Results 1 to 6 of 6

Thread: Τα handheld recorders

  1. #1

    Default Τα handheld recorders


    Zoom q3hd


    Olympus LS20M


    TASCAM DR-V1HD

    αυτά έχω βρει ως τώρα που, σύμφωνα με μαρτυρίες στο νετ, αξίζουν τα λεφτά τους.
    έχει κανείς εμπειρία απ'αυτά?

    έχω καταλήξει είτε στο Q3HD είτε στο Q2HD αλλά δε μπορώ να διαλέξω.

    (το έβαλα στο musician's chat γιατί επικεντρώνονται κυρίως στον ήχο)
    tt0274518

  2. #2
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    το zoom το zoom

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    έχω καταλήξει είτε στο Q3HD είτε στο Q2HD αλλά δε μπορώ να διαλέξω.
    Quote Originally Posted by Gamopanagy View Post
    το zoom το zoom
    και τα δυο zoom είναι
    έχεις κάποιο απ'τα δύο? το Q3 με ψήνει πολύ αλλά είναι και κάνα 80ευρώ παραπάνω απ'το άλλο
    tt0274518

  4. #4

    Default

    για τι τα θες? Να γράφεις καμιά κιθάρα άμα βαριέσαι να πιάσεις μικρόφωνο, να παίρνεις ήχο από πρόβες/συναυλίες (ουπς)? Εγώ που ηχογραφώ ανέμους και τέτοια πήρα πριν από κάνα δίμηνο το tascam dr-100, το οποίο είναι το ελάχιστο για τέτοια πράγματα, δηλαδή ακόμα και αυτό βγάζει αρκετό θόρυβο στο μαξ σέτινγκ για σιγανές πηγές. Δηλαδή αν το θες για εξπεριμένταλ, ξέχνα τα φτηνά μοντέλα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    για τι τα θες? Να γράφεις καμιά κιθάρα άμα βαριέσαι να πιάσεις μικρόφωνο, να παίρνεις ήχο από πρόβες/συναυλίες (ουπς)? Εγώ που ηχογραφώ ανέμους και τέτοια πήρα πριν από κάνα δίμηνο το tascam dr-100, το οποίο είναι το ελάχιστο για τέτοια πράγματα, δηλαδή ακόμα και αυτό βγάζει αρκετό θόρυβο στο μαξ σέτινγκ για σιγανές πηγές. Δηλαδή αν το θες για εξπεριμένταλ, ξέχνα τα φτηνά μοντέλα.
    για να ηχογραφώ τον εαυτό μου όταν παίζω ντραμς και να διορθώνω πράματα (μηδενικές απαιτήσεις εκεί, ξέρω ότι και τα δύο θα είναι μια χαρά)
    για να ηχογραφώ τη μπάντα όταν προβάρουμε (χαμηλές απαιτήσεις απ'την κάμερα, υψηλές απαιτήσεις απ'τον ήχο και τη μπαταρία - θέλω να ακούω τα πάντα σχετικά καθαρά και να μη σβήνει μετά από ένα μισάωρο, έχω ακούσει ότι το q2hd έχει τέτοια issues - το q3 παίρνει αντάπτορα)

    τείνω προς το q2 γιατί είναι πιο φτηνό και κάνει σχεδόν τα ίδια και έχει βολικότερο μικρόφωνο για τις πρόβες (νομίζω δηλαδή), αλλά το q3 έχει τον γαμωαντάπτορα που είναι απαραίτητος για ώρες ηχογραφήσεων.

    το τασκαμ που λες φθόγγε δεν έχει βίντεο, το οποίο μου είναι ψιλοαπαραίτητο
    tt0274518

  6. #6

    Default

    αα εγώ ούτε κατάλαβα για βίντεο, υπέθεσα ότι λέγαμε για κλασικά recorders. Ντάξει, δεν έχω να πω κάτι, και συ τώρα ψάχνεις στο ίαρ για κάτι αρκετά εξιδικευμένο, μάλλον καλύτερα ψάξε ότι ριβιού και κόμμεντς υπάρχουν στο νετ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Palmtop/Handheld (Pocket Computers)
    By BeBiT in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2004, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •