Page 3 of 23 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 339

Thread: Για ένα καλύτερο ER

  1. #31
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω ότι, πραγματικά, κάνεις δεν ενδιαφέρεται για τα μουτζοπινκς εκτός απο τους 3 που το λέτε σε κάθε τέτοιο θρεντ.
    to stirizeis kapou auto?
    Στις μούτζες που έφαγες παραπάνω.

  2. #32
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Εγω θελω απο το ER να κανει αφιερωμα σε μεγαλους ελληνες καλλιτεχνες οπως εντελως τυχαια οι Κατσιμιχαιοι.Και θελω να επιμεληθουν οι χρηστες Σαμπρελας και Γκουλ που ειναι γνωστα αρρωστακια με την παρτη τους

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    t
    episis aneksartita ap to an einai pink i moutza, de tha tan pio wraio anti gi auta na exoume posts opws "file gamas" i "fige ap to foroum"?? einai sketi tempelia kserw gw.
    Μήπως στην πραγματικότητα αυτό που σε πειράζει είναι που δεν ξέρεις ποιος σε πινκάρει/μουντζώνει; από την άλλη γλυτώνουμε ένα κάρο άχρηστα ποστ τύπου +1, αυτό, .- κλπ

    Κατά τα άλλα μια χαρά είναι το φόρουμ. Με κάλυψαν ικονο, μιτς και ρατ (μπορεί και γκουλ, βαριέμαι να γυρναω πίσω)

  4. #34
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω ότι, πραγματικά, κάνεις δεν ενδιαφέρεται για τα μουτζοπινκς εκτός απο τους 3 που το λέτε σε κάθε τέτοιο θρεντ.
    to stirizeis kapou auto? giati emena mou rxontai arketoi pou exoun stravwsei k to xoun grapsei. episis an den endiaferetai kaneis vgalte ta
    Πουθενά, συγκεκριμένα, είναι η αλήθεια. Απλά μετά από τόσο καιρό που υπάρχει σα σύστημα και έχοντας όλοι οι χρήστες διαμορφώσει μια αίσθηση του τι περίπου θα είναι controversial ή αυτόματα αγαπητό, είναι ελαφρά τραβηγμένο να σε ενοχλούν τόσο πολύ. Επίσης εγώ θα σου πω ότι στις μούτζες παίζει ρόλο περισσότερο το ύφος που λες κάτι παρά το αν θα κοντράρει την πλειοψηφία. Ο φίξερ για παράδειγμα όταν βγαίνει και λέει κάτι στο σινεμα, για περίπου οτιδήποτε λολ, ξέρει ότι θα κοντράρει και θα πάρει μούτζες και νομίζω ότι το διασκεδάζει κιόλας. Τα ποστς που παίρνουν καταιγισμούς μουτζών συνήθως τα θέλει ο κώλος τους, και αυτό το παρατηρώ πρώτα στα δικά μου πιο μουτζωμένα. Από την άλλη δεν έχουμε χρήστες που εσκεμμένα προσπαθούν να μαζέψουν πίνκς (όπως θα συνέβαινε πχ αν είχαμε καρμα, gold ή κάποια άλλη μαλακία όπως στο ρεδδιτ), οπότε ούτε και αυτό ενοχλεί ιδιαίτερα.

  5. #35
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εγώ στηρίζω κήπερ.

  6. #36
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Επειδή ετοιμάζουμε ένα προτζεκτ με κάποιους φίλοι έχει τύχει να κάνουμε πολύ κουβέντα σχετικά με τον χαρακτήρα, τις ελλείψεις και μια περιοδολόγηση του ελληνικού ιντερνετς απο το 2000 και μετά. Εγώ πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο ότι το facebook τα έχει γαμήσει τη μάνα με πολλούς και διάφορους τρόπους. Η μεγαλύτερη ζημιά είναι στην εκπαραθύρωση των communities, κατ' επέκταση του foruming σαν μέσο επικοινωνίας, κατ' επέκταση του δημόσιου διαλόγου μεταξύ ανθρώπων στο διαδίκτυο.

    Το facebook, το twitter, το instagram, το pinterest, το tumblr και όλα τα social networks μ.Μ. (μετά-MySpace) εξαναγκάζουν τους χρήστες τους να λειτουργούν κύρια με βάση το χτίσιμο του προφιλ τους, και όχι με βάση την αλληλεπίδραση με τους άλλους χρήστες - όπως συνέβαινε στο reddit, στο 4chan, στα news aggregators τύπου digg, στα forums και στα community based social networks π.Μ. Σε αυτό έχει να συνδράμει και ένα τεχνικό στοιχείο που είναι ότι στο πεδίο του web software όλα τα μεγάλα forum δεν έχουν να επιδείξουν κατι ουσιαστικά καινούριο σε αυτά που προσφέρουν, απο το 2006.

    Ολοένα και περισσότερος κόσμος έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται αυτή την έλλειψη, αρθρογραφεί γι' αυτό κλπ. Πιο ενδιαφέρουσα προσέγγιση απο όσα έχω δει αυτή τη στιγμή είναι αυτή του τιτάνα Jeff Atwood, ο οποίος ξεκίνησε ένα πολύ φιλόδοξο πλάνο που λέγεται discourse και περιγράφει πάρα πολύ ωραία, ακριβώς όσα συζητάμε εδώ. Διαβάστε το.

    Στην Ελλάδα τα φαινόμενα αυτά είναι ακόμα πιο κλειστοφοβικά καθώς ποτέ ουσιαστικά δεν υπήρξε μια αμιγώς ελληνική large-scale community πλατφόρμα, υπήρξαν κάποιες προσπάθειες όπως το μνημειώδες joy.gr και διάφορες απομιμήσεις myspace, μερικά μεγάλα tech forums τύπου insomnia, adslgr και ειδικού περιεχομένου μικροκοινότητες στις οποίες εμπίπτει και το ER. Στο 2014 εκτείνεται μια έρημος από facebook, twitter και ειδησεογραφικά/blogs.

    Για να έρθουμε λοιπόν οντοπικ, το ζήτημα δεν έχει τόσο να κάνει με το πως και το πόσο ακουνε μουσική οι χρήστες και αν κάποιοι μεγάλωσαν, πήγαν φαντάροι κλπ, αλλά νομίζω περισσότερο με το ότι η κουλτούρα αυτή του φορουμικού διαλόγου με σεντόνια vs σεντόνια και reviews και μεγάλες παραγράφους έχει αντικατασταθεί απο status, tweets, ποστάρισμα youtube videos, likes και shares. Αυτό ωστόσο δεν συμβαίνει γιατί οι χρήστες έγιναν ξαφνικά καθυστερημένοι αλλά γιατί πολύ απλά όλο το ιντερνετ μ.M ΔΕΝ είναι φιλικό προς το διάλογο. Πολλές φορές παρατηρώ ανθρώπους όπως ο Helm ή ο Vic που ψοφάνε να ανταλλάζουν σεντόνια να προσπαθούν να γράψουν τεράστια ποστ στο facebook, με αυτή τη μικροσκοπική γραμματοσειρά και με τον ηλίθιο τρόπο που έχει για να βλέπεις τι έχει προηγηθεί στην κουβέντα. Και λέω παιδιά, σοβαρευτείτε, get a forum.

    Συμπέρασμα, το ER είναι μια χαρά. Ακόμα και τις εποχές που υποτίθεται ήταν καλύτερο, πάντα το ίδιο σκατά/γαμάτο ήταν. Απλώς μια κοινότητα που την παρατάς, σε παρατάει και όλη η απίστευτα ψυχοφθόρα φάση με το σπαμινγ και τον γιουλαισμό αηδίασε και τους πιο σκληρούς. Το ποτενσιαλ υπάρχει για να γίνει μια ζωντανή κοινότητα όπου κόσμος μιλάει για μουσική, ταινίες, πολιτικά, μπάλα και μαλακίες και να έχει αρκετό κόσμο που συμμετέχει, παρακολουθεί και το διαβάζει. Χρειάζεται απλώς στοιχειώδες moderating, μερικές ιδέες στο τεχνικό που να το φέρνουν πιο κοντά στο τι έχει συνηθίσει ο κόσμος να βλέπει στο 2014 (σας λέω διάφορα άμα θέλετε), και ακόμα και πράγματα όπως ένα ρεκτιφιέ στο design, καλή προαίρεση από τους χρήσται και πραγματικά τίποτα περισσότερο.
    Last edited by ikonoklast; 17-04-2014 at 01:28.

  7. #37
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Καργιολη ikonoklast σε πινκαρα με πολύ πάθος, αλλά με το ίδιο πάθος θα σε μουτζωνα αν μπορούσα, γιατί επιδιώκεις κατά βούληση να αναδεικνύεις τον εκνευριστικό εαυτό σου 11 στις 10 φορές ρε μπαγασα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #38
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Απλά μετά από τόσο καιρό που υπάρχει σα σύστημα και έχοντας όλοι οι χρήστες διαμορφώσει μια αίσθηση του τι περίπου θα είναι controversial ή αυτόματα αγαπητό, είναι ελαφρά τραβηγμένο να σε ενοχλούν τόσο πολύ. Επίσης εγώ θα σου πω ότι στις μούτζες παίζει ρόλο περισσότερο το ύφος που λες κάτι παρά το αν θα κοντράρει την πλειοψηφία.
    Για να μιλησουμε λιγο πιο σοβαρα, μιας και το θρεντ το σηκωνει, συμφωνω απολυτα με το τελευταιο. Παρολα αυτα, δε στηριζω το συστημα πινκ/μουτζες, γιατι μαζι με τα 5 ανουσια ποστ τυπου +1, "οτι ειπε", "λες μαλακιες", χανουμε και αλλα 20 ποστς απο τυπους που ισως υπο αλλες συνθηκες ειχαν περισσοτερη ορεξη για κουβεντα/διαλογο/διενεξη/ανταλλαγη αποψεων. Τωρα ξεμπερδευουν με ενα πινκ ή μια μουτζα. Μπορει και να ειμαι υπερβολικα αισιοδοξος για τη μοιρα αυτων των υποθετικων ποστς, αλλα αν δεν το δοκιμασεις, ε δε μπορεις να ξερεις. Γενικα ηλιθιο συστημα αυτο με τις μουτζες και τα πινκς, δεν εξυπηρετει τιποτα ουσιαστικο.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ο φίξερ για παράδειγμα όταν βγαίνει και λέει κάτι στο σινεμα, για περίπου οτιδήποτε λολ, ξέρει ότι θα κοντράρει και θα πάρει μούτζες και νομίζω ότι το διασκεδάζει κιόλας.
    Οντως διασκεδαζω να πεφτω μεσα στο πως γινεται να υπαρχει κοσμος πανω απο 15 χρονων που εκνευριζεται/τσαντιζεται/αγχωνεται αν καποιος στο ιντερνετ γραψει κατι για κινηματογραφο/μουσικη με το οποιο διαφωνει, αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος. Εχω πεσει στην παγιδα να "προσεχω" περισσοτερο τα ποστς μου για να φτιαξω καλο ratio πινκ/μουτζας, αλλα πλεον εδω και πολυυυυυυυυυ καιρο απλα γραφω οτι μου κατεβει χωρις να με νοιαζει και πολυ το αποτελεσμα. Καποιες φορες ειμαι και ειλικρινης δε!

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Τα ποστς που παίρνουν καταιγισμούς μουτζών συνήθως τα θέλει ο κώλος τους, και αυτό το παρατηρώ πρώτα στα δικά μου πιο μουτζωμένα.
    Ισχυει, αλλα πολλες φορες παιζει και καταιγισμος λογω ακρατου fanboισμου και προβατισμου.... εχεμ εχεμ

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Από την άλλη δεν έχουμε χρήστες που εσκεμμένα προσπαθούν να μαζέψουν πίνκς (όπως θα συνέβαινε πχ αν είχαμε καρμα, gold ή κάποια άλλη μαλακία όπως στο ρεδδιτ), οπότε ούτε και αυτό ενοχλεί ιδιαίτερα.
    +1






    Ον τοπικ, το επομενο σου ποστ σε αυτη τη σελιδα με βρισκει απολυτα συμφωνο. Αλλο ενα +1 δηλαδη. Γενικα δε νομιζω οτι χρειαζονται πολλα πραγματα για να καλυτερεψει το ΕΡ, εδω που τα λεμε, με δεδομενη την πληρη απορροφηση των νεων ιντερνετικων χρηστων σε social websites, δε νομιζω πως ο κοσμος εχει την ορεξη, το χρονο ή το κινητρο για να ασχοληθει με ενα φορουμ. Ποσο μαλλον ενα φορουμ γεματο μπαοκια, μεταλλαδες, αριστερους και δηθεν μαλακες.

  9. #39
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    θαρρω ειναι το θεμα να κρατησουμε το φορουμ σε φασεις ''μικρο σπιτι στο λιβαδι'' και να ειμαστε ολοι ευτυχεσμενοι (και γελαστοι)

    εγω μετα απο κανα δυο ασκημιες που εχω δει σορρυ αλλα δεν μπορω...
    οταν η γνωμη γινεται θεμα και αφορμη για φεηκ ακαουντς εγω απλα παραιτουμαι
    οι παρατηρητικοι εχουν καταλαβει γιατι δεν ποσταρω σε συγκεκριμενα θρεντς

  10. #40
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    καταρχήν εγώ ακόμα irc το βλέπω. εχουν σκασει και μερικοι νεοι και οκ δεν εχω αλλαξει και πολύ. απλά ακούω περισσότερο ντουμ και λιγότερος χρόνος για κωλοβαρεμα. και ακομα δεν ειμαι 35...34. το να σε σταματαν τα μουτζοπινκ να γραψεις το θεωρω ηλιθιο. πιο ηλιθιο απο το να τα βγαλουμε. καλά δεν είμαι και το πιο ενεργητικό μέλος τα τελευταία 10 χρόνια..αλλά ότι μπορώ κάνω. παω να την πεσω τωρα γιατί κουραστηκα σημερα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #41
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Μήπως για αρχή να απαγορευτούν τα greeklish;

  12. #42
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    νοστιμούλι φαίνεται αυτό το discourse, Ikonoklast έχεις κάποιο παράδειγμα από vbulletin φόρουμ που έκανε μετάβαση σ'αυτό; Κι αν έβγαλε bugs σε παλιά τόπικς κλπ;

  13. #43
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    νοστιμούλι φαίνεται αυτό το discourse, Ikonoklast έχεις κάποιο παράδειγμα από vbulletin φόρουμ που έκανε μετάβαση σ'αυτό; Κι αν έβγαλε bugs σε παλιά τόπικς κλπ;
    Δεν γνωρίζω κάποιο αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας. Το development βρίσκεται ακόμα σε beta (αν και μάλλον κάνουν release μέσα στον επόμενο μήνα), οι τεχνικές επιλογές που έχουν κάνει είναι αρκετά στρυφνές σε σχέση με τις τυπικές επιλογές του vbulletin και του phpbb (nginx αντί για apache, postgre αντί για mysql, ruby αντί για php) αλλά στα φορα τους βλέπω πολύ ενθουσιασμένο κόσμο που κάνει migrate τα παλιά του φόρο σε αυτό. Δες ένα παράδειγμα ενός μαύρου theme.
    Last edited by ikonoklast; 18-04-2014 at 00:27.

  14. #44
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Σοβαρά, υπάρχει κανείς που να θεωρεί το βασικό πρόβλημα του ER είναι η πλατφόρμα στην οποία τρέχει? Δεν λέω ότι μια μετάβαση σε μια άλλη πλατφόρμα δεν είναι καλή ιδέα αλλά από μόνη της αλλα 99% δεν θα αλλάξει τίποτα απολύτως. Το βασικό ερώτημα είναι γιατί επιδιώκεται οποιαδήποτε αλλαγή? Για να μαζέψουμε κόσμο? Λεφτα? Για να είμαστε πιο μουράτοι από το rocking? Για το γαμώτο? To ER ήταν και είναι -αν και σε μικρότερο βαθμό- ένα μικρής κλίμακας παρεΐστικο φόρουμ χωρίς να έχει κάποιο συγκεκριμένο orientation (σε αντίθεση με rocking, adslgr κλπ) όπου οι περισσότεροι που μπαίνουν είναι γνωστοί γνωστών και τα περισσότερα θέματα είναι για εσωτερική κατανάλωση. Και για να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι που είναι εδώ και όχι κάπου αλλού είναι εδώ για αυτό το λόγο. Αν είμαστε οκ με αυτό τότε δεν βλέπω ποιό είναι το πρόβλημα.
    We revel in our time.

  15. #45
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δίκιο, αλλά μισό, γιατί να μην είμαστε πιο μουράτοι απο το rocking;

Similar Threads

  1. Καλύτερο Final Fantasy.
    By metamelia1 in forum PC & Games
    Replies: 75
    Last Post: 09-04-2020, 15:43
  2. OST: Το καλύτερο που υπήρξε
    By zeo in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 30-04-2013, 12:57
  3. το καλυτερο ψιψιψονι?
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 08-10-2006, 15:49
  4. Το καλύτερο...
    By BeBiT in forum General Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 01-11-2004, 00:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •