Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Πνευματικα δικαιωματα και μουσικη στην Ελλαδα

  1. #1
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default Πνευματικα δικαιωματα και μουσικη στην Ελλαδα

    Πολυς κοσμος απο δω μεσα ειτε μελη ειτε οχι παιζουν μουσικη. Καποιοι ισως να το εχουν παρει και στα σοβαρα.


    Πνευματικα δικαιωματα κυριοι και κυριες. Το αλλο ρεζιλι.


    Εκπομπη του ανθρωπου με την αγαπημενη προφορα πισω στα 2011 αν θυμαμαι καλα. Τοτε ειχε βγει και με μια ολεθρια επιθεση ανοιξε πολλα σκατα που ο κοσμος δεν ηξερε μεχρι τοτε.

    παρτ 1 παρτ 2

    Μετα απο αυτο η αεπι στριμωχτηκε οπως φαινεται λιγακι και δημοσιευσε τουλαχιστον τη λιστα με τους καλλιτεχνες που εκπροσωπει και "ασφαλιζει".

    λιστα

    Ακομα και μονο αυτα να διαβασει καποιος μπορει να καταλαβει το μηδενισμο.
    Ομως δεν σταματησε εδω...
    Η κυβερνηση μας η ζουζουνα επρεπε να παρει θεση επιτελους και να τροποποιησει τα σκατα που τραβανε το ζουμι του μαγαζατορα και του καλλιτεχνη απο το 1993/αισχος.


    Οποτε εχει στο νου της να κανει τα εξης..

    ζουζουνα 1 ζουζουνα 2

    Μετα και τα τελευταια νεα καταλαβαινουμε οτι πλεον τα σκατα που λεμε και τα νταβατζιλικια θα φυγουν απο τους μαγαζατορες δινοντας ετσι, νεα πνοη στη γαμημενη εμπορικη συμφεροντολογικη ζουγκλα που ζουμε και να αφαιρεσει τη ζωη και το δικαιωμα και το φαγητο του καλλιτεχνη. τα clues ειναι στις τροποποιησεις Νο. 1, 2, 6


    Καλη συνεχεια στους μουσικους και καλες πεινες.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  2. #2
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Να δούμε πότε θα αξιωθεί η ΑΕΠΙ να δώσει λίστα με ξένους καλλιτέχνες βέβαια.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο με ειλικρινή απορία και άνευ ειρωνίας. Υπάρχει κάποιος διαγωνισμός για το ποιος θα κάνει topic με τον πιο άσχετο τίτλο ever; Κρυβόμαστε για κάποιο λόγο από τα search engines ξέρω γω;

  4. #4
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    ειδα οτι ειχατε προβλημα με τον τιτλο αρκετα ατομα. ζητησα να τον αλλαξει ο μιτσος. το χιουμορ μου ειναι απαισιο
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    απο δω και στο εξης οποιος φερνει μπαντα απο οπουδηποτε να παιξει στο μαγαζι του, δεν θα του ζαλιζει τ'αρχιδια η αεπι με δικαιωματα και γαμησιατικα φραγκα. Μονο λαηβ αυτο. Αν παιζεις ραδιοφωνο - τιβι - dj, το μπουλο.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    για όσους δεν το διάβασαν ακόμα:



    "Θεσσαλονίκη: Δικαστικό «χαστούκι» στην ΑΕΠΙ για τα πνευματικά δικαιώματα"
    http://www.voria.gr/index.php?module...lay&sid=196698
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πολύ καλό νέο, αν και φυσικά αυτό δεν επιστρέφει στους διοργανωτές τα λεφτά που έχουν ήδη πληρώσει στην ΑΕΠΙ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by ΑΕΠΙ
    Ερώτηση: Στο κατάστημα μου τραγουδάω μόνος μου. Χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ;
    Απάντηση: Τα μουσικά έργα που τραγουδάτε έχουν μουσική και στίχο που τα έχουν συνθέσει και συγγράψει πνευματικοί δημιουργοί οι οποίοι εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ. Η άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης δεν εξετάζει ποιος ερμηνεύει τα μουσικά έργα, αλλά νομιμοποιεί την χρήση των έργων του ρεπερτορίου των δημιουργών / δικαιούχων μελών της ΑΕΠΙ. Συνεπώς, η έγγραφη άδεια της ΑΕΠΙ είναι απαραίτητη.
    Για το τραγούδι στο μπάνιο, τι έχουν να πουν;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  9. #9
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    απο δω και στο εξης οποιος φερνει μπαντα απο οπουδηποτε να παιξει στο μαγαζι του, δεν θα του ζαλιζει τ'αρχιδια η αεπι με δικαιωματα και γαμησιατικα φραγκα.
    Ξέρω όμως ότι έχουν σφίξει οι κώλοι με την ασφάλιση, ισχύει; Ευτυχώς δηλαδή αν.

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τουλάχιστο εδώ τρίκαλα ισχύει. ελάχιστοι πια προσλαμβάνουν ανασφάλιστους γιατί έπεσαν κάτι πρόστιμα και έσφιξαν οι κώλοι.
    εξακολουθεί να παίζει μαλακία, βέβαια. τώρα πια μπορούν να σε ασφαλίζουν για όσα μεροκάματα κάνεις. δηλαδή πας στο ΙΚΑ και λες θέλω για service τον τάδε για παρασκευή και σάββατο, βάζεις τα ένσημα και καθάρισες. δεν έχεις κάνει κανονική πρόσληψη. υπάρχουν παιδιά που θέλουν να δουλέψουν αλλά να κρατήσουν την κάρτα ανεργίας, γιατί προφανώς το service είναι επισφαλές και προσωρινό πολλές φορές. μπορεί να κάνεις 2 μεροκάματα κ μετά το αφεντικό να σε στείλει για τον α ή β λόγο. οπότε τσάμπα από την αρχή κάρτα ανεργίας. τεσπα... τα εργασιακά γαμήθηκαν πια, τι το συζητάμε...
    Rock or Nothing

  11. #11
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Α καλά, άλλο αυτό ρε. Εγώ για τους μουσικούς που παίζουν λάιβ λέω.

  12. #12
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    χαιρομαι που η αεπι πηρε ταρχιδιαμ. αλλα οσον αφορα το σχολιο, η αεπι δεν εχει καμια σχεση με το ικα. οποτε ο καταστηματαρχης παλι πρεπει να σου κολησει ενσημα. οποτε δεν αλλαξε κατι οσον αφορα τα λαιβ και τους μουσικους. και σιγα που πηγαινε η αεπι να τσεκαρει τι λαιβ γινεται στο αν και αν πλερωνουν δικαιωματα...
    παντως πηρε τα αρχιδια μου και εξστασιαζομαι
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #13
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εμενα η ΑΕΠΙ μου φαινεται μια καλη δικαιολογια για να βγαζει λεφτα το κρατος και να μας γαμαει μεχρι και στο τι σκατα θα ακουμε.

    Εντωμεταξυ δεν εχω καταλαβει τι παιζει με κατι μαλακιες τυπου radio paradise κλπ, οσον αφορα πνευματικα δικαιωματα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Το θέμα είναι ότι δεν τα παίρνει το κράτος. Ή τεσπα κάτι παίρνει, αλλά τη μερίδα του λέοντος την έχουν οι νταβατζήδες.

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    ειδα οτι ειχατε προβλημα με τον τιτλο αρκετα ατομα. ζητησα να τον αλλαξει ο μιτσος. το χιουμορ μου ειναι απαισιο
    Ρε φίλος, ποιος μίλησε για το χιούμορ σου. Αλλά με εκείνον τον τίτλο, αν κάποιος ήθελε να γράψει κάτι σχετικό, δε θα έβρισκε κάτι με το search και θα έκανε νέο topic.

Similar Threads

  1. Εγκληματικότητα στην Ελλάδα
    By Shirime in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 70
    Last Post: 22-12-2011, 17:24
  2. Nightrage στην Ελλάδα
    By dead_men_walking in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2010, 01:18
  3. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 11:59
  4. Βιομηχανία στην Ελλάδα
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2006, 15:22
  5. Replies: 49
    Last Post: 01-06-2005, 00:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •