Page 14 of 22 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 330

Thread: DIY κατασκευές, μερεμέτια, εργαλεία κλπ.

  1. #196
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δεν εχω ευκαιρη και δεν ξερω πως να τα γκουγκλαρω τα γαμημενα τα βυσματα
    δεν το παιζω εξυπνος, ενα καλο πηγα να κανω

  2. #197
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eώ για κάτι τέτοιου τύπου μιλάω τόση ώρα, το οποίο προυποθέτει να κάνεις ολόισιες τρύπες στο ξύλο.


  3. #198
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    αυτο που λεω εγω ειναι ενα απλο ειδικο ''ρηχο'' βυσμα που κουμπωνει στο ξυλο...ειναι σαν να κρεμας καδρο
    για την υποδοχη απλα θες ενα εξαρτημα

    για να καταλαβεις, η δικια σου κατασκευη στεκετε και σε γυψοσανιδα

  4. #199
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default



  5. #200
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    αυτο που λεω εγω ειναι ενα απλο ειδικο ''ρηχο'' βυσμα που κουμπωνει στο ξυλο...ειναι σαν να κρεμας καδρο
    για την υποδοχη απλα θες ενα εξαρτημα

    για να καταλαβεις, η δικια σου κατασκευη στεκετε και σε γυψοσανιδα
    Θα με ενδιέφερε πολύ να δω τι εννοείς γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Σ'ευχαριστώ για το τιπ. Αν κατάλαβε κάποιος άλλος, ανεβάστε καμιά φώτο.

  6. #201
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Drumsick, έχεις προσέξει ποτέ κάτι ραφιέρας από τα ΙΚΕΑ που δεν έχουν βάση και φαίνεται να στέκονται στον τοίχο σχεδόν αυτόνομες; Κάτι τέτοιο εννοεί, προφανώς. Βέβαια, όπως ειπώθηκε θα ήθελε πιο παχύ ξύλο ως βάση, για να υπάρχει ισορροπία δυνάμεων.

    Απλά τρυπάς τον τοίχο, βάζεις το ούπα κι αυτό πάει σφηνωτά στο ξύλο. Όταν επιστρέψω στο σπίτι, θα βγάλω φωτογραφίες για να το δεις και να καταλάβεις.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #202
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ονιμποτσε, αλλο λετε με μινμιν. Η ντραμσικ καταλαβε αυτο που λες εσυ (που εδω και τοσα ποστ λεει οτι θελει ισια τρυπα). Ο μινμιν λεει οτι υπαρχει κι αλλος τροπος που προσπαθουμε να βρουμε
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #203
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Όχι, στο συγκεκριμένο ράφι των ΙΚΕΑ είναι ίσια η τρύπα. Έχω παραδείγματα στο σπίτι και σε μαγαζιά που κάνω ηχοληψίες κτλ όπου παίζει αυτό που λέει ο ψυχάκιας.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #204
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    E μ'αυτά και μ'αυτά, αξιώθηκα επιτέλους και πήρα έναν γαμημένο απλό οδηγό για ίσιες τρύπες. Ποιος με σταματά τώρα!

  10. #205
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Το παιδι αγοραστηκε ανω των 300 γιουρων απο τον καθηγητη μου και πουληθηκε σε μενα 40.
    Spoiler

    Μετα την εγχειρηση
    Spoiler

    Αυριο θα παρω 2-3 ρολλακια για το ντρεμελ γιατι αυτα που ειχαν ηταν σαπια, να το φερω λιγο ακομα. Ελπιζω να αντεξει ματσακονισμα.
    Last edited by Taliban; 26-04-2017 at 23:43.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  11. #206
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ωραια ντραμσικ. Αν και δεν μπορώ να πω ότι τελείωσε ο γαμωχειμώνας 3η μέρα σερί βροχή και χαλάζι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #207
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    θέλω να κολλήσω κοινό άσπρο χαρτί (Α4, αυτό που γράφουμε κι εκτυπώνουμε ντε) πάνω σε γυαλιστερή αλουμινένια επιφάνεια και να μείνει για πάντα κολλημένο.

    Δε θέλω σε κανα χρόνο ν'αρχίσει να "φουσκώνει" να κάνει φουσκάλες κλπ.

    Τι προτείνετε; Έχετε δοκιμάσει κάτι ανάλογο ποτέ;

    UHU; Βενζινόκολλα; Σιλικόνη; Ατλακόλ;
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 30-04-2017 at 21:34.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  13. #208

    Default

    Εξαρτάται πολύ από τις συνθήκες που θα το χεις (δλδ άλλο έξω άλλο μέσα), αλλά θα πρότεινα αλευρόκολλα* η οποία κολλάει σα διάολος και έχει μεγάλη αντοχή.

    *σε νερό ρίχνεις αλεύρι σιγά-σιγά, ανακατεύοντας πολύ καλά ώστε να μη σβολιάσει (να γίνει κάπως πιχτό το μείγμα) και στη συνέχεια προσθέτεις ποτάσα (για έναν κουβά κόλλας μπαίνει κάπου 1,5-2 χούφτες, άρα υπολόγισε πόσο περίπου θα βάλεις ανάλογα με την ποσότητα που θες), αφήνοντας την κόλλα να "δέσει" για κανά μισάωρο. Αν βγει πολύ πιχτή, προσθέτεις λίγο νερό για αραίωμα
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #209
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Σόρρυ που παρεμβαίνω.

    Update

    Spoiler













  15. #210
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εντάξει, το γατί τα σπάει, το ίδιο και η ματιά σου σε όλες τις κατασκευές που έχεις ποστάρει. Σου εύχομαι από καρδιάς να γουστάρετε ο ένας τον άλλο υπερβολικά και να μη χρειαστεί να μετακομίσεις στα κοντά!!!!

    Τσιμπούκλανο, μεγάλο παρελθόν στην αφισσοκόλληση!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. AGB και κατασκευές πραγματικοτήτων
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2006, 16:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •