Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 123 of 123

Thread: Black Sails

  1. #121
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Spoiler
    Μπα, σύμφωνα με τους δημιουργους, ήθελαν η καταληξη του Flint να ταιριάζει ως ένα σημείο με τα επερχόμενα γεγονότα του Treasure Island, οπότε το επίσημο είναι πως έζησε. Από εκεί και μετά η σειρά βασίζεται στα narratives και πως τα χρησιμοποιούσαν οι χαρακτήρες για το συμφέρον τους, οπότε στο τελευταίο ep έβαλαν ασάφειες και στοιχεία για να στηρίξουν όποιο τέλος ήθελε να δει ο κάθε θεατής, όποιο narrative πίστευε ο καθένας. Ήθελες να πεις ότι η φαρμα ήταν στον άλλο κοσμο; Μπορείς, όλες οι σκηνές της είχαν φίλτρα που την έδειχναν σαν όνειρο. Τα ίδια φίλτρα όμως μπορούν απλά να δείχνουν κάτι που έγινε στο παρελθόν γιατί εκείνη τη στιγμή υποτιθεται τα περιγραφει ο Silver και ο Rackham.
    Οι πειρατές στο αποπάνω βίντεο γυρνάνε σαν να ακουσαν πυροβολισμο, όμως δεν τον ακούμε ποτέ, μπορεί απλά τα πουλιά να φεύγουν επειδή γυρνάνε πίσω οι άλλοι 2 ή να τους φώναξαν ή whatever. Πάλι ο θεατής μπορεί να διαλέξει τι είδε. Και μετά σου σκάει ο Rackham:

    “A story is true. A story is untrue. As time extends it matters less and less. The stories we want to be believe… those are the ones that survive, despite upheaval and transition, and progress. Those are the stories that shape history. And then what does it matter if it was true when it was born? It’s found truth in its maturity… Because what’s it all for if it goes unremembered? It’s the art that leaves the mark. But to leave it, it must transcend. It must speak for itself. It must be true.”
    The stories we want to believe. Ένα τέλος που μέσα από αυτές τις ασάφειες ικανοποίησε τους πιο πολλούς θεατές γιατί χωρίς να ερμηνεύσουν όλοι το ίδιο πράγμα, πιθανότατα είδαν αυτό που ήθελαν να δουν. Και η σειρά σου λέει πως αυτό είναι οκ, κι εγώ πιστεύω πως όντως είναι οκ. Μπράβο τους.


    Γενικά υπέροχο γράψιμο, υπέροχοι μονολογοι, εξαιρετική σειρά. Μου θύμισε αρκετά το Deadwood.
    Last edited by SpiritCrusher; 23-06-2017 at 22:21.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  2. #122
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    γεια σας, ξεκινησα και κολλησα κι εγω, αλλά στο ιζιτιβι δεν υπαρχει για κατεβασμα το 04x04 και το 04x10 και ο ντηλερ μου αποφάσισε να αναπαραχθεί και δε θα τον πρήξω αρκετό καιρό να μου στειλει σειρα, οπότε πείτε από που να τα βρω αυτα τα δυο (γιατι 4η σεζον χωρις να εχω το τελευταιο επεισοδιο δεν ξεκιναω)

    επίσης
    Spoiler
    τι ωραιο επεισοδιο αυτό στη 2η που ο φλιντ ξαναγίνεται καπτεν, υπεροχο γράψιμο και σκιαγραφηση χαρακτηρα)
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #123

    Default

    Το τελείωσα και γω πριν κάτι μέρες. Εξαιρετικό σε όλα!

    ^ στο rarbg την έχει σίγουρα την 4η

Similar Threads

  1. black panthers-black and proud vol 2 compilation
    By my_troubled_Mind in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 22-04-2011, 18:00
  2. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  3. AC/DC Black Ice
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-2008, 14:30
  4. Black Knight - Black Knight (re-issue)
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2006, 08:46
  5. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •