Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 129

Thread: Villagers of Ioannina City - Riza (Mantra records, 2014)

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Villagers of Ioannina City - Riza (Mantra records, 2014)



    Ναι, τα λέμε στο VIC topic στο self-promotion, αλλά το πράμα εδώ αξίζει τουλάχιστον topic. Δεν είναι βέβαια ότι δεν ξέραμε τι να αναμένουμε, αλλά το να έχεις μπροστά σου όλο αυτό το πράμα κάπου 75λεπτου μουσικού οργασμού δεν περιγράφεται. Σαφώς δεν έχω προλάβει να το λιώσω ακόμη, αλλά είναι σημεία του δίσκου κατά τη διάρκεια των οποίων με διαπερνά μια ανατριχίλα την οποία δε μπορώ να εξηγήσω. Είναι αυτό το πράγμα που προσωπικά παθαίνω με τη δημοτική μουσική (να διαχωρίσω εδώ τις "ηλεκτρικές" κιτσοσκυλοδημοτικές ορχήστρες που απαντώνται σε κάποιους γάμους) η οποία, όπως έλεγε ένας αγαπητός φίλος, είναι σαν να φύτρωσε κάπου μόνη της στη Mαζντιράχη της Κρανιάς , αφού η ποσότητα/ένταση του συναισθήματος που εκπέμπει δεν εξηγείται αν σκεφτείς ότι άνθρωποι έγραψαν και τα δημοτικά.
    Οι Villagers λοιπόν εδώ πέρα, πατώντας πάνω σε όλα αυτά, κάνουν ο,τι πιο μοναδικό έχω ακούσει από μπάντα που κινείται χονδρικά μέσα στις ροκ φόρμες. Δεν είναι μια απλή επιμειξία folk και postrock ξέρω γω, δεν είπαν απλά να βάλουν κλαρίνο μέσα στην ενορχήστρωση για να το παίξουν μούρες. Μιλάμε πραγματικά για ΕΠΟΣ το οποίο δεν αφορά ρε πούστη μου ούτε βίκινγκς, ούτε ιππότες, ούτε σαμουράι, αλλά αυτήν εδώ την ίδια τη γη στην οποία βρισκόμαστε και στην οποία μας έφεραν οι παππούδες μας. Δεν έχει πολύ νόημα να συνεχίσω γιατί προβλέπεται σύντομα να γίνω αφόρητα cheesy, απλά μπείτε στο http://vicband.bandcamp.com/album/riza , κατεβάστε ΤΖΑΜΠΑ το album το οποίο οι VIC ολοκλήρωσαν μέσα σε 4 χρόνια και το κυκλοφόρησαν μόνοι τους (πόσο μεγάλη ΜΑΓΚΙΑ), αλλά, αν με ρωτάτε, συνεισφέρετε, πάρτε βινύλια, CDs, τρέχτε να τους δείτε live. Δεν ξέρω για Τέχνη και μαλακίες, εμένα αυτό το πράγμα πάντως μου μιλάει.

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Το τσιμπησαμε το σιντι.
    Να πω οτι το "Τι κακο" διαλυει τα παντα.

  3. #3
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    Να πω οτι το "Τι κακο" διαλυει τα παντα.
    τρου στορυ

    να πω την αμαρτια μου ειχα ακουσει τοσες φορες για αυτους απο τον Σωτο, που ημουν σιγουρος οτι θα παιζουν Σ(ω)τονερ, οποτες δεν ασχοληθηκα....
    το κατεβασα και το ακουω απο το πρωι στην δουλεια, εξαιρετικο δισκακι
    παιζουν θεσ/νικη την παρασκευη 4/4(μεθαυριο, ντε) και αρχισα να σκεφτομαι μηπως καψω Dub Trio/Tuber που παιζουν παραδιπλα(ποσα κομματια να γινουμε γμτ?)
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  4. #4
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Η Ηπειρώτικη μουσική είναι σα να αναβλύζει μέσα από τη Γη, να διαχέεται στον αέρα και να αντιλαλεί από πλαγιά σε πλαγιά. Είναι αρκετά δύσκολο πράγμα να προσεγγίσεις τραγούδια που λέγονται αιώνες τώρα και να τα παίξεις με δικό σου στυλ. Υπενθυμίζω ότι διάφορα κοράκια του ελληνικού πενταγράμμου (Χατζηγιάννης, Αλεξίου, Αρβανιτάκη κ.α.) πήγαν να πιάσουν γνωστά τραγούδια της Ηπείρου αλλά στο τέλος έφαγαν τα μούτρα τους. Για να κάνεις κάτι τέτοιο δεν απαιτούνται μουσικές γνώσεις, αλλά να το λέει η καρδιά σου.

    Οι VIC, στα δικά μου αυτιά το έκαναν με απόλυτη επιτυχία. Οι ήχοι τους, τόσο το κλαρίνο όσο και τα ηλεκτρικά μέρη τους, είναι φανερό ότι πηγάζουν από παιδικά βιώματα, έρχονται μέσα από την ψυχή, τις αναμνήσεις και το συναίσθημα. Το αποτέλεσμα καταλήγει να παράγει το ίδιο συναίσθημα που δημιουργείται για κάποιον που συμμετέχει σε ένα παραδοσιακό γλέντι κάτω από έναν πλάτανο που τραγουδάνε για τον έρωτα, το θάνατο, τη φτώχεια, τη μετανάστευση, τον πόλεμο.

    Οι σκοποί της Ηπείρου δεν είναι πεταχτοί και αεράτοι. Οι χοροί είναι γήινοι και αργοί. Σαν το βηματισμό στο χιόνι. Έτσι βαρύ είναι και το άλμπουμ. Καιρός ήταν να ακούσουμε και ένα ηλεκτρικό έπος από τον τόπο μας. Ωραίοι οι σαμουράι, τα χελωνονιντζάκια και οι ιππότες αλλά εδώ είναι Βαλκάνια. Και "στην Ήπειρο ακόμα και οι γάμοι ξεκινούν με μοιρολόι".
    Ευχαριστούμε τη μπάντα για τον πολύ όμορφο δίσκο.

  5. #5
    Junior Member Azzz's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    29

    Default

    ΕΓΩΩΩ ΚΡΑΣΙΙΙΙ ΔΕΝ ΕΕΕΕΕΕΠΙΝΑΑΑΑΑΑ!!!

    Ωραία μπάντα και έρχονται και στα κοντα. Ηπειρώτικο stoner και τα μυαλά κλαρίνο!

  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Zoonchild View Post
    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    Να πω οτι το "Τι κακο" διαλυει τα παντα.
    τρου στορυ
    Tool - You Lied, Tool - Bottom, Tool - Pushit με σειρά ξεπατικώματος, τα παιδιά είναι σπουδαγμένοι.

    Ωραίο.

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    εντάξει έχουν καιρό να βγάλουν δίσκο οι τουλ και ό,τι έχει κιθάρες το λέει ο κόσμος στόνερ.

    πάντως η αισθητική τους είναι πολύ όμορφη και ο δίσκος είναι μια χαρά (αν και ακούω πάλι περισσότερο τα κομμάτια του ep οπότε δε χαίρομαι όσο περίμενα). τους συμπαθώ ιδιαίτερα γιατί τους είχα δει σε ένα φεστιβάλ εαακ στο βόλο χωρίς το κλαρίνο γιατί ο μαν είχε να παίξει σε κάτι πανηγύρια με κανονικά λεφτά, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά kvlt και μετά κατέληξα μαζί τους να χορεύω πάολα πριν γίνει πάολα σε γνωστό κωλόμπαρο του βόλου.

  8. #8
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Τους παραπάνω κυρίους τους έμαθα πριν περίπου δυο χρόνια ύστερα από συνεχές ψηστήρι αρκετών "χαμηλοκουρδισμένων" με αιχμή του δόρατος τον Σώτο.
    Θυμάμαι οτι το αρχικό άκουσμα της ιδεας (χωρίς να ακούσω τίποτα από την μπάντα) για πάντρεμα ψυχεδέλειας, heavy rock και ηπειρώτικου κλαρίνου, μου είχε προκαλέσει γέλιο.
    Ωστόσο από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ, και 2 live εμφανίσεις τους (και όλα αυτά από έναν τύπο σαν εμένα που βγάζει καντήλες με τα κλαρίνα, και που δεν τον συνδέει τίποτα με την Ήπειρο). Ο λόγος; Αυτή η μπάντα είναι μια κατηγορία μόνη της. Πήρε ένα πράγμα σοβαρό και ακλόνητο, του φέρθηκε με σεβασμό και το πήγε ένα βήμα παραπέρα και το φερε στα μέτρα της. Τα περισσότερα κομμάτια του Riza ήταν ήδη γνωστά οπότε δεν υπάρχει καμια ιδιαίτερη έκπληξη, για όσους έχει τύχει να τους δούμε live. Έτσι ο δισκός λειτουργεί σαν συμπύκνωμα της πορείας της μπάντας και του τι αντιπροσωπεύουν οι vic γενικότερα. Σωστότατη αντιπροσώπευση κατα τη γνώμη μου.
    Αν μου λείπει κάτι από το δίσκο, είναι η υπέρτατη διασκευή που κάνουν στα live τους στο "Τουτοι οι μπάτσοι", ένα κομμάτι που κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχω ακούσει.
    Κατα τα άλλα -κι ενώ πριν μερικά χρόνια δεν περίμενα ποτέ οτι θα το έλεγα για μουσική με κλαρίνα- η ανατριχίλα που προαναφέρθηκε είναι εντονότατη σε κάθε ακρόαση κι ας μην έχω κανένα δεσμό και οικειότητα με ηπειρώτικες μουσικές και αναπαραστάσεις. Σεβασμός.
    Last edited by Tyler_Durden; 02-04-2014 at 21:00.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΠΕΡΔΙΚΟΜΑΤΑ

  10. #10
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    ΠΕΡΔΙΚΟΜΑΤΑ
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 02-04-2014 at 21:51.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #11
    Junior Member Azzz's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    εντάξει έχουν καιρό να βγάλουν δίσκο οι τουλ και ό,τι έχει κιθάρες το λέει ο κόσμος στόνερ.

    πάντως η αισθητική τους είναι πολύ όμορφη και ο δίσκος είναι μια χαρά (αν και ακούω πάλι περισσότερο τα κομμάτια του ep οπότε δε χαίρομαι όσο περίμενα). τους συμπαθώ ιδιαίτερα γιατί τους είχα δει σε ένα φεστιβάλ εαακ στο βόλο χωρίς το κλαρίνο γιατί ο μαν είχε να παίξει σε κάτι πανηγύρια με κανονικά λεφτά, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά kvlt και μετά κατέληξα μαζί τους να χορεύω πάολα πριν γίνει πάολα σε γνωστό κωλόμπαρο του βόλου.
    Το ότι χόρευες σε γνωστο κωλομπαρο μαζί τους σε τι εχει να κανει με την μουσική ;;;;
    Επίσης το ότι ο κλαριτζής πήγε κάπου να παίξει για να βγάλει μεροκάματο είναι κακό...;;;
    Και εξήγησε μας και τι παίζουν να μάθουμε και εμείς οι άμουσοι.

  12. #12
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μα τι λέει;

  13. #13
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    πάντως η αισθητική τους είναι πολύ όμορφη και ο δίσκος είναι μια χαρά
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    τους συμπαθώ ιδιαίτερα
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    δεν ξέρω αν ισχύει αλλά kvlt
    πραγματικά ούτε εξυπνάδα δε μου 'ρχεται

  14. #14
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πινκαρα οβερντριβεν με παθος χωρίς να έχω ακούσει ούτε νότα. Τώρα τους πήρα χαμπάρι και είμαι πολύ intrigued. Κατεβάζω ευθύς αμέσως.

  15. #15
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Γιατί κανείς δεν σχολιάζει τον θεό τον Πιστιόλη; Επίσης κάποιος να μου βρει επειγόντως το OST του documentary "Ο Θησαυρός της Κασσάνδρας".
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. Replies: 32
    Last Post: 15-01-2021, 10:16
  2. BATTLEROAR live @ Trikala & Ioannina, 15-16/12/2012
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 13-12-2012, 12:43
  3. Villagers of Ioannina City + Birthday Kicks (Live@Stage Λάρισα 15/9)
    By Sotos_The_Tequiler in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2012, 21:21
  4. Replies: 12
    Last Post: 16-03-2009, 03:23
  5. Revolting Breed Live Ioannina 2 Martiou
    By R & R in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 29-02-2008, 02:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •