Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: Dread Sovereign - All Hell's Martyrs (Ván Records, 2014)

  1. #16

    Default

    Ρα, το θρεντ αυτό είναι 10 χρόνων παλιό και locked, οπότε τρύπα στο νερό δε θα δημιουργήσει (προς τιμήν τους δε το έχουν διαγράψει). Κατά τ΄άλλα, να δηλώσω οτι δε μπήκα για να κάνω καμπάνια κατά του καινούργιου άλμουμ του Άλαν (στο χαβαλέ ήταν αυτό για τους Spear of Longinus, αφού φυσικά δεν αποδυκνείεται) αλλά παρ΄όλα αυτά αυτές οι μούτζες με ενοχλούν. Ωραίο αντιφασιστικό φόρουμ, καλά τα λέμε, φτάνει να πει κάποιος κάτι για την αγαπημένη μας μπάντα, ε?

    (Εδώ θα έλεγα κανονικά ότι θα άκουγα και το αλμπουμ, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω ξενερώσει τελευταία με όλα τα Primordial-related για τους ανωτέρω λόγους)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #17
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ΦΘ, ποντάρω τα λεφτά μου [2] ότι κάποια στιγμή όλα αυτά τα θρεντ γυρίζουν στα γνωστά ρητορικά σχήματα «από πότε η φιλοπατρία έγινε εθνικισμός;» κ.λπ. Όλα αυτά δεν βγάζουν πουθενά, κατ' εμέ (ιδίως σε τέτοια μουσικοϊντερνετικά συμφραζόμενα). Εάν, από την άλλη, όλοι οι σοβαροί users του κόσμου συνήργησαν για ένα θρεντ διαμάντι -διαφωτιστικό σαν ολόφωτος φάρος- στην ιστορία των ίντερνετς, τότε ζητώ συγγνώμη, και μια μέρα με πολύ ελεύθερο χρόνο να είσαι σίγουρος ότι θα το διαβάσω. Προς το παρόν θέλω να κάνω ένα ντους και να πάω στο μεταλλάδικο της πόλεως να ζητήσω Sacred Steel.

    Ξαναλέω, πάντως: ο Άλαν γράφει: «σε πορεία πας, είναι απόλυτα φυσικό να ανοίξει και κάποιο ρουθούνι από τη βία της καταστολής» (όχι ακριβές quote, το νόημα γράφω), σε περιοδικό ευρύτατης κυκλοφορίας. Δεν κρατάει κάτι κρυφό. Η ειρωνεία είναι ότι αυτός που είχε φάει ξύλο (αν θυμάμαι καλά, Ιρλανδός), φόραγε μπλούζα Bathory.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #18
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αρχίσατε πάλι;

    Γύρισα λοιώμα 5 το πρωί και προσπαθούσα να βγάλω νόημα. Ούτε τώρα βγάζω. Βασικά δεν κατάλαβα αν διάβασε κανείς το θρεντ που πόσταρε ο φθόγγος. Την πρώτη σελίδα διάβασα, ή μάλλον τα πρώτα ποστ, μετά δείχνει να αναλώνεται στην κλασική συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά. Δεν μπαίνει απλά ένας από τους Primordial να πει αλλά τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα μπαίνει o Ciaran που είναι ο ιδρυτής και αρχηγός του συγκρότηματος, ω ναι, και ο Άλαν που λέει αυτό που είπα στο τσατ και τουλάχιστον ως προσωπική άποψη περιγράφει τον Άλαν που γνώρισα.

    Quote Originally Posted by Alan
    i dont divide my friends along political lines.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #19
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    σεικρεντ στιλ πιο απαραδεκτη μπαντα. το γερμανικο ντουμ παντως μου αρεσε που ποσταρες και θα το τσεκαρω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #20
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Σε αλλα νεα το αλμπουμ

  6. #21
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Atom Smasher ====> θύμα της μασονίας του Λαρσκατούλριχ. Δεν θα επεκταθώ εδώ.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #22
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Γενικά άστο δε το 'χεις, ποστάρεις Melvins που κάνουν χαβαλέ στο γνωστό θρεντ και στο χέβι μέταλ που ακούς υπάρχουν 500.000 κρυμμένες και πραγματικές αναφορές!
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Μάλιστα, δε κατάλαβα τίποτα λοιπόν. Τίγκα κομπλεξικός είσαι πάντως, όσον αφορά την δεύτερη πρόταση σου.
    εγώ είμαι ο κομπλεξικός ή εσύ που βγάζεις τα απωθημένα σου πετώντας αερολογίες και κατηγορώντας με για τους Melvins που δεν κατάλαβες καν τι έγραψα. δεν τους είπα ποτέ φασίστες, εκεί είναι τα ποστ, ξαναδιάβασέ τα σε παρακαλώ.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Ωραίο αντιφασιστικό φόρουμ, καλά τα λέμε, φτάνει να πει κάποιος κάτι για την αγαπημένη μας μπάντα, ε?
    Μάλλον είμαι ο τελευταίος που θα πρέπει να κατηγορήσεις για στρουθοκαμηλισμό. Έχω παραθέσει ήδη τη γνώμη μου σχετικά, όταν πρόσφατα έμαθα πως μια πραγματικά αγαπημένη μου μπάντα μέχρι πρότινος, οι Electric Wizard, ποζάρουν με ναζιστικά σύμβολα. και πλέον δε μου πάει η καρδιά ούτε να ακούσω νότα τους.


    το διάβασα όλο το τόπικ λοιπόν.

    τι συμπέρασμα βγάζουμε; πολλές κατηγορίες, τις οποίες όλες τις αρνούνται (και ο Alan και οι δύο κιθαρίστες):

    Quote Originally Posted by Alan
    there is nothing remotely NS about Primordial whatsoever nor never has been...
    Quote Originally Posted by Ciarán
    "I'm sick to death of NS bands mixing heathenism with their fucked up politics. Blind allegience to demagogic leaders goes against everything heathenism stands for."

    I couldn't agree more.
    Quote Originally Posted by Micheál
    It was me who was involved with that rumour about playing in abyssic hate.And no,i wont be playing in abyssic hate.
    Why?Because of the bullshit politics/NS association with it.Fuck that.Good music,shame about the politics surrounding it,which have nothing to do with the actual lyrics of the band,its just the reputation Shane Rout has made for himself.
    είναι μαλάκες και λένε ένα σωρό αρχιδιές μεταξύ άλλων; ναι.
    είναι ο Άλαν τουλάχιστον υπερήφανος (δεξιός) πατριώτης; ναι. και δεν είναι κάτι καινούριο αυτό.
    είναι ναζί ή εθνικιστής; η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε. το αρνείται όμως. μπορεί να λέει ψέματα; μπορεί.

    Η διαφορά των Primordial, Dread Sovereign ή των Reverend Bizarre (που διασκεύασαν Burzum και αποκαλούν τον Varg "Master" στο βιβλιαράκι) με τους Electric Wizard, τους Burzum ή τους Naer Mataron είναι ότι δεν προωθούν τις μιαρές ιδέες τους με σύμβολα, στίχους, μανιφέστα μίσους ή πογκρόμ. Είτε κρύβουν καλά τις ιδέες τους, είτε είναι όντως μαλάκες τζήμεροι που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν παρέα ταυτόχρονα με φασίστες και αναρχικούς. Προτείνεις να υποθέσουμε ότι είναι φασίστες και να μην ακούμε τη μουσική τους; Ή να μποϋκοτάρουμε όλους τους μαλάκες που υπάρχουν στο μέταλ, στη μουσική, στη ζωή; μάλλον θα φτάσουμε στο σημείο να ακούει ο καθένας τη μπάντα του.

    Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι είναι ναζί και μέχρι να υπάρξει θα συζητάμε με υποθέσεις, νομίζω πως απλά το κουράζουμε.
    Κατανοώ βέβαια πως ο πραγματικός λόγος που άνοιξες τη συζήτηση είναι η εμπάθεια που τρέφεις προς τον χρήστη Ghoul. Εντάξει,
    σου την είπε μία, του την είπες δύο, ξεπέρασέ το.

    τέλος, επειδή βλέπω ότι δίνεις περισσότερη σημασία στις μούτζες απ' όσο θα έπρεπε, θα ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι δε σε έχω μουτζώσει ακόμη.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  8. #23

    Default

    Άι καλά, νόμιζα ότι εγώ τα έπαιρνα υπερβολικά σοβαρά τα πράγματα. Δε ξέρω ρε μαν, λύσε τα ψυχολογικά σου, δεν έχω καμία εμπάθεια σε σένα (παρότι δε μου έχεις μιλήσει καθόλου ωραία στο παρελθόν) και μάλιστα πρόσεξα ότι ήταν δικό σου θρεντ αφού πόσταρα το βιντεάκι το οποίο μου θύμισε ο τίτλος του κομματιού (το βρήκα λίγο αστείο ότι έκανες το θρεντ εσύ, ναι). Δεν είπα τους primordial ναζί, είναι λάιτ εθνικιστές και κάνουνε παρέα με μερικούς ναζί. Έχω γράψει πολύ εμπεριστατωμένα τη γνώμη μου στο μεγάλο θρεντ όπου μάλιστα έχω αναλύσει και στίχους τους. Η κριτική μου δεν είναι "απαγόρεψε αυτό και μη το ακούς", είναι κριτική, τώρα εάν η πόρωσή σου απαγορεύει να το δεις αυτό, τι να κάνω. Άλλωστε και εγώ έχω ακούσει πολλά φασιστο-πράγματα στο παρελθόν για αυτό και γνωρίζω μερικές από αυτές τις obscure αναφορές, Κατά τ' άλλα, προσπάθησε να αποβάλλεις το σύνδρομο καταδίωξης.

    έντιτ: και για να το ξεκαθαρίσω περαιτέρω, ο λόγος που έκανα παρέμβαση στο θρεντ (και που το διάβασα) είναι όχι επειδή το έκανε κάποιος, αλλά επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους οπαδούς των Primordial και όπως και εσύ με τους Electric Wizard, έφτασα στο σημείο να είναι περισσότερο παρελθοντικό αυτό. Απλά εδώ η φάση δεν είναι σε σύμβολα, είναι στο περιεχόμενο (την ουσία δηλαδή) και τις λεπτομέρειες. Ξαναλέω ότι έχω γράψει πιο πολλά στο άλλο θρεντ, αλλά τέλος πάντων τέλος αυτή η συζήτηση καλύτερα επειδή βγάζει ενοχικά και άσπρο/μαύρο ένστικτα.
    Last edited by phthoggon; 22-03-2014 at 17:41.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Atom Smasher ====> θύμα της μασονίας του Λαρσκατούλριχ. Δεν θα επεκταθώ εδώ.
    Αν υπονοείς οποιαδήποτε σχέση με μένα και τους μεταλικατς, έπαιξες και έχασες.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #25
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    δεν έχω διαβάσει προσεκτικά όλα αυτά που γράφετε στο thread ακόμη, αλλά ψήνομαι να ρίξω μια ακρόαση. Έχοντας ακούσει μόνο το Thirteen Clergy To The Flames όμως πρέπει να σημειώσουμε οτι το ρεφρεν αποτελεί τρελή κλεψιά από το "Psalms For The Dead" των Candlemass


    ακούμε στο 2:17


    ακούμε στο 4:00

    Θα επανέλθω με εντυπώσεις από την συνολική ακρόαση του δίσκου.
    Last edited by Tyler_Durden; 27-03-2014 at 01:55.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  11. #26
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Τεραστιος δισκος
    Αυτος ο Αλαν κλανει και βγαινει καλο.

  12. #27
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Fireknight View Post
    ontws eksairetiko, eixe fanei kai apo to EP oti paei kala to pragma. Paizei sto repeat.
    Ton Maio 8a'maste kala.
    επειδή δεν παίζουν πολλά φράγκα δήλωσα εθελοντής. πήρα 2 βαρδιες στην βεγκαν κουζινα 5ωρες και θα δω τις υπολοιπες μπαντες. μολις ανακοινωνθηκε το προγραμμα και χανω νομιζω τους προαναφερθεντες ιρλανδους νεανιες...αλλα οκ...εχει μπολικο πραμα. αν δεν παιζουν φραγκα δηλωσε εθελοντης. τα λεμε εκει
    χανω και μισο isole..σκατα. αν ειχα στειλει 1 μερα μετα διαθεσιμοτητα ισως ηταν καλυτερα. αλλα και παλι 15 ακομα παντες ξερω γω..ντουμοκοπωση
    Last edited by atom_smasher; 09-04-2014 at 01:56.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #28
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Έχουν πέσει μερικές ακροάσεις τις τελευταίες μέρες, και όντως είναι ωραίο δισκάκι. Λίγο υπερβολικό νομίζω το "σταθμός για το doom metal", αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για καλό δίσκο. Στα "+" οι ψυχεδελοστιγμές του αλμπουμ, που δεν το είχα στον Alan. Προσωπικά αγαπημένα τα δύο τελευταία, "Cathars..." και "All Hell's..."
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  14. #29
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Νέος δίσκος τον Μάρτιο. Πρώτο δείγμα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #30
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μπερδεμένο και κάπως αδιάφορο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. [Cinema] Martyrs (2008)
    By Drumsick in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2011, 14:06
  2. Martyrs(2008)
    By sod1013 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-2011, 14:54
  3. Electrelane/Dread Astaire @ Mylos, 09/11/2007
    By solution_AK-47 in forum Live Reports
    Replies: 20
    Last Post: 13-11-2007, 18:40
  4. Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 21:11
  5. 23.03: DREAD ASTAIRE, GARDENBOX, VICTORY COLLAPSE, MAHAKALA
    By JimBob in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-2007, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •