Page 20 of 23 FirstFirst ... 101819202122 ... LastLast
Results 286 to 300 of 339

Thread: Για ένα καλύτερο ER

  1. #286
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Δε θα αλλάξετε γραμμή, επειδή θα μπουν 3-4 ενεργά άτομα ως υπεύθυνα του χώρου. Δε χρειάζεται το moderating να είναι αυστηρό. Αρκεί να μην είναι παντελώς ανύπαρκτο. Να υπάρχει κάποιος που ασχολείται. Που θα ποστάρει κάνα νέο, θα γράψει καμιά εμπειρία, θα κρατήσει τα σχόλια σε τροχιά, που είναι ΕΝΕΡΓΟΣ. Εγώ, προσωπικά, βλέπω ένα φόρουμ που το'χουν γράψει όλα στα αρχίδια τους και κανείς δεν αφιερώνει ούτε μισό λεπτό στο να επιζήσει κι όχι ένα γαμάτο, αυτοδιαχειριζόμενο, χίπικο φόρουμ.

    Βέβαια, μπορεί απλά να είμαι εγώ.
    Γι' αυτό το λόγο ο Leech ως ενεργό μέλος του φόρο, ως πρόσωπο που αγαπάμε όλοι, ως άνθρωπος που ήταν ήδη moderator και -κυρίως- ως κάποιος που παρακολουθεί, ποστάρει, παίζει και ασχολείται ενεργά με τη σκηνή από την οποία προέρχεται και στην οποία αναφέρεται το φόρουμ απο τη γέννηση του, είναι ο νέος μας admin/supermod. Του ζήτησα να βοηθήσει και ψήθηκε. Για ένα φόρουμ με την κίνηση του ER ένας άνθρωπος για τα τεχνικά και ένας να φροντίζει στοιχειωδώς την λειτουργία είναι υπεραρκετοί. Ο Κοιλιάς δεν ξέρω αν έγινε σαφές τις τρείς φορές που το είπε ο άνθρωπος αλλά *δεν έφυγε από το φόρουμ και εξακολουθεί να είναι admin σε αυτό*. Αυτό μας κάνει τρεις. Αν προκύψουν ανάγκες για κάτι περισσότερο, εδώ είμαστε να το κουβεντιάσουμε.

    Απο εκεί και πέρα όλα αυτά τα χρόνια τα μόνα πράγματα απο τα οποία περιστρεφόταν αυτή η κουβέντα ήταν η moderatioλογία, το αν οι μούτζες/πινκς είναι καλές ή όχι και το αν ο τάδε χρήστης πρέπει να φάει μπαν κλπ. Ποτέ δε μιλάγαμε για πράγματα που δεν είναι γαμημένη μιζέρια και που έχουν σχέση με τον πρωταρχικό λόγο για τον οποίο φτιάχτηκε το φόρο. Ένα παράδειγμα που το συζητάγαμε πριν λίγο και με τον Κώστα: Στο ER υπάρχει και ανανεώνεται συνέχεια η πιο ενημερωμένη μουσική ατζέντα που υπάρχει στο ελληνικό ιντερνετ και δεν ξέρει κανείς για αυτήν. Βρίσκεται εδώ: http://www.electricrequiem.com/forum/calendar.php
    Το να κάνεις ένα widget που την εμφανίζει κάπου δεξιά και μπορείς γρήγορα να δεις τι live παιζουν μέσα στη βδομάδα είναι γαμάτο και τεχνικά εφικτό να γίνει. Αν ξεκινήσεις να σκέφτεσαι 4-5 τέτοια απλά πράγματα θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσαν να γίνουν επίσης και κανένα από αυτά δεν έχει να κάνει με τη μιζέρια και το μπατσιλίκι γύρω από το ποιος ποσταρε τι και ποιανου γαμιέται η μάνα.

  2. #287
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Σε τι συμφωνείτε; Στο να μπουν moderators στα υποφόρουμ;
    Moderation σε ένα forum σημαίνει ότι φερειπειν τα offtopic σχόλια, το spam και το trolling αφαιρούνται για να λειτουργεί κανονικά ένα thread. Για παράδειγμα όλα τα ποστ που έγιναν στο ΓΑΤΟΘΡΕΝΤ από τον Onibocho και τον 00ι00 που έχουν να κάνουν με τα προσωπικά τους, σβήνονται. Η λογική του ER από περίπου το 2008-10 και μετά είναι ότι οι χρήστες από μόνοι τους καταλαβαίνουν πότε παρεκτρέπονται και αυτό συμβαίνει επειδή άλλοι χρήστες τους λένε ότι παρεκτρέπονται.
    Γιατί το πας αλλού; Ο μπλίτζερ δε μίλησε για καμιά αυστηροποίηση κανόνων, μίλησε καθαρά για ενεργούς mods. Από πότε έχουν να μπουν πχ o Mitsmann, o psychotron και η tamagothi; Καλά χρυσά παιδιά όλοι τους, αλλά τι νόημα έχει να είναι mods σε ένα forum που έχουν να πατήσουν 5 χρόνια; Ένα typo σε τίτλο topic στο Live & Events Topic από κεκτημένη ταχύτητα να κάνουμε, θα ψάχνουμε τον nothingman ξέρω γω; Χρήσιμοι με αυτό το "χρίσμα" είναι ενεργοί χρήστες, όχι ότι έχουμε κάτι με τους παλιούς.

  3. #288
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αν κάνετε ένα typo, ψάχτε εμένα ξερωγώ. Αν βγάλω το psychotron απο Mod εσύ θα σταματήσεις να βρίζεσαι με τον ονιμποτσο πχ; Γιατί εγώ δεν μπαίνω σε θρεντς επειδή συμβαίνει το δεύτερο, όχι το πρώτο.

  4. #289
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν ξεκινήσεις να σκέφτεσαι 4-5 τέτοια απλά πράγματα θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσαν να γίνουν επίσης και κανένα από αυτά δεν έχει να κάνει με τη μιζέρια και το μπατσιλίκι γύρω από το ποιος ποσταρε τι και ποιανου γαμιέται η μάνα.
    Ναι, ικόνο και όλα αυτά θα ξεκινήσουν από ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ. Ακόμα και το να δώσεις πόδι στους ανενεργούς, παίζει τον ρόλο του.

    Το να έχεις 32 μοντς που έχουν να ποστάρουν από το 2008 δεν είναι καλό παράδειγμα, ούτε για τον νέο, ούτε για τον παλιό χρήστη. Ναι, δεν είναι "σημαντικό" στα μάτια σου, δεν επηρεάζει κάτι κάπως, αφού απλά είναι εκεί και δεν κάνουν τίποτα έτσι κι αλλιώς. Αλλά επηρεάζει. Και είναι ένα καλό πρώτο βήμα για να έρθουν και τα υπόλοιπα.

    Αλλά τι ξέρω εγώ.
    Life begins at 45°.

  5. #290
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μου έχει βγει το όνομα ε; Ψάξε να βρεις πότε ήταν η τελευταία φορά που βρίστηκα με τον Ονιμπότσο. Ή και πότε έβρισα κάποιον γενικώς τεσπα. Μην πάμε επί προσωπικού, κουβέντα κάνουμε.

    edit: @ikonoklast

  6. #291
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Αποφεύγεις εντέχνως όμως να απάντησες στην ερώτησή μου για το πώς ορίζεις το σπαμ αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει ορισμός εξ'όρισμού και είναι υποκειμενικό το θέμα. Δώσε μας τα φώτα σου ικόνοκλαστ, βγάλε μας απ'την άγνοια.

  7. #292
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν το παώ καθόλου προσωπικά Parasight. Και εγώ έχω βριστεί με τον Ονιμποτσο σε άσχετα θρεντ. Επίσης γνωρίζω for fact ότι η περσόνα μου στο φόρο είναι αποτρεπτικό στοιχείο για παλιούς χρήστες να γράφουν. Γι' αυτό συν τοις άλλοις και δεν θέλω να εμπλακώ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με moderating.

    Μπλιτζερ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό και θα γίνει έτσι. Για λόγους ασφαλείας και αρχής οι admins μένουν ως έχουν.
    Ο mods του φόρο είναι 22. Από αυτούς οι 6 έχουν να συνδεθούν από πριν το 2016 και θα τους αφαιρέσω το βράδυ. Από τους υπόλοιπους οι μισοί είναι πρακτικά ανενεργοί αλλά θα στείλω ένα PM για να δω αν ενδιαφέρονται ακόμα. Peace.

  8. #293
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τυχαίο νούμερο ήταν το 32. Και, όπως είπα από την αρχή, ήταν απλά μια φιλική συμβουλή, βάσει εμπειρίας μου και με το καλό του ER στον νου. Από έναν χρήστη που έχει πάψει να ενδιαφέρεται χρόνια τώρα, αλλά εφόσον γίνεται κάτι νέο, αυτή είναι η μικρή συνεισφορά μου. Feel free to ignore it.
    Life begins at 45°.

  9. #294
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Επίσης γνωρίζω for fact ότι η περσόνα μου στο φόρο είναι αποτρεπτικό στοιχείο για παλιούς χρήστες να γράφουν. Γι' αυτό συν τοις άλλοις και δεν θέλω να εμπλακώ σε οτιδήποτε έχει να κάνει με moderating.
    Ενώ θεωρείς ότι η "περσόνα" σου είναι ένα πλήρως ενθαρρυντικό στοιχείο για νέους users; Γενικώς, με την εικόνα που βγάζεις 101/100 φορές, τουλάχιστον εμένα για να μην πω μεγάλες κουβέντες και μοιάζει να οικειοποιούμαι κάποιον πληθυντικό αριθμό, δε με πείθεις. Τώρα, αν έπρεπε να σε χρίσουν admin/super mod για να ποστάρεις καθημερινά και να μη γράφεις σαν εντελώς μαλάκας, ας είναι. Για το καλό του φόρουμ, πάντα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #295
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    ti kako exei o ikonoxlats dld ?

    mia xara einai

  11. #296
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    εμενα θα μαρεσε να μεινουν οι παλιοι μοντς παντως τιμης ενεκεν!
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  12. #297
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εδώ που τα λέμε ο μιτσμαν μπήκε πρόσφατα για να μου την πει. ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε και το φόρουμ να πα να γαμηθεί! Ο τεμπορα Ο μορες. Αν και ποτέ δεν δίνω σημασία σε αυτά (Είμαι Αιγάλεω).
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #298
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    συμφωνώ με το "ελαφρύ" admin/mod σχήμα. νομίζω η πλειοψηφία που γράφει εδώ είναι ικανή να κάνει μια ικανοποιητική αυτοδιαχείριση ώστε ο χώρος να είναι λειτουργικός. ούτε κανόνες χρειάζονται. απλά μην κολλάτε κάποιοι σε βλακείες. κανείς δε νοιάστηκε.
    άλλοι φτάσαν (κ τα πέρασαν), άλλοι κοντεύουμε 40. λίγη αυτοεκτίμηση δε βλάπτει.
    Rock or Nothing

  14. #299
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 40 ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΚΑΝΑ ΣΕΝΤΟΝΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΣ ΟΛΟΥΣ

  15. #300
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κρίση μέσης ηλικίας?
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Καλύτερο Final Fantasy.
    By metamelia1 in forum PC & Games
    Replies: 75
    Last Post: 09-04-2020, 14:43
  2. OST: Το καλύτερο που υπήρξε
    By zeo in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 30-04-2013, 11:57
  3. το καλυτερο ψιψιψονι?
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 08-10-2006, 14:49
  4. Το καλύτερο...
    By BeBiT in forum General Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 31-10-2004, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •