Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 135 of 135

Thread: Interstellar (2014)

  1. #121

    Default

    Αce, το "για πες" μου φαίνεται λίγο προβοκατόρικο όταν έχω γράψει ήδη υπερβολικά πολλά στο τόπικ, γιατί δε λες και εσύ πρώτα? Δε πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία στην έκθεση ιδεών (και έκθεση γενικότερα), μ? Δεν μπορώ και να το αναλύσω πιο πέρα, μου φαίνεται ότι κάθε πολιτική άποψη αποδομείται σε μία λίγο ή περισσότερο συμπάθεια ως προς το ένα από τα δύο από το δίπολο που ανέφερα. Σαν political compass ένα πράγμα. Μπορεί να ακούγεται και λίγο απλοϊκό εντάξει. Το γκάιη για πλάκα το έγραψα, αλλά βέβαια και το masculinity/femininity σαν αρτιφίσιαλ κόνσεπτ τουλάχιστον συνδέεται κάπως με αυτά, το έλεγε και ο Κίντγκντομ και οι Ιακωβίνοι.

    Κίνγκτομ, ε προφανώς εννοώ ότι βρίσκω και μερικά καλά στην εξπλόρερ/κάπιταλιστ επιλογή, από την άποψη ότι μερικές φορές σπρώχνει τα πράγματα προς τα μπροστά, έστω κι αν η ολοκληρωτική επικράτησή της φέρνει την καταστροφή in the long run και τα λοιπά. (inb4 τζήμερος)
    Last edited by phthoggon; 11-12-2014 at 17:36.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #122
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Οκ, αφού το πιάνουμε, ας πω και εγώ τα αριστεροπερίεργα μου: "προς τα μπροστά" τι σημαίνει; και για ποιους; Η γενοκτονία των Native Americans την οποία οι Ευρωπαίοι έκαναν στη πορεία της εξερεύνησης και κατάκτησης της Αμερικής πήγε και για τους πρώτους μπροστά τα πράματα;
    After the Triumph of Your Birth.

  3. #123
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Φθόγγε συμφωνώ γενικά και με τα σχόλια σου και με τους Γιακωβίνους, το "για πες" πήγαινε γιατί έχω απορία που αλλού συνάντησες το δίπολο και θα γούσταρα κουβεντούλα για το δίπολο (κυρίως για το πως συνδέεται το "γκαιη" μέρος με τον πρωτογονισμό - τροφοσυλλέκτες).
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  4. #124

    Default

    Σίγουρα το "μπροστά" γενικώς και για ποιους δεν είναι καθόλου απλό ναι, αλλά ο καπιταλισμός έδωσε για παράδειγμα ένα τεχνολογικό μπουμ το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να φέρει εις πέρας σε επόμενους καιρούς την κοινωνική ισότητα πιο εύκολα ας πούμε. Ανθρωπιστικά μιλώντας για την αποικιοκρατία τι να πούμε, ναι.

    Δεν λέω ότι ιστορία είναι linear evolution και ότι ήρθε είναι καλό που ήρθε, αλλά ακόμα και κάποιες οπτικές που είναι πιο πολύ του παρελθόντος όπως πχ ανταγωνισμός-για-την-εξέλιξη ίσως είναι χρήσιμες και ξανά σε συγκεκριμένες συνθήκες.

    ps. ace γενικά η επιθετικότητα να το κάνουμε (με τη σεξουαλικότητα είναι ψιλολάθος να το συνδέουμε αλλά το κάνει ο λαός και υπάρχει ένα μικρό πάττερν ας πούμε) πιο συγκεκριμένα συνδέεται με το "δίπολο" παραγωγικός καπιταλιστής εξπλόρερ/πασιφιστής στη κομμούνα κλπ. Κάποια πράγματα είναι κάπως σα ζυγαριά, έχεις από το ένα χάνεις από το άλλο. A, τροφοσυλλέκτης/αγρότης παρτ το πήρα έτοιμο από το Ιντερστέλλαρ (προφανώς με την βιομηχανική επανάσταση/ανάπτυξη της οικονομίας η κοινωνική ανισότητα αυξάνεται)
    Last edited by phthoggon; 11-12-2014 at 18:14.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Αν και η πικ τα μπέρδεψε τα πράγματα όντως.
    Μεταμοντέρνα πινελιά.

    Κατά τ' άλλα, το δίπολο caretakers/explorers μόνο σε μένα φαίνεται ως false dichotomy (πέρα από τα άλλα προβλήματά του);
    Last edited by sfinotouvlaki; 11-12-2014 at 18:15.

  6. #126

    Default

    E το caretaker υποδυκνείει ότι υπάρχει μία σχετική στατικότητα, ίδιο μέρος, μέθοδοι που αλλάζουν ελάχιστα, πιο πρώιμη μορφή οικονομίας. Προφανώς είναι απλοϊκές dichotomies ως ένα βαθμό, αλλά για πες και συ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #127
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    δεν θελω να σας μπερδεψω, αλλά οι κοινωνίες, που κατα κάποιο αναφέρεστε, αποτελούνταν τόσο από τροφοσυλλέκτες όσο και από κυνηγούς...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #128
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Έχω την εντύπωση οτι οι κοινωνίες μετά τη βιομηχανική επανάσταση είναι λιγότερο άνισες από τις προηγούμενες. Όπως και πως υπάρχει μια θετική σχέση μεταξύ της ανάπτυξης των παραγωγικών δυνάμεων και της βελτίωσης επιπέδου ζωής/ κοινωνικής ευημερίας για όλο και πιο πλατιά κομμάτια της κοινωνίας. Το συζητάμε αν θέτε.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  9. #129
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    Quote Originally Posted by Ace View Post
    Έχω την εντύπωση οτι οι κοινωνίες μετά τη βιομηχανική επανάσταση είναι λιγότερο άνισες από τις προηγούμενες..
    Που το στηριζεις αυτο? Διοτι εχω τη εντυπωση οτι τα ιδια σκατα ηταν ειτε πριν 3000 χρονια ειτε τωρα, απλα σε διαφορετικο πλαισιο.

    Οσο για τις νυξεις πχ οτι "α τους μλκες που ασχολουνται μονο με την προοδο της τεχνολογιας, εχουμε και εμεις των ανθρωπιστικων γνωμη", χαριτολογωντας θα πω οτι καλα καθεστε και τα λετε μεσα απο το πισι σας με τα αdsl σας ενω κανονικα θα επρεπε να τα λετε μονο στο καφενειο του χωριου σας και να σας ακουγαν αντε το πολυ 20 ατομα, αλλα και παλι δεν θα μπορουσατε να τα λετε αυτα, διοτι δεν θα ειχατε την προσβαση στη γνωση που εχει καποιος τον 21ο αιωνα ωστε να τα διαβαζετε, να τα συζητατε(-με) και να τα αναλυετε.
    Παρτε το χαμπαρι κυριοι πρωτα θα εξαλειφθουν τα ζητηματα της αυταρκειας των αγαθων και των αναγκων, που θα εκλειψουν νομοτελειακα μεσω της ΠΡΟΟΔΟΥ ΤΗΣ ΟΥΠΕΡΝΤΟΥΠΕΡ ΘΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, και μετα θα χαραξουμε πολιτικη γραμμη.Το αντιθετο ρευμα ψοφησε.
    Ζητω η τεχνολογια!!!

  10. #130
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    shizo mikrofwna, ftino rimes toson kala. opoios akouei leei o mai gad.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    E το caretaker υποδυκνείει ότι υπάρχει μία σχετική στατικότητα, ίδιο μέρος, μέθοδοι που αλλάζουν ελάχιστα, πιο πρώιμη μορφή οικονομίας. Προφανώς είναι απλοϊκές dichotomies ως ένα βαθμό, αλλά για πες και συ.
    Χωρίς συγκεκριμένα παραδείγματα ώστε να καταλάβουμε ποιος μέχρι σήμερα έχει υπάρξει caretaker και ποιος explorer, οι έννοιες αυτές είναι κενές νοήματος, γιατί δεν έχουν αντικείμενο. Αν δεν την αντιμετωπίσω ως ασυνάρτητη, αλλά πάρω ως δεδομένο αυτό που αφήνει να εννοηθεί, τότε δεν τη βλέπω ως απλοϊκή, αλλά ως a priori και αστήριχτη από εμπειρικά δεδομένα. Για την ακρίβεια, δεν είναι απλώς αστήριχτη από την εμπειρία, αλλά την έχει εναντίον της. Οι κοινωνίες, όπως έγραψε και ο άτομ σμάσερ, αποτελούνται και από τις δυο κατηγορίες και είναι αυθαίρετη η ανάδειξη του ενός τύπου ως αυτού που φέρνει την πρόοδο (αν υποθέσουμε ότι η έννοια της προόδου έχει νόημα), ενώ του άλλου ως το αντίθετό του. Η σχέση είναι διαλεκτική. Αυτό είναι το ένα πρόβλημα, αυτό που προκύπτει αν αποδεχθούμε τους ιδεότυπους έτσι όπως μας δίνονται. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειαζεται να τους αποδεχτεί κάποιος, τουλάχιστον μέχρι να δειχθεί ότι αυτές οι δυο ποιότητες είναι κατ' αρχήν αλληλοαποκλειόμενες.

  12. #132

    Default

    Ναι, αλλά δεν έχει τόσο σημασία η τεχνητή διάκριση των πληθυσμών σε αυτούς που κάνουν μόνο την Α συμπεριφορά ή μορφή οικονομίας, δεν εννοεί ούτε καν αυτό το Intestellar, το εκφράζει απλά με ουσιαστικά, με έναν κυριολεκτικό τρόπο. Το πραγματικό διακύβευμα είναι βέβαια αυτή καθεαυτή η συμπεριφορά και η αντίστοιχη ιδεολογία που προσπαθεί να την υποστηρίξει. Όπως είπες και εσύ, το εάν έχει νόημα η έννοια της προόδου και αν αξίζει η συμπεριφορά του expansion, της γρήγορης χρησιμοποίησης των πόρων της γης και αντίστοιξης ανάπτυξης της τεχνολογίας και της βιομηχανίας, versus μιας άλλης συμπεριφοράς η οποία στηρίζεται σε έναν πιο αργό ρυθμό, καλύτερη σχέση με το περιβάλλον, πιθανόν περισσότερη κοινωνική ισότητα. Ουσιαστικά ο explorer και ο caretaker είναι ένας συμβολισμός όσον αφορά το πιο είναι πιο κυρίαρχο "επάγγελμα" στην κάθε ιδεολογία, σύμφωνα με το πως θέλει να το περάσει ο νόλαν βέβαια (ουσιαστικώς υποδεικνείοντας άθελα του, άμα το πάρουμε στα σοβαρά, ένα ακόμη πιο σκληρό expansionism; ο βιομήχανος ή ο enterpreneur είναι η πιο λογική ιστορικά επιλογή). Πέρα από αυτά, η συζήτηση έχει νόημα ως ιστορική και να δούμε πόσο οι πραγματικές πολιτικές ιδεολογίες διέπονταν από αυτές τις συμπεριφορές, τι εφφέκτ είχαν και τα λοιπά, αλλά για το θρεντ της ταινίας δεν έχει και πολύ νόημα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #133
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    επειδης δε το πιασα το πλαν ΑΛΦΑ ηταν με καποιο τροπο να ανακαλυψει τα μυστικα του χωροχρονο ταξιδιου για να καταφερει οταν γυρισουν οι αλλοι με το ινφο για τους πλανητες να καταφερει να στελνει απειρο κοσμο στα αστρα σε ελαχιστο χρονο ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #134
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν ξέρω τι λέτε εδώ και καμμιά δεκαριά σελίδες, αλλά εγώ τώρα έκατσα να τη δω. αν εξαιρέσω τις περιττές συναισθηματικές παπαριές, η ταινία ήταν μια χαρά. δεν ξέρω αλλά για κάποιο λόγο περίμενα να το ρίξει στα θρησκευτικά και τα μεταφυσικά (αμερικάνικη ταινία είναι άλλωστε), αλλά ευτυχώς τη γλίτωσε κ εκεί.

    μια ένσταση που έχω είναι
    Spoiler
    για ποιο γαμημένο λόγο να ξεκινήσουν από πλανήτες τόσο κοντά σε μια γιγάντια μαύρη τρύπα? δηλαδή, οκ έχεις φτάσει πολύ κοντά στον 1ο, ο οποίος όμως βρίσκεται τόσο κοντά στη μαύρη τρύπα που είναι σίγουρο ότι τα παλιρροικά φαινόμενα θα είναι απαγορευτικά για την εγκατάτασταση μιας αποικίας. εδώ ο κρόνος κ ο δίας προκαλούν τεράστιες παλίρροιες στους δορυφόρους τους.
    επίσης, δεν είδα - ούτε αναφέρθηκαν - σε κανένα από τους πλανήτες ενδείξεις ζωής, πράγμα που καθιστά την εγκατάσταση της αποικίας ακόμη πιο δύσκολη. αν είναι οι άνθρωποι να κυκλοφορούν με στολές και κάσκες και να ζουν σε απομονωμένους θόλους γιατί δεν μετοίκιζαν στον άρη για παράδειγμα.
    Rock or Nothing

  15. #135
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    την ειδα. δεν ηταν ασχημη. αλλα σιγουρα it didnt live up to its hype. σιγουρα δεν ηταν η καλυτερη ταινια του 14. οτε καν στις 3 πρωτες για μενα. αλλα ηταν μια καλη ταινια
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Πρωταπριλιά 2014
    By KoiliaSamprela in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 04-04-2015, 21:16
  2. [Cinema] Under the Skin (2014)
    By Kelldorain in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 16-07-2014, 00:00
  3. Βραζιλία 2014
    By Art In Haste in forum Athletics
    Replies: 555
    Last Post: 14-07-2014, 17:29
  4. Heavy By The Sea 2014 ~ 23/6/14
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 24-06-2014, 22:08
  5. [Documentary] Φασισμός Α.Ε. (2014)
    By 12 stars circle your brow in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 20
    Last Post: 27-04-2014, 02:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •