Page 1 of 23 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 339

Thread: Για ένα καλύτερο ER

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Για ένα καλύτερο ER

    Παρακολουθώ κατά καιρούς διαλόγους με ενδιαφέρον σχετικά με το πως μπορεί να γίνει καλύτερο το ER , τι φταίει που κατάντησε έτσι, τι είναι αυτό που πάει στραβά κλπ.
    Εκλεκτός παλαιότερος user είχε αναφέρει ότι στην "παρακμή" του φόρουμ υπεύθυνος ήμουν εγώ και οι όμοιοί μου.
    Η ουσία δεν είναι εδώ, η ουσία είναι ότι όπως ο κόσμος μεγαλώνει αλλάζει και το ιντερνετς. Πλέον το Facebook είναι πιο θελκτικό σε διαδραστική επικοινωνία, και το τσατ έχει πάρει την αίγλη από τα flamewars. Ενδιαφέροντα κείμενα βρίσκεις σαφώς πιο εύκολο και "δικά μας" παιδιά είναι editors σε sites πρώτης γραμμής (τουλάχιστον από πλευράς επισκεψιμότητας).
    Εγώ βρέθηκα να κάνω τον admin (δεν με χάλασε) για τεχνικούς λόγους. Όμως επειδή αλήθεια περνάω καλά εδώ, αλήθεια μαθαίνω πράγματα για την καύλα μου που είναι η μουσική, και πάνω απ όλα γνωρίζοντας ανθρώπους που κάνουν ομορφότερη την καθημερινότητά μου με νοιάζει το κάτι παραπάνω.
    Ναι μπορεί να είμαι μόνο (λολ) 5 χρόνια στο ER αλλά με νοιάζει να έχει κόσμο και να εμπλουτίζεται σε τακτική βάση.

    - Προς τι η κλάψα Σαμπρέλα?
    Δεν είναι κλάψα ρε. Πριν μερικούς μήνες με την βοήθεια των χρηστών κάναμε μια προσπάθεια να αναστηθεί το μουσικό μέρος. Βάλαμε τα νέα ριλίζις και το κάλενταρ με τα μουσικά δρώμενα. Σε γενικές γραμμές πάει πάρα πολύ καλά θα έλεγα.

    Στο θέμα του ρετζιστρέσιο πλέον το έχω κάνει moderate και μπαίνω 3-4 φορές την ημέρα και ελέγχω για καινούρια ακάουντς, και ότι μου μοιάζει με κινέζικο (σόρρυ σύντροφοι) το σβήνω και ότι μοιάζει με κάτι άλλο το ενεργοποιώ.

    Όσο και αν αναπολείτε το παλιό ER δεν μπορεί να γίνει, όπως δεν μπορείς να είσαι πάντα 20 χρονών. Οι άνθρωποι που θα τσιμπούσαν σε ένα flame απλά το ξεπερνούν, ίσως να το αγνοήσουν, ίσως και να μην ξαναπατήσουν. Θα μου πείτε σταρχίδιαμουκιολας, εντάξει για άλλους χρήστες ναι , για άλλους όχι.

    Εγώ αφού έκανα αυτό το drama post έρχομαι να ρωτήσω. Τι θα μπορούσε να γίνει στο ER να είναι πιο κοντά σε αυτό που αγαπάμε και γουστάρουμε?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  3. #3
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Σχετικά με την πορεία του ER ως τώρα, είναι απόλυτα λογικό να έχει πάρει την τροπή που πήρε. Και δεν χαρακτηρίζω την πορεία που έχει σήμερα κακή, αλλά την θεωρώ φυσιολογική.

    Ξεκίνησε σαν μεταλ forum, ο αρχικός πυρήνας χρηστών μάζεψε τριγύρω του άλλους, και με την πάροδο του χρόνου και λόγω της σχεδόν απόλυτης ελευθερίας σε flames, χολή και καφρίλα, έγινε ένα μίγμα αυτών των δύο (μεταλ και "χολής"). Στη συνέχεια, την κλιμακωτή "απομεταλλοποίηση" διαδέχτηκε μια σταδιακά όλο και πιο έντονη πολιτικοποίηση στα πόστ με αριστερό βασικά προσανατολισμό και την "χολή" να συνεχίζει να είναι εντονότερη σε σχέση με άλλα φόρα (αν και αρκετά πιο ήπια σε σχέση με την περίοδο 07-10). Με άλλα λόγια, αν κάποιος δεν έχει προσωπική σχέση με κάποιους ήδη υπάρχοντες χρήστες, δεν ανήκει στον εύρυτερο ιδεολογικό μας χώρο και δεν έχει αντοχές στο "ηαρ μέντισιν", δεν έχει και κανένα σοβαρό λόγο να κάνει ρέτζιστερ, μιας και μουσικά δεν είναι πια κάτι προφανές όπως ένα μετσαλ φόρο που θα συσπειρώσει τους χεβιμέταλλους.

    Παράλληλα με τα παραπάνω, οι αρχικοί χρήστες μεγάλωσαν, άλλοι βαρέθηκαν, άλλοι άλλαξαν ακούσματα και αισθητικές, και μια σειρά χρηστών ενεπλάκη σε μεταξύ τους διαπροσωπικές σχέσεις (φιλικές ή και γκομενικές), και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο οι σχέσεις αυτές επηρέασαν την συνέχιση ή όχι της παρουσίας τους εδώ. Έτσι πλέον κάνουν ρέτζιστερ είτε γνωστοί μας, είτε ανυποψίαστοι άνθρωποι με το τι εστί ER, που ακριβώς επειδή δεν ξέρουν πως λειτουργεί το φόρο σαν λογική, φαίνονται (και μερικές φορές ίσως είναι κιόλας) ηλίθιοι.

    Βλέποντας λοιπόν σαν κάτι εντελώς φυσιολογικό τον παραπάνω κύκλο, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να γίνει μαζίκα κάτι για μια αλλαγή πλεύσης, καθότι η όποια αλλαγή καθορίζεται από παράγοντες που δεν είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε απλά με μιαν απόφαση. Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι να υπάρχει μια μικρή συνεννόηση για το πως οργανώνονται κάποια διαδικαστικά/οργανωτικά θέματα (βλέπε πχ στο music).
    Last edited by Tyler_Durden; 16-04-2014 at 11:24.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #4
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    αυτή η κουβέντα παίζει να γίνεται από το 2006 που μπήκαν παραπάνω άτομα από τον αρχικό κύκλο που γνωρίζονταν μεταξύ τους. για να πω την αλήθεια, το ερ που αναπολούν όλοι είχε κουβέντες για νψξ και 11th guardian στο αθλέτιξ, είχε όμως και dead in magazines και ρόκαβλον.

    το πρόβλημα εγώ το εντοπίζω ότι μας έχει φάει η παχιά και δεν ασχολούμαστε με τα σοβαρά θέματα. προτείνω για κάθε θρεντ που κοιτάει ένας χρήστης στο σέξξξιον να είναι υποχρεωμένος να ποστάρει ένα αντιφασιστικό ποστ, ένα review σε δίσκο της relapse, έναν παλιό ποδοσφαιριστή του αθηναϊκού και φόρουμ στον ψηλό.

  5. #5

    Default

    Αυτά τα θρεντ μου θυμίζουν τις συζητήσεις που γίνονται ακριβώς πριν εγκαταλειφθούν κάποια πρότζεκτ, μαλάκες το έχουμε γαμήσει, ντροπή μας, μας πιάνει το φιλότιμο, όχι ρε δε θα το εγκαταλείψουμε, ναιαιι, ομάδα ρε! Και μετά σιγή ασυρμάτου για κάνα μήνα και reunion σε κάτι χρόνια. Οπότε αφήστε τα μπλα μπλα εδώ και ποστάρετε στα υπόλοιπα καλύτερα, ειδικά στο μιούζικ που η σαπίλα δεν έχει προηγούμενο (τόσοι άνθρωποι ονλάιν να ποστάρουν τόσο λίγο είναι αξιοπερίεργο). Και φυσικά ο ψευτο-ελιτισμός να κοπεί και για λίγο δε θα μας κάνει καθόλου κακό.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #6

    Default

    έχει αποδειχθεί από την ιστορία του ER, ότι τα επίπεδα που ΘΕΛΟΥΜΕ πιάνονται όταν ανοίγουν τέτοια θρεντς. οπότε φτιάχνω ποπ κορν και περιμένω!
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    προτείνω για κάθε θρεντ που κοιτάει ένας χρήστης στο σέξξξιον να είναι υποχρεωμένος να ποστάρει ένα αντιφασιστικό ποστ, ένα review σε δίσκο της relapse, έναν παλιό ποδοσφαιριστή του αθηναϊκού και φόρουμ στον ψηλό.
    στηρίζω και για να κάνω την αρχή: "τζαλακώστας"
    Rock or Nothing

  8. #8
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    κάθε δυο χρόνια αναπολούμε τη χαμένη αίγλη του φόρο και ψάχνουμε να βρούμε τις πταίει. νομίζω πως πρέπει να αποδεχτούμε πλέον, πως οι εξωτερικοί παράγοντες που έχουν οδηγήσει σε χρηστικές (sic) αλλαγές είναι αρκετά περισσότεροι από τους εσωτερικούς.

    ο ιντερνετικός χάρτης είναι πολύ διαφορετικός πλέον. τα facebook, twitter και παλιότερα τα blogs, έχουν σαρώσει τα πάντα. ο άλλος προτιμάει να επιλέξει τα άτομα που συναναστρέφεται, να φτιάξει ένα δικό του προσωπικό φόρουμ στο προφίλ του και να παίρνει likes αντί για pinks. επίσης εμείς οι ίδιοι, δέκα χρόνια μετά είμαστε αρκετά διαφορετικοί. κάποιοι σοβάρεψαν, ωρίμασαν βρε αδερφέ, αλλάξανε τα γούστα τους και μπέρδεψαν τα μπούτια τους. άλλοι έχουν 35αρίσει, έχουν βρει δουλειά, κόμμα, δεν έχουν χρόνο για μέταλς. μπορεί πχ ο σύμπος να έχει κάνει παιδιά, σκυλιά και να πουλάει τα σιντί του για να πληρώσει τα φροντιστήρια και τις τροφές. ποιος ξέρει. ο καθένας έχει τις δικές του προσωπικές αιτίες που αποχώρησε. δεν μπορούμε να τους πιάσουμε όλους.

    το θέμα είναι ότι εσωτερικά στο ER, δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από τεχνικής φύσεως. πάνω σε αυτό που είπε ο σαμπρέλ, τότε υπήρχε το IRC, τώρα υπάρχει το chat. στην πορεία, μεσολάβησε η ιστορία με το ER Mag (ας μην επαναλαμβανόμαστε) και άλλα διάφορα κύματα. σίγουρα υπάρχει λιγότερος ενεργός κόσμος πια, όμως ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο: όσοι αξιόλογοι παλιοί χρήστες έχουν αποχωρήσει, άλλοι τόσοι έχουν παραμείνει πίσω. υπάρχουν ελπιδοφόροι νεανίες και φυσικά κάποιοι καθυστερημένοι. πάντα έτσι ήταν η κατάσταση. η όποια αλλαγή πιστεύω πως θα γίνει μέσα από την ίδια την κοινότητα. παρά τις διαφωνίες μας, θα συμφωνήσω με τον πητηογγον σε αυτό. αντί να (ή όταν) ποστάρουμε ένα κομμάτι στο facebook, μπορούμε να γράψουμε δυο σειρές και να φτιάξουμε ένα θρεντ στο Albums. κατά τ' άλλα, νομίζω πως γίνεται μια καλή προσπάθεια από τον κοιλιά, σε ένα μέχρι πρότινος ξεχασμένο από το θεό φόρουμ, που πρέπει να την αγκαλιάσουμε (). το ER, είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!!~
    Last edited by Ghoul; 16-04-2014 at 15:41.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  9. #9
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    οσο μας κραζουν μαιντανοι τυπου Μικεους , σημαινει οτι κατι κανουμε σωστα ρε .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #10
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Μεταξύ μας τώρα αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί και να γράφει για δίσκους - δηλαδή για μουσική - και τα σχόλια είναι τύπου " ναι αλλά στο άλλο θρεντ είπες μαλακία, άρα και εδώ λες μαλακίες και η μπάντα για την οποία γράφεις τον παίρνει από τα αυτιά και δε συμμαζεύεται, μάλλον κάποιος βαριέται και δεν γουστάρει να γράψει κάτι παραπάνω.

    Τελευταίο παράδειγμα για VIC που η κουβέντα κοντεύει να εκτροχιαστεί σε σχέση με μουσική και πάμε σε δικαιολογήσεις γιατί να γουστάρει κάποιος όταν υπάρχουν και άλλα παλαιότερα συγκροτήματα που το κάνουν καλύτερα και τι να μας πει η καταγωγή σου.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #11
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Τελευταίο παράδειγμα για VIC που η κουβέντα κοντεύει να εκτροχιαστεί σε σχέση με μουσική και πάμε σε δικαιολογήσεις γιατί να γουστάρει κάποιος όταν υπάρχουν και άλλα παλαιότερα συγκροτήματα που το κάνουν καλύτερα και τι να μας πει η καταγωγή σου.
    προσπαθούμε να δούμε λίγο σφαιρικά την εικόνα, όχι τι γίνεται τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες. για τους VIC βγάζεις συμπεράσματα από πράγματα που δεν ειπώθηκαν ποτέ. συγκεκριμένα, σε 1-2 άτομα δεν άρεσε η μουσική τους, σε κάποιους άρεσε αλλά κριτίκαραν το hype και η τεράστια πλειοψηφία πίνει νερό στο όνομά τους. εάν η μουσική συζήτηση, λοιπόν, σημαίνει να αποθεώνουμε, να μη διαφωνούμε πουθενά και να μη μαθαίνουμε καινούριες μουσικές τότε πάσο. το πρώτο που λες γινόταν από πάντα. υπάρχει φυσικά και η επιλογή του rocking.gr που σβήνει ποστ όποιου κολυμπάει ενάντια στο ρεύμα.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    θαρρρώ πως θα γίνονταν πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις καθώς και περισσότερος κόσμος θα είχε τη διάθεση να συμμετέχει σε αυτές αν μειώνονταν τα κομπλεξικά ποστ πολλών από εμάς εδώ μέσα. Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να γίνει, απλά είπα να πω κι εγώ τη μαλακία μου.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχω την αίσθηση πως αν γράψω από τη σκοπιά του νέου χρήστη και του πως μπορεί να βιώσει κάποιος την ένταξη στο φόρουμ, αφενός θα πέσουν μουτζες (γιατί έτσι κάνουμε στους νιουφηες ουγκ ουγκ), αφετέρου μπορεί να φύγει στο διάολο το thread γιατί ο ο ikonoklast θα πει "φύγε από το φόρο βλάκα", ο asimoulis θα με πει "Δρουζα", ο Reject σεξιστη που δεν ξέρει από μουσική και ο 00i00 "να είσαι σεβαστικος ονιμποχα, γιατί ακούς και κλασικ ροκ και έχεις πηκσει στη Μαλαχία".

    Ρωτώ όμως κάτι: ένας νέος χρήστης που μπορεί να έχει διάθεση να γράψει για μουσική, δίσκους, live αλλά προηγουμένως έχει κάνει πχ θέμα για την μπάντα του κι έχει φάει τρολαρισμα και δούλεμα, πως θα πάρει το θάρρος να το κάνει;

    Προφανώς δεν μπορώ να σχολιασω τους συσχετισμούς που κάνετε με το παρελθόν αυτού του φόρουμ, αλλά σε γενικές γραμμές αυτό που ισχύει σε κάθε τέτοια "κοινότητα" είναι ότι ο ελιτισμός και η καχυποψία τις πληγώνει και το επίπεδο τους δεν είναι το επίπεδο των καλύτερων μελών τους, αλλά της πλειοψηφίας αυτών.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #14
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Τσέκαρε τον user Jacknife
    Last edited by Shirime; 16-04-2014 at 19:33.

  15. #15
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Κοιλιά είσαι ο Μελισσανίδης του ER που στη δύσκολη στιγμή ανέλαβες τα ηνία για να το οδηγήσεις ξανά προς την δόξα
    Spoiler
    sorry

Similar Threads

  1. Καλύτερο Final Fantasy.
    By metamelia1 in forum PC & Games
    Replies: 75
    Last Post: 09-04-2020, 15:43
  2. OST: Το καλύτερο που υπήρξε
    By zeo in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 30-04-2013, 12:57
  3. το καλυτερο ψιψιψονι?
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 08-10-2006, 15:49
  4. Το καλύτερο...
    By BeBiT in forum General Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 01-11-2004, 00:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •