Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Νέο πισί.

  1. #1
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Νέο πισί.

    Ήρθε ο καιρός 8 χρόνια μετά, δείτε μια λίστα και πείτε μου σε τι διαφωνείτει/συμφωνείτε κτλ.
    Είναι για gaming κυρίως και θέλω 4-5 χρόνια μετά να κρατάει ακόμα (όπως κράτησε και το τωρινό μου)

    NZXT h230
    Asrock Fatal1ty b85
    i5 4670
    Kingston (KHX1600C9D3P1K2/8G)
    Sapphire R9 280x
    SSD 840 EVO
    Seagate Barracuda ST2000 3.5 2TB
    LG Monitor 23EA63V-P

    Ευχαριστώ
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    ποσο παει ολο αυτο περιπου?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    (γκουλπ) ..χιλιάρικο
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #4
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Θα δώσεις 1000ρικο για πισί, αλλά θα πάρεις μητρική ASROCK.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default


  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Συμφωνώ με SSD και με GPU (αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει την διαφορά των χρημάτων η 280x σε σχέση με την 280. Πάντως και οι δύο έχουν το προηγούμενο chipset της AMD. Το καινούργιο το βρίσκεις από 290 και πάνω)

    Δε συμφωνώ με επεξεργαστή, σκληρό, ΜΗΤΡΙΚΗ και δε βλέπω πουθενά ένα από τα βασικότερα κομμάτια, το τροφοδοτικό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Λοιπόν, το Β85 ΔΕΝ κάνει για gaming. Είναι ένα φθηνό chipset σε μια φθηνή υλοποίηση από μια φθηνή εταρεία. Κακός συνδυασμός. Γενικά αν θες ένα ποιοτικό σύστημα, πρέπει ΟΛΑ τα υποσυστήματα να είναι ποιοτικά. Αν κάνεις τσιγκουνιές κάπου, θα υποστεί τις συνέπειες ολόκληρο το σύστημα. Eιδικά όταν επενδύεις σε μια κάρτα γραφικών των 250-300ε, είναι αστεία η επιλογή μητρικής σου. Σόρρυ ε

    Αν θες τη γνώμη μου, άσε τον SSD προς το παρόν (και ίσως μια φθηνότερη κάρτα γραφικών) και δώσε τα έξτρα λεφτά σε μια καλή μητρική και ένα ποιοτικό τροφοδοτικό. Αργότερα μαζεύεις λίγα ακόμα και προσθέτεις έναν SSD, ο οποίος δε θα σου λείψει ένιγουει αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ με SSD.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Onibocho ισχύει για το τροφοδοτικό, το ξέχασα, κάνε την (τεκμηριωμένη σου) πρόταση. Ο σκληρός γιατί όχι; Ο επεξεργαστής γιατί όχι; (δεν μ'ενδιαφέρει να κάνω overclocking)

    Πείτε αμφότεροι προτάσεις για mobo.
    Μπλιτζερ, τον SSD δεν τον αφήνω, εκεί θέλω να βάλω τα windows κτλ. Κάρτα γραφικών σκεφτόμουν να το έριχνα στην 270 (sapphire ή asus), τι λέτε; Γλιτώνω τουλάχιστον ένα κατοστάρικο απ'αυτό.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #9
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Προφανώς θες στον SSD το λειτουργικό, αλλά είναι κάτι που θα σου πάρει 30-60 λεπτά και μπορείς να το κάνεις αργότερα. Πίστεψέ με, καλύτερα να χάσεις 60 λεπτά από τον χρόνο σου παρά να "θάψεις" το ολοκαίνουριο σύστημά σου έτσι.

    Εγώ θα σου πρότεινα Nvidia. Κοίτα κάτι σε 760 ή αν παίζει κάτι καλύτερο value-for-money σε αυτά τα λεφτά σήμερα, γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ.

    Μητρικές... GB, Asus, MSI. Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις. Z77/87 chipsets κατά προτίμηση.

    Τροφοδοτικό, κάποιο ποιοτικό στα 550/600W είναι υπεραρκετό.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Vga μπορείς να πας είτε στην gtx 760 είτε στην radeon 270. H πρώτη είναι πιο γρήγορη, η δεύτερη όμως έχει καλύτερο value for money. Διαφορές μπορείς να δεις εδώ http://www.techpowerup.com/reviews/M...X_HAWK/26.html
    Δεν είμαι υπέρ του να αφήσεις τον SSD απ' έξω για αρχή, πρώτον επειδή είναι αστείο να δώσεις χιλιάρικο με μηχανικό σκληρό και δεύτερον επειδή μετά θα κάνεις διπλό κόπο να αλλάζεις το λειτουργικό ή ακόμη χειρότερα format. Τον 2TB HDD από την άλλη μπορείς άνετα να τον αφήσεις απέξω εφόσον ήδη έχεις κάποιον παλιότερο να χρησιμοποιήσεις.

  11. #11
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    Vga μπορείς να πας είτε στην gtx 760 είτε στην radeon 270. H πρώτη είναι πιο γρήγορη, η δεύτερη όμως έχει καλύτερο value for money. Διαφορές μπορείς να δεις εδώ http://www.techpowerup.com/reviews/M...X_HAWK/26.html
    Δεν είμαι υπέρ του να αφήσεις τον SSD απ' έξω για αρχή, πρώτον επειδή είναι αστείο να δώσεις χιλιάρικο με μηχανικό σκληρό και δεύτερον επειδή μετά θα κάνεις διπλό κόπο να αλλάζεις το λειτουργικό ή ακόμη χειρότερα format. Τον 2TB HDD από την άλλη μπορείς άνετα να τον αφήσεις απέξω εφόσον ήδη έχεις κάποιον παλιότερο να χρησιμοποιήσεις.

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν δουλέψεις ΜΙΑ φορά με SSD, μπορεί να θέλεις να κάνεις σουβέρ τους σκληρούς σου δίσκους. Δε συγκρίνεται και δεν υπάρχει λόγος στις τιμές που παίζει αυτή τη στιγμή ο 840 evo να μην τον αγοράσεις από την αρχή.

    Για τροφοδοτικό δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι μεγαλύτερο από 650 Watt, καλό θα είναι να αγοράσεις ένα 82+ και να είναι MODU για να μη γεμίζει το κουτί σου περιττά καλώδια. Θα σου παραθέσω αργότερα συγκεκριμένα μοντέλα που προτείνω, αλλά σε γενικές γραμμές η Corsair έχει πάρει τα πάνω της τα τελευταία 4 χρόνια και βγάζει πολύ ποιοτικά τροφοδοτικά, καθώς επίσης και η ENERMAX που είναι δεκαετίες στην κορυφή. Ποτέ δεν ήμουν fan της Thermaltake, ενώ βγάζει κάποια αξιόλογα και λίγο φτηνότερα και μια δεκαετία πίσω θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια ένα τροφοδοτικό της Tagan. Ειδικά αυτά με τους διπλούς πυκνωτές και τους ισορροπιστές τάσης.

    Εγώ δεν θα πήγαινα σε επεξεργαστή + mobo από intel. Στηρίζω χρόνια AMD και μόνο, κυρίως γιατί απεχθάνομαι α) τις ολιγοπωλιακές παπαριές του Τεξανού γουρουνοκλέφτη/γουρουνοσφάχτη και β) το να πληρώνω σχεδόν διπλάσια χρήματα για αντίστοιχης ή υποδεέστερης αξίας αντικείμενα. Οποιοσδήποτε 8πύρηνος AMD (πλην της σειράς 9 που δεν αξίζει κυρίως λόγω nm λιθογραφίας και κατανάλωσης ρεύματος) είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ καλύτερος από τους "αντίστοιχους intel" των οποίων οι τιμές είναι γελοιοδέστατα ακριβότερες. Το ίδιο ισχύει και με τα mobo, αλλά σε μικρότερη κλίμακα στο range που ψάχνεις.

    Αν αγοράσεις AMD κάρτα γραφικών ΜΗΝ πάρεις Sapphire. Έχουν 1 χρόνο λιγότερη εγγύηση και ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ συστήματα ψύξης, επειδή είναι αυτές που συνήθως βγαίνουν πρώτες. Τσίμπα μια υλοποίηση από ASUS που με το Direct CU II γαμάνε στην κυριολεξία και δεν ανησυχείς για τίποτα. Εγώ αγόρασα το Γενάρη την R7 250 γιατί δεν είχα περισσότερα χρήματα από 100 ευρώ να δώσω και η κάρτα πρακτικά είναι καλύτερη από την 4870x2 που είχα αγοράσει προ 7ετίας στα 400 ευρώ. Και όπως σου είπα παραπάνω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσεις x έκδοση. Εκτός αν είσαι hardcore-ας και σου περισσεύουν τα χρήματα!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    H Intel έχει σαφώς καλύτερους επεξεργαστές από την AMD, ειδικά όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις. Το μοναδικό (το τονίζω) πλεονέκτημα που έχει η AMD έναντι της Intel είναι οι τιμές.
    Last edited by BLiTzER; 30-04-2014 at 20:42.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Ήρθε η ώρα για pc μετά από δυο laptop τα τελευταία 10 χρόνια. Με μια σύντομη έρευνα κατέληξα στο παρακάτω συνδυασμό.

    Spoiler


    Μαζί με μια οθόνη στα 120-150€ θέλω να φτάσω max τα 900€. Αν κάποιος διαπιστώσει ότι έχω κάνει κάποια σοβαρή μαλακία να μου το πει!!
    Last edited by cromags; 02-05-2015 at 20:28.

  14. #14
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, θα πάρεις τον 4690k. Επίσης GTX 960 >>>> 270X. Δε μιλάω καν για τo H81 chipset. Aν το χρησιμοποιείς κυρίως για games, μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο με αυτά τα λεφτά.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Σε νορμάλ χρήση αρκετά pdf, doc ανοικτά borwser τίγκα στις καρτέλες και κάποιο πρόγραμμα να τρέχει (matlab, eclipse, spss). Την ώρα του παιδιού να σηκώνει μέτριων και πάνω απαιτήσεων παιχνίδια (civiization 5, far cry).

Similar Threads

  1. Πωλείται πισί
    By 12 stars circle your brow in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2010, 16:02
  2. δε φωρ χάντρεντ γιούρο πισί !
    By nothingman in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2009, 09:19
  3. Replies: 15
    Last Post: 14-01-2008, 16:46
  4. Replies: 68
    Last Post: 20-11-2006, 21:52
  5. PROBLEM ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΙ
    By Kain in forum PC & Games
    Replies: 11
    Last Post: 04-03-2005, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •