Results 1 to 2 of 2

Thread: Marginal Man- S/T (1988)

  1. #1
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default Marginal Man- S/T (1988)



    Επειδή μάλλον όλους μας στεναχώρεσε ο νέος δίσκος των The Estranged, ας κάνουμε μία αναδρομή...

    Τον τελευταίο καιρό (τι καιρό δηλαδή, μερικά χρόνια), έχω σχεδόν παρατήσει τις καινούργιες κυκλοφορίες (με ελάχιστες εξαιρέσεις εταιρειών όπως η Dirtnap) και έχω πέσει με τα μούτρα στο παρελθόν, σε άγνωστες και μη μπάντες, και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί. Καμία σύγχρονη μπάντα δεν θα μπορέσει να αγγίξει το μεγαλείο των 70ς/80ς/90 στο punk/hardcore, και είναι λογικό, όλα έχουν παιχτεί, πλέον απλά περιμένεις κάποια συμπαθητικά πράγματα.

    Τον τρίτο δίσκο των Marginal Man τον σνόμπαρα πολλά χρόνια, γιατί από παντού δεν είχα ακούσει τα καλύτερα. "Πολύ μελωδικό", "έφυγαν από τις hardcore ρίζες τους" κτλ κτλ. Λάθος. Και λάθος γιατί, οι Marginal Man είχαν πολλές διαφορές από τις hardcore μπάντες της εποχής τους. Ξεκινώντας σαν Artificial Peace σχεδόν όρισαν το μελωδικό hardcore, και συνεχίζοντας σαν Marginal Man, οι MM προυπήρξαν του emocore κινήματος-και μάλιστα είναι μακράν καλύτεροι από οποιαδήποτε μπάντα του εν λόγω κινήματος.

    Τον βρήκα λοιπόν σε χαμηλή τιμή, τον τσάκωσα, και έπαθα σοκ.
    Ωριμότατο, μελωδικό/μελαγχολικό punk, με γαμάτους στίχους, και τραγούδια ένα-προς-ένα που σου μένουν στο μυαλό. Φυσικά και είναι ισάξιο με την υπόλοιπη δισκογραφία τους, φυσικά και έχει πανέμορφο εξώφυλλο. Το metal madness θα ξεσήκωνε και τον τελευταίο οπαδό του Χοσέ Μαρία Αθανασόγλου, μιας και είναι ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ ατσάλι, ο δίσκος χωρίς να έχει σχέση με το πρώιμο alternative βρίσκεται κοντά σε μπάντες όπως οι Replacements (αλλά φυσικά πολύ πιο punk), και γενικά, παρατήστε ότι ακούτε οι ενδιαφέροντες, και ασχοληθείτε.
    Last edited by Reject; 25-01-2014 at 01:11.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #2
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    παίζει να είναι και ο κορυφαιος δίσκος που έχεις προτείνει, όπως το πες, 1 και 1 τα κομματια
    αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν μοιάζουν και μεταξύ τους, μου ακούγεται δηλ. περισσότερο σαν συλλογή από διάφορες εποχές τους
    θα ακούσω και τα άλλα 2 + 1 συλλογη artificial peace για να βγάλω άκρη
    (εννοείται πώς ακούω και drive εδώ μέσα )

Similar Threads

  1. So Much Hate- Blind Alley lp (1988)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 6
    Last Post: 17-05-2012, 15:21
  2. [Cinema] Brain Damage (1988)
    By House Of Low Culture in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 02-03-2011, 15:39
  3. [Cinema] Idi i smotri [Come and See] (1985) & The Beast of War (1988)
    By UC.Hammer in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2009, 19:19
  4. Ripcord-Poetic Justice lp (1988)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2009, 02:42
  5. Steel Vengeance-Prisoners lp (1988)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 20:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •