Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Dread Sovereign - All Hell's Martyrs (Ván Records, 2014)

  1. #1
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default Dread Sovereign - All Hell's Martyrs (Ván Records, 2014)



    1. Drink the Wine 02:01
    2. Thirteen Clergy 06:06
    3. Cthulhu Opiate Haze 10:29
    4. The Devil's Venom 00:48 instrumental
    5. Pray to the Devil in Man 05:58
    6. Scourging Iron 06:57
    7. The Great Beast 01:20 instrumental
    8. We Wield the Spear of Longinus 11:35
    9. Cathars to Their Doom 08:55
    10. All Hell's Martyrs, Transmissions from the Devil Star 13:19


    Έκανε το θαύμα του ο Νεθμάγκας. Νομίζω πως έχω να ακούσω τόσο καλό Doom Metal δίσκο από το πρώτο EP των Procession. Σίγουρα πέρυσι δεν είχαμε τέτοιο δίσκο. Θεματολογικά αλλά και μουσικά, φέρνει στο νου μας τους γκουρού Reverend Bizarre, χωρίς φυσικά να αντιγράφουν. Αν και έχουν αρκετά προσωπικό ήχο, αναπόφευκτα θυμίζει Primordial αφού εκτός του Nemtheanga σε μπάσο, φωνή, έχουμε και τον Simon O'Laoghaire στα τύμπανα. Ο δίσκος έχει στηθεί έτσι ώστε παρά τη μεγάλη του διάρκεια να ακούγεται μονορούφι. Μετά την εισαγωγή, το "Thirteen Clergy" έρχεται να ισοπεδώσει τα πάντα με το καλημέρα. Προσωπικό αγαπημένο το "Cathars to Their Doom" με ριφφολογία που δεν έχει υπάρξει ξανά. Ενώ ξεχωρίζουν τα "Pray to the Devil In Man" και "We Wield the Spear of Longinus", τα οποία βρίσκονται και στο πρώτο τους EP μαζί με το "Thirteen Clergy", όμως εδώ έχουν πραγματικά απογειωθεί και τα τρία. Όπως πρέπει το κλείσιμο με το μονολιθικό ομώνυμο κομμάτι, με επικές ατμόσφαιρες που δεν κουράζουν λεπτό, σε αντίθεση με το "Cthulhu Opiate Haze". Αξιοπρεπέστατο το "Scourging Iron". Συνολικά, μιλάμε για ένα δίσκο σταθμό στο Doom Metal. Ευχαριστούμε Art In Haste!


    ακούμε εδώ. παίζει και λινκ, όποιος ενδιαφέρεται πιεμ.

    Bandcamp
    Facebook

    Spoiler
    ΜΠΕΡΝ
    ΜΠΕΡΝ
    ΜΠΕΡΝ ΑΤ ΔΕ ΣΤΕΙΚ
    ΘΕΡΤΙΝ
    ΚΛΕΡΤΖΥ
    ΤΟΥ ΔΕ ΦΑΪΑΑΑΑΑΑ
    Last edited by Ghoul; 21-03-2014 at 17:56.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #2
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Στοιχηματίζω τα λεφτά μου ότι λέει burn at the stake! Doomμεταλλάς πράγμα, τι stage να ούμε;;;!

    Θα επανέλθω για πιο αναλυτική γνώμη. Και για τη σημασία της Ιερής Καράφλας (Dawn of Winter, Sacred Steel, Battleroar, δεν_είμαι_καλά) στο βαρύ μέταλλο των δύο τελευταίων δεκαετιών.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    We Wield the Spear of Longinus μόλις άκουσα από bandcamp και καυλωσα λιγακι. (Θα ακουστεί λίγο ηλίθιο, αλλά 1 σκέψη που πέρασε απο το μυαλό μου σε ένα σημειο ήταν cirith ungol) Θα κοιτάξω να ακούσω και τα υπόλοιπα...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    ontws eksairetiko, eixe fanei kai apo to EP oti paei kala to pragma. Paizei sto repeat.
    Ton Maio 8a'maste kala.
    the game is the game

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρε μαλακα. φετος δεν το χάνω ο μαλακας. 2 λεπτά απο το σπίτι μου και περσι το ξέχασα/βαρεθηκα. αηδια πια εχω καταντησει.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Στοιχηματίζω τα λεφτά μου ότι λέει burn at the stake! Doomμεταλλάς πράγμα, τι stage να ούμε;;;!

    Θα επανέλθω για πιο αναλυτική γνώμη. Και για τη σημασία της Ιερής Καράφλας (Dawn of Winter, Sacred Steel, Battleroar, δεν_είμαι_καλά) στο βαρύ μέταλλο των δύο τελευταίων δεκαετιών.
    έχεις δίκιο, μάλλον ψευδίζει λίγο.
    είχα στο νου μου κάτι τέτοιο:

    Spoiler
    misheard lyrics

    είχα καιρό να ακούσω Dawn of Winter κι έβαλα το "The Peaceful Dead" να φρεσκάρω τη μνήμη μου. δεν άλλαξα γνώμη. πέρα από τον απαράδεκτο ήχο (γενικά η μίξη αλλά μιλάμε για τραγικά πιάτα και ποντάρω σε Metal Zone πεταλάκι στην κιθάρα), οι συνθέσεις είναι βαρετότατες. ο καραφλοκένταυρος τίμιος είναι, αλλά τραβάει το δικό του γολγοθά. νομίζω πως οι τρουμέταλοι είστε προκατειλημμένοι λόγω Sacred Steel (ούτε αυτοί μ' αρέσουν φυσικά).

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  7. #7
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πριν επανέλθω και γω για να επαναλάβω πόσο μεγάλος δίσκος είναι και τον έχω λοιώσει 3 μέρες τώρα να συμφωνήσω με τον Ghoul σε οτι αφορά τους Dawn of Winter. Γενικά με το doom δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις, κάποια βασικά και ούτε καν όλα. Έπαθα πλάκα με τους Warning πριν λίγες μέρες όπως επίσης και με τους 40 Watt Sun που θα έλεγα, χωρίς να ξέρω είναι η φυσική συνέχεια τους. Σε αναφορά των Dread Sovereign και Warning στο τσατ μου προτάθηκαν Dawn of Winter και 1-2 άλλες μπάντες που δυστυχώς δε μου άρεσαν καθόλου. Ο φίλος Ρα ενδεχόμενως να φρίζει τώρα, ιδιαίτερα μετά το σχόλιο μου για το Passage χθες, αλλά όπως φαίνεται πέρα από κάποια ελάχιστα κοινά στα υπόλοιπα διαφωνούμε.

    Τρίβια για Alan και Simon O'Laoghaire. Ο Simon είναι ο γνωστός χώμα ντράμμερ των Primordial εκείνου του περιβόητου live του 2010 ( ; ). Εκδιώχθηκε από την μπάντα για να επιστρέψει λίγους μήνες μετά και μάλιστα για 3η φορά στην μπάντα αφού ήταν επίσης στα τέλη των 90ς με αρχές 00ς για να φύγει ένα χρόνο, να επιστρέψει κτλ κτλ. Αυτό που δε γνωρίζουν οι πιο πολλοί είναι πως Alan και Simon είχαν και ένα άλλο project στα τέλη των 90ς με το όνομα Perdition. Κυκλοφόρησαν μόλις ένα ντέμο με τίτλο Blood and Honour και το διέλυσαν. Black ήχος με κάποια death στοιχεία. Αν και τον Simon δεν έτυχε να τον γνωρίσω, αν θα θυμάμαι καλά, στον στενό κύκλο φίλων του Alan όταν έζησα για μικρό χρονικό διάστημα στο Δουβλίνο, φαίνεται πως η φιλία/συνεργασία τους τραβάει χρόνια και το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό.

    Το ντέμο των Perdition μπορείτε να ακούστε εδώ.
    Last edited by Art In Haste; 21-03-2014 at 21:06.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #8
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ρε μην είστε μίζεροι ρε. Να γουστάρετε τις μπάντες με μια ικανοποιητική δισκογραφία, από τις οποίες εάν ξεδιαλέξεις κομμάτια φτιάχνεις ένα από τα καλύτερα full του εκάστοτε ιδιώματος (περίπτωση Arckanum κ.ά.).

    Οι Dawn of Winter παίζανε πεσιμιστικό/αποκρυφιστικής θεματολογίας (τάφοι, μανουάλια, Εκάτη, μάγισσες, αγάπη για τους Sabs κ.λπ.) DOOM METAL από το 1990, όταν ακόμα λέγονταν Cemetery. Αυτό είναι το αυθεντικό πράγμα, έχει-δεν έχει χάλια ήχο, βαρετές στιγμές κ.ο.κ.

    Κεραστείτε ένα από τα καλύτερα κομμάτια του ιδιώματος και τον καλύτερο φρόντμαν, επίσης. (Αυτόν που αποφάσισε να αντιγράψει ο Άλαν, όταν δοκίμασε το DOOM METAL, για να ξεκουραστεί από την συνεχόμενη επιτυχία που του είχε χαρίσει το «πλοία-τάφοι»).

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Γούστα είναι αυτά Ρα, δεν έχει να κάνει με μιζέρια, οξύμωρο όταν μιλάμε για doom, δεν έχει να κάνει με το αν μια μπάντα έχει δισκογραφία ή όχι. Ο απαράδεχτος ήχος δε με πειράζει καθόλου, πως θα μπορούσε άλλωστε όταν ακούω underground black και άλλες αηδίες, απλά στους συγκεκριμένους που άκουγα πρώτη φορά δε βρήκα τίποτα να μαρέσει. Περίμενα υπομονετικά να τελειώσει μπας και βρω έστω ένα σημείο αλλά δεν. Μια κριτική υπάρχει στο MA και το δίνει 65%, και φυσικά δεν είναι μέτρο σύγκρισης αλλά κοιτώντας τις υπόλοιπες κριτικές του τύπου συμφώνησα με τα πιο πολλά με 1-2 εξαιρέσεις. Είπαμε γούστα και δε γίνεται να συμφωνούμε σε όλα.

    Ας επιστρέψουμε όμως στους Dread Sovereign και ας αφήσουμε το γιατί πρέπει να μας αρέσουν οι Dawn of Winter σώνει και καλά για άσχετους, κατ'εμέ, λόγους.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10

    Default

    Χαχα, ανετότατα η έμπνευση για το We Wield the Spear of Longinus από δω



    (και σε θρεντ Ghoul, γελάω δις)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #11
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Χαχα, ανετότατα η έμπνευση για το We Wield the Spear of Longinus από δω

    (και σε θρεντ Ghoul, γελάω δις)
    μα αφού με διαβεβαίωσε ο αρτ ότι ο Άλαν δεν είναι εθνίκι!!~ (κάνει παρέα και με αριστερούς)

    πού τους ξέρεις αυτούς εσύ φθόγγε;; και γιατί παρακαλώ να μην είναι από το Spear of Longinus αφού οι στίχοι είναι απλά αντιχριστιανικοί;;;

    Spoiler
    This is the spear that pierced the side of Christ
    Anointed in pain between two thieves

    Is this the son of the living God
    Who I betrayed with a kiss
    Another Messiah
    Bled like a pig

    I am the apostle in triumph
    Who ate your children
    In the valley of Moloch we lie
    A black god is on the throne
    In the valley of the Sinai a black god sits

    A black god is on the throne
    Testament of faith
    To the will of Satan

    The dog of Yeshua
    Cursed servant of Pilate
    Bled on Golgothas mount
    Like no other
    Submit to the will of Satan
    Praise hail Satan


    άκου τη δισκάρα κι άσ' τα ψόφια ρε.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12

    Default

    Χαχαχ οκ, ο Άλαν κάνει παρέα και με αριστερούς και με φασίστες λοιπόν. Τους Spear of Longinus τους είχαν αναφέρει κάπου (όπως και άλλες πολλές φασιστικές μπάντες πχ Graveland, Sigrblot στα thanks τους) οι Primordial και σε ένα συγκεκριμένο θρεντ στο φόρουμ τους όπου οι φανς συζητάνε για το έαν τελικά οι Primordial είναι φασίσται, είχε μπει και ένας από αυτούς και είχε δηλώσει κάτι. Γενικά άστο δε το 'χεις, ποστάρεις Melvins που κάνουν χαβαλέ στο γνωστό θρεντ και στο χέβι μέταλ που ακούς υπάρχουν 500.000 κρυμμένες και πραγματικές αναφορές!

    πσ. βρε ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ, τι μουτζώνετε, αφού είμαι σίγουρος ότι δεν έχετε ιδέα.
    Last edited by phthoggon; 21-03-2014 at 23:43.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #13
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ειρωνεύομαι φθόγγε. ούτε για τους Melvins κατάλαβες, ούτε τίποτα. τόσο πολύ σε ενόχλησε που έκραξα τους Burzum;

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #14

    Default

    Μάλιστα, δε κατάλαβα τίποτα λοιπόν. Τίγκα κομπλεξικός είσαι πάντως, όσον αφορά την δεύτερη πρόταση σου.

    (πάρτε και το θρεντ πάντως, για να μη νομίζετε ότι λέω μαλακίες)

    http://smnnews.com/board/showthread.php?t=5207
    Last edited by phthoggon; 21-03-2014 at 23:54.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #15
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ούτε με 10 ευρώ στο χέρι δεν θα κάτσω να διαβάσω το ανωτέρω θρεντ (που είμαι σίγουρος ότι μια τρύπα στο νερό θα δημιουργήσει), αλλά σ' οποιανού τα χέρια έχει πέσει κάποια τελευταία σελίς από το Zero Tolerance, ήτοι Η ΜΗΝΙΑΙΑ ΣΤΗΛΗ του Άλαν, τότε θα είναι βέβαιος ότι ο τυπάκος αποτελεί μίξη Κώστα Πρέκα/Θάνου Τζήμερου/Heavy Metal Drill (ένδοξου μπαναρισμένου χρήστη, ενθάδε). Ψάξτε να βρείτε μερικές, εγγυημένο γέλιο.

    Σε άλλα νέα, πιο ξεκαρδιστικό σχόλιο μέχρι στιγμής

    Καλο ειναι αλλα ειναι τρεις νοτες που παιζει σε ολα τα τραγουδια και μου χει κανει τα νευρα τσαταλια ο κιθαριστας
    Τω όντι, ούτε οι Ιταλοί Evol τόσο «τεχνικά» ακόρντα.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. [Cinema] Martyrs (2008)
    By Drumsick in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2011, 14:06
  2. Martyrs(2008)
    By sod1013 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-2011, 14:54
  3. Electrelane/Dread Astaire @ Mylos, 09/11/2007
    By solution_AK-47 in forum Live Reports
    Replies: 20
    Last Post: 13-11-2007, 18:40
  4. Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 21:11
  5. 23.03: DREAD ASTAIRE, GARDENBOX, VICTORY COLLAPSE, MAHAKALA
    By JimBob in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-2007, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •