕΑ.

  3. #138
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το α πουλησεις ενα τετοιο τεμαχιο ειναι λολ
    πριν ακομα το κανεις θα βγει απο τυπου ΙΚΕΑ κλπ, δεν αξιζει το κοπο
    το μονο που αξιζει ειναι το δωρακι κλπ

  4. #139

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Θα ρωτήσω.

    Τι φωτιστικό θα έβαζες στο σπίτι σου, fixxxer;
    Θα απαντησω.

    Ενα συμβατικο απο το ΙΚΕΑ.
    Σ' αγαπώ.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #140
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Drumsick θα στο πω άλλη μια φορά, γαμάς

    Έτσι από περιέργεια, πόσες ώρες κόπου και πόσα χρήματα ξόδεψες για αυτό;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #141
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default



    Με τις λάμπες που είναι led πήγε κάνα 50-55ευ. Ουσιαστικά το καλώδιο κόστισε τα περισσότερα, κάπου 30ευ, τα ντουί είναι κινέζικα του 1.5ευ λολ, και βίδες, κόλλες κτλ είχα.

    Τώρα για χρόνο, δύσκολο να πω, γιατί σε όλες τις φάσεις συνάντησα δυσκολίες ή με έπιανε η αρρωστημένη τελειομανία μου, και πήγαινε πίσω το προτζεκτ. Μόνο για να το κρεμάσω και να με ικανοποιούν οι κόμποι και το πως πέφτουν οι λάμπες, έφαγα χτες κάπου 6 ώρες, λολ. Σύνολο θα ασχολήθηκα κάπου 20-25 ώρες πάνω κάτω, αλλά με κατάλληλα εργαλεία και χωρίς ψυχαναγκασμούς, θα μπορούσε να ολοκληρωθεί σε λιγότερες από 15 μάλλον.
    Last edited by Drumsick; 03-10-2016 at 07:11.

  7. #142
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    το α πουλησεις ενα τετοιο τεμαχιο ειναι λολ
    πριν ακομα το κανεις θα βγει απο τυπου ΙΚΕΑ κλπ, δεν αξιζει το κοπο
    το μονο που αξιζει ειναι το δωρακι κλπ
    Ρε Μιχάλη, όπως έλεγε και ο πιλάλας, "μάζευα ραδίκια, μολόχες γαιδουράγκαθα, τα ξέρενα στον ήλιο το έπαιζα ντιλερ και μαστούρωνα όλο το μίτσιγκαν"
    Πόσο μάλλον που εδώ δεν χρειάζεται να "το παίξει". Άλλωστε ένα diy αντικείμενο έχει το κοινό του, και όσοι ψωνίζουν από το ΙΚΕΑ δεν θα ψαχτούν ποτέ για κάτι τέτοιο.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #143
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Σαμπρελίνο είσαι γαμώ τα πνεύματα ρε φίλε.

    Μάγια, το πόσο όμορφα είναι αυτά που φτιάχνεις δε λέγεται. Έχω γίνει φανατικ :Ρ
    ΣκέΦσου παντως και το να τα δίνεις ΕΑΝ μπορείς να τα αποχωριστείς.... δεν έχει και τοσο σημασία η πατέντα. Εγω θα το αγόραζα και με "ασχημα" πραματα πάνω, αρα μάλλον και αλλοι θα το έκανα !

    keep us posted γουσταρουμε να βλέπυμε τι φτιανς λεμε !

  9. #144
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Το πρόβλημα είναι πως πολλά κομμάτια των κατασκευών μου γίνονται σε τελείως diy μπακαλίστικη βάση. Πολλά πράγματα που δε φαίνονται, είναι πατέντες, "άσχημες" και πρόχειρες (πχ ροζέτα από μπωλάκι και τσέρκι, ένα σωρό ξυλόβιδες στη πάνω μεριά κτλ), που για προσωπική χρήση κλαιν, μόνο εγώ τα ξέρω, αλλά σε κάτι προς πώληση δεν θα ήταν αποδεκτά.
    Επίσης, κάτι σαν αυτό, που έχει όγκο, και είναι τόσο ευαίσθητο που μπορεί να διαλυθεί για πλάκα, δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσα να το πακετάρω/στείλω κάπου.

    Από κει και πέρα παίζει και τρελή έλλειψη χρόνου. Για την καύλα μου θυσιάζω σαββατοκύριακα και φτιάχνω διάφορα για τον χώρο μου, αλλά για "δουλειά", χλωμό να μπω στη διαδικασία.
    δεν ξερω πόσος κόσμος θα έδινε 3-4κ για ένα φωτιστικό, αλλά για να το λένε κάτι θα ξέρουν. (και ένας να δώσει, win)

    ένα μήνα να σου πάρει να το φτιάξεις (4 σαββ/κα) και να βγάλεις έστω και 2 χιλιάρικα στο τέλος (κρίση έχουμε), δε θα σε χάλαγε καθόλου. Είναι καθόλου καθόλου κακό έξτρα εισόδημα, για πράματα που δε χρειάζεται να ζοριστείς έτσι κι αλλιώς και σου αρεσουν.

    αν κάτι το φτιάξεις προς πώληση, θα το προσέξεις λιγάκι παραπάνω ίσως. Δε θα βάλεις ξυλόβιδες, αλλά κόλλα που σου είπε και ο μινμιν, Ή και "αόρατο" σπάγκο. Δε θα βάλεις μπλε πλαστική ροζέτα, αλλά θα ψάξεις άσπρη. Ή την πλαστική θα τη βάψεις από μέσα με μεταλλικό χρώμα ή κάτι προς το ξύλο. Έτσι κι αλλιώς τόσο ψηλά δε διακρίνονται πολλά πράγματα.

    Να το στείλεις κάπου ειναι το λιγότερο, δε θα είσαι η πρώτη με το πρόβλημα.

    Μην το αφήνεις, κρίμα είναι
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #145
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default

    Ρε πούλα τα στο ER εύκολα και γρήγορα


  11. #146
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    το α πουλησεις ενα τετοιο τεμαχιο ειναι λολ
    πριν ακομα το κανεις θα βγει απο τυπου ΙΚΕΑ κλπ, δεν αξιζει το κοπο
    το μονο που αξιζει ειναι το δωρακι κλπ
    Ρε Μιχάλη, όπως έλεγε και ο πιλάλας, "μάζευα ραδίκια, μολόχες γαιδουράγκαθα, τα ξέρενα στον ήλιο το έπαιζα ντιλερ και μαστούρωνα όλο το μίτσιγκαν"
    Πόσο μάλλον που εδώ δεν χρειάζεται να "το παίξει". Άλλωστε ένα diy αντικείμενο έχει το κοινό του, και όσοι ψωνίζουν από το ΙΚΕΑ δεν θα ψαχτούν ποτέ για κάτι τέτοιο.
    εχεις δικιο, αλλα ως πρωην σιδερας και επιγραφας, εχω καει απο ''ειδικες'' κατασκευες που μας φαγαν βδομαδες και φραγκα τρελα, μονο και μονο για να πληρωθουμε ενα ζευγαρι ΑΡΧΙΔΙΑ
    και μετα να τις βλεπουμε, παραπλησιες εστω, να πωλουνται σαν ζεστα κουλουρια σε τιμες κοστους απο μεγαλοβιοτεχνιαι

    τεσπα...το ολο θεμα εδω ειναι η γκαυλα του να δημιουργας
    τα φραγκα ειναι για τους γηινους

  12. #147
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Spoiler
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ως πρωην σιδερας



    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #148
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    καλυτερα σιδερας παρα τσιχλοπωλητης

  14. #149
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    το α πουλησεις ενα τετοιο τεμαχιο ειναι λολ
    πριν ακομα το κανεις θα βγει απο τυπου ΙΚΕΑ κλπ, δεν αξιζει το κοπο
    το μονο που αξιζει ειναι το δωρακι κλπ
    Ρε Μιχάλη, όπως έλεγε και ο πιλάλας, "μάζευα ραδίκια, μολόχες γαιδουράγκαθα, τα ξέρενα στον ήλιο το έπαιζα ντιλερ και μαστούρωνα όλο το μίτσιγκαν"
    Πόσο μάλλον που εδώ δεν χρειάζεται να "το παίξει". Άλλωστε ένα diy αντικείμενο έχει το κοινό του, και όσοι ψωνίζουν από το ΙΚΕΑ δεν θα ψαχτούν ποτέ για κάτι τέτοιο.
    εχεις δικιο, αλλα ως πρωην σιδερας και επιγραφας, εχω καει απο ''ειδικες'' κατασκευες που μας φαγαν βδομαδες και φραγκα τρελα, μονο και μονο για να πληρωθουμε ενα ζευγαρι ΑΡΧΙΔΙΑ
    και μετα να τις βλεπουμε, παραπλησιες εστω, να πωλουνται σαν ζεστα κουλουρια σε τιμες κοστους απο μεγαλοβιοτεχνιαι

    τεσπα...το ολο θεμα εδω ειναι η γκαυλα του να δημιουργας
    τα φραγκα ειναι για τους γηινους
    ισχύει ρε Μάικς, και μένα με έπιασε η παράκρουση του ενθουσιασμού.
    Ουσιαστικά μετράει και που το πουλάς για να δεις πόσο θα πιάσει. αν το Πας στο etsy δεν θα βγάλεις πολλά, αν κάνεις κονέ με καμιά γκαλερί και η Drumsick εμφανίζεται ως περουβιανή καλλιτέχνης που αυτόν τον καιρό το μόνο που την ευχαριστεί είναι να ξεψιριζει μαϊμούδες, αλλά στον ελεύθερο χρόνο της και όταν ΠΛΉΤΤΕΙ κάνει αυτές τις σπάνιες κατασκευές που έχει καταφέρει και τις έχει φέρει ο κυνηγός μας από το LA
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #150

    Default

    re afiste to isixo to koritsi re

Similar Threads

  1. AGB και κατασκευές πραγματικοτήτων
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2006, 15:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •