Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 135

Thread: Interstellar (2014)

  1. #61
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δε με εκπλησσει καθολου, καλη φαση!

  2. #62
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default


  3. #63
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Φιξερ, μην ιδρώνεις το κωλαράκι σου, όλα τα κατάλαβα και το βασικότερο που κατάλαβα ήταν ότι επρόκειτο για μια κακοφτιαγμένη ταινία. Ηθοποιίες μέτριες και ρουτινιάρικιες, δραματουργία σχολικής παράστασης, σκηνοθεσία για star κυριακή μεσημέρι, σενάριο επιστημονικής φαντασίας περιπτέρου, ας πάρει το όσκαρ η ομάδα ειδικών εφέ και οι υπόλοιποι ας πάρουν τον πούλο. Θα την χαρακτήριζα προχειροδουλειά άμα δεν ήμουν σίγουρος ότι σε τέτοιου μπάτζετ παραγωγές δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε απλά ήταν μια κακή ταινία.
    After the Triumph of Your Birth.

  4. #64
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Νομιζω πως εισαι εντελως ασχετος με την τεχνη του κινηματογραφου

  5. #65
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    inb4 ξέθαμα ποστ όπου ο φίξερ κράζει το space odyssey.

  6. #66
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Νομιζω πως εισαι εντελως ασχετος με την τεχνη του κινηματογραφου
    Λολ, post of the day. Δίδαξε μας, μεγάλε μύστη της 7ης τέχνης, πες μας τι χάνουμε εμείς που δε πιάνουμε τα υψηλά και λεπτεπίλεπτα νοήματα του nolan-ικου τεχνο-αυνανισμού.
    After the Triumph of Your Birth.

  7. #67
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δεν εχει νοημα κανενας διαλογος μαζι σου οταν εκφερεις τοσο ακραιες αποψεις και με τετοιο τροπο.
    Ειναι παραπανω απο προφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο την ταινια, τωρα τι παραπανω θελεις να σου πω εγω?

    Θα σε αφησω στο να απαντας "λολολολολ, ποστ οβ δε ντει, κοιταχτε ποσο καυστικος και αστειος ειμαι εγω κι ο φιλος μου ο ικονοκλαστ"

  8. #68
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    Από περιέργεια διαβασα το plot από την wikipedia και μοιάζει με άθλιο mashup των Space Odyssey, Contact και Solaris σε fanfiction 15χρονου
    Τελικά τι απ'αυτά έχει;

  9. #69
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Δεν εχει νοημα κανενας διαλογος μαζι σου οταν εκφερεις τοσο ακραιες αποψεις και με τετοιο τροπο.
    Ειναι παραπανω απο προφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο την ταινια, τωρα τι παραπανω θελεις να σου πω εγω?

    Θα σε αφησω στο να απαντας "λολολολολ, ποστ οβ δε ντει, κοιταχτε ποσο καυστικος και αστειος ειμαι εγω κι ο φιλος μου ο ικονοκλαστ"
    Τι λες μωρέ; Τι πάει να πει εκφέρω ακραία άποψη, που τη σκέφτηκες αυτήν τη χαζομάρα; Ακραία άποψη θα ήταν να πω "το space odyssey ήταν μαλακία" (oh wait) ή "ο μπετόβεν ήταν ατάλαντος", αν μιλάμε για τέχνη. Για έργα και καλλιτέχνες που υπάρχει μια ομοφωνία πως έχουν μια άλφα αξία. Το να πω ότι είδα μια τυχαία ταινία στο σινεμά και μου φάνηκε μάπα είναι ακραίο; Βάσει ποιας αυθεντίας και ποιου κριτηρίου; Του βαθμού στο imdb? Του μπάτζετ; Έχει κατασταλάξει ο κόσμος της "τέχνης του κινηματογράφου" στο αδιαφιλονίκητο της αξίας του Νόλαν και δεν το έμαθα; Είναι by default αξιόλογες οι ταινίες του; Όχι, απλά εσένα τρέχει το σαλάκι που βλέπεις μαύρες τρύπες. Καμία ακραία άποψη δεν εκφέρω, η ταινία ήταν μάπα καραμπινάτη, deal with it.

    Δεύτερον: Άσε μας ρε φίξερ που "δεν κατάλαβα τίποτα απ' την ταινία"; Πέραν του αστείου να νομίζεις ότι η ταινία έχει τόοοοσο βαθιά νοήματα που τα έπιασες εσύ και όχι εγώ, όπως ίσως παρατήρησες δεν σχολιάζω το νόημα (το οποίο κατάλαβα και το οποίο μου φαίνεται απεχθέστατο, αλλά το ίδιο συνέβαινε και με άλλες ταινίες του ιδίου που μου άρεσαν) αλλά την εκτέλεση. Όσο νοηματάρα και να παίζει, άμα η εκτέλεση μπάζει, η ταινία δεν θα ναι καλή, εκτός αν είσαι οπαδός της φάσης που προωθεί η ταινία, oh wait και πάλι!

    Shirime, πολύ (πολύ!) space odyssey, πολύ φανφίξιον και φαντασιώσει 15χρονου, λίγο απ' τα υπόλοιπα.
    After the Triumph of Your Birth.

  10. #70
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΟΚ λοιπόν, δικαίωμά σου σαφώς να μη σου άρεσε. Αλλά εγώ τότε δε βγάζω νόημα με τα bold:
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Πραγματικά απαράδεκτη ταινία σε όλα τα επίπεδα. Ένιωθα τόσο άβολα όταν την έβλεπα από το πόσο ντροπιαστικό ήταν το θέαμα, σε φάση "μα καλά δε βρέθηκε ένας άνθρωπος να πει κάτι για να μη βγει αυτό το πράγμα;" Πήγα με προσδοκίες μετά τα νταρκ νάητ και ινσέψιον και είδα αυτό το... δε ξέρω πως να το χαρακτηρίσω.
    Φταίω εγώ αν πιστεύω ότι μας δουλεύεις όλους;

    edit:
    Α, επίσης είσαι φάουλ εδώ:
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Για έργα και καλλιτέχνες που υπάρχει μια ομοφωνία πως έχουν μια άλφα αξία.
    Ομοφωνία από ποιους; Έκανες μόνος σου δημοσκόπηση; Και για τον Nolan υπάρχει ομοφωνία ότι δεν έχει κάνει κακή ταινία όπως τα βλέπω εγώ. ΚΛΑΪΝ φίλος.
    Last edited by Parasight; 27-11-2014 at 07:49.

  11. #71

    Default

    Ποιο το απεχθές μήνυμα και η φάση που προωθεί η ταινία? Δώστε μπάτζετ στην επιστήμη και το σπέις ρέις επειδή μόνο αυτή θα μας σώσει? (Δε διαφωνώ απαραίτητα, ρωτάω).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #72
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Τι λες μωρέ; Τι πάει να πει εκφέρω ακραία άποψη, που τη σκέφτηκες αυτήν τη χαζομάρα; Ακραία άποψη θα ήταν να πω "το space odyssey ήταν μαλακία" (oh wait) ή "ο μπετόβεν ήταν ατάλαντος", αν μιλάμε για τέχνη.
    Λοιπον, καταρχην, θα μπορουσες να μην αναπαραγεις καθε μαλακια που διαβαζεις στα ιντερνετς. Δευτερον, μου ειναι αρκετα awkward να καθομαι να σου εξηγω τα νοηματα του Interstellar, στην πραγματικοτητα δεν ειναι τοσο δυσκολο να τα πιασει κανεις οπως ειπες και εσυ ο ιδιος. Ποιο ακριβως ειναι το νοημα που εσυ βρισκεις απεχθεστατο δηλαδη?

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Για έργα και καλλιτέχνες που υπάρχει μια ομοφωνία πως έχουν μια άλφα αξία. Το να πω ότι είδα μια τυχαία ταινία στο σινεμά και μου φάνηκε μάπα είναι ακραίο; Βάσει ποιας αυθεντίας και ποιου κριτηρίου; Του βαθμού στο imdb? Του μπάτζετ; Έχει κατασταλάξει ο κόσμος της "τέχνης του κινηματογράφου" στο αδιαφιλονίκητο της αξίας του Νόλαν και δεν το έμαθα; Είναι by default αξιόλογες οι ταινίες του; Όχι, απλά εσένα τρέχει το σαλάκι που βλέπεις μαύρες τρύπες. Καμία ακραία άποψη δεν εκφέρω, η ταινία ήταν μάπα καραμπινάτη, deal with it.
    Ο κυριος Kingdom Gone αποφασισε οτι ο Στανλευ Κιουμπρικ ειναι ομοφωνα αλφα αξιος, ενω ο Κριστοφερ Νολαν βγαζει τυχαιες ταινιες, μπραβο ξερω γω? Αν νομιζεις οτι ο λογος για τον οποιον μου αρεσε η ταινια ειναι το οτι ειχε μαυρες τρυπες, τα επιπεδα κατανοησης που εχεις ειναι ακομα πιο χαμηλα απο οτι νομιζα. Αποψη σου να θεωρεις την ταινια μαπα, απλα ολα τα παρακατω ειναι υποκειμενικα δυστυχως, και διαφωνω καθετα μαζι σου:

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Φιξερ, μην ιδρώνεις το κωλαράκι σου, όλα τα κατάλαβα και το βασικότερο που κατάλαβα ήταν ότι επρόκειτο για μια κακοφτιαγμένη ταινία. Ηθοποιίες μέτριες και ρουτινιάρικιες, δραματουργία σχολικής παράστασης, σκηνοθεσία για star κυριακή μεσημέρι, σενάριο επιστημονικής φαντασίας περιπτέρου, ας πάρει το όσκαρ η ομάδα ειδικών εφέ και οι υπόλοιποι ας πάρουν τον πούλο. Θα την χαρακτήριζα προχειροδουλειά άμα δεν ήμουν σίγουρος ότι σε τέτοιου μπάτζετ παραγωγές δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε απλά ήταν μια κακή ταινία.
    Μακοναχι, Τζεσικα Τσαστεην, Μαικλ Κεην, αλλα ακομα και το κοριτσακι που επαιζε την κορη του ηταν γαμω. Η Αν Χαθαγουεη ηταν μετρια, λογω ρολου ομως, οπως εγραψαν κι αλλοι, ενω ο Ματτ Ντεημον ειναι ο Ματτ Ντεημον λολ, δεν ειχαμε απαιτησεις. Αυτα τα περι σχολικης παραστασης, περιπτερου και σταρ τσανελ ειναι λες και διαβαζω Τακη Τσουκαλα να μιλαει για κινηματογραφο.

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Δεύτερον: Άσε μας ρε φίξερ που "δεν κατάλαβα τίποτα απ' την ταινία"; Πέραν του αστείου να νομίζεις ότι η ταινία έχει τόοοοσο βαθιά νοήματα που τα έπιασες εσύ και όχι εγώ, όπως ίσως παρατήρησες δεν σχολιάζω το νόημα (το οποίο κατάλαβα και το οποίο μου φαίνεται απεχθέστατο, αλλά το ίδιο συνέβαινε και με άλλες ταινίες του ιδίου που μου άρεσαν) αλλά την εκτέλεση. Όσο νοηματάρα και να παίζει, άμα η εκτέλεση μπάζει, η ταινία δεν θα ναι καλή, εκτός αν είσαι οπαδός της φάσης που προωθεί η ταινία, oh wait και πάλι!
    Ενα απο τα γαματα με αυτην την ταινια ειναι οτι δεν προωθει καποιο συγκεκριμενο νοημα αναγκαστικα, αλλα εξεταζει ολες τις πτυχες του θεματος, εστω κι αν παρουσιαζει καποιες πτυχες με πιο θετικη αντιμετωπιση απο αλλες. Και ολο αυτο περιλαμβανει οχι μονο οσα εχουν να κανουν με την επιστημονικη προοδο, αλλα και τις αντιδρασεις των ανθρωπων υπο συγκεκριμενες συνθηκες πιεσης και απελπισιας, αλλα και το πως πορευομαστε ως ανθρωποτητα. Ξανα, δικαιωμα σου να μη σου αρεσει, αλλα αυτο δεν κανει την ταινια "κακη", ουτε "απλοικη" ουτε να εχει κακη εκτελεση. Στην τελικη, ευτυχως εισαι ο μονος που ξερω που θεωρει κατι τετοιο, και που βλεπει διαφορες μεταξυ της εκτελεσης του Ινσεψιον ξερω γω και του Ιντερστελλαρ. Μπορει να την πατησες μια φορα λοιπον με τον "Νολανισμο" και να κλαις τα λεφτα σου τωρα, το καλο ειναι οτι δε θα την ξαναπατησεις. Την επομενη φορα που θα βγαλει ταινια ο Νολαν, μπορεις απλα να μην πας και να γλιτωσουμε κι εμεις ποστ γεματα κραξιμο χωρις καμια δικαιολογηση (ή με οτι να ναι δικαιολογηση).

    Αληθεια, ποτε εφηυραν τον ορο Νολανισμο οι Τιμογιαννακηδες και Δανικες αυτου του κοσμου?

  13. #73
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    μια ταινια εχει ενδιαφερον να την δεις οταν τα ποστ στο ΕΡ εχουν μεσο ορο 50% πινκομουτζα.
    εχει αναψει το φλεημ, οπαδοι και των δυο πλευρων ετοιμαζουν τις φαρετρες τους!
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #74
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    μετριότατη. περίμενα περισσότερα.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  15. #75
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Ποιο το απεχθές μήνυμα και η φάση που προωθεί η ταινία? Δώστε μπάτζετ στην επιστήμη και το σπέις ρέις επειδή μόνο αυτή θα μας σώσει? (Δε διαφωνώ απαραίτητα, ρωτάω).
    Υπάρχει μια σκηνή στην ταινία όπου οι δάσκαλοι των παιδιών του (ένας μαύρος και μια γυναίκα, χμμμ) του λένε πως η κόρη του μιλάει για την εξερεύνηση του διαστήματος λες και έχει συμβεί ενώ η επίσημη άποψη πλέον, που διδάσκεται στα σχολεία, είναι πως αυτή δε συνέβη ποτέ και ήταν ένα προπαγανδιστικό κόλπο για να καταφέρουν να χρεοκοπήσουν την ΕΣΣΔ στην προσπάθεια της να φτιάξει "άχρηστες μηχανές". Θα πρεπε, λένε, να εστιάσουμε στο να κάνουμε τη φάση στη Γη όσον το δυνατόν καλύτερη και να μην κυνηγάμε κοστοβόρες χίμαιρες. Φυσικά ο λευκός μάτσο ρέντνεκ αγρότης-πιλότος μαχητικών Μακόναχι τους διαολοστέλνει και δίνει συγχαρητήρια στην κόρη του γιατί αυτός Γνωρίζει ότι όντως συνέβη η εξερεύνηση του διαστήματος και, ακόμα πιο σημαντικά, αυτός δεν είναι εκθηλυμένος "caretaker" της Γης, είναι ντόμπρος πιονέρος που δε φοβάται να ξεπεράσει τα όρια (αυτή η αντίθεση επανέρχεται ξανά και ξανά στην ταινία). Κι αν κάποιος μπορεί να σώσει τη Γη από την έλλειψη τροφής, είναι άνθρωποι σαν και αυτόν που με τη βοήθεια της τεχνολογάρας της Νάσα (που έχει κρυφτεί γιατί η πλέμπα δε θα μπορούσε να καταλάβει την αξία της και δε θα άφηνε να χρηματοδοτηθεί) θα πάνε σε άλλους κόσμους για να μπορέσουμε τους εποικήσουμε.

    Γενικά το μήνυμα της ταινίας είναι αυτό το δίπολο: από τη μια τεχνοκρατία, μια μεταφυσική πίστη πως η τεχνολογία μπορεί και πρέπει να δώσει τις λύσεις. Στην πραγματικότητα καμία λύση δε δίνεται, απλά το πρόβλημα μετατίθεται σε έναν επόμενο χρόνο σε έναν άλλο πλανήτη, μέχρι να εξαντληθούν και εκεί οι πόροι κ.ο.κ. όπως κάνει εδώ και μερικούς αιώνες ο καπιταλισμός. Από την άλλη ένα αποικιοκρατικός ήθος του άνδρα-εξερευνητή, που δεν κωλώνει μπροστά στις αμέτρητες δυσκολίες της αποστολής του και τις θυσίες που αυτή απαιτεί και που αυτή η αποφασιστικότητα των τοποθετεί σε άλλο επίπεδο από τους Πολλούς, του δίνει ένα αξιακό πλεόνασμα αλλά ταυτόχρονα τον καθιστά τόσο μόνο, γιατί κανείς από τον όχλο δε μπορεί να καταλάβει πως αυτός τα κάνει όλα για το καλό τους. Και όταν λέμε καλό εννοούμε ένα πολύ αφηρημένο καλό, το σχέδιο είναι να εποικισθεί ο καινούργιος πλανήτης με έμβρυα που θα προκύψουν από τεχνητή γονιμοποίηση, ο σκοπός είναι να σωθεί το είδος (ως μια αφηρημένη πανανθρώπινη ενότητα) και όχι οι άνθρωποι. Ο μόνος λόγος που τελικά διασώζεται ο υπάρχων πληθυσμός της Γης είναι η αγάπη του Μακόναχι για την κόρη του, ο μόνος κοινωνικός δεσμός που εμφανίζεται στην ταινία είναι αυτός της οικογένειας. Στην πραγματικότητα, όταν αναφέρεται στον πλανήτη Γη, η ταινία δείχνει το αγρόκτημα του Μακόναχι, τελείως απομονωμένο από οποιαδήποτε άλλη μορφή ανθρώπινης παρουσίας. Όλος ο κόσμος συμπιέζεται στην οικογενειακή εστία του εξερευνητή, η οποία περιμένει από αυτόν να τη σώσει.


    Φίξερ, όπως ξαναέγραψα, το ότι διαφωνώ με το νόημα της ταινίας δεν είναι ο λόγος που την κράζω, τα dark knight, που ήταν ακροδεξιά μανιφέστα (oh, noes, ακραία άποψη, συγγνώμη!), μου είχαν φανεί πολύ καλύτερα. Θα προσπαθήσεις να απεμπλέξεις αυτά τα δύο επίπεδα στο μυαλό σου αυτήν την φορά ή θα πρέπει να στο εξηγήσω και σε επόμενο ποστ; Επίσης, "νολανικός" έγραψα, όχι "νολανισμός", η κατάληξη -ικός δηλώνει μια κατηγορία πραγμάτων σχετικές με το όνομα πριν την κατάληξη, η κατάληξη -ισμός ένα σύνολο σχετικά συστηματικών πρακτικών ή ιδεών που σχετίζονται με το αντίστοιχο όνομα . Π.χ. "φιξερικές μαλακίες" θα ήταν ιδιαιτέρως δόκιμο αν αναφερόμαστε στα ποστ σου, "φιξερισμός" όχι και τόσο, εκτός κι αν έχεις κάνει κίνημα. Η ικανότητα διάκρισης των λέξεων μεταξύ τους σίγουρα θα σε βοηθήσει στη ζωή, ποτέ δεν είναι αργά για μια νέα αρχή.
    After the Triumph of Your Birth.

Similar Threads

  1. Πρωταπριλιά 2014
    By KoiliaSamprela in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 04-04-2015, 21:16
  2. [Cinema] Under the Skin (2014)
    By Kelldorain in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 16-07-2014, 00:00
  3. Βραζιλία 2014
    By Art In Haste in forum Athletics
    Replies: 555
    Last Post: 14-07-2014, 17:29
  4. Heavy By The Sea 2014 ~ 23/6/14
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 24-06-2014, 22:08
  5. [Documentary] Φασισμός Α.Ε. (2014)
    By 12 stars circle your brow in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 20
    Last Post: 27-04-2014, 02:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •