Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 157

Thread: Τ Ο Υ Ρ Κ Ι Α

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    20 μονάδες μπροστά το AKP. Καλά πάει.

  2. #17
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    στο κουικβιου στην αρχικη σελιδα φαινεται μονο το "20 ποντους μπροστα....." στο θεμα ΤΟΥΡΚΙΑ και πιστεψα οτι το ποστ λεει "20 ποντους μπροστα η Γαλατα Σαραι, σιχαμενο και το πρωταθλημα τους"
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #18
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Νομίζω ο γαύρος της Τουρκίας είναι η Φενέρ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Οντοπικ, Τουρκία 2013. Θυσία αμνού για την καλοτυχία της πορείας της νέας γραμμής Τραμ στην πόλη της Bursa. Παρίσταται ο δήμαρχος της πόλης και παράγοντες του σιδηροδρομικού σταθμού σε στάση προσευχής.
    Offtopic, https://docs.google.com/document/d/1...tXA/edit?pli=1 [kykloforei kai sta ellhnika ws "glwssa mageia teletourgia" me kalyterh metafrash apo thn agglikh]. Skotadistis vevaia o sygkekrimenos alla de vareis, tha mas siaksei o diafwtismos!

  5. #20
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Στο δίπολο διαφωτισμός/τρελοί ο βιτγκενστάιν είναι προφανώς με τους δεύτερους!

    Γιατί ειρωνεύεσαι btw; Προτιμάς θυσίες;

  6. #21
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Let The Freak Flag Fly!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Στο δίπολο διαφωτισμός/τρελοί ο βιτγκενστάιν είναι προφανώς με τους δεύτερους!

    Γιατί ειρωνεύεσαι btw; Προτιμάς θυσίες;

    Αν προτιμώ τις θυσίες εννοούμενες ως τι; Ως τρέλα (απουσία λογικής), ως βάρβαρη/ανίθηκη πρακτική (απουσία προόδου ή "προόδου") ή ως γραφικότητα (απουσία αισθητικής); Στο αρχικό σου σχόλιο εξέλαβα την αναφορά σου στη θυσία ως σχόλιο περί απουσίας λογικής, ενώ στο τελευταίο δεν είμαι σίγουρος πάνω σε ποια βάση με ρωτάς. Ως χορτοφάγα λεσβία δε με ψήνει γενικά η θανάτωση ζώων, μου φαίνεται βάρβαρη (πόσο μάλλον όταν γίνεται για λόγους συμβολικούς ως μέρος μιας τελετουργίας). Σε αισθητικό επίπεδο (αν και για μένα, το ηθικό ζήτημα, λίγο-πολύ, στην αισθητική ανάγεται) τέτοιου είδους τελετουργίες δεν είναι του γούστου μου για διάφορους λόγους -- ας πούμε, τις προτιμώ λιγότερο τυποποιημένες και περισσότερο αυτοσχεδιαστικές. Όσον αφορά στην έλλειψη λογικής δεν θεωρώ πως υφίσταται τέτοιο θέμα. Αν διάβασες το κείμενο του Βιντγκενστάιν και διαφωνείς, μπορούμε να το συζητήσουμε. Μια παρατήρηση που θα μπορούσε να γίνει (και το αναφέρει και ο Βιντγκενσταιν στο κείμενό του) είναι πως, τη σήμερον, αυτή η πρακτική μάλλον συντηρείται περισσότερο ως παράδοση και έχει σημασία ως τέτοια, ενώ στην εποχή που δημιουργήθηκε είχε σημασία το τελετουργικό καθαυτό. Και πάλι, ωστόσο, αυτό μου κάνει περισσότερο ως συντηρητισμός πάρα ως παραλογισμός.

    Η ελαφρά ειρωνία υπήρξε κυρίως επειδή μου φάνηκε ελαφρά ειρωνική η αναφορά περί ανάγκης επιστροφής στο διαφωτισμό, με ύφος και στάση που δε διαφέρει και πολύ από αυτή που αυτο-υπονόμευσε (και συνεχίζει να το κάνει, αν υποθέσουμε πως ο διαφωτισμός (πρέπει να) είναι μια συνεχής διαδικασία) την επίτευξη των στόχων του.
    Last edited by sfinotouvlaki; 03-04-2014 at 13:37.

  8. #23

    Default

    Σφηνοτουβλάκι δε ξέρω εάν εννοούσε ο Ικόνοκλαστ ότι η θυσία δεν έχει καθόλου λογική, έχει, όπως έχει και λειτουργική σημασία μέσα σε μία θρησκόληπτη κοινωνία, αλλά αυτή η λογική όσο και η σημασία της είναι περιορισμένη από το γενικότερο πλαίσιο. Όσο και αν η ψυχούλα του πιστού αγαλλιάζεται όταν γυρίζει από την εκκλησία, όσο κι αν ξορκίζει στο μυαλό του ότι ξορκίζει αφού παρακολουθήσει τη θυσία, θα συμφωνήσεις ότι οι θεοκρατικές κοινωνίες έχουν σημαντικότατα προβλήματα πέρα από όλα αυτά, όσο κι αν θέλουμε να το δούμε με μία λογική σχετικισμού. Επομένως η θυσία δεν είναι κακή επειδή είναι κακή η ίδια (θα μπορούσαμε βέβαια να ρωτήσουμε και το αρνί), αλλά επειδή το συντηρεί το όλο πράγμα. Σε κατάλαβα καλά?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    το αρνι ειναι το λιγοτερο, ποιος νοιαζεται για τη ζωη του αρνιου ουτως η αλλως? πασχα ερχεται
    Let The Freak Flag Fly!

  10. #25
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Το ένα είναι ΦΑΙ το άλλο είναι ΜΑΓΕΙΑ ρε βλάκα, έλεος

  11. #26
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Τι φάση δε το τρώνε μετά;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    οσον αφορά στην έλλειψη λογικής δεν θεωρώ πως υφίσταται τέτοιο θέμα.
    Αν μερικοί κύριοι ντυμένοι με κοστούμια κάνουν ένα κύκλο υψώνοντας τα χέρια γύρω απο ένα σφαγμένο πρόβατο, τοποθετημένο στις ράγες ενός οχήματος για την σχεδίαση και την κατασκευή του οποίου απαιτείται περίπου το μισό του συνόλου της τεχνικής και επιστημονικής γνώσης που έχει κατακτήσει η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα, και το κάνουν αυτό με σκοπό να ευνοηθεί η λειτουργία του, αυτό δεν είναι λογικό. Αν το κάνεις τάλαρα, για την ακρίβεια, είναι τελείως παρανοϊκό.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει οποιαδήποτε διακύμανση στην ιστορία της θρησκείας και της ανθρώπινης τελετουργίας, δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία αν κάποιος «πιστεύει στ΄αλήθεια» σε ένα φυσικό αποτέλεσμα του τελετουργικού του ή το κάνει απλώς και μόνο σαν κοινωνική σύμβαση. Νομίζω ότι η θρησκεία πάντα υπήρχε για να εμπεδώνει τις εκάστοτε δομές της ανθρώπινης εξουσίας και να κατασκευάζει ένα -αναγκαίο- λειτουργικό πλαίσιο της κοινωνικής οργάνωσης και σε πολύ διακριτό ρόλο από την πίστη που πληρώνει τα προσωπικά αδιέξοδα και την βλακεία των πιστών. Γι' αυτούς του λόγους δεν νομίζω ότι η θρησκεία είναι προσωπικό ζήτημα των πιστών, είναι κοινωνική λειτουργία και μόνο έτσι έχει νόημα να συζητιέται.

    Ακόμα και να ισχύει το αντίθετο, κάποιος που πιστεύει στην μαγεία και κάνει τελετουργικά της μου φαίνεται λιγότερο επικίνδυνος από κάποιον που δεν πιστεύει αλλά τα κάνει γιατί αυτή είναι ηγεμονεύουσα κουλτούρα που του παραδόθηκε και δεν επιχείρησε -για οποιοδήποτε λόγο- να την αμφισβητήσει.

    Βαριέμαι να διαβάσω τον Βιτγκενσταιν για να κάνω την κουβέντα, να με συμπαθάς. Αν θέλεις ανάφερε ενδεικτικά σημεία του.

  13. #28
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post

    Αν μερικοί κύριοι ντυμένοι με κοστούμια κάνουν ένα κύκλο υψώνοντας τα χέρια γύρω απο ένα σφαγμένο πρόβατο, τοποθετημένο στις ράγες ενός οχήματος για την σχεδίαση και την κατασκευή του οποίου απαιτείται περίπου το μισό του συνόλου της τεχνικής και επιστημονικής γνώσης που έχει κατακτήσει η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα, και το κάνουν αυτό με σκοπό να ευνοηθεί η λειτουργία του, αυτό δεν είναι λογικό. Αν το κάνεις τάλαρα, για την ακρίβεια, είναι τελείως παρανοϊκό.
    εφαρμογή εκαναν οι μαγκες τεχνογνωσίας toy 1990, τιποτα παραπάνω

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Άσε με να βάλω λίγη σάλτσα ρει.

  15. #30
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Εξαιρετικό τελευταίο ποστ ικόνοκλαστ, αλλά εκτός από το δίλημμα διαφωτισμός-μεσαίωνας υπάρχει και η ταξική ψήφος. Και εξηγούμαι: Η Τουρκία, μία ρημαγμένη χώρα που πέρασε 13 μνημόνια (χριστέ μου), είναι μία ασιατική-μουσουλμανική χώρα με εγκληματικές αντιθέσεις στους πληθυσμούς της. Για την ακρίβεια, με μία διεφθαρμένη, ξενόδουλη και δυτικομανή ελίτ να εκλέγει τους αντιπροσώπους της για να κυβερνησουν τα 70-75 εκατομμύρια φτωχού και καθυστερημένου πληθυσμού της. Ο Ερντογάν δε βγαίνει επειδή πουλάει ισλάμ μονάχα, αυτό είναι μία λάθος ανάγνωση. Ο Ερντογάν βγαίνει γιατί τον στηρίζει η μεσαία τάξη, για την ακρίβεια επειδή ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ μία μεσαία τάξη, και αυτό είναι η πιο θλιβέρη διαπίστωση. Όσο δεν υφίσταται καν αντιπολίτευση (γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό είναι το κυριώτερο πρόβλημα στην Τουρκία, και όχι η κακή κυβέρνηση), η νεοδημιουργηθείσα μεσαία τάξη θα ψηφίζει Ερντογάν, γιατί θα ήταν και μεταφυσικό να ψηφίσει κάτι άλλο.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •