Page 26 of 38 FirstFirst ... 16242526272836 ... LastLast
Results 376 to 390 of 556

Thread: Βραζιλία 2014

  1. #376
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    4 στους 4 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Μετά τον αποκλεισμό της Ιταλίας, είμαι φουλ Ολλανδία για το κύπελο και στ'αρχίδια μας για το Μεξικό, που δεν άξιζε καν τη νίκη.

    Η Ελλάδα επανήλθε κανά 15λεπτο μετά το γκολ και "σφυροκοπούσε" μέχρι τέλους την αντίπαλη ομάδα, αλλά δεν. Λίγο η τύχη, λίγο ο εξαιρετικός τερματοφύλακάς τους, λίγο η κουλαμάρα των γνωστών-αγνώστων... Και καλά όλα τα άλλα, ρε πούστη, οκ τον βάζεις και αλλαγή, αλλά ποιος γαμημένος αφήνει αυτόν τον παίκτη να χτυπήσει πέναλτι πρόκρισης; 2-3 φορές τον έφτασε η μπάλα μέσα στην περιοχή και ήταν λίγο χειρότερος από τούβλο στην πορεία της.

    Φυσικά ακόμα κι αυτό είναι διάκριση, αλλά είναι κρίμα γιατί μπορούσαμε.
    Life begins at 45°.

  2. #377

    10 στους 10 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Φυσικά ακόμα κι αυτό είναι διάκριση, αλλά είναι κρίμα γιατί μπορούσαμε.
    Άντε τώρα να ξαναβρείς στους 16 του μουντιάλ Κόστα Ρίκα με 10 παίχτες.
    But, suddenly, I viddied that thinking was for the gloopy ones and that the oomny ones use like inspiration...

  3. #378
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    5 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Να πω κι εγώ τη μαλακία μου. Αφήνοντας έξω κάθε πολιτικό/κοινωνικό λόγο να σιχαίνεται κάποιος την εθνική, αυτή η ομάδα δικαίως βρίζεται γιατί έχει εδώ και χρόνια μια σάπια κουλτούρα για το πώς χειρίζεται τα ματς, πώς εκμεταλλεύεται οριακές καταστάσεις κωλοφαρδίας, πώς (δεν) παίζει όταν δεν υπάρχει πίεση κλπ, γνωστά αυτά τα ξέρετε καλύτερα απο μένα. Παρόλα αυτά, στα δυο τελευταία παιχνίδια φάνηκε έστω και ελάχιστα ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, να παίξει πιο επιθετικά και να πλησιάσει λίγο το ποδόσφαιρο. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει τυχαία ή λόγω κωλοπιλάλας ή επειδή ευτυχώς την κάνουν σιγά σιγά και οι τελευταίοι καρκίνοι του 2004 από το ροστερ και δίνεται έδαφος σε καλούς παίχτες όπως ο παπασταθόπουλος. Αν πάντως θέλει κάποιος να είναι αντικειμενικός είναι μαλακία αυτό που λέει ο παραπάνω για 5 vs 2 σε αντεπίθεση - και μπορούσε και άξιζε να γίνει το σκηνικό. Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς θα κάνει ο Ρανιέρι αλλά αν σπάσει λίγο η νοοτροπία του 0 σε όλα και δοθεί άλλη κατεύθυνση, τουλάχιστον θα σταματήσει πιστεύω και η κούραση του «βρίζουμε την εθνική σε όλα και για πάντα και κρυφοχαιρόμαστε όταν βγάλει καταλάθος αποτέλεσμα». Ξαναλέω, μιλάω σε πλαίσια καθαρά αγωνιστικά.

    Κατατάλλα Ολλανδία και εδώ από το '10. Θα χαρώ να δω να φεύγει αυτή η Σελεσάο στα προημιτελικά από την υπέροχη Κολομβία - δεν ξέρω τι ακριβώς θα καταφέρουν να κάνουν φέτος οι Γερμανοί αλλά μια σωστή εξέλιξη με βάση τα τώρα είναι Ορανιε - Κολομπιάνοι στον τελικό και να χαρεί η μπάλα. Αυτά.
    Last edited by ikonoklast; 30-06-2014 at 04:34.

  4. #379
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    10 στους 10 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Ειδικα η Ελλαδα αποκλειστηκε επειδη υπαρχουν κι αλλα DNA στον κοσμο με ψυχη, οι 10 Κοσταρικανοι την τελευταια μιση ωρα του κανονικου ματς και οι 9 Κοσταρικανοι με το αφυδατωμενο πτωμα του Καμπελ στην παραταση, οδηγουμενοι απο εναν απ τους καλυτερους τερματοφυλακες του τουρνουα -αν εχετε δει ολα τα κοσταρικοματς- πηγαν το ματς στα πεναλτυ οντας ψυχαρες.

    Γενικα η Ελλαδα αποκλειστηκε γιατι πηγε στη Βραζιλια με δυο φορ, τον πιο ανετοιμο σ ολο το τουρνουα και τον Φανη Γκεκα. Και δε το λεω για το πεναλτυ βασικα, οχι οτι ηταν κανα σουπερ χτυπημα αλλα εχουμε δει και κατι τραγελαφους. Αλλα μεχρι το 120' ο Φαναρος εχει καταστρεψει μεθοδικα, με σθενος και πλανο καθε επιθετικη προσπαθεια που πηρε μερος.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #380
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ικονοκλαστ ο Ταρντελλι -ευτυχως- δε θα κανει τιποτα. Ειναι και μαλλον κακιστος προπονητης.

    ο Ρανιερι παλι, κατι θα κανει θεωρω.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  6. #381
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ωπ, παραδρομής ο άμπαλος μη βαράτε.

  7. #382
    Senior Member Dal-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    172

    4 στους 5 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Καλά είνα αυτά που λέτε, αλλά εγώ θέλω να μάθω, τι λέγανε οι κοσταρινοί φίλοι του Κωλαράκι Τορνευτό.
    Black-and-white TV with the sound turned low.

    —μόλις τελείωσα πήρα βαθειές ανάσες κρατούσα ακόμα τό τσιγάρο μου τό πέταξα στήν μπανιέρα τήν ξέβγαλα απ’ τά ξερατά έριξα νερό στή μούρη μου ξέπλυνα τό στόμα μου άρπαξα μιά πετσέτα που μύριζε Βιθέντε σκουπίστηκα νά δείς τώρα που θά βγώ έξω θά τήν έχει αράξει στήν πολυθρόνα καί θά γελάει ή κουφαλίτσα…

  8. #383
    untitled unmastered tssks's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    δενεχωπουναπαω
    Posts
    1,485

    Default

    σε εκείνη την αντεπίθεση 5v2 φάνηκε πόσο σκέφτονται τι να κάνουν τη μπάλα, καθόλου, μια πάσα και ένα σουτ σε τέτοια αντεπίθεση είναι ψιλοτραγική επιλογή...
    anyway δεν έχει νόημα να λέμε για συγκεκριμένες φάσεις, απλά εμένα αυτή μου έκανε αίσθηση

    Πιο γενικά, ε μέσα στην όλη κωλοφαρδία που μας διακατέχει σαν εθνική ομάδα τα τελευταία χρόνια, ατυχήσαμε. Αριθμητικό πλεονέκτημα και έχω την εντύπωση πως είχαμε και παραπάνω δυνάμεις στο τέλος από τους Κοσταρικανούς ---> αβάντες που δεν εκμεταλλευτήκαμε. Κακά στημένα επίσης. Κακός Γκέκας (σε όλο το τουρνουά - #πάρεΔημήτρηΠαπαδόπουλορεαγόριμου). Να δούμε και τον Ιταλό τώρα χωρίς Καραγκούνη-Κατσουράνη(?)

    Ολλανδία άξιζε να περάσει στο άλλο ξεκάθαρα. Ο Ρόμπεν κάνει καλό μουντιάλ και νομίζω έχει ελαττώσει αρκετά τις ατομιστίες (σε σχέση με μπάγερ ). Οτσόα τεράστιος, να δούμε που θα καταλήξει κι αυτός...

  9. #384
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    2 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by Dal- View Post
    Καλά είνα αυτά που λέτε, αλλά εγώ θέλω να μάθω, τι λέγανε οι κοσταρινοί φίλοι του Κωλαράκι Τορνευτό.
    ^Ρωτησα τον Χορχε και τον Ρεηναλδο και μου ειπαν να βαλεις την αναιτια ειρωνεια σου εκει απο οπου παιρνεις και τις αποψεις σου.

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Αλλα μεχρι το 120' ο Φαναρος εχει καταστρεψει μεθοδικα, με σθενος και πλανο καθε επιθετικη προσπαθεια που πηρε μερος.
    Δε διαφωνω πως ο Φανης Γκεκας ηταν μαλλον οτι πιο περιττο ειδαμε σε αυτο το μουντιαλ γενικα, αλλα ηταν αυτος που εκανε το πρωτο σουτ στο γκολ της ισοφαρισης (διολου κακο σουτ), αλλα και αυτος που παιρνει την κεφαλια πασα προς τον Μητρογλου στην τελευταια μεγαλη ευκαιρια της Ελλαδας πριν τα πεναλτι.

  10. #385
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    2 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ο γκέκας έσβησε για μένα στο πρώτο ματς όταν μπήκε μαζί με την μπάλα δοκάρι από τα έξι εκατοστά, μπορεί να επιστρέψει στο να σώζει τούρκικες ομάδες από τον υποβιβασμό.

    κατά τ' άλλα, η κόστα ρίκα έπαιξε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως περιμέναμε όλοι να περάσει η Ελλάδα, μπράβο τους.

    το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποιον να στηρίξω τώρα γαμώ το σπίτι, και το αστείο είναι ότι μάλλον συμπαθώ ΗΠΑ και βέλγιο

  11. #386
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    2 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Στο σημερινο ματς δεν εχει νοημα να κραζουμε τον Γκεκα πιστευω. ΟΚ εχασε το πεναλτυ αλλα δεν ηταν τραγικη εκτελεση. Επισης στην φαση του γκολ εκανε πολυ ωραια κινηση και σουτ. Υπαρχει και ενας τερματοφυλακας παντα απεναντι ο οποιος χθες ηταν και εξαιρετικος. Το ματς επρεπε να το ειχαμε τελειωσει στην παραταση. Καναμε ευκαιριες δεν μπηκαν (ιδιως του μητρογλου πολυ κακο τελειωμα για τη θεση στην οποια ηταν). Κοστα ρικα συγκλονιστικη που αντεξε με 10 παιχτες. Ο καμπελ να ειναι μονος στο μισο γηπεδο και να κυνηγαει οτι μπαλια μπορει, επικες μαχες με μανωλα νομιζα οτι θα πεθαινε αλλα τελικα καταφερε και δημιουργησε και 1-2 επικινδυνες καταστασεις παραταση. Τελος παντων καλα ηταν ως εδω, χαθηκε τεραστια ευκαιρια και ειναι κριμα που δεν πηγαμε στους 8.
    Τωρα Αργεντινη με παθος. Απο τις αλλες Κολομβια και το νικητη του Βελγιο - USA (που κατι μου λεει οτι θα ειναι USA αν δε σοβαρευτει το βελγιο)

  12. #387
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    7 στους 7 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Ξαναδειτε τις φασεις στις οποιες συμμετεχει ο Γκεκας.

    Υπαρχουν δυο ειδη καλοκαιρινων ματς σ αυτη τη ζωη, το ενα ειναι τα καλοκαιρινα ματς προετοιμασιας, οπου δικαιουται καποιος βετερανος φορ, να μη μπορει να κανει κοντρολ ουτε απο τυχη. Το αλλο ειδος καλοκαιρινων ματς ειναι τα ματς του Μουντιαλ οπου κριμα ειναι ο φορ σου να μην κανει ποτε ενα κοντρολ ουτε απο τυχη.
    Ο Φιξ λεει οτι "ο Γκεκας εκανε το πρωτο σουτ στο γκολ της ισοφαρισης". Εγω λεω οτι ο Γκεκας εχασε το πρωτο σουτ στο γκολ της ισοφαρισης.
    Ευτυχως που ο Παπασταθοπουλος σε μια κριση "αντε γαμηθειτε πια", ειχε κατεβει στην περιοχη.

    υ.γ. Ο Ναβας θα επιανε ΚΑΙ το σουτ του Παπασταθοπουλου, αν η μπαλα δεν ειχε σκασει τοσο ωστε να περασει ελαφρως απο πανω του.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  13. #388
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    2 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Ο Φιξ λεει οτι "ο Γκεκας εκανε το πρωτο σουτ στο γκολ της ισοφαρισης". Εγω λεω οτι ο Γκεκας εχασε το πρωτο σουτ στο γκολ της ισοφαρισης.
    Ευτυχως που ο Παπασταθοπουλος σε μια κριση "αντε γαμηθειτε πια", ειχε κατεβει στην περιοχη.
    Ε καλα και εγω μπορω να πω οχι οτι ο γκεκας εχασε το σουτ αλλα οτι ο ναβας το επιασε. Δεν προσπαθω να εκθειασω τον Γκεκα ή οτιδηποτε. Αλλωστε οταν τον ειδα να πηγαινει να το εκτελεσει ειχα απογοητευτει. Αλλα ενταξει πχ δε θεωρω οτι ηταν χειροτερος του μητρογλου χθες (βγαζω το πεναλτυ εξω προφανως).
    Το ξεραμε απο πριν οτι οι επιθετικοι μας σε αυτο το μουντιαλ ειναι ανυπαρκτοι. Και ο μητρογλου χθες αστειος ηταν. Για τον σαλπιγγιδη στην ευκαιρια που εχασε δεν μπορω να πω κατι γιατι μια χαρα το εκανε αλλα το εβγαλε ο τερματζης.

  14. #389
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    0 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    μα δε διαφωνω. ειπα αλλωστε οτι γενικα αποκλειστηκε η ελλας-ελ-λας (γουινκ) γιατι πηγε με 0 νορμαλ φορ στο μουντιαλ.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #390
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    10 στους 10 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    "I'm no tactical expert," writes Jerry Parks, "but it appears that in Gekas and Mitroglu Greece are pioneering the use of a revolutionary double False 9 system, where two players pretend to be footballers in order to distract the defense and free up space for the rest of team. It's a pity Fulham couldn't keep Mitroglu and Berbatov together in order to try it at club level."

Similar Threads

  1. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2013-2014
    By freak brother in forum Athletics
    Replies: 338
    Last Post: 22-08-2022, 17:32
  2. Euroleague 2013-2014
    By BlackiE in forum Athletics
    Replies: 75
    Last Post: 08-03-2018, 21:17
  3. Premier League 2013-2014
    By morphine in forum Athletics
    Replies: 131
    Last Post: 12-06-2014, 19:30
  4. Roadburn 2014
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 29-01-2014, 01:50
  5. nba fantasy challenge 2013-2014
    By mourning apocalypse in forum Athletics
    Replies: 41
    Last Post: 05-12-2013, 20:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •