Page 4 of 39 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 573

Thread: NAZIs in my metals

  1. #46
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    my_troubled_Mind δε νομίζω ότι λέω κάτι διαφορετικό.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #47
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    επίσης, γελάω αλλά πρέπει να το βγάλω από μέσα μου.
    έχω παίξει πιτσιρικάς, για 1 μήνα, σε γκρουπ που είχε εκείνος ο ναζής που λέγανε ότι γάμαγε τα πτώματα στο νεκροτομείο στα 80ζ. γνωστή μούρη, λίγο blue oyster φάση το ενδυματολογικό, πάνχαζος και επικίνδυνος το κυριότερο. μπασσίστας ο άλλος που μπήκε για 18 χρόνια μέσα για το μαχαίρωμα στο μοναστηράκι, από ίδια περιοχή με καρτουνίστικο παρατσούκλι.
    στο λόγο μου, έφυγα γιατί φοβόμουν ότι ο πρώτος ήθελε να με πηδήξει. και άσχημα κιόλας!
    Quote Originally Posted by Leech View Post
    ΛΟΛ τον Πόρκι λες
    και ο άλλος ο (edit)ανατόμος που ακόμα έτσι κυκλοφορεί.
    Last edited by rage for order; 12-12-2013 at 01:05.

  3. #48

    Default

    ανατόμος. και με ένα δόντι λόγω γήρατος.

    ghoul προβληματίζομαι που δεν διάβασα την πρώτη παράγραφο του ποστ σου είναι η αλήθεια.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  4. #49
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    ανατόμος. και με ένα δόντι λόγω γήρατος.

    ghoul προβληματίζομαι που δεν διάβασα την πρώτη παράγραφο του ποστ σου είναι η αλήθεια.
    χαχαχχ, ναι μπερδεύτηκα με το νεκροτομείο που διάβαζα.

  5. #50
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αφού αρχίσαμε τις ιστορίες, θα αναφέρω πως στο σχολείο είχα γκοθομεταλλού συμμαθήτρια που χε στην παρέα της γνωστό ΧΑυγίτη. Η ιστορία φυσικά δεν έχει κανένα ενδιαφέρον, λολ.

    Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι ότι μόνο σε ένα περιβάλλον με διανοητικά καθυστερημένους απροσάρμοστους μεταλλάδες μπορεί ένας φασίστας να εκκολαφθεί και να κυκλοφορεί εν τέλει αεράτος. Βρίζαμε, το μακρινό 2003-4, τους κάγκουρες και τη μαζική κουλτούρα που πρεσβεύανε, αλλά όταν πίναμε όλοι οι ακούρευτοι προβληματικοί τύποι μπύρες στο μεταλλόπαρκο στο Μαρούσι και ανάμεσά μας κυκλοφορούσε κόσμος που ξέραμε πολύ καλά ποιος ήταν και από πού ερχόταν, τότε δεν έτρεχε τίποτα, γιατί η φάση ήταν μέταλ, μουσική, τελοσπάντων δεν ήμασταν και ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ (το ύψιστο αμάρτημα, ο φανταστικός εχθρός, η αιώνια μανία καταδίωξης). Έλα όμως που μόνο σε μας κυκλοφορούσαν αυτοί οι τύποι.

    (κάπου εδώ να προσθέσω ότι εμένα με ενοχλούσε ιδιαίτερα από τότε και δεν είχα καμία επαφή, προς υπεράσπισή μου)

    Η δικιά μου εμπειρία, όσον αφορά το μέταλ, μου λέει ότι δε φταίει αυτό καθεαυτό, όπως δε μπορεί να φταίει μία μουσική ή μία αισθητική γενικά. Σε αυτή την περίπτωση φταίει καθαρά ο μέταλ όχλος, μία βαθιά προβληματική και περιθωριακή ομάδα με σύνδρομα καταδίωξης και συμπλέγματα κατωτερότητας, μία ομάδα ανθρώπων που βρήκανε τις χειρότερες απαντήσεις σε ερωτήματα που εξ'αρχής θέσανε λάθος στην εφηβεία τους. Όταν μία ζωή νοιώθεις ότι σε κυνηγάνε, στην καλύτερη θα γίνεις συνδρομητής μέταλ χάμμερ, στη χειρότερη φασίστας. Βέβαια, έρχεται και δένει το μέταλ ως μουσική, καθότι επιθετική, επιβλητική, αλήτικη, αντρική κλπ. Δεν είναι τυχαίο που δε βλέπεις τόσο έντονες ομάδες οπαδών αλλού.

    Τώρα για κάποιες μουσικές τύπου pagan neofolk potson κλπ που παίζουν, πιστεύω η περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν ξέρω αν ακούει κάποιος φασίστας τα πράγματα αυτά με τα αυτιά του ή τα ακούει γιατί ξέρει ότι έχει πέσει σύρμα να τα ακούει αυτός και το σινάφι του. Δεν πιστεύω καν, ότι όπως ο μέταλ όχλος έτσι κι αυτά μεγαλώνουν γερά φασισταριά. Πιστεύω ότι πρόκειται για εξειδικευμένη κουλτούρα προς κατανάλωση από στάνταρ πελάτες, η οποία πιστεύω επιλέχθηκε σχετικά τυχαία, ως μία σοβαρή ύστατη έκφραση φασιστών που δεν άντεχαν να ακούνε πια μέταλ ή οτιδήποτε.

    Βέβαια, οι 2 παραπάνω κατηγορίες φασισμού στη μουσική (όχλος και καθαρά συνειδητοποιημένοι μουσικοί) τέμνονται πολύ συχνά, με αποτελέσματα όπως οι μπάντες που αναφέρθηκαν. Αυτές είναι οι δικές μου σκόρπιες σκέψεις μου πάνω στο θέμα.

  6. #51
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Έτσι κι αλλιώς το 2003 που η ΧΑ δεν αφορούσε πολύ κόσμο, νομίζω ότι μέσα σε τέτοιους κύκλους και μόνο θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Μας περιγράφεις (και μας θυμίζεις φυσικά αφού όλοι κάπως έτσι τη βγάζαμε) μια κατάσταση κατά την οποία κάποια νέα παιδιά δεν είναι όπως τα υπόλοιπα. Δηλαδή το ενδιαφέρον τους δεν εξαντλείται στο να πηδήξουν και να καμακώσουν γκόμενες, την ψάχνουν λίγο παραπέρα και μπαίνουν σε αναζητήσεις πέραν των συνηθισμένων στις οποίες επιδίδεται η πλειοψηφία της ηλικίας τους. Ε, για πολλούς λόγους είναι προφανές ότι ένας φασίστας είναι απείρως πιθανότερο να κολλήσει σε μια τέτοια παρέα παρά στην κλασσική της καφετέριας που 24 ώρες το 24ωρο ασχολείται με γκόμενες και μηχανάκια. Το 2003 όλα αυτά. Τώρα, εκεί που είναι τέζα από τα ουίσκια και γκαρίζει για τις πουτάνες τις γυναίκες που του φάγανε τη ζωή (στα 19) ε πετάει κι ένα "αίμα τιμή" γιατί "αυτοί τα λένε έξω απ' τα δόντια και είναι κιμπάρηδες, το λέει και ο Σάκης από το γυμναστήριο".
    Οι μεταλλάδες επέλεξαν να είναι ή να το παίζουν εκ του ασφαλούς περιθωριακοί. Στην Ελλάδα βοήθησε πολύ και το μέταλ χάμμερ σε αυτό. Ή μάλλον το χάμμερ και κυρίως ο Χρονόπουλος που προτίμησαν να ανάγουν το μέταλ σε ιδεολογία. Όταν οι ιδεολογίες σου είναι τόσο επιφανειακές, ε δεν θέλει πολύ να κολλήσεις με τέτοια κόλπα. Και πολλές μπάντες της μουσικής αυτής ήταν πέρα βρέχει. Διάβαζες ας πούμε συνέντευξη Σάκη Τόλη πίσω στο 2002 να λέει "θέλω να συγκρουστώ με άλλα είδη μουσικής και να βγω νικητής". Αναλογίσου ρε διάολε ότι σε διαβάζουν 18χρονοι και σε παίρνουν στα σοβαρά. Μη τους καις τον εγκέφαλο με τέτοιες παπαριές...
    Είναι λίγο ασυνάρτητα και άσχετα με το θέμα αυτά που γράφω εκ πρώτης όψεως. Στην πραγματικότητα έχω την αίσθηση ότι κάπως κολλάνε.

    Εντιτ: Ένας λόγος που έκοψα κάποια στιγμή από μεταλλοπαρέα της πόλης που ζω, ήταν ότι η ΧΑ είχε ασυνήθιστα υψηλά ποσοστά συμπάθειας και όλα αυτά το 2004 που ένας στους τρεις Έλληνες άκουγαν ΧΑ και νόμιζαν ότι είναι κάνα παραθαλάσσιο καφέ ή ουζερί. Ε η παρέα αυτή όλη μα όλη μέρα ασχολούνταν με το μέταλ και μόνο με το μέταλ και δεν είχε κανένα ενδιαφέρον και απολύτως κανέναν προβληματισμό πέρα από το μέταλ. Άντε να έβλεπαν και κάναν ΠΑΟΚ τις Κυριακές. Αλλά ως εκεί. Αυτό είναι αντικοινωνικότητα κατά κάποιο τρόπο και πάντως αυτή η στάση ζωής έχει απείρως περισσότερες πιθανότητες να σε οδηγήσει στη ΧΑ.
    Last edited by overdriven; 12-12-2013 at 08:48.

  7. #52
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Μηπως του γαμάμε λίγο τα πρέκια του θέματος, με την προσέγγιση "τα χρυσαύγουλα βρίσκουν πάτημα και εκκολάπτονται μόνο μέσα από το metal γιατί είναι κατ'εξοχήν χώρος περιθωριακών" ; Δεν βλέπετε τι παίζει γύρω μας; Θέλετε να πειτε οτι περισσότεροι που γοητεύονται σήμερα από τον Κατσαριδιάρη έχουν ένα παρελθοντικό μέτσαλ μπακγκράου; Και οι σφακιανάκιδες, οι χρύσπες, οι γαϊτάνοι, οι γονίδηδες και οι πλούταρχοι ; Τι παίζει με αυτούς; Αν δεν κάνω λάθος, οι προαναφερθέντες άγγιζαν και αγγίζουν πολύ πλατύτερες μάζες από λοβοτομημένους γερμενίδες.

    Προφανώς δεν είμαι της άποψης οτι το "άγιο τίμιο μέτσαλ", δεν εμπεριέχει βλαμμένους και ανισόρροπους στους κόλπους του, αλλά από το να κοιτάμε αφοριστικά με το μάτι του μπάρμπα: "Είναι βλάκες και ρηχοί, η μουσική τους ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ οπότε η φάρα τους γεννάει χρυσαύγουλα" πάει πολύ. Πόσος αριθμητικά είναι πια ο "μέτσαλ όχλος" στην Ελλάδα που ενεργεί έτσι, και μας απασχολεί περισσότερο από τους υπόλοιπους "όχλους"; Θέλω να πω, αυτός είναι η πηγή του κακού;

    Ο εκφασισμός μιας κοινωνίας, την διατρέχει σχεδόν σε όλες τις υποκουλτούρες της (υποπολιτισμικές ομάδες αν θες) και ο λόγος είναι ο κοινός παρονομαστής της έλλειψης παιδείας, και του κοινωνικού ξεχαρβαλώματος. Και αν προσωπικά δεν είμαι σίγουρος αν τα σανίδια με τους μαλλιάδες εκφασίζουν περισσότερο από τις πίστες με τις γαρδένιες, είμαι απόλυτα βέβαιος οτι έχουν εντελώς διαφορετική απήχηση και αριθμητική διαφορά στην ελληνική κοινωνία.

    Με άλλα λόγια αν sony και καλά πρέπει να παντρέψουμε μια κάποια υποκουλτούρα με θύλακες εκφασισμού, στην κοινωνία που ζούμε, νομίζω οτι τουλάχιστον σε ποσότητα θα έπρεπε να μας απασχολεί περισσότερο το "ψημένο λαικό παιδί" που ακούει Noti γιατί "τα λέει χύμα και τα χώνει στους πολιτικούς" από τον τυπάκο που ακούει κιλεμώλς για να φανεί σκληρότερος στο σχολείο.
    Last edited by Tyler_Durden; 12-12-2013 at 12:38.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  8. #53
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είμαι με τάιλερ σε αυτό το θέμα.
    και να συμπληρώσω ότι η απομάκρυνση ή η αδιαφορία (ημών) των υπολοίπων για χώρους - όπως το μέταλ ή η μπάλλα - όπου έχει εισβάλει το νεοφασιστικό/νεοναζιστικό κίνημα, δίνει χώρο στους φασίστες να τους εκμεταλλευτούν. π.χ. το στέκι μου παλιά μάζευε και την τοπική "συμμορία" καλόπαιδων. πολλοί μου έλεγαν ότι "εγώ δεν πατάω εκεί γιατί μαζεύει τους φασίστες". εμείς ποτέ δεν κόψαμε να στηρίζουμε το χώρο και να εκφράζουμε ανοιχτά την ιδεολογική αντιπάθειά μας σε αυτά τα φαινόμενα, με αποτέλεσμα οι ίδιοι σιγά σιγά να μη νιώθουν άνετα εκεί μέσα και να κόψουν. 1-2 που έχουν απομείνει να έρχονται, αφενός είναι παλιοί "μεταλλάδες" και έρχονται αποκλειστικά για τη μουσική και αφετέρου αντιμετωπίζουν ένα εχθρικό περιβάλλον από τους υπόλοιπους. και δε μιλάω για αντιμετώπισή τους με βία. κάτι τέτοιο άλλωστε θα μας υποβάθμιζε στο ίδιο επίπεδο με τη "λογική" τους, ούτε ποτέ υπήρξε κάποια πρόκληση από αμφότερες τις πλευρές. μιλάω για περιφρόνηση και απαξίωση. το ίδιο συνέβει και στο γήπεδο με διαφορετική κατάληξη. μέσα στους οργανωμένους εδώ είχαν εισβάλει πολλοί φασίστες με αποτέλεσμα ο σύνδεσμος να πάρει τέτοιες αποχρώσεις. πάλι ερχόμουν σε κόντρα με πολλούς φίλους γιατί επέμενα ότι πρέπει να πηγαίνουμε στο γήπεδο για να μην τους αφήσουμε χώρο να φανούν. τουλάχιστο, όταν μαζευόμασταν οι νορμάλ οπαδοί και πήγαινε να ακουστεί κάποιο ρατσιστικό σύνθημα, έπεφτε κράξιμο και γιούχα και δε συνεχιζόταν. τελικά, η ομάδα έπεσε στη Δ λόγω πλαστής εγγυητικής (τη στιγμή που έπαιζε πλέι οφ για άνοδο στην Α και ομολογουμένως μπαλλάρα για τα δεδομένα της Β' Εθνικής) και την παρατήσαμε, οπότε τώρα δεν ξέρω τι παίζει από πολιτικής άποψης.
    Rock or Nothing

  9. #54
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Και τι στο διάολο συνέβει στα μεταλακια μετα το 2000...όλα κακιασμένα και αγαμητα είστε ρε πούστη μου;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #55

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Μηπως του γαμάμε λίγο τα πρέκια του θέματος, με την προσέγγιση "τα χρυσαύγουλα βρίσκουν πάτημα και εκκολάπτονται μόνο μέσα από το metal γιατί είναι κατ'εξοχήν χώρος περιθωριακών" ; Δεν βλέπετε τι παίζει γύρω μας; Θέλετε να πειτε οτι περισσότεροι που γοητεύονται σήμερα από τον Κατσαριδιάρη έχουν ένα παρελθοντικό μέτσαλ μπακγκράου; Και οι σφακιανάκιδες, οι χρύσπες, οι γαϊτάνοι, οι γονίδηδες και οι πλούταρχοι ; Τι παίζει με αυτούς; Αν δεν κάνω λάθος, οι προαναφερθέντες άγγιζαν και αγγίζουν πολύ πλατύτερες μάζες από λοβοτομημένους γερμενίδες.
    αυτό είναι λίγο αστείο, επειδή εξ' αρχής, δεν είναι ακριβώς και σημαντικό ποσοστιαία μέρος της κοινωνίας οι χεβιμεταλλάδες. Και όλοι να ήταν ναζί, δε θα έφταναν για να στηρίξουν ένα φασιστικό χέβι μέταλ κόμμα (!) με την αντίστοιχη δύναμη των χρυσών αυγών. Απλά πες ότι βρίσκεσαι σε ένα "χώρο", σαν αυτούς που περιγράφει ο Ρέιβεν (σε όσους το κάνουν αυτό επειδή στην μοντέρνα φάση της μουσικής είμαστε πλέον διασκορπισμένοι) και βλέπεις 4/10 να έχουν ακροδεξιές αντιλήψεις (εννοώ ουσιαστικά ακροδεξιές αντιλήψεις, δε πα να ψηφίζουν και πασόκ, και ναι, αναφέρομαι κυρίως σε πιο ακραίους κύκλους που έχω γνωρίσει) ενώ το αντίστοιχο ποσοστό της κονωνίας βρίσκεται στο 1-2/10, δεν βρίσκεις ότι είναι αξιοπρόσεκτο? Η πολιτική έχει να κάνει εξαρχής με το να προσπαθούμε να επηρεάσουμε τα πράγματα στο κοντινό μας κύκλο, όπου έχουμε άμεση πρόσβαση. Οπότε, το πρόβλημα του νεοναζισμού δε θα λυθεί εάν το χέβι μέταλ γίνει "προοδευτικό", αλλά δεν είναι και ασήμαντο κιόλας!

    Στο λέω επειδή ένα τέτοιο επιχείρημα χρησιμοποιούνταν από παλιά στο μέταλ, που τότε μιλούσαμε απλά για τους βίαιους και σαδιστικούς στίχους στο death/thrash κλπ, ώστε να δημιουργεί ενός είδους ψεύτικης "ασημαντοποίησης" του μέταλ (χέρι χέρι με το αστείο επιχείρημα, ότι "ξεδίνουμε" και μας περνάει..) και μιας ομερτά ας πούμε στην οποία θεωρούταν false το να κάνεις ηθικές κρίσεις, έτσι ώστε βέβαια ο καθένας να γουστέρνει/φαντασιώνεται στα σκοτεινά, πράγματα τα οποία υποτίθεται ότι γενικά αρνείται. Δε λέω να γίνουμε μακάρθι βέβαια, στη τέχνη πρέπει να υπάρχει και ένα ψάξιμο ακόμα και με τα "λάθος" πράγματα, αλλά όταν βλέπεις μια ζωή άτομα πχνα ακούνε nsbm και να λένε "ποτέ, εμένα δε με ενδιαφέρουν αυτά, τα ριφφς ακούω" κάτι περίεργο γίνεται εδώ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #56
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Με φασισμό και μέταλ φαίνεται να τη βρίσκουμε λίγο την άκρη.

    Άμα πιάσουμε το φασισμός και ποδόσφαιρο εκεί δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  12. #57
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Ο Varg που ακούτε πολλοί από δω μέσα είχε πει ότι "το μέταλ είναι ο τέλειος τρόπος για να στρατολογίσεις νεολαία".Κι αυτό δεν είναι τυχαίο γιατί τον μέσο 15 χρονο μέσα στα σπαθιά και τις αλυσίδες με τα οποία τον πορώνεις αν του κοτσάρεις και ένα "η γη μας" "το έθνος μας" η' ξέρω γω μια ακραία πολιτικη άποψη θα την χάψει μεε αυτό το συνονθυλευμα που του παρουσιάζεις μέσα απο τη μουσικη σου.Είναι όλος ο μέταλ κόσμος φασίστες,κολωναζί και όλα αυτά τα ωραία πράματα;Δεν μπορείς να πεις ναι η' όχι αλλά κατά την δικη μου προσωπικη εκτίμηση και με αυτά που έχω δει,τείνει προς το ναι.Και θα εξηγησω παρακάτω τους λόγους.Υπάρχουν μέταλ μπάντες που έχουν αμιγώς εθνικιστικές αντιληψεις (βλέπε NSBM) που γι αυτές δεν το συζητάω καν αλλά και άλλες Ευρωπαϊκές κυρίως που μέσα σε πολλά εισαγωγικά αν τις μελετησει κανείς θα δει ότι έχουν αυτό το τοπικιστικό,εθνικιστικό εσάνς η' ξέρω γω να εκτιμούν τον τόπο τους και να πορώνονται με την ιστορία τους.Πόσες black metal,pagan,neofolk metal κτλ μπάντες έχετε δει να έχουν μαύρους σαν μέλη η' να έχουν βγει και να κράξουν το φασισμό ανοιχτά η' να κάτι παρόμοιο;Ελάχιστες αν όχι καμία.Και δεν είναι τυχαίο που ο μέσος μεταλλάς που ναι μεν δεν ασχολείται με πολιτικη αλλά από την άλλη θα πει τη χολη για τους ξένους θα επεφημίσει τον χίτλερ και θα κράξει "τους Εβραίους που κυβερνάνε τον κόσμο".Επίσης,μπλακμεταλάδες και ναζί είναι παρεάκι πααααααρα πολλές φορές.Τους έχω γνωρίσει.Τον Πόρκι και τον Βέλιαλ και όλους αυτούς τους ξεφτίλες και το συνάφι τους.Καθόλου σπάνιο φαινόμενο να βλέπεις ΧΑυγητές σε μπλακμεταλ,pagan λάϊβ,γκοθομάγαζα που δεν ασχολούνται με μέταλ αλλά αυτη την μία μπάντα που θα ακούσουν θα είναι φασιστικη η' εκεί γύρω.Έχω καταληξει στο συμπέρασμα πλέον ότι εθνικοσοσιαλισμός και παγανισμός/αποκρυφισμός είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.Μακάρι να είμαι λάθος πάνω σε αυτό και ας με διορθώσει κάποιος.Μην περιμένετε να δείτε τον άλλον να βγάζει φωτό μπρστά σε σβάστικες η' να λέει είμαι ναζί.Δείτε το πιο σφαιρικά.Εν τέλει:Το μέταλ δεν είναι πολιτικη μουσικη,αλλά όταν παίρνει πολιτικη χροιά γέρνει προς τον εθνικισμό/φασισμό τις σχεδόν πάντα.Μην πάτε πολύ μακριά:
    It's all based on fear....

  13. #58
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Τάιλερ, χαίρω πολύ, λογικό είναι η ΧΑ να προέρχεται κατά βάση από άλλες κουλτούρες και λιγότερο από το μέταλ. Υπάρχουν όμως 2 θέματα:

    - Η μαζική κουλτούρα, το σκυλάδικο, ο νεοέλλην κλπ που λέμε συνέχεια, δεν είναι κάτι συμπαγές, σε αντίθεση με τον μέταλ όχλο. Τουτέστιν, είναι λογικό από κάτι τόσο πλατύ να έχεις μεγαλύτερα νούμερα.
    - Κατ'αναλογίαν, λοιπόν, ο μέταλ όχλος μάλλον παράγει αρκετά μεγάλα νούμερα βλακείας.

    Αυτό δεν το λέω για να χρεώσω κάτι στο μέταλ, για να μην παρεξηγούμαστε. Απλά επισημαίνω ότι συζητάμε για μία υποκουλτούρα και το τι συμπεριφορές μπορεί να παρουσιάζει, οπότε το επιχείρημα του να κοιτάμε τη συνολικότερη κουλτούρα ως αντεπιχείρημα δε στέκει.

  14. #59
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    μάλιστα. ο μεταλ όχλος ακούει μπλακ, φολκ και θρας/ντεθ με επικό ήχο και βίους στίχους. Μήπως το ποσοστό βλακείας είναι υψηλότερο στο μέταλ εξαιτίας κάποιων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών που έχουν αποδωθεί στον χώρο και οι βλάκες προσεταιρίζονται σε αυτά τα στοιχεία;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #60
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Αυτό είναι αντικοινωνικότητα κατά κάποιο τρόπο και πάντως αυτή η στάση ζωής έχει απείρως περισσότερες πιθανότητες να σε οδηγήσει στη ΧΑ.
    Έτσι είναι σχεδόν όλοι οι αυτοί καθ' αυτοί μεταλλάδες φίλος.Και το πιο λυπηρό είναι ότι αδιαφορούν για τα πιο συμαντικά πράγματα της ζωης.Η ΧΑ δεν θέλει ανθρώπους που σκέφτονται αλλά άτομα που τα έχει ξεράσει η κοινωνία και δεν έχουν για τι να σταθούν και να υποστηρίξουν.
    It's all based on fear....

Similar Threads

  1. KAYTO XEVI METALS
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 64
    Last Post: 12-10-2005, 14:28
  2. Spelling nazis
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 189
    Last Post: 06-07-2005, 01:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •