Results 1 to 15 of 31

Thread: Πνευματικα δικαιωματα και μουσικη στην Ελλαδα

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default Πνευματικα δικαιωματα και μουσικη στην Ελλαδα

    Πολυς κοσμος απο δω μεσα ειτε μελη ειτε οχι παιζουν μουσικη. Καποιοι ισως να το εχουν παρει και στα σοβαρα.


    Πνευματικα δικαιωματα κυριοι και κυριες. Το αλλο ρεζιλι.


    Εκπομπη του ανθρωπου με την αγαπημενη προφορα πισω στα 2011 αν θυμαμαι καλα. Τοτε ειχε βγει και με μια ολεθρια επιθεση ανοιξε πολλα σκατα που ο κοσμος δεν ηξερε μεχρι τοτε.

    παρτ 1 παρτ 2

    Μετα απο αυτο η αεπι στριμωχτηκε οπως φαινεται λιγακι και δημοσιευσε τουλαχιστον τη λιστα με τους καλλιτεχνες που εκπροσωπει και "ασφαλιζει".

    λιστα

    Ακομα και μονο αυτα να διαβασει καποιος μπορει να καταλαβει το μηδενισμο.
    Ομως δεν σταματησε εδω...
    Η κυβερνηση μας η ζουζουνα επρεπε να παρει θεση επιτελους και να τροποποιησει τα σκατα που τραβανε το ζουμι του μαγαζατορα και του καλλιτεχνη απο το 1993/αισχος.


    Οποτε εχει στο νου της να κανει τα εξης..

    ζουζουνα 1 ζουζουνα 2

    Μετα και τα τελευταια νεα καταλαβαινουμε οτι πλεον τα σκατα που λεμε και τα νταβατζιλικια θα φυγουν απο τους μαγαζατορες δινοντας ετσι, νεα πνοη στη γαμημενη εμπορικη συμφεροντολογικη ζουγκλα που ζουμε και να αφαιρεσει τη ζωη και το δικαιωμα και το φαγητο του καλλιτεχνη. τα clues ειναι στις τροποποιησεις Νο. 1, 2, 6


    Καλη συνεχεια στους μουσικους και καλες πεινες.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  2. #2
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Να δούμε πότε θα αξιωθεί η ΑΕΠΙ να δώσει λίστα με ξένους καλλιτέχνες βέβαια.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο με ειλικρινή απορία και άνευ ειρωνίας. Υπάρχει κάποιος διαγωνισμός για το ποιος θα κάνει topic με τον πιο άσχετο τίτλο ever; Κρυβόμαστε για κάποιο λόγο από τα search engines ξέρω γω;

  4. #4
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    ειδα οτι ειχατε προβλημα με τον τιτλο αρκετα ατομα. ζητησα να τον αλλαξει ο μιτσος. το χιουμορ μου ειναι απαισιο
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    απο δω και στο εξης οποιος φερνει μπαντα απο οπουδηποτε να παιξει στο μαγαζι του, δεν θα του ζαλιζει τ'αρχιδια η αεπι με δικαιωματα και γαμησιατικα φραγκα. Μονο λαηβ αυτο. Αν παιζεις ραδιοφωνο - τιβι - dj, το μπουλο.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    για όσους δεν το διάβασαν ακόμα:



    "Θεσσαλονίκη: Δικαστικό «χαστούκι» στην ΑΕΠΙ για τα πνευματικά δικαιώματα"
    http://www.voria.gr/index.php?module...lay&sid=196698
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    απο δω και στο εξης οποιος φερνει μπαντα απο οπουδηποτε να παιξει στο μαγαζι του, δεν θα του ζαλιζει τ'αρχιδια η αεπι με δικαιωματα και γαμησιατικα φραγκα.
    Ξέρω όμως ότι έχουν σφίξει οι κώλοι με την ασφάλιση, ισχύει; Ευτυχώς δηλαδή αν.

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    ειδα οτι ειχατε προβλημα με τον τιτλο αρκετα ατομα. ζητησα να τον αλλαξει ο μιτσος. το χιουμορ μου ειναι απαισιο
    Ρε φίλος, ποιος μίλησε για το χιούμορ σου. Αλλά με εκείνον τον τίτλο, αν κάποιος ήθελε να γράψει κάτι σχετικό, δε θα έβρισκε κάτι με το search και θα έκανε νέο topic.

  9. #9
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    η αεπι ειναι δικοπο μαχαιρι κυριοι και κυριες. πολλα εχουν πεσει στ'αυτια μου και αλλα τοσα ειμαι σιγουρος, που δεν εχω ακουσει. ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι με τα τελευταια δρωμενα δεν ξερεις τελικα ποιος ειναι χειροτερος. κρατος ή αεπι. το κρατος λεει να ψηφισει το να μην εχει κανενα δικαιωμα πια ο μουσικος πανω στη μουσικη του και ο φορεας των δικαιωματων και διαχειριστης φυσικα, να ειναι μονο αυτο. αυτο καθιστα την αεπι αγγελουδι πια (εννοειται σε σχεση με την κυβερνηση) διοτι υπαρχουν ομολογουμενως περιπτωσεις που καποιοι βγαζουν το μισθο τους το μηνα απο την αεπι. δεν εχει σημασια αν παιζεις ντεθ μεταλ ή μπριτ ποπ, σημασια εχει να εχεις δισκογραφια, να ακουγεται γενικως η μουσικη σου, να εχεις μια καποια ιστορια, να σε παιζει κανα ραδιο, να εχεις λιωσει στη σκηνη κλπ κλπ. κοινως κοιτανε την προσφορα του μουσικου. υπαρχουν περιπτωσεις δλδ που ενας μουσικος της εξτρημ σκηνης αυτη τη στιγμη βγαζει κι ενα 800ρακι το μηνα απο την αεπι. δεν ειναι κι ασχημα. αλλα αυτοι ειπαμε...εχουν λιωσει ηδη με πολλα χρονια προσφορα στη σκηνη. ειναι ισως η μονη φαση που μπορει να πιασει τοπο το οτι εχεις διαφημισει την χωρα σου στο εξωτερικο επισης αν κανεις και εμφανισεις συχνες εξω. απο τη μερια του μουσικου επισης χρειαζεται να τρεξει κι αυτος να ασχοληθει με τα δικαιωματα του, τους ραδιοφωνικους σταθμους, να παραδωσει καποια playlist και να μην μαχεται την αεπι. υποτιθεται οτι τρωει απο αυτην.

    απο την αλλη. underground ραδιοφωνα εχω ακουσει να πληρωνουν την αεπι. απο αυτα τα φραγκα οντως καποια εχουν παρει οι μουσικοι. αν εσυ λοιπον σαν μουσικος τυχαινει να ξερεις τα ραδιοφωνα της αθηνας, ειτε underground ειτε εν λευκω και καποιος απο αυτους σου σφυριξει οτι η αεπι πηρε λεφτα για την playlist σου, τοτε εσυ μπορεις να πας σαν κυριος στην αεπι και να ζητησεις τα λεφτα σου. αυτα εχουν γινει ηδη που λεω. αν τοχεις να τρεχεις για τη μπαντα σου ολη μερα και το πνευμα σου να ειναι ανησυχο τοτε σιγουρα θα εχεις καποια benefits απο ολο αυτο.
    μολις εχω κι αλλα νεα θα πω.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  10. #10
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    οταν βλεπω flame το μονο που μουρχεται στο νου ειναι αυτο

    Spoiler
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

Similar Threads

  1. Εγκληματικότητα στην Ελλάδα
    By Shirime in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 70
    Last Post: 22-12-2011, 16:24
  2. Nightrage στην Ελλάδα
    By dead_men_walking in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2010, 00:18
  3. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 10:59
  4. Βιομηχανία στην Ελλάδα
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2006, 14:22
  5. Replies: 49
    Last Post: 31-05-2005, 23:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •