Results 1 to 15 of 15

Thread: budget κεφαλή μπάσου hybrid/ss ≥300W

  1. #1
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default budget κεφαλή μπάσου hybrid/ss ≥300W

    Το λοιπόν. Έχω μερικές κατά νου αλλά δέχομαι, εννοείται, προτάσεις.

    1. Kustom DE300 HD Head (η οποία έχει ενδιαφέροντα bundles στου θωμά)
    2. Ampeg PF-350 Portaflex
    3. Hartke LH-500
    4. Ashdown MAG 300H Evo III
    5. Marshall MB450H

    Καμπίνα επίσης δεν υπάρχει. Θέλω κάποια που να μπορεί να υποστηρίξει παραμόρφωση(κυρίως fuzz) για βαριά πράματα, να τα βγάζει πέρα σε υψηλές εντάσεις και να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια 100άρα κιθάρας. Δεν έχω και πολύ εμπειρία στο θέμα οπότε μην αρχίσετε το κράξιμο. Ευχαριστώ.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  2. #2
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    εδω ζητειται η γνωμη του γκοτζου. εχει ηχαρα το αρχιδι

  3. #3
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    http://www.electricrequiem.com/forum...83%CE%BF%CF%85

    Ρίξε εγκυκλοπαιδικά και μια ματιά σε αυτό το τόπικ.

  4. #4
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Gamopanagy View Post
    εδω ζητειται η γνωμη του γκοτζου. εχει ηχαρα το αρχιδι
    Κι εσύ είσαι μεγάλο μούτρο ερωτικό.

    Εγώ με την ποταπή εμπειρία μου έχω να πω ότι στο θέμα μπάσο, σε σύγκριση με τις κιθάρες, παίζει καίριο ρόλο η καμπίνα... (θα εξηγήσω).
    Στις κεφαλές που παραθέτεις Κοράπτερ πας στα γκαβά στην Hartke... όπως είσαι. Καθάρο, δυνατό τελικό στάδιο (βγάζει ΒΑΤ ρε παιδί μου) και αξιόπιστα γενικά εργαλεία. Δεν ξέρω για τον Marshall, ελλείψη εμπειρίας. Εγκώ έχω τον Ashdown που παραθέτεις, που είναι γλυκό μηχάνημα, το ερωτεύεσαι, αλλά είναι κάτι σαν... κάμπριο για βόλτες: έχει δυνατό μοτέρ, αλλά δεν θα σου βγάλει την καθαρή δύναμη που θα βγάλει ο Hartke.
    Τώρα.
    Ειδικά όταν μιλάμε για mid-budget rig, η καμπίνα είναι σημείο-κλειδί. Αν είχες να χώσεις κωλομπουκλότριχες, θα σου έλεγα να πάρεις ότι κεφάλι να'ναι, με αυτό το ψυγειάκι, και θα ερχόμουν κι εγώ να τον παίζω όποτε κάνετε πρόβα...
    Αλλά.
    Σε ένα πιο ρεαλιστικό σύμπαν, έχω να σου πω ότι αν δεν έχεις δυνατά μεγάφωνα μέσα σε καλό κουτί... δεν θα κοντράρεις εύκολα τους κιθάρερς...
    Ψάχνεις ιδανικά για ζευγάρια δύο κουτιών με 4 10ιντσα μεγάφωνα έκαστο ή ... ένα κουτί 410 συν ένα με 15ιντσο μέσα.
    Παράρτημα, ενδεικτικά:
    http://www.thomann.de/gr/peavey_410tvx_8ohm.htm
    http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag115.htm

    Πιθανότατα για αρχή και για λόγους οικονομικούς θα αρχίσεις με μία 4x10 καμπίνα, αλλά έσο προετοιμασμένος ότι όσα watt και να ρίξεις σε αυτά τα μεγάφωνα, αυτά μέχρι ενός σημείου θα ...κουνιούνται. Από εκεί και πέρα, χρειάζονται ...περισσότεροι κώνοι για να τρίζουν τα τσεμέντα.

    Σε θέμα τόνου, που έθιξε αρχικά ο καλός μου Γαμωπάνατζης, εγώ την έχω κάνει ψώνιο με αυτό εδώ το καργιόλι:
    http://www.bass.se/2009/valvedrive.htm
    Ρίχνω της πουτάνας db σε οποιονδήποτε ενισχυτή και να το καρφώσω και... πετώντας έξω τα μάτακια ενισχυτή και καμπίνας κρατάω τους ντράμερς μου ικανοποιήμενους και χαρούμενους... όσο δυνατά και να κοπανιούνται οι ίδιοι.

    Ελπίζω να έδωσα φώτα, πείτε και οι άλλοι!

    Deafening, painstaking, BB King

  5. #5

    Default

    εγώ έχω αυτό το συνδυασμό:

    TC Electronic BH 500
    TC Electronic BC212

    Πολύ ευέλικτη κεφαλή, βγαζει από πολύ καθαρούς ήχους μέχρι πολλή βρωμιά (έχει μια προσομοίωση λάμπας που λειτουργεί ουσιαστικά ως overdrive από κάποιο σημείο και μετά). Παράλληλα μπορείς να αποθηκεύσεις 3 ήχους. Με τη συγκεκριμένη καμπίνα βγαζει μόνο 250W, αλλά με μια 2η ή μόνη της την αντίστοιχη 4χ10 θα τα έβγαζε όλα. Κάποια στιγμή θα προσθεσω και μια 2χ10 για την ποζα.

    Σε αυτά που προτείνεις, θα διεγραφα τελείως το Marshall, δοκίμασα περσι την combo έκδοση και ήταν φαρσαλλ. Μπορεί να ήταν και θέμα ηχείου, αλλά δύσκολα να πειστώ για το αντίθετο. Αντίθετα η κομπο εκδοση του Ashdown ήταν πολύ καλή περίπτωση αλλά μου ακουγόταν πολύ μουντός, λόγω του 15'' ηχείου.
    Παντως αφου θες μεγαλες εντασεις πας για πολλα βατ, ώστε να μη σπας τα χέρια σου. Ο γκοντζος πρότεινε ωραίο σετ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα 900+ είναι μες τις δυνατότητες σου.

  6. #6
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Οι καμπίνες που λέει ο Gonzo λένε πολύ με προτίμηση στην Peavey, ένταση και μπάσσα. Δεν θα τις μίξαρα, αν μ'άρεσε ο ήχος και ήθελα εντάσεις θα'παιρνα Χ2 την ίδια (δεν νομίζω πως η peavey το χρειάζεται). Το Valvedrive επίσης γαμάτο, stackάρει καλά και με άλλες βρωμιές αλλά πανάκριβο ζεις και χωρίς αυτό. Αφού επίσης ο chris_boss λέει πως έχει δοκιμάσει τη μάρσαλ και είναι φλόμπα ασ'το. Για κεφάλι μάλλον θα πήγαινα προς την ashdown με την ελπίδα να βρω τπτ φτηνό μεταχειρισμένο, με τα ρέστα παίρνεις και κανά πετάλι κι όταν βρεις αυτό που σου αρέσει χώνεις και καμιά αναβάθμιση στο κεφάλι
    Last edited by Shirime; 05-12-2013 at 13:32.

  7. #7
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Εχω παιξει με αρκετες φθηνες 4χ10 καμπινες της κατηγοριας (GK, Behringer η Harley Benton, Hartke, Warwick) και ανετα μπορω να πω πως η Ashdown στην οποια αρχικα επενδυσα, βγαζει τον πιο ζεστο, μπασσατο και ιδανικο γιαυτα που ψαχνεις ηχο. Σε συνδυασμο παντα με τον sound city φυσικα, με transistor αλλο κεφαλαιο. Πιστευω πως η Peavey και ιδανικα η μεταχειρισμενη 2χ15 Peavey απο αγγλια με 100 ευρω (και αλλα 300 μεταφορικα :Ρ ) θα ηταν οτι καλυτερο.
    Για μπατζετ κεφαλι, αν μιλαμε για τρανζιστορ, και αν θελεις να κανεις ΣΩΣΤΗ δουλεια, μη παρεις τιποτα. Εκτος κιαν βρεις κατι μεταχειρισμενο, παλιο και εγγυημενα καλο (καναν Acoustic, trace eliott, traynor) κατι ρε παιδι μου. Οτι μπατζετ παρεις και δε θαναι δυναμις να πεις οτι τουλαχιστον θα ριχνει τους τοιχους και απο χροια μπορει να μην ειναι αυτο που ψαχνεις.
    Δοκιμαζε και ψαχνε δεν τελειωνει ποτε αυτη η αναζητηση νομιζω. Χαρακτηριστικο παραδειγμα και παντα εγγυηση σε πληροφοριες, ο Τακης

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Εχω παιξει με αρκετες φθηνες 4χ10 καμπινες της κατηγοριας (GK, Behringer η Harley Benton, Hartke, Warwick) και ανετα μπορω να πω πως η Ashdown στην οποια αρχικα επενδυσα, βγαζει τον πιο ζεστο, μπασσατο και ιδανικο γιαυτα που ψαχνεις ηχο. Σε συνδυασμο παντα με τον sound city φυσικα, με transistor αλλο κεφαλαιο. Πιστευω πως η Peavey και ιδανικα η μεταχειρισμενη 2χ15 Peavey απο αγγλια με 100 ευρω (και αλλα 300 μεταφορικα :Ρ ) θα ηταν οτι καλυτερο.
    Για μπατζετ κεφαλι, αν μιλαμε για τρανζιστορ, και αν θελεις να κανεις ΣΩΣΤΗ δουλεια, μη παρεις τιποτα. Εκτος κιαν βρεις κατι μεταχειρισμενο, παλιο και εγγυημενα καλο (καναν Acoustic, trace eliott, traynor) κατι ρε παιδι μου. Οτι μπατζετ παρεις και δε θαναι δυναμις να πεις οτι τουλαχιστον θα ριχνει τους τοιχους και απο χροια μπορει να μην ειναι αυτο που ψαχνεις.
    Δοκιμαζε και ψαχνε δεν τελειωνει ποτε αυτη η αναζητηση νομιζω. Χαρακτηριστικο παραδειγμα και παντα εγγυηση σε πληροφοριες, ο Τακης
    Εγώ είμαι ο Τάκης αυτός??
    Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία για τους ενισχυτές που αναφέρονται στο πρώτο post.
    Να παραθέσω πάντως την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα.
    1. Όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί ήδη, εξίσου σημαντικό με την επιλογή του ενισχυτή, είναι η επιλογή της καμπίνας! Πρέπει να το διασφαλίσεις το συγκεκριμένο. Εκτός και αν οι χώροι που προγραμματίζεις να παίζεις έχουν διαθέσιμες καμπίνες που σε καλύπτουν.
    2. Μιας και αναφέρεις ότι ο ενισχυτής σου προορίζεται για "βρώμικους" ήχους (fuzz) τότε να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Neuroscar. Να στοχεύσεις δηλαδή σε ενισχυτή με αρκετά watt και από εκεί και πέρα να αναλάβει δουλειά το fuzz σου.

    Και ένα σχόλιο εδώ... Το tricky της υπόθεσης είναι ότι ναι μεν το fuzz θα σου διαλύσει το χαρακτήρα του ενισχυτή σου, αλλά το εκάστοτε fuzz συμπεριφέρεται τελείως διαφορετικά ανάλογα με τον ενισχυτή! Το ξέρω ότι δεν δίνω καμία βοήθεια με αυτά που γράφω αλλά δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι οι δοκιμές!!!

    Θα έλεγα λοιπόν,να ξεχάσεις τα παραπάνω links και να βρεις κάποιον παλιό SS ενισχυτή. Είναι εντυπωσιακό πραγματικά το πόσο αέρα μπορούν να κουνήσουν αυτά τα τερατάκια!!

  9. #9

    Default

    Hello.
    Τώρα σου απαντάω και σκέφοτμαι οτι θα το πάρεις και θα το σκίσεις, θα το παιξεις και πολυ και δυνατα και όλα

    Απο τα κεφάλια που έχεις γράψει, τα έχω ακουσει/ δουλέψει όλα εκτος απο το Marshal, που η δεν μου έμεινε αξέχαστο, η όντως δεν βρέθηκε μπροστά μου.

    Είχα 3 διαφορετικά mag. Κανένα δεν μάρεσε, οταν το εβγαζα σε δουλεια, παντα το ζοριζαν μεχρι τέρμα γιατι ποτε δεν "έφτανε", εχω καψει 2 καμπίνες με αυτό,
    καπου διαβασα οτι ειναι και ελαφρώς ελατωματικο γιατι πολΛες καμπινες καιγονται . Α και παντα προβλημα με χρατσα χρουτσα στα Knobs. Το στολισα κανονικότατα.

    Το ampeg, αν και δεν συμπαθώ πολύ ampeg, με έχει ενθουσιάσει. Προχθες βγαλαμε 300+άτομα συναυλια με ampeg και καμπίνα 4χ10 (και παρακαλω επειδη το Pa ήταν μικρο το sub δεν επαιξαν μπάσσο μας έφτανε απο την καμπινα) . Μικρο ελαφρύ, το παιρνεις παντου δεν το σκέφτεσαι γαμώ. Αλλα νομιζω το selling point ειναι το μεγεθος. Τι κανει το μικρό οοοοοοο.

    Hartke γενικά, και απο τα ποιο φτηνα μοντέλα, τρώνε ξυλο παιζουν παντα όλα καλά, σπάνια προβλήματα (εχώ πετύχει και Live Που καψαμε 2 αλλα ήταν rental και φαινοντουσαν πεταμένα εντελώς οπότε δεν μετράει αυτό) ήχος, θα έλεγα χωρις πολυ προσωπικότητα, αλλα δεν ειναι αναγκαστικα κακό αυτό.

    Kustom. Χμ. Δεν έγινε και τιποτα εδώ, ποιοτητα κατασκευής ουτε και εκει εγινε τιποτα. Θυμιζουν λιγο μαρκες thomman, ξερεις thon, millenium τετοια.
    Δεν ξερω αν θα σου αντέξει.

    Οπως πολυ σωστα σου είπαν τα παιδια, θες καμπινα σοβαρη και πολλά watt.. Οσο ποιο καλη μπορεις να βρεις. Δεν υπάρχει κανόνας. 4χ10ashdown μια χαρουλα.
    1χ15 + 2x10 επισης ωραίο. Ψαξτο δες το οτι αντέχει η τσέπη σου και οτι σαρεσει στο αυτί γιατι και αυτή θα ναι μέρος του live χαρακτηρα του ήχου σου πολυ μεγάλο. ΚΑι σε οσο ποιο μικρα μαγαζια παιζεις τοσο ποιο πολυ.

    Aν τώρα ακομα το σκέφτεσαι και θες να πας σε μεταχειρισμενο , εχώ δει και swr να φευγουν κεφαλι καμπινα4χ10 με 450 και διαφορα αλλα
    χαριτωμένα (peavey500watt + 4x10+1x15 500euro, ebs για το 1/3 των χρηματων).

    Πάντως, και το αναφέρω μόνο για να είμαστε σιγουροι οτι είμαστε στην ιδια σελίδα, για μένα η καλύτερη καμπινα μπάσσου, χωρις καν ανταγνωνιστή αν θες να την "σκισεις" ειναι η ebs-410, και επίσης, κεφάλια, ebs, swr, tracelliot, αξιοπιστα αρκετά, αν παμε
    για μεταχειρισμένο, που ειναι παραγοντας μεγαλος .
    Υπάρχουν και ποιο εφάνταστες λυσεις (mark bass παντα εντυπωσιακά ας πουμε ακομα και με 1χ12 ηχειο, η ο tc που αναφερθηκε) αλλα αλλες ιστοριες αυτες, δεν ειναι starting point ειναι ποιο ειδικες λυσεις πιστεύω.

    Τα λέω όλα αυτά, όχι σαν μπασίστας ας πουμε (που δεν ειμαι), αλλά έχοντας βρεθει πολλες φορες στην θεση να στηνω κατι και να σκεφτομαι, ενισχυτη μπασσου και καμπινα σωσε μας σημερα και προσγειωσε την μιξη, να ακουσουν τα παιδακια μουσικουλα με low end ωραιο, η να βλεπω
    μπασιστες φουλ απογοητευμενους με το rig τους , η να αλλαζουν πανικοβλητοι ασφάλειες, η να απασχολουν τις ποιο ακυρες συχνοτητες
    του χώρου και να τα βαβουριάζουν όλα
    Last edited by manos g; 10-12-2013 at 02:43.

  10. #10
    Senior Malaka feeleash's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    in your tv
    Posts
    229

    Default

    ss ενισχυτές...

  11. #11
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Λόγω στριμοκωλιασματων θα περιοριστω σε solid-state.
    Νομίζω οτι θα επιλέξω ανάμεσα στα TC electronic BH500 και Ampeg PF-500.
    Και ελπίζω τα fuzz-πέταλα να μην ακούγονται σκουπίδια.
    Any last words?
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  12. #12
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default



    Spoiler
    Καψιμο

  13. #13
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Quote Originally Posted by feeleash View Post
    ss ενισχυτές...
    Αυτό.

  14. #14
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    having said that, απλά ήταν παρατήρηση από εμπειρία με τον δικό μου μπασίστα. Παλιά δούλευε σε μαγαζί με όργανα και έπαιρνε τιμές χώμα, έτσι αγόρασε ένα ashdown γεμάτο λάμπες μέσα, όπως το χριστουγενιάτικο δέντρο (αρχική τιμή πάνω απο 2 χιλιάρικα, ντάξει αυτός το πήρε πιό κάτω από τα μισά). Ποτέ δεν ήταν ευχαριστημένος. Ο ήχος δεν ήταν ποτέ σταθερός, μας έβγαζε τον πάτο να το μεταφέρουμε, ήθελε πολλά χρήματα να αντικαταστήσει τις λάμπες, κλπ. Τελικά το "αφυπηρέτησε" και πήρε ένα gallien krueger και ησύχασε, τόσο στη δουλειά όσο και στους blynd.

  15. #15
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    fender bassman 100w tube-amp.
    go or no?
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




Similar Threads

  1. Κεφαλη μπασσου
    By Neuroscar in forum Musicians Chat
    Replies: 42
    Last Post: 20-09-2012, 11:04
  2. The Hybrid Dream
    By postyourevent in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2010, 05:30
  3. Πωλείται κεφαλή Randall RH-50T
    By kontan in forum Musicians Chat
    Replies: 11
    Last Post: 09-06-2009, 02:09
  4. Πωλείται κεφαλή Randall RH-50T
    By kontan in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2009, 02:02
  5. Replies: 5
    Last Post: 18-04-2007, 08:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •