Results 1 to 3 of 3

Thread: Handedness

  1. #1
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default Handedness

    Με αφορμή ποστ μπέρνη για αναζήτηση αριστερού μπάσου μου ήρθε η εξής απορία:

    Έχουμε εδώ στο φορουμ αριστερόχειρες μουσικούς; Αν ναι, πως κι έκατσε η φάση με το αριστερό και πχ. δεν δοκίμασαν δεξί όργανο; Το δοκίμασαν και δεν τους βόλεψε; Δεν το σκέφτηκαν καν γιατι δεξί=δεξί και αριστερό=αριστερό;
    Πείτε τις ιστορίες σας.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  2. #2
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Η πρώτη φορά που έπιασα έχγορδο ήταν με μια κλασική κιθάρα και την είχα πιάσει ανάποδα δηλ με το δεξί μου χέρι στην ταστιέρα.
    Όταν με είδε ο κολλητός μου (δεξιόχειρας) που έπαιζε χρόνια αφού με κορόιδεψε μου είπε ότι παίζουν αλλιώς.
    Μετά από αυτό εξοικειώθηκα και παίζω από τότε σαν δεξιόχειρας. Ξέρω αρκετούς αριστερόχειρες που παίζουν έτσι.
    Πιστεύω ότι παίζει ρόλο στα πρώτα στάδια εκμάθησης που το κακό σου χέρι είναι πιο κούτσουρο.
    Για να παίζεις σχετικά καλά πρέπει έτσι κ αλλιώς και τα δυο χέρια να έχουν φτάσει σε ένα καλό επίπεδο.

    (Πάντως παρατήρησα ότι και μπιλιάρδο σαν δεξιόχειρας παίζω... μάλλον τα πράγματα που με μαθαίνουν άλλοι τα κάνω αρχικά όπως μου τα έδειξαν.)
    Licenced to Chill.

  3. #3
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    Σε ενα μιντλαηφ κραησις της μανας μου, αποφασιζει να μαθει κιθαρα.

    Ο μπαμπας χαιρεται και της αγοραζει οργανο ακριβο (κλασικη κιθαρα).

    Μετα απο κανα χρονο τα παραταει η μανα και πιανει τα μαθηματα ο γιος ο αριστεροχειρας. Εβλεπε πως την επιανε η μαμα, την επιανε και αυτος ετσι. Δεν ειπαμε ποτε στη δασκαλα οτι ειμαι αριστεροχειρας (δεν φανταστηκαμε οτι επαιζε ρολο) και απλα εμαθα ετσι.

    Θεμα συνηθειας και εξασκησης ειναι, οπως ολα υποθετω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •