Πανευρωπαϊκό αντάμωμα ξενιτεμενων ντουμομεταλλαδων βορειας και νοτιας Ελλαδας / Διασπορούμ μετAλουμ 2014

Αυτή την φορά υποσχέθηκα στον εαυτό μου πως δεν θα χάσω αυτή την σύναξη και παρότι τα οικονομικά μου είναι στριμωγμένα τα κατάφερα και όριστε μία σύνοψη των πεπραγμένων και ειδωμένων. Κάποια θα μπορούσε να τα συμπληρώσει και ο έτερος er-doo-μιτης με τον οποίον μοιραστήκαμε την εμπειρία…σχεδόν κυριολεκτικά, μιας και λίγες μπάντες είδαμε παρέα λόγω των υποχρεώσεών μας ως εθελοντές. Γι αυτό και αν μπορεί να συμπληρώσει τα κενά μου από τις μπάντες.

Πάμε λοιπόν στον χώρο που φιλοξενεί το φεστιβάλ. Πρόκειται για γνωστό αναρχικό κέντρο/ βεγκαν μπουζούκια/βιβλιοθήκη κλπ το οποίο έχει 2 σκηνές και την αυλή. Να συμπληρώσω πως υπήρχαν και μερικά περιπτεράκια με μερτσανταιζ, μία έκθεση με έργα καλλιτεχνών σχετικών με το χώρο που δεν τσέκαρα, 1 βεγκαν καντινα και 1 μπαρακι για κοκτελια και φούντες! Το κοκτειλ που πήραμε σε κάποια φάση παρότι υποτίθεται διπλό μας φάνηκε απλή σκέτη πορτοκαλαδα. Και είμασταν 6 άτομα. Κάθε σκηνή είχε και το μπαρ της και τιμές που κυμαίνονταν από 1,2 ευρώ το φτηνό κάτουρο, ως 3-4 ευρώ το ακριβό κάτουρο, αν θυμαμαι καλά. Βεγκαν μπεργκερ με πατατες κόστιζε 4,5 ευρω και ήταν αξιοπρεπές. Ο ήχος ήταν μπόμπα σε όλες τις μπάντες που είδα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Ένας απ τους ηχολήπτες, όταν παίζαν οι dread sovereign, ήταν Έλληνας από Βερολίνο από ότι έμαθα μετά. Τα εύσημα μου.

Ακολουθεί σύντομος – κυριολεκτικά – σχολιασμός :
Πέμπτη:
18.00 Live acoustic music w. Sangre De Muerdago (es)
22.00 Yuri Gargarin (swe)
23.00 Switchblade (swe)
00.00 Eagle Twin (us)
Να με συγχωρέσετε αν σας ενδιέφερε κάποια απ αυτές τις μπάντες, αλλά δεν γινόταν να πάω, οπότε και δεν έχω ιδέα τι έκαναν.

Παρασκευή:
17.00 Main stage: Oranssi Pazuzu (fin) - Δεν είδα
18.00 Dødsmaskinen: Vidunder (swe) - Αρκετά καλοί
19.00 Main stage: Dread sovereign (irl) – Είδα soundcheck και 1 τραγούδι και άκουσα και λιγο μετά. Πολύ καλοί φάνηκαν.
20.00 Dødsmaskinen: Leechfeast (sl) - Δεν είδα
21.00 Main stage: Abysmal Grief (it) - Δεν είδα
22.00 Dødsmaskinen: Noctum (swe)- Δεν είδα
23.00 Main stage: Loss (us) - Δεν είδα
24.00 Dødsmaskinen: Glitterwizard (us)- Γάμησαν. Πολύ 70’s μου φάνηκαν
01.00 Main stage: “Dwellers in Twilight” -performed in its entirety by members of Aldebaranand Shadow of the Torturer (us) - Αυτό ούτε που ξέρω τι ήταν και τι ρόλο βάραγε αλλά ακουγόταν ενδιαφέρον, αργό και ότι πρέπει για να ξεραθώ στον ύπνο στα καπάκια.

Σάββατο:
16.00 Dødsmaskinen: Demon Head (dk) - Δεν είδα
17.00 Main stage: Isole (swe) – πολύ δυνατοί.
18.00 Dødsmaskinen: Dopelord (pl) – Δεν ενθουσιάστηκα με αυτό που παίζαν. Ή εγω ήμουν κουρασμένος και σε άλλη φάση ή δεν μου κάναν κλικ.
19.00 Main stage: The Body (us) - Δεν είδα
20.00 Dødsmaskinen: Witchsorrow (uk) - Δεν είδα
21.00 Main stage: Graves at Sea (us) – Ε δεν μ αρεσε.
22.00 Dødsmaskinen: Nightslug (d) - χάλια
23.00 Main stage: Sourvein (us) – Δεν μ αρεσε
24.00 Dødsmaskinen: Doublestone (dk) – Καλό! Δυνατό χιεβι ροκιν
01.00 Main stage: Skepticism (fin) – Το κορυφαίο γεγονός για μένα και ο λόγος να συμμετέχω στο φεστιβαλ. Ενδιαφέρουσα εμπειρία να βλέπεις αυτή την μπάντα που άκουγες κάποτε πριν από 12-13 χρόνια! Και φυσικά ότι πρέπει για ύπνο μετά!

Κυριακή:
16.00 Main stage: Whitehorse (aus) - Δεν είδα
17.00 Dødsmaskinen: Purple Hill Witch (n) - Δεν είδα
18.00 Main stage: Of the Wand and the Moon (dk) - Δεν είδα
19.00 Dødsmaskinen: Goatess (swe) – Η απογοήτευση του φεστιβαλ αν και ο χριτους έκανε φιλότιμες προσπάθειες και μετά που τον πέτυχα του είπα ότι ήταν καλοί…απλά δεν. Μου φάνηκε πολύ βαρετό.
20.00 Main stage: Sabbath Assembly (us) – Η ανακάλυψη του φεστιβαλ με την μινιον τραγουδίστρια να δίνει και χάρμα οφθαλμών ερμηνεία! Βγήκαν ντυμένοι στα λευκά με κιθαρα, μπάσο, βιολί, τύμπανα, πλήκτρα, βιολοντσελο και άλλη μια κατασκευή με σωλήνες που τα κοπαναγε ο ντραμερ. Με ψήσαν και τσίμπησα το τελευταιο τους σιντάκι.
21.00 Dødsmaskinen: The Graviators (swe) – Τους ψιλόβαρέθηκα
22.00 Main stage: Baby Woodrose (dk) - Δεν είδα
23.00 Dødsmaskinen: Uzala (us) - Δεν είδα
24.00 Main stage: Windhand (us) - Δεν είδα

Να αναφέρω πως πέρασα και καμιά 10 ώρες στην κουζίνα που ετοιμάζαμε το βεγκαν φαγητό για τους καλεσμενους, μπάντες κλπ κόσμο. Ωραία εμπειρία και για κάθε μέρα εθελοντής είχες 3 μπύρες και 1 κουπόνι για φαί και συνολικά δωρεάν είσοδο. Καμιά 200 άτομα τρώγανε από την κουζίνα κάθε μέρα. Από κόσμο να πω πως πρέπει να είχε καμια 300-400 άτομα κάθε μέρα. Αρκετοί Γερμανοί και μερικοί άλλοι Βορειοι. Το κλίμα ήταν ωραίο και δεν είδα τίποτα παρατραγουδα. οι μπάντες βγαίνανε στην ώρα τους και παίζανε καμιά ώρα περίπου. Ξόδεψα περίπου 30 ευρώ το τριήμερο, εκ των οποίων τα 12 ήταν για ένα σιντί και τα 8 για μια γύρα μπύρες που κέρασα κάτι φίλους που είχαν έρθει. Να ευχαριστήσω και τους υπόλοιπους erίτες – δηλαδή τον fireknight – για την παρέα και τις μπύρες! Τα λέμε του χρόνου.