Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71

Thread: Ειμαι ημμυ εμπ και δεν την παλευω........

  1. #31
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Δεν τρολλάρω (τουλάχιστον όχι επίτηδες) αλλά εσείς που πήγατε ΗΜΜΥ και παραπονιέστε οτι είναι βαρετό, το είχατε ψάξει καθόλου πριν κάνετε το μηχανογραφικό σας ή μπήκε αυτόματα γιατί βγάζατε 19+ μέσο όρο;
    Θα πρεπει να αστειευεσαι αν θεωρεις οτι τα 17.5χρονα της Ελλαδας μπορουσαν μετα απο αυτο το εκπληκτικο μαθημα του Επαγγελματικου Προσανατολισμου που ειχαμε για μια ωρα την εβδομαδα την τελευταια χρονια του Λυκειου (και που συνηθως ηταν η ωρα του παιδιου μαζι με την ωρα της μουσικης) ηταν (ημασταν) σε θεση να ξερουν τι ακριβως θελουν να κανουν στο μελλον. Τα ελληνικα πανεπιστημια, αλλα και ο τροπος εισαγωγης σε αυτα, ειναι απλα ενα τεραστιο ΛΑΘΟΣ. Δυστυχως ή ευτυχως, τα περισσοτερα ελληνοπουλα μπαινουν σε σχολες επειδη εχουν τον ταδε βαθμο και αυτος "αρμοζει" σε καποια σχολη, με καποιο ποσοστο ελευθεριας φυσικα (κι εγω ηξερα οτι δε θελω να γινω με τιποτα δικηγορος και να παω τριτη δεσμη ας πουμε, αλλα κατα τα αλλα... αστα να πανε...).

  2. #32
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Διάβαζα 2 χρόνια λειτουργικά σύστηματα για να τα περάσω. Τα μαθα καλά όμως (χωρίς πλάκα).

  3. #33
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Meh, άντε μάθετε προγραμματισμό και μην ακούτε τον από πάνω. Ο μόνος κλάδος που δε ξέρει τι σημαίνει ανεργία
    ισχύει.
    Δεν διαφωνώ καθόλου, ο μόνος κλάδος που όντως πάει καλά.
    Απλά είπα ότι υπάρχει επιλογή αν δεν σου αρέσει να γράφεις κώδικα

    Αλλά ρε Deggial ξέρεις καλύτερα από μένα πως βγαίνει ο κώδικα από κάποιον που απλά ΔΕΝ γουστάρει να γράφει κώδικα αλλά γράφει.
    Επιλογές υπάρχουν αλλά δεν είναι και εύκολες. Εντάξει μανατζεριλίκια και τέτοια κανένας τζούνιορ δε θα κάνει και IT/δίκτυα/sysadmin* έχουν μερικές φορές πολύ ενδιαφέρον αλλά επίσης πρέπει να σου αρέσουν αλλιώς θα φας μεγάλη πίκρα (έχω ακούσει πολύ πονεμένες ιστορίες από τον κλάδο). Η λύση είναι ή άσχετο μεταπτυχιακό ή αρχίζεις ιστοσελίδες της πούτσας και όσο σε βγάλει.

    ή κάτι άλλο που έχεις στο μυαλό σου και δε μας το λες!

    *κλασικό αλλά μεγάλη αλήθεια.

  4. #34
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Meh, άντε μάθετε προγραμματισμό και μην ακούτε τον από πάνω. Ο μόνος κλάδος που δε ξέρει τι σημαίνει ανεργία
    ισχύει.
    Δεν διαφωνώ καθόλου, ο μόνος κλάδος που όντως πάει καλά.
    Απλά είπα ότι υπάρχει επιλογή αν δεν σου αρέσει να γράφεις κώδικα

    Αλλά ρε Deggial ξέρεις καλύτερα από μένα πως βγαίνει ο κώδικα από κάποιον που απλά ΔΕΝ γουστάρει να γράφει κώδικα αλλά γράφει.
    Ακομα και αυτος γενικα νομιζω αν το παρει θερμα (και εχω τετοιο παραδειγμα και εδω σε επιπεδο μεταπτυχιακου κιολας, ειναι αρκετα ατομα που εχουν background βιολογιας κυριως πχ, σε καποια μαθηματα) μπορει εστω να γραφει σχετικα απλα πραγματακια και γενικα να ξερει που παν τα 4.
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #35
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Επιλογές υπάρχουν αλλά δεν είναι και εύκολες. Εντάξει μανατζεριλίκια και τέτοια κανένας τζούνιορ δε θα κάνει και IT/δίκτυα/sysadmin* έχουν μερικές φορές πολύ ενδιαφέρον αλλά επίσης πρέπει να σου αρέσουν αλλιώς θα φας μεγάλη πίκρα (έχω ακούσει πολύ πονεμένες ιστορίες από τον κλάδο).
    Quote Originally Posted by Sad Server
    If you watch a movie of your life backwards, it's about a sysadmin who regains youth/happiness as they forget more and more about computers
    Γενικά, στον τομέα αυτό το "burnout" είναι πολύ συχνό φαινόμενο ακόμα και σε ανθρώπους που πραγματικά τους αρέσει το αντικείμενο και η δουλειά τους. Αν το κάνεις και σαν αγγαρία τότε δεν υπάρχει ελπίδα :/
    We revel in our time.

  6. #36
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    δεν γαμιουνται λεω γω, ΙΤ digital world problems..εχουν και δουλεια στο αντικείμενό τους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #37
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    βασικα πριν διστασα να πω οτι μαλλον θα αλλαξω σχολη γιατι ξαναδινω πανελλαδικες .. διαβαζω απο το φλεβαρη κ μετα για να ξαναδωσω..

    ο λογος π ανοιξα το θρεντ ειναι οτι η ψυχολογια μου ειναι σκατα και ηθελα να χωσω λιγο εναντια στο Hmmy
    ...

    αμα γινοταν να αλλαξω σχολη με το 10% θα αλλαζα , αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως κανω μαλακια π ξαναδινω..


    οχι μαλακια σε θεμα κατωτερου πτυχιου απλα σε θεματα περιβαλλοντος ,παρεας ,νεας σχολης κλπ κλπ
    μαλλον καποια πληροφορικη στην αθηνα θα δηλωσω..



    θα ηθελα να τελειωνα τη σχολη ,αλλα στη σκεψη και μονο του να διαβασω ημμυτικο μαθημα με πιανει κρυος ιδρωτας...
    Εχω περασει μονο 5 ως τωρα
    περυσι το σεμπτεμβρη , διαβασα δυο μαθηματα , κοπηκα , και μετα στο 3 μηνο των απεργιων δεν μου ρθε να ανοιξω βιβλιο..

  8. #38
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by hlektrologos_amhxanos View Post
    βασικα πριν διστασα να πω οτι μαλλον θα αλλαξω σχολη γιατι ξαναδινω πανελλαδικες .. διαβαζω απο το φλεβαρη κ μετα για να ξαναδωσω..

    ο λογος π ανοιξα το θρεντ ειναι οτι η ψυχολογια μου ειναι σκατα και ηθελα να χωσω λιγο εναντια στο Hmmy
    ...

    αμα γινοταν να αλλαξω σχολη με το 10% θα αλλαζα , αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως κανω μαλακια π ξαναδινω..


    οχι μαλακια σε θεμα κατωτερου πτυχιου απλα σε θεματα περιβαλλοντος ,παρεας ,νεας σχολης κλπ κλπ
    μαλλον καποια πληροφορικη στην αθηνα θα δηλωσω..



    θα ηθελα να τελειωνα τη σχολη ,αλλα στη σκεψη και μονο του να διαβασω ημμυτικο μαθημα με πιανει κρυος ιδρωτας...
    Εχω περασει μονο 5 ως τωρα
    περυσι το σεμπτεμβρη , διαβασα δυο μαθηματα , κοπηκα , και μετα στο 3 μηνο των απεργιων δεν μου ρθε να ανοιξω βιβλιο..
    Ξαναδώσε και κοίτα αυτή την φορά να έχεις κατασταλάξει. Συνήθως την 2η ξέρεις τι σου γίνεται. Εχουν περάσει και 3 χρόνια οπότε...Εγώ πχ την δεύτερη φορά εστίασα σε άλλες σχολές και δεν το μετάνιωσα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #39
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    που στοχευες αρχικα και που κατεληξες εν τελει ??

  10. #40
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    αρχικά οικονομικά και παραπλήσιες υψηλές σχολές συν ψυχολογία. Τελικά πέρασα σε ένα ΤΕΙ. Ξαναδωσα δευτερη χρονιά και είχα σκοπο μόνο κοινωνικές επιστήμες. Περασα Πάντειο. Μπορεί να μην βρω ποτέ δουλειά - καλά στο αντικείμενο ειδικά παίζει να το εξαντλήσω σαν ωφελούμενος παρά σαν εργαζόμενος - αλλά τουλάχιστον μου άνοιξε τους ορίζοντες. και ύστερα έκανα κάτι που μπορεί να έχει σαν βάση τις κοινωνικές επιστήμες (αλλά μπορεί να είναι και εξίσου σιχαμένο με τα οικονομικά) International Marketing and sales προκειμένου να αποκτήσω μια άλλη κατεύθυνση και τώρα Innovation and Entrepreneurship προκειμένου να μπω σε αυτό τον τομέα. και ελπίζω να μην συνεχίσω τις μαλακίες. γιατι 35αριζω...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #41
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by hlektrologos_amhxanos View Post
    μαλλον καποια πληροφορικη στην αθηνα θα δηλωσω..
    γελάω

    "δεν την πάλευα στην οδοντιατρική γιατί είχε αίματα, ξανάδωσα για ιατρική"

  12. #42
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Δεν τρολλάρω (τουλάχιστον όχι επίτηδες) αλλά εσείς που πήγατε ΗΜΜΥ και παραπονιέστε οτι είναι βαρετό, το είχατε ψάξει καθόλου πριν κάνετε το μηχανογραφικό σας ή μπήκε αυτόματα γιατί βγάζατε 19+ μέσο όρο;
    Θα πρεπει να αστειευεσαι αν θεωρεις οτι τα 17.5χρονα της Ελλαδας μπορουσαν μετα απο αυτο το εκπληκτικο μαθημα του Επαγγελματικου Προσανατολισμου που ειχαμε για μια ωρα την εβδομαδα την τελευταια χρονια του Λυκειου (και που συνηθως ηταν η ωρα του παιδιου μαζι με την ωρα της μουσικης) ηταν (ημασταν) σε θεση να ξερουν τι ακριβως θελουν να κανουν στο μελλον. Τα ελληνικα πανεπιστημια, αλλα και ο τροπος εισαγωγης σε αυτα, ειναι απλα ενα τεραστιο ΛΑΘΟΣ. Δυστυχως ή ευτυχως, τα περισσοτερα ελληνοπουλα μπαινουν σε σχολες επειδη εχουν τον ταδε βαθμο και αυτος "αρμοζει" σε καποια σχολη, με καποιο ποσοστο ελευθεριας φυσικα (κι εγω ηξερα οτι δε θελω να γινω με τιποτα δικηγορος και να παω τριτη δεσμη ας πουμε, αλλα κατα τα αλλα... αστα να πανε...).

    Δεν ήμουν και κανένας υπερμαθητής, αλλά στα 17 που έκανα μηχανογραφικό μια χαρά μπορούσα να καταλάβω 5 πράγματα ε. Άλλο νομίζω οτι θα μου αρεσει μια σχολή και τη διαλέγω αλλά τελικά δεν ήταν αυτό που περίμενα, και άλλο ο αυτοματισμός τύπου αν βγάζω πάνω από Χ τότε χωρίς σκέψη πρώτα ΗΜΜΥ μετά μηχανολόγους μετα Υ Ζ κλπ...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  13. #43
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Ε καλα δεν εννοω αυτο... αυτο ναι ειναι χαζο

  14. #44
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by hlektrologos_amhxanos View Post
    μαλλον καποια πληροφορικη στην αθηνα θα δηλωσω..
    γελάω

    "δεν την πάλευα στην οδοντιατρική γιατί είχε αίματα, ξανάδωσα για ιατρική"

    Αυτό ακριβώς, κι ελπίζω ότι απλά τρολλάρει ο original poster. Έχοντας περάσει και από τις δύο σχολές, μπορώ με ασφάλεια να πω πως είναι πάνω-κάτω τα ίδια μαθήματα, η ίδια ύλη (προφανώς χωρίς τα μαθήματα για ενέργεια, ηλεκτρολογίες κλπ). Αν δεν την πάλευε στους ΗΜΜΥ, ειδικά με μαθηματικά/φυσική, δεν θα την παλέψει και Πληροφορική. Θα ήταν εντελώς ανούσια αλλαγή δεδομένου πως καλύπτουν το ίδιο αντικείμενο.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  15. #45
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    φυσικες τις εχουνε αγγουρεψει ρε , ακομα και τζιμανια με 9 μεσο ορο γραφουν 5 αρια φυσικες..
    μαθηματικα νταξ τρωγονται(νοτ)

Similar Threads

  1. Είμαι στα πρόθυρα του μπαν
    By pitchfork in forum General Discussion
    Replies: 85
    Last Post: 27-07-2009, 17:48
  2. Είμαι ή δεν είμαι fake account
    By in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2007, 14:59
  3. εγώ δεν είμαι ρατσιστής αλλά
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 90
    Last Post: 12-01-2006, 22:42
  4. Replies: 1
    Last Post: 21-10-2005, 03:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •