Page 6 of 39 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 573

Thread: NAZIs in my metals

  1. #76

    Default

    Δεν νομίζω ότι είναι ακροδεξιός. Επίσης, για να αλλάξει κάποιος πολιτικές απόψεις πρέπει να γίνει το εξής: να μη μιλάει με έναν ο οποίος θα τον βάλει στον τοίχο εξ' αρχής, ε?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #77
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Στο ER οι δεξιές αντιλήψεις δεν ήταν ακριβώς στον τοίχο εξ' αρχής. Καλός μπάτσος / κακός μπάτσος ήταν η φάση πάντα. Δηλαδή και το cyber-bullying έπαιζε κάργα αλλά και στο πολιτικό δια ταύτα παίζαν σεντόνια.

    Ένας χρήστης που εγώ θα ήθελα να ποστάρει στο εν λόγω θρεντ και έχει όντως αποχωρήσει για ασυμβίβαστο λόγο είναι ο χρήστης Ford Prefect.
    Last edited by ikonoklast; 12-12-2013 at 20:45.

  3. #78
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ειναι λένε συμπαθέστατος άμα τον γνωρίσεις (εγώ δεν τον ξέρω), αλλά δεν ξέρω τι μπορείς να περιμένεις (κονσενκουενς δηλαδη ) από έναν άνθρωπο που στο δρόμο προς την κυριακάτικη λειτουργία ακούει cannibal corpse (μπορει τις κυριακες να νηστευει το μεταλ, αλλα καταλαβες τί εννοώ)
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #79
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    Default

    Α, επίσης το ψωμί του Καιάδα είναι πολύ καλό. Να πάρετε ριγανάτο.
    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  5. #80
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    καλά ξεκίνησε το θρεντ και κατέληξε στις βασικές αρχές του ρατσισμού ως προς το πως να δημιουργούμε "ομάδες".

    Γενικά πίπες, και είναι οι φορές που αναγκάζομαι να πετάω την μαλακία "είσαι μικρός" αλλά κολλάει αβέρτα.
    Τα έχουμε ξαναπεί , ο φασίστας είναι πίσω από σύμβολα , σημαίες και ροκάνες, το βγάζει στην ζωή του και στην καθημερινότητά του , ο χαγιτης συνάδελφος που έχω -που είναι γενικότερα τραγικός τύπος- αγοράζει κάθε πρωί κουλούρια και τα δίνει στους πακιστανούς στο φανάρι , γιατί "άνθρωποι είναι μωρέ μαλάκα" , και ο "αριστερός" συνάδελφος ψωνίζει από τις Ελληνικές φίρμες, και στα φανάρια πατάει ασφάλεια στο αμάξι "μην μας ανοίξουν καμιά πόρτα και μας τσουρνέψουν".

    Εδώ στο θρέντ μάθαμε ότι αν είσαι μεταλάς, και φοράς μπλούζες , καρφιά και δερμάτινα ε, τον έχεις μέσα σου λίγο τον ναζισμό.
    Κάποιος σοφά τόνισε ότι δεν μιλάμε για τους "οπαδούς" της μουσικής αλλά για τους ίδιους τους μουσικούς. Γενικά πάψτε να είστε μπούλιδες και να αφορίζεται γενικολογόντας, πόσο μάλλον να προσπαθείτε να ερμηνεύετε υποσυνείδητα μηνύματα εκεί που δεν υπάρχουν.

    Τέλος όποιος θέλει να με δείρει θα είμαι αύριο naam
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #81
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Δε νομίζω ότι μπορεί να διαχωριστεί ο καλλιτέχνης απ' το κοινό που τον αναδεικνύει, απ' το κοινό που εκφράζει. Χωρίς τους ακροατές τους και την απεύθυνσή που έχουν σ' αυτούς, οι μουσικοί δεν είναι τίποτα, είναι μια παρέα σ' ένα γκαράζ που καλοπερνάει στην καλύτερη, αλλά δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση για το κοινωνικό της υπόθεσης αυτής - αφού δεν υπάρχει.

    Δεν μπορούμε να συζητήσουμε για τις θεματικές και το hype και τις πραγματικές πρακτικές των Μαρντούκ χωρίς να συζητήσουμε και για τους ανθρώπους που ταυτίζονται μ' αυτές τις πρακτικές. Υπάρχει άλλωστε και η εξής περίπτωση: η ναζί αισθητική να εξυπηρετεί σατιρικούς, ειρωνικούς ή cult σκοπούς, αλλά πολύς κόσμος να επηρεάζεται από αυτά τα σύμβολα και τα χρησιμοποιεί για να τονώσει, να εκφράσει ή να δώσει στυλ στο φασισμό του.

    Κι αυτό για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό θέμα για συζήτηση από τον κάθε σαλεμένο καλλιτέχνη που μπορεί να είναι υπερκαμένος, ή ανίδεος απολιτίκ, ή επικίνδυνος φασίστας. Γιατί χωρίς τους φασίστες οπαδούς του και την επιρροή του πάνω τους είναι απλά ασήμαντος και αδιάφορος.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  7. #82

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    Δεν μπορούμε να συζητήσουμε για τις θεματικές και το hype και τις πραγματικές πρακτικές των Μαρντούκ χωρίς να συζητήσουμε και για τους ανθρώπους που ταυτίζονται μ' αυτές τις πρακτικές. Υπάρχει άλλωστε και η εξής περίπτωση: η ναζί αισθητική να εξυπηρετεί σατιρικούς, ειρωνικούς ή cult σκοπούς, αλλά πολύς κόσμος να επηρεάζεται από αυτά τα σύμβολα και τα χρησιμοποιεί για να τονώσει, να εκφράσει ή να δώσει στυλ στο φασισμό του.
    Και τότε τι; Να σταματήσει η τέχνη να χρησιμοποιεί τζιζ σημειολογίες για μην τυχόν και προκαλέσει; Και οκ, άσε τον κάθε Αιθεροπόρδων88 που λέει ο άλλος, δες τους Residents του Third Reich 'n Roll. Ένα από τους σημαντικότερους δίσκους της μουσικής τέχνης, που την πήγε σε νέα επίπεδα σύνθεσης, της έκανε δημοφιλές το κολάζ, και δέκα παραγράφους περί σημαντικότητας μετά που παραλείπω, το εξώφυλλο ήταν αυτό:



    στη Γερμανία λογοκρίθηκε και ήταν έτσι:



    Και ξαναλέω, όταν είναι ξεκάθαρο εντάξει, όλοι αδέρφια αγωνιστές, αγκαλιά με τον Μαραβέγια, να απομονώσουμε τον φασισμό, και πέρα από το χαριτολόγημα όντως να το κάνομε. Μα με τις περιπτώσεις που δεν είναι ξεκάθαρο (το μισό industrial, οι Residents) για τον Μέγα Απομονωτή, τότε τι κάνουμε; Κολλάμε ασπράκια στους δίσκους ή παραδεχόμαστε πως η τέχνη οφείλει να μπορεί να προκαλεί; Θα γίνουμε το φάντασμα του Μιλτιάδη Έβερτ ή θα αναγκαστούμε να παραδεχτούμε πως έχουμε κόψει ακόμα και την πλάκα τελευταίως με επικίνδυνα ζητήματα, ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ φτου φτου και ένας επιρρεπής 18άρης/καθυστερημένος 30άρης ψηφίσει χρυσαυγή γιατί τετράγωνες τυρόπιτες/ανεργία;

    Δεν είναι ένα ιδιαίτερα συγκροτημένο ποστ αυτό, το αναγνωρίζω, αλλά κουβέντα να γίνεται, λέω πριν "carheart....κοτζάμ μοντερέητορ και δε θα πεις αποψάρα για τους Drudkh;"

  8. #83
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    νομίζω έχω παρεξηγηθεί από μερικούς

    Το θέμα δεν είναι μόνο το πώς, αλλά και το τι. Απλά νόμιζα ότι είχε λήξει αυτό απ' τη συζήτηση γι' αυτό και δεν έκανα τον κόπο να το ξαναναφέρω: είναι τελείως διαφορετικό να ντύνεσαι ζόμπι ναζί και να τραγουδάς ντεθίλες, από το να προτρέπεις τον κόσμο σε ρατσιστικές δολοφονίες.

    Εν γένει όμως, ένας φασίστας μπορεί να γουστάρει με το άρρωστο της υπόθεσης στην πρώτη μπάντα και να εκφραστεί απ' αυτήν, άσχετα άμα το όλο ίματζ της είναι είτε απλά έξυπνο μάρκετινγκ είτε επιτηδευμένο και ειρωνικό. Το πρόβλημα προφανώς δεν το'χω με τη μπάντα που διάλεξε να εκφράσει τη σαπίλα της κοινωνίας μ' αυτή τη σημειωτική, το πρόβλημα είναι στο ότι οι φασίστες είναι παντού.

    Όταν έλεγα πριν ότι φωτιά και τσεκούρι και απομόνωση στις ναζομπάντες, δεν εννοούσα αυτές που χρησιμοποιούν αυτή την αισθητική χωρίς να είναι φασίστες, αλλά γι' αυτές που (είτε υιοθετούν το στυλάκι είτε όχι) είναι στην πραγματικότητα ναζί. Και με άμεσο τρόπο (white power black metal) ή έμμεσο τρόπο (πλούταρχος, σφακιανάκης) φέρνουν το ναζί έξω από την πόρτα μας.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #84
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Να πω κάπως συνοπτικά ότι η συζήτηση για τη σχέση αυτών των μέταλ που ακούτε με τον φασισμό θα μπορούσε να ξεκινήσει ίσως με τους εξής όρους: Η όλη αισθητική του, συνδέεται με έναν απίστευτο ιδεαλισμό, μια φοβερή τάση φυγής απ' το εδώ-είναι. Ο ενδυματολογικός κώδικας του πανκ π.χ., όπως σωστά αναφέρεται σε άρθρο που δημοσίευσε ο Κοιλιάς (νομίζω) στο παρόν θρεντ, είχε σκοπό να τα βάλει με τη γενιά των γονιών τους, πράγμα που είτε το βρίσκετε ωραίο, είτε ηλίθιο, είτε και τα δύο σε στιγμές, δείχνει μια τάση ανοιχτής αντιπαράθεσης με την καθημερινότητα (γεγονός που εξηγείται κι από άλλους παράγοντες). Το ντύσιμο των μεταλλάδων, κουβαλούσε εξαρχής μια αντίληψη «διαφορετικότητας», δεν είχε να ανταγωνιστεί κάποιο φαινόμενο ή μια κοινωνική ομάδα ως λογική, απλά να διαχωρίσει τον μεταλλά απ' τον κόσμο του. Αντίστοιχα, η εικονογραφία του είχε ζόμπι και διαόλια, τα θέματα που επέλεγε, εικαστικά και στιχουργικά, είχαν να κάνουν πάλι με πράγματα που δεν βίωναν, αλλά πράγματα που φαντάζονταν κάπου σε μια παράλληλη διάσταση.

    Αυτή η λογική υπάρχει και σε πολλές άλλες μουσικές υποκουλτούρες που ακολούθησαν, αλλά μόνο στο μέταλ και στο γκοθ (τη μόνη άλλη σχολή που συνδέεται τόσο πολύ με τον φασισμό) τη συναντάμε ως τόσο δομικό συστατικό.

    Νομίζω ότι το ποστ του Doomsayer λίγες σελίδες πριν αδίκως παραμελήθηκε. Το μέταλ, όταν αποκτά πολιτική χροιά, είναι όντως πιο συχνό απ' οτιδήποτε να πηγαίνει προς ακροδεξιές αντιλήψεις. Κι αυτό ακολουθεί πιστεύω τη λογική που εύστοχα περιέγραψε: τάση φυγής απ' την πραγματικότητα, μεγάλες ιδέες σε κάποια υπερβατική διάσταση που είναι λογικό - αν συνυπολογίσουμε και κάποια κοινωνικά δεδομένα, αλλά και τον εγγενή κρετινισμό ενός ανθρώπου με τέτοιες τάσεις φυγής - να συμπληρώνονται με την «καθαρότητα της φυλής», το «έθνος», τον «μεγάλο πόλεμο», τον «μισανθρωπισμό» και πάει λέγοντας.

    Το πανκ στην αρχή το αναφέρω γιατί θεωρώ ότι αποτελεί παιδί της ίδιας... «ανάγκης» να το πω, αλλά μέσα από τελείως διαφορετικές καταβολές, τόσο μουσικές, όσο και φιλοσοφικές. Το μέταλ κουβαλούσε το προγκ ροκ, το πρώιμο χαρντ ροκ και τις διάφορες RAWK μπάντες της δεξιοτεχνίας, του arena, της έκστασης και του μυστικισμού. Το πανκ αντλούσε μουσικά από κάτι βρωμο-ροκερολ τύπου Hasil Adkins, από κάτι Stooges και Velvet Underground, ενώ φιλοσοφικά είχε Μάη του 68 και κινήματα αντικουλτούρας στις ΗΠΑ.

    Το γιατί το πανκ ύστερα μπόρεσε να συνδεθεί με τον φασισμό και να προκύψουν κάτι εκτρώματα, είναι μια μεγάλη κουβέντα που περνάει απ' το πώς προέκυψε το ποστ πανκ ενάντια σ' ένα γελοιοποιημένο/εκφυλισμένο πανκ και πως με τη σειρά του έδωσε πάτημα για να γεννηθεί το χαρντκορ πανκ και η κουλτούρα του DIY, που πια ήταν άλλο πράγμα μουσικά και φιλοσοφικά, αλλά τέλος πάντων αυτό δεν έχει νόημα να το πιάσουμε τώρα.
    this is radio freedom.

  10. #85
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Όσο για το «να προκαλεί», αυτό δεν έχει απόλυτη τιμή. Προκαλώντας, λες κάποια πράγματα, στοχεύεις κάπου και όχι μονο στο shock value (εκτός αν είσαι πασσέ και ηλίθιος) και άρα κρίνουμε ως κοινό αυτό που μας λες.
    this is radio freedom.

  11. #86
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Γαμώτο, θέλω κάπως να κάνω summon τον reject να σας πάρουμε μονότερμα. Κακόγουστοι μεταλλάδες
    this is radio freedom.

  12. #87
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Μια άσχετη-σχετική ιστορία.. Λίγο μετά τη δολοφονία του Φύσσα ήμουν στο κύτταρο να δω τους Χατ Τρικ.. punk συναυλία, πιτσιρικαρία, κόσμος πολύς κλπ. Όσο παίζανε οι Ten Beers After και ξεκινώντας οι Χατ Τρικ σε κάθε τραγούδι έπαιζαν τα κλασσικά συνθήματα για φασίστες και "Παύλο ζεις" κλπ κλπ. Ο τυπάς από τους Χατ Τρικ την 4η φορά που έγινε αυτό λέει στο μικρόφωνο "ο Παύλος δε ζει, πέθανε κι εσείς κάθεστε και λέτε μαλακίες". Ο κόσμος το βούλωσε. Δεν ξανακούστηκε κιχ, Τι θέλω να πω; Αν ήμουν εγώ πχ που το φώναξα θα με είχαν λιντσάρει ως φασίστα ή καιγωδεξερωτιαλλο. Καλώς ή κακώς ένας καλλιτέχνης μπορεί να επηρεάσει κόσμο. Και κυρίως καυλωμένα πιτσιρίκια. Αν οι διαολεμένοι Electric Wizard θέλουν να βγαινουν με σύμβολα των SS ας το κάνουν. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα τους κράξω ή θα πάω να γουστάρω σε συναυλία τους. Δεν καταλαβαίνω τη λογική χρησιμοποιώ το ναζισμό για να προκαλέσω.. Το να χρησιμοποιεί κάποιος το ναζισμό ή ηλίθια ρουνικά σύμβολα το βρίσκω επικίνδυνο. Αν είναι φασίστας οκ κατανοητό προφανώς , αν το κάνει όμως και καλά ως γροθιά και γω δεν ξέρω που, είναι ηλίθιο. Αυτά κι από τον Μπζηλό.

  13. #88
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Να πούμε εδώ ότι οι Χατ Τρικ μουσικά και στιχουργικά, είναι χάλια μαύρα. Τα "'εντεχνα" του punk. Και είναι φυσικό να βγάλει τον σκασμό το κοινό τους, αφού είναι 15χρόνα που ψαρώνουν.

    Αλλά πέρα από αυτό, πέρα από "ΠΑΝΚΗΣ=ΚΟΜΠΛΕΞ" και τρολλαρίσματα, το heavy metal στην Ελλάδα τουλάχιστον (γιατί στο εξωτερικό είναι άλλη ιστορία, είναι μία ακόμα pop μουσική με pop κουλτούρα), μπορεί να συνδεθεί και συνδέεται με την απομόνωση του ακροατή/οπαδού, και κάπου εκεί, το ΜΗ, σε μία προσπάθεια 30ετίας να πολώσει το κλίμα (εναντίον άλλων μουσικών κινημάτων, εναντίον της κοινωνίας) ώστε να πετύχει το group target και την βάση του marketing plan του (=πιστοί, τυφλωμένοι οπαδοί), κατάφερε να δημιουργήσει ορδές οπαδών ("ακούω ΜΟΝΟ heavy metal") που τους φανάτισε τόσο, ώστε αυτοί, σαν πρόβατα, να συνδέσουν όλη τους την ύπαρξη, την ζωή, την καθημερινότητα με το heavy metal.

    Όταν λοιπόν φανατίζεις τόσο πολύ ένα κοινό, το οποίο κοινό έχει ένα και μόνο, μονόπλευρο ενδιαφέρον ΜΟΝΟ απέναντι στο heavy metal, είναι λογικό αυτό το κοινό, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, να οδηγηθεί στην κοινωνική απομόνωση. Καμία παρέα δεν θέλει να ακούει μέρα-νύχτα για τις δισολίες των Liege Lord, καμία γυναίκα δεν ενδιαφέρεται για το live των Αgent Steel/Overkill/Anthrax το 1985, κανένας γενικά δεν νοιάζεται, εκτός από τους όμοιους του. Τι κάνει λοιπόν? Επιδιώκει παρέα ΜΟΝΟ με τους όμοιους του, και ταυτόχρονα όλοι οι άλλοι είναι εχθροί. Βάλε και αβάντα περί "διαφορετικότητας επειδή ακούς Accept" από τον βλάκα τον Χρονόπουλο (καθόλου βλάκας, ένσημα κολλάει από το ΜΗ και κάθεται και γελάει με τα minions/οπαδάρες), βάλε και το μείγμα "δυνατάρας/αρκουδόψυχος/πνευματώδης/γαμιάς/μύστης/μπήχτης" που πασάρουν οι heavy metal μπάντες στιχουργικά (μαζί με την Ανωτερότητα βεβαίως), ε δεν είναι δύσκολο μία ακραία Νεοναζιστική οργάνωση να τους φανεί ελκυστική.

    Στο εξωτερικό, λαμβάνουν το heavy metal σαν διασκέδαση, σαν αυτό που πρέπει δηλαδή. Εδώ, είναι "τρόπος ζωής, αναπνοή δικέ μου". Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα το μεγαλύτερο ποσοστό των punks/hardcore προήλθαν από το heavy metal, από την στιγμή που οι ίδιοι απέρριψαν το heavy metal, όχι μουσικά, αλλά σαν στάση ζωής.

    Περί goth είναι άλλη συζήτηση μάλλον, εκεί ο Ναζισμός είναι κάτι σαν ακραίος φετιχισμός. Αλλά υπάρχει.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  14. #89
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    πριν πινκάρετε το επόμενο γενικόλογο ποστ περί "φυσικής ροπής του μέταλ προς την ακροδεξιά", να σας θυμίσω ότι για κάθε αετό των Slayer υπήρχαν πάντα εκατό Kreator και Sepultura, ότι στα τέλη 80ς δίπλα στους Manowar υπήρχε μια ολόκληρη σκηνή αριστεροαναρχοτιδήποτε θρασάδων, ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν plastic metal μπάντες που κάνουν μαζική επιτυχία ξεσηκώνωντας τα motto των Amebix, ότι η πιο επιτυχημένη μέταλ μπάντα της τελευταίας δεκαετίας είναι οι Lamb of God, και ότι όλα αυτά είναι άνετα αποδεκτά (όλα τα παραπάνω είναι 100% mainstream metal με την πεντακοσαπλάσια απήχηση από τον κάθε Νεκροχίμλερ) χωρίς την παραμικρή μουρμούρα και χωρίς να χρειάζεται καμιά ταμπέλα τύπου NSBM για να τα περιθωριοποιήσει.
    Προσοχή, δε λέω ότι τα παραπάνω αποτελούν στιβαρό πολιτικό λόγο (9/10 περιπτώσεις είναι συρραφή random "επαναστατικής" συνθηματολογίας), αλλά με αυτά που βλέπω εδώ μέσα αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να επιστρέψει ο razor asap γιατί το ερ έχει την εικόνα ότι όλο το μέταλ είναι οι Ντρουντχ ή κάτι τέτοιο.
    Last edited by Leech; 13-12-2013 at 02:32.

  15. #90
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    οχι οχι θα διαφωνήσω με αυτό reject. τουλάχιστον η Σκανδιναβική εικόνα που έχω είναι τελείως διαφορετική. πρόκειται για μια λαική μουσική που απευθύνεται στην εργατική τάξη που αρκετά κομμάτια της φλερτάρουν με παραβατικές συμπεριφορές, αντικοινωνικότητα και απομόνωση από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Εργατική τάξη που στην Ελλάδα δεν ήταν ποτε τόσο ξεκάθαρη, αλλοτριωμένη και εξαθλιωμένη. εξ ου και τα διάφορα σύνδρομα που έχουν διάφορες μπάντες και τα οποία περνάνε και στην στιχουργική τους έκφραση συν λαικές παραδόσεις και εθνικές αφηγήσεις. Ακόμα και στις ζόρικες περιόδους ως και τα μέσα του 90 κάθε υποκουλτουρα στην Ελλάδα αντιμετώπιζε έναν, στην καλύτερη, σκεπτικισμό εώς ρατσισμό από τις κυρίαρχες ομάδες αλλά αυτός είναι πολύ επιφανειακός όσο και αν πληγώνει. Μετά τα μέσα του 90 νομίζω ότι η αντίληψη άλλαξε μιάς και νομίζω ξεπέρασε κάποια στεγανα και υπήρχαν πάρα πολλοί. Αναμεσά τους και περαστικοί και βλάκες και άτομα που άλλαξαν μουσικά γούστα αργότερα. Το να επιδιώκεις παρέα μόνο με τους όμοιους σου δεν είναι φυσιολογικό, αλλά να θες να κουβεντιάσεις και για το λαιβ του 2002 μόνο με εκείνους που θα σε καταλάβουν για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι κάτι αρνητικό. Άσε που η συντριπτική πλειονότητα των νέων ως τα 22 έχει σταματήσει να αγοράζει το χάμερ. Το ταργκετ γκρουπ του είναι σαφώς ως επι το πλείστον άντε βαριά 25. Αρκετοί βέβαια ξεχνάνε τα όποια θετικά αποκόμισαν και το γυρνάνε στο θάψιμο και στο φτύσιμο για το περιοδικό, δικαιολογημένα κάποιες φορές αφού έχουν μαζέψει μπόλικη σαβούρα στην δισκοθήκη τους ακούγοντας τον κάθε μαλάκα, όντας ανίδεοι. Το χω πάθει μία φορά και ακόμα το θυμάμαι. Και μου το είχε προτείνει σε συζήτηση επάνω ότι είναι καταπληκτικός δίσκος κλπ κλπ...Αλλά εκεί φταίνε και οι ανίδεοι..Ευτυχώς ποτέ δεν είχα λεφτά για να παίρνω ότι μαλακία κυκλοφορούσαν. Ο Χρονόπουλος έχει την άποψη του και την στηρίζει. Απο κει και πέρα τι κάνει ο οπαδός έχει να κάνει και με την δικιά του νοημοσύνη. Τεσπα, λείπω και 5 χρόνια και δεν έχω πολλά πάρε δώσε με την κατάσταση τώρα. 1 φορά έχω βρεθεί μπροστά σε σκηνικό στο Αγκάθι που πρέπει να ήταν 2001-2002 και μία μεθυσμένη κοπέλα μας έδειξε την σβάστιγκα που μόλις είχε κάνει ταττου στο στήθος...είμασταν 2 και αυτή. Και οι 2 της το σχολιάσαμε αρνητικά. Δεν την ξαναείδα από τότε, αλλά ήταν σε έναν τέτοιο κύκλο ήδη. Αλλά αυτό δεν χαρακτηρίζει την πλειονότητα. Στα γενικότερα πλαίσια του κοινωνικού συνόλου και εκει που έχει πάει το πράγμα θα υπάρχουν περισσότεροι,αλλά οι αντιδράσεις θα είναι και περισσότερες.Θυμάμαι στην συναυλία των 3 γερμανικών θρας πάντως ότι σαπίσαν ένα παληκάρι με την υποψία πως είναι φασίστας. Και ας ανοίξει και την συζήτηση ο ικονοκλαστ για το παρελθόν.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. KAYTO XEVI METALS
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 64
    Last Post: 12-10-2005, 14:28
  2. Spelling nazis
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 189
    Last Post: 06-07-2005, 01:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •