Results 1 to 14 of 14

Thread: Villagers of Ioannina City / Chinese Basement ~ 4/4/14 @ Μύλος Club, Thessaloniki

  1. #1
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default Villagers of Ioannina City / Chinese Basement ~ 4/4/14 @ Μύλος Club, Thessaloniki

    Άφιξη νωρίς και ταυτόχρονα με Σώτο. Του είχα τάξει τσίπουρο Αρτινό αλλά παίχτηκε πουστιά και τσίπουρο δεν υπήρχε να τον φιλέψω. Άδειο το μαγαζί ακόμα, μας υποδέχτηκε με black metal ήχους. Ίσως η μουσική αυτή να επηρέασε τον Σώτο που ξεκοίλιασε το ποντίκι που έφερε μαζί του.
    Πέρασε αρκετή ώρα ώσπου να ανέβουν οι Chinese Basement ενώ στο μεταξύ το μαγαζί γέμισε. Όχι πήχτρα βεβαίως αλλά γέμισε. Σαφώς βέβαια έπαιξε ρόλο και η άφιξη των φίλων των VIC απ' τα Γιάννενα. Οι CB λοιπόν είναι πιτσιρίκια που παίζουν πολύ δυνατά, με πολλή ένταση, με πολύ ταλέντο και πολλή ενέργεια. Η μουσική τους, με τον ελληνικό στίχο, απέχει χιλιόμετρα από το γούστο μου και γι αυτό δεν τους κρίνω. Ήταν βέβαια αλάνθαστοι και εκτελεστικά λίγο πάνω απ' το μ.ο. Ιδίως αν ληφθεί υπ' όψιν η ηλικία τους. Κάποιος που ακούει τέτοια μουσική ας γράψει περισσότερα...

    3 μέρες μετά την κυκλοφορία τους οι VIC ήρθαν στα μέρη μας και η συγκυρία για εμένα υπήρξε ιδανική αφού 3 μέρες τώρα ακούω μόνο το άλμπουμ τους. Στο σπίτι, στη δουλειά, στο αμάξι... παντού. Είχα μέσα μου μια επιφύλαξη διότι άλλαξαν κλαριτζή και ο προηγούμενος ήταν τρομερός, με συγκλονιστικές δεύτερες. Κανένα θέμα... ο νέος είναι επίσης άψογος, με τρομερή παρουσία και υπέροχη αύρα. Σε στιγμές έπαιρνε το λάιβ επάνω του και γαμιόταν το σύμπαν. Δεν έχω παρά να τον συγχαρώ.
    Δεν δύναμαι να καταγράψω το λάιβ λεπτομερώς μιας και από την αρχή παραδόθηκα και συμμετείχα στη μυσταγωγία των VIC. Αναδείχθηκαν συναισθήματα, ανασύρθηκαν αναμνήσεις, κορυφώθηκαν ένστικτα. Αυτό που λέμε ίσως από συνήθεια καμιά φορά, "αγάπη", χθες ήταν εκεί. Στο βάθος της ψυχής κάθε διπλανού σου υπήρχε αγάπη. Μετά ήρθε ο πόνος. Γιάννη μου το μαντήλι σου και ξενιτεμένο μου πουλί. Ίσως να θεωρηθεί υπερβολή αλλά ποτέ κανείς δεν κατάφερε να με κάνει να κλάψω σε μια συναυλία. Ούτε καν ο Πετρολουκας, το ιερό αυτό τέρας της ηπειρώτικης μουσικής. Να στείλω μήλο σέπεται κυδώνι μαραγκιάζει... Το συναίσθημα με νίκησε και τραγουδούσα δακρυσμένος.

    Στο τέλος ήρθε η έκσταση. Χάιδω, ζαλίζομαι και ένα μεγάλο, τεράστιο, χαωτικό γλέντι.
    Χαιρετίσματα στη Γιανιώτισσα που χορέψαμε μαζί τη Χάιδω (ουδέν πονηρό, μόνο αγάπη). Art in Haste, χάρηκα.

  2. #2
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Γενικά λάιβ πρέπει να είναι σκέτος οργασμός τα παιδιά αλλά αυτό εδώ

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Στο τέλος ήρθε η έκσταση. Χάιδω, ζαλίζομαι και ένα μεγάλο, τεράστιο, χαωτικό γλέντι.
    θέλω πολύ να το ζήσω.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #3

    Default

    i8ela polu na eimai s'auto to live gamw thn doulia mou
    ap'oti vlepw prepei na perasate omorfa

    Spoiler









    overdriven pes leptomeries gia gianniotisa isos mporesw na tis doso ta xeretismata kai na diatirisw thn agapi sas
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  4. #4
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Χαχαχα... Τι λεπτομερειες να πω μωρε, δεν μιλησαμε καθολου. Ποτε και που ξαναπαιζουν ξερουμε;

  5. #5
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    και για Αθήνα να μάθουμε .
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  6. #6
    Senior Member Daffy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    μπουζού
    Posts
    4,011

    Default

    omorfa pramata





  7. #7
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μερικώς off topic, αλλά έχω κάνει ήχο σε αυτούς τους Japanese Rooftop και πραγματικά, ειδικά τον κοκκινομάλλη πιτσιρικά που "τραγουδούσε" ήθελα να τον φτύσω. Δεν έφερε ούτε καλώδιο για την κιθάρα του και με ύφος μεγάλου πανκ καλλιτέχνη (λωλ, ανέκδοτο) απαίτησε να του βάλω distortion πεταλάκι στη φωνή (λέμε τώρα) το οποίο φυσικά και δεν είχε κι έπρεπε να πατεντάρω την κατάσταση εγώ με δανειζόμενος κι αφού έγινε το όλο πράγμα εφικτό, ζητούσε και τρίτο μόνιτορ για τον εαυτό του.

    Σε κατάληψη ήρθες να παίξεις ρε γίδι. Δεν ξέρω πως ήταν προχτές overdriven, αλλά τότε ήταν ΜΟΝΟ θόρυβος, στριγγλιές (δηλαδή στίχους που αναφέρεις εσύ δεν έπαιζε να καταλάβεις) και μαγκιά - κλανιά - εξάτμιση.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μετά από αρκετές ώρες με μπουκάλια τσίπουρου, με, στην αγκαλιά ας πω και γω τα δικά μου.

    Όπως και ο Overdriven είχα άφιξη σχετικά νωρίς στον χώρο και καβαντζώσαμε ένα από τα τελευταία σταντ διαθέσιμα, χωρίς καρέκλες και δε μας χάλασε καθόλου πέρα φυσικά από την τραγική καθυστέρηση στην ώρα έναρξης.

    Για τους Chinese Basement είχα ακούσει πολλά τα τελευταία χρόνια, η ακρόαση του σιντίου τους προ 2ετίας στον Λωτό δε με είχε κερδίσει αλλά όλοι μιλούσαν για τις ζωντανές τους εμφανίσεις. Σίγουρα έχουν κάποιο δίκαιο και ίσως ναναι και πολύ καλύτεροι στο μέλλον αν βρεθεί κάποιος να τους δώσει μερικά σκαμπίλια ώστε χαμηλώσει λίγο το κεφάλι που έχουν σηκώσει. Σε αντίθεση με Overdriven ο ήχος τους μου αρέσει απλά τα φωνητικά δε τα βρήκα και τόσο ταιριαστά. Οφείλω να ομολογήσω πως όσο περνούσε η ώρα με κέρδιζαν και πιο πολύ.

    Για τους χωριάτες οτι και να πω είναι λίγο. Καταπληκτική εμφάνιση και δε νομίζω να έφυγε κανείς παραπονεμένος. Ο φίλος που είχε έρθει παρέα, χωρίς να έχει ακούσει ούτε νότα, έπαθε γερή πλάκα. Όπως επίσης και όποιος έχει ακούσει τις τελευταίες 2 μέρες που τους βάζω να παίζουν όπου σταθώ και όπου βρεθώ. Γενικά απολαύσαμε μια 2ωρη μυσταγωγία που δε θα με χαλούσε να παρακολουθώ κάθε βδομάδα και σε κάθε πιθανό μέρος. Νομίζω πως αν συνέχιζαν να παίζουν άλλες 2 ώρες δε θα είχε κανείς πρόβλημα, πέρα ίσως από την έλλειψη τσίπουρου που στην συγκεκριμένη εμφάνιση τέλειωσε με το τελευταίο τραγούδι. Τώρα που το σκέφτομαι αν δεν υπήρχε η καθυστέρηση στην αρχή θα υπήρχε τσίπουρο και για πολλαπλά encore.

    Η αποχώρηση έγινε λίγο άτακτα από το χώρο αφού καλούσε η καντίνα απέξω και χάθηκα με Zoonchild και ίσως Sotos για μπύρα αργότερα. Γενικά χάρηκα που είδα μετά από χρόνια Zoonchild, μετά από ακόμα πιο πολλά χρόνια Daffy, και επίσης για την γνωριμία με Sotos και Overdriven.

    Πάντα τέτοια!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #9
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    απο προχθες



    πρωτη φορα που (προσπαθησα να)χορεψω ηπειρωτικα σε moshpit
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  10. #10
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    coloubrito σίγουρα ο πιστιόλης δεν παίζει μαζί τους πια; γιατί αυτός στην σκηνή είναι κάποιος σωσίας του
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #11
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κλαίω ακόμα
    πραγματικά όμως

    Τρίτη φορά σε 2 χρόνια που βλέπω vic ζωντανά και κάθε φορά είναι και πιο έντονη. Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω λόγια να περιγράψω τέτοια συναισθήματα αλλά από την άλλη δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να προσπαθήσω καν να το κάνω. Το κάνει η μουσική από μόνη της... αυτή η μουσική. Δεν ξέρω τι κακό έκανα ο καημένος και κλαίω με το κλαρίνο. Συμβαίνει από παλιά, παλιά βλάβη, φταίει η καταγωγή. Μακάρι να μη διορθωθεί ποτέ.


    Εκτός από το κλαρίνο, καβάλι και "τζαμπούνα", νομίζω και φλογέρα φαίνονται να μπαίνουν για τα καλά στο ρεπερτόριο.






    Εκτός από τα κομμάτια του δίσκου ακούστηκαν ακόμα 5 νέα κομμάτια και αν προσθέσεις και το "Age of Aquarius" καθώς και το "τούτοι μπάτσοι που ΄ρθαν τώρα" έχουμε σύνολο 7 νέα κομμάτια.

    Προσπάθησα να μαζέψω τα μυαλά μου στη συναυλία για να μπορέσω να συγκρατήσω τη σειρά των κομματιών αλλά δεν το κατάφερα 100% αν και είμαι πολύ κοντά νομίζω Το χάος... το χάος... κλάμα

    Ξεκίνημα με Age of Aquarius και καπάκι δυνατή συνέχεια με Echoes όπου το κλαρίνο δείχνει τις διαθέσεις του από νωρίς.

    Συνέχεια με Ταμπούρλα και εμφάνιση του "ΘΕΟΥ" επί σκηνής για τη γνωστή απαγγελία


    Nova στη συνέχεια
    και διπλό αφιέρωμα στην ξενιτιά με το Γιάννη μου το μαντήλι σου και το Ξενιτεμένο μου πουλί που πήραν σειρά και το κοινό όντας ζεστό εξ'αρχής και με πλήρη συμμετοχή άρχισε να αδημονεί για τη συνέχεια που όλοι ήξεραν ποια θα είναι απλά περίμεναν το μεγάλο ξέσπασμα.









    Για τη συνέχεια έχω θολό τοπίο όσον αφορά στη σειρά των κομματιών αλλά νομίζω ακούστηκε πρώτα η Περδικομάτα κι έπειτα ο Σκάρος. Στην περδικομάτα πρέπει να άρχισα να βραχνιάζω, ο κόσμος από κάτω παραλήρημα, μεράκλωμα, τραγούδι και δώσε πόνο και κλάμα. Το συγκρότημα είχε ήδη αρχίσει να αντιλαμβάνεται τι σκατά γίνεται από κάτω και έδειχνε να το ζει με το καλύτερο τρόπο. Η αλληλεπίδραση ήταν εμφανής, αναπόφευκτη και έντονη.
    Πριν και μετά από αυτά τα τραγούδια ακούστηκαν κάποια καινούρια που δεν υπάρχουν στο δίσκο για τα οποία προφανώς και δεν έχω τίτλους, και αν θυμάμαι καλά πρέπει σε ένα να μη συμμετείχει πνευστό.





    ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΚΑΕΙ Η ΒΟΜΒΑ


    ΤΙ ΚΑΚΟ; ΤΙ ΚΑΚΟ; ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΑ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ;
    κι ένα μαγαζί να σείεται ολάκερο από τα θεμέλια. Απο τις καλύτερες στιγμές της βραδιάς για ένα κομμάτι που οι περισσότεροι το περιμέναν πως και πως.






    Κόσμος να μαζεύει τα σαγόνια από το πάτωμα, κόσμος να είναι αλλού, εγώ χαμένος, βραχνιασμένος....

    Μέχρι να μαζέψω το μυαλό μου πήρε κάποια λεπτά, και κάπου εκεί νομίζω άκουσα ένα σόλο φλογέρα.

    Κι έδω έρχονται αυτοί οι αλήτες! Οι αλήτες! Οι άλητες οι vic γαμώ το σπίτι μου!
    Ερχονται οι αλήτες και παίζουν καπάκι το ΚΡΑΣΙ.
    Ώλεθρος, σκοτωμός, χάος, σεισμός, σοβάδες να πέφτουν, οι μπροστινοί να λικνίζονται κι όλοι να τραγουδάνε.
    Ναι είναι παλιό το "χιτάκι" και ναι μας αρέσει ρε μπινέδες!
    Και μας άρεσε από πάντα, υπήρχε πριν γεννηθούμε και θα υπάρχει, το 'χουμε χορέψει και σε αυλές σχολείων, στα γήπεδα των χωριών, σε προαύλια ναών, και σε πράσινα ξέφωτα παρέα με γίδα βραστή, κοψίδια, και τσίπουρο.

    Λιγο πριν το τέλος ήρθε το χτύπημα κάτω απ'τη μέση. Είναι αλήτες λέμε! Παίζουν βρώμικα, παίζουν με τα μυαλά μας, την ψυχική μας υγεία, τα νεύρα μας

    Αγιά Τριάδα και δεν είμαι καλά,
    Αγιά Τριάδα μας πήρες τα μυαλά
    Αγιά Τριάδα κούκλα μου, φέρε το τσίπρο τσούπρα μου!



    Με το που σκάει το πρώτο φύσημα στο κλαρίνο, έφυγε ακαριαία γουλιά τσίπουρο στον καταπιόνα, πόνος στο μυαλό, πήγαινα το δρόμο-δρόμο, Ζαλίζομαι, έχω μόνιμη Ζάλη στο κεφάλι, ούτε το τσίπουρο δε με κάνει πλέον καλά και μια στιγμιαία αναλαμπή στη σκέψη, διαυγής όσο το αληθινό τσίπουρο με ώθησε σε μια υπέρμετρη εκδήλωση λατρείας εξωτερικευμένη όπως η αναλαμπή όρισε.
    Κάτι δε μου πήγαινε καλά όμως... κάτι έλειπε. Πιάνω την Αλεξάνδρα από το χέρι και ξεκινάω τα πρώτα βήματα, δεν περνάν μερικά δευτερόλεπτα και μες τη θολούρα και τη ζάλη βλέπω να έχουμε γίνει 4-5-6-7
    άρχισα να βλέπω κύκλους, κύκλοι παντού... έβλεπα κύκλους... κύκλους να χορεύουν, ανθρώπινοι κύκλοι, χέρι-χέρι, μερακλωμένοι, τραγουδώντας, κοιτώντας ψηλά, και δώσε χορό. Που 'σαι Αγια Τριάδα να μας δεις!











    ΑΝΑΤΙΝΑΞΗ!
    εγκεφαλικά εγκαύματα, παραμιλητό....

    Η αυλαία έπεσε με ρεμπέτικους ρυθμούς και "τούτ' οι μπάτσοι που 'ρθαν τώρα".

    συνολικά 2 ώρες, 2+κατι ίσως...
    2 ώρες με έντονα συναισθήματα...
    και είναι αυτό που λέω από παλιά σε πολλούς και με κοροϊδευουν "αυτό που μου βγάζει το κλαρίνο και η ηπειρώτικη δημοτική μουσική, δεν έχω βρει άλλη μουσική να μπορεί να το φτάσει ή έστω να το πλησιάσει". Και δεν έχει να κάνει με το ότι κάποια μουσική είναι καλύτερη από κάποια άλλη, ή άλλης ποιότητας, όχι προφανώς. Έχει να κάνει με τα ακούσματα, τα βιώματα, τον τόπο που μεγάλωνει ο καθένας. Έχει να κάνει με το αντάμωμα, με το χορό, με τον κύκλο, με το νόημα του κύκλου.... κλπ κλπ

    νταξ φλυαρώ... μπορεί να σας φαίνονται γραφικά πολλά από τα παραπάνω αλλά κλάιν... έχω πρόβλημα λέμε. Κι ευτυχώς το κλαρίνο το προκαλεί και με το κλαρίνο περνάει \m/

    ΤΕΛΟΣ

    είδα Daffy μετά από χρόνια, Plavalaguna και tsksss μετά από καιρό, γνώρισα angel of sorrow και art in haste δυστυχώς στα πολύ πεταχτά. Το χάος που προκλήθηκε δε βοήθησε και πολύ για να πούμε πολλά με τα παιδιά.

    Να στείλω επίσης κι εγώ τα χαιρετίσματα σε όλους τους άγνωστους στην πρώτη γραμμή και που οι μισοί είχαν σκάσει με λεοφωρείο από Ήπειρο \m/
    Μοιραστήκαμε πολλά


    chinese basement μου άφησαν μόνο θετικές εντυπώσεις και σε πολλά σημεία μου έδιναν την αίσθηση ότι είναι αρκετά χρόνια μπροστά από την ηλικία τους τόσο σε ακούσματα όσο και σε τεχνική κατάρτιση. Πολλοί άνετοι, με ενέργεια, με δικό τους προσωπικό στυλ και τσαμπουκά. Ήθελα να δω από καιρό αλλά δεν είχε κάτσει ευκαιρία κι ευτυχώς τους πέτυχα τώρα. Μακάρι να συνεχίσουν με την ίδια όρεξη.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 07-04-2014 at 21:32.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    coloubrito σίγουρα ο πιστιόλης δεν παίζει μαζί τους πια; γιατί αυτός στην σκηνή είναι κάποιος σωσίας του
    dikio grapse la8os o palios efige o pistiolis einai to kainourio klarino o tupakos me tis mpoukles
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  13. #13
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σώτο

  14. #14
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Αν και τελικά η πλάστιγγα για μένα έγειρε απο νωρίς προς Dub Trio (που δυστυχώς παίζαν ίδια μέρα λίγο πιο πέρα και φυσικά γάμησαν για άλλη μια φορά), χαίρομαι που οι VIC είχαν κόσμο και που έγινε τόσο ωραίο σκηνικό. Σίγουρα θα τους πετύχω σε κάποιο μελλοντικό λάιβ.
    My dog, it's full of trash!

Similar Threads

  1. Replies: 128
    Last Post: 11-09-2014, 19:02
  2. Replies: 0
    Last Post: 09-10-2012, 15:18
  3. Villagers of Ioannina City + Birthday Kicks (Live@Stage Λάρισα 15/9)
    By Sotos_The_Tequiler in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2012, 21:21
  4. Replies: 4
    Last Post: 01-05-2011, 14:31
  5. Replies: 2
    Last Post: 13-05-2010, 16:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •