Results 1 to 10 of 10

Thread: Αγορά νέας κιθάρας

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default Αγορά νέας κιθάρας

    Hi guys, λοιπόν σκέφτομαι να πάρω καινούρια κιθάρα και θέλω λίγο τα φώτα σας από τεχνικής άποψης. Ο λόγος είναι ότι η παλιά μου κιθάρα (cort kx custom) έχει αρχίσει να ταλαιπωρείται από το κούρδισμα (drop B) και τρίζει αρκετά. Χορδές βάζω elixir 12-52. Απ'οτι μου είπε και το παιδί που την πήγα για σερβις δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά, έτσι θα είναι. Οπότε λέω να πάω για καινούρια.

    Στο μυαλό μου έχω gibson les paul. Τιμή μέχρι 1000άρικο το πολύ. Έχει παίξει κανείς με την σειρά LPJ? Είδα αυτήν: http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/G...00#FullDetails

    Και άλλη σκέψη. Μήπως να δω για βαρύτονη? Για πείτε.

  2. #2
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Quote Originally Posted by kpapageo View Post
    Απ'οτι μου είπε και το παιδί που την πήγα για σερβις δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά, έτσι θα είναι. Οπότε λέω να πάω για καινούρια.
    Δε λέω όχι στην αγορά νέας κιθάρας, αλλά αδυνατώ να καταλάβω το παραπάνω. Τι θα πει "δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά"? Τι πρόβλημα ακριβώς έχει η κιθάρα; Κατ' αρχάς για drop B δεν αρκεί το 52 στη μπάσα Μι, ειδικά για 12άρι σετ. 12-56 θες καλύτερα.
    Και το ότι τρίζει η κιθάρα δεν έχει να κάνει ούτε με τις χορδές ούτε με το κούρδισμα. Ένα 12 - 56 σετ σε στάνταρ B κούρδισμα (7χορδης δηλαδή) έχει παρόμοια τάση με σετ 9-42 σε στάνταρ Ε κούρδισμα. Άρα αν τρίζει τώρα, θα τρίζει και με τις 9άρες σε κανονικό κούρδισμα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα που κάνει τον άλλο να σου πει ότι το όργανο δεν μπορεί να πάει παραπέρα. Εκτός κι αν σου έχει κόψει στα δύο το μπράτσο και ντρέπεσαι να μας το πεις

    LPJ και SGJ κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτριες κιθάρες. Πληρώνεις πολύ το όνομα στο headstock και δεν τα παίρνεις πίσω σε ποιότητα.
    Κατ' αρχάς αν κουρδίζεις σε Β, ψήσου για 7χορδη ή βαρύτονη. Στα λεφτά που δίνεις παίζει πολύ πράγμα.
    Και ψάξε κυρίως Thomann. Καλύτερη εξυπηρέτηση από Musicstore και καλύτερη διαχείριση κρίσεων, τουλάχιστον απ' όσο έχω δει εγώ...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    Δεν ξέρω ρε συ με τα σερβις ποτέ δεν τα πήγαινα καλά, πάντα την πήγαινα και την έπαιρνα έτοιμη. Δεν την έχω πάρει πίσω ακόμα να δω σε τι κατάσταση είναι.

    Γενικά δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Οκ έτριζε λίγο η ανοιχτή Β αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, είναι χαμηλό το κούρδισμα. Πριν την πάω για σερβις παραέγινε το κακό όμως. Περίεργο μου φαίνεται και εμένα.

    Η elixir δυστυχώς δεν έχει 56αρι σετ. Αλλά ξαναλέω ότι και με το 52αρι μέχρι πριν από 3-4 εβδομάδες δεν είχα θέμα.

    Για καμιά les paul σε αυτά τα λεφτά παίζει τίποτα? Είχα παίξει με μια φτηνή ενός φίλου και μου φάνηκε πολύ sturdy κιθάρα. Επίσης για βαρύτονη (την 7χορδη την αποκλείω, δεν με βολεύει καθόλου) έχεις να προτείνεις κάτι?

  4. #4
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    H elixir βγάζει 56άρα χορδή για το σετ της 7χορδης. Αν τις πουλά απο μόνες τους το μαγαζί που πας, μπορείς να πέρνεις το κανονικό σου σετ και μια εξτρα 56άρα για lowB και είσαι κομπλέ. Και γω για drop b elixir βάζω, μάλιστα το heavy/light set. Οι elixir (νομίζω λόγο coating) έχουν γενικά λίγο περισσότερη τάση από τις κανονικές. Όμως πρόσεξε, εγώ κάνω το κούρδισμα αυτό σε κιθάρες με 25.5" scale (24 frets, ή fender scale) , ενώ oi LP που θέλεις είναι 24.75". Έστω και εκείνο το λίγο κάνει διαφορά στη τάση.

    Για LP studio: έχω παίξει πάνω σε αρκετές για κάμποσες ώρες και είναι γαμάτα όργανα (αν είσαι και ψωνισμένος gibsonάκιας σαν εμένα). Study, με γαμάτους μαγνήτες. Άν είσαι αποφασισμένος για Gibson LP, μην το φοβάσαι, δεν θα απογοητευτείς. Όσους συμβούλεψα να πάρουν με ευχαριστούν. Βέβαια για τα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν πολλές παράλληλες επιλογές, όπως η LTD EC1000. Πήγα για χορδές σε ένα κατάστημα και είδα αυτή μπροστά μου http://www.gbase.com/gear/ltd-ec-100...-gold-sunburst. Δάκρυσα λίγο, πήρα βαθειές αναπνοές, καταράστηκα θεούς και δαίμονες και κατάφερα να φύγω.

    Happy hunting!

  5. #5

    Default

    επειδή έβαλες λινκ από musicstore, my two cents:
    μακριά απ'το κωλομάγαζο, στην Ελλάδα στέλνει συνέχεια b-stock προϊόντα (επιστροφές, εκθεσιακά κομμάτια κτλ) ενώ πληρώνεις για καινούριο
    και δε θα βρεις και άκρη με refunds κτλ

    και για thomann το άκουσα αυτό τελευταία αλλά τεσπα...
    tt0274518

  6. #6
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    μηπως να την πηγαινες και σε καναν αλλον τεχνικο την κιθαρα? οτι κιθαρα και να ειναι δεν γινεται να σου πει οτι δεν γινεται τιποτα για το τριξιμο, ξερω εναν γαματο τυπο στο μοσχατο αμα θες ζηταω τηλεφωνο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    @The Donnn : Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην μπάσα Β, τρίζουν σχεδόν όλες οι χορδές. Αλλάζοντας μόνο από 52 σε 56 αλλάζει τόσο πολύ συνολικά η τάση όλων των χορδών? 25.5" scale έχω και εγώ με 24 τάστα.

    @Gamopanagy : Είμαι Σαλόνικα. Δες τι έγινε. Το μαγαζί από όπου είχα αγοράσει την κιθάρα προσφέρει δωρεάν σερβις οπότε πάντα την πήγαινα εκεί. Την πήγα λοιπόν την τελευταία φορά και όταν την πήρα πίσω έτριζαν πολύ οι χορδές. Λέω οκ σκατά δουλειά έκανε αφού δεν πληρώνω κιόλας. Την πήγα μετά σε ένα άλλο παιδί και μου είπε αυτό το πράγμα. Τι να κάνω να την πάω και σε 3ο άτομο?

  8. #8
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Πάντα ήταν έτσι ή τώρα τελευταία παρουσιάστηκε το πρόβλημα; Πιθανόν σε κάποια αλλαγή χορδών να χαμήλωσες καταλάθος το ύψος των χορδών...συμβαίνει σε όλους. Όταν άλλαξες το κούρδισμα, την σέταρες σωστά; Αν όχι, τότε ίσως να παίζει σκεύρωμα του μανικιού. Μιά απλή αναζήτηση στο γκουγκλ θα σου βγάλει ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι για να τσεκάρεις και να το φτιάξεις. Μαζί και το intonation. Το να δουλεύεις πάνω στο όργανό σου (giggity) είναι χαρά, και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζουν πολλοί για να τρέχεις με το παραμικρό σε τρίτους (no offence για τους τεχνικούς μας).

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    Παίζω στο ίδιο κούρδισμα εδώ και 2 χρόνια. Εννοείται όταν άλλαξα κούρδισμα σεταρίστηκε η κιθάρα και μέρχι τώρα ήταν κομπλέ. Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από 3-4 εβδομάδες μετά το σερβις του 1ου τύπου που την πήγα. Αν ήταν τόσο απλό όσο το ύψος των χορδών δεν θα το είχε δει ο 2ος τεχνικός που την πήγα?

  10. #10
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Το να δουλεύεις πάνω στο όργανό σου (giggity) είναι χαρά, και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζουν πολλοί για να τρέχεις με το παραμικρό σε τρίτους (no offence για τους τεχνικούς μας).
    Και οι τεχνικοί το ίδιο προτείνουν. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube για να ξεκινήσεις, υπάρχει και γαμηστερός τεχνικός εδώ κάτω σε περίπτωση που τα κάνεις σκατά

Similar Threads

  1. Αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
    By VidnaObmana in forum Musicians Chat
    Replies: 52
    Last Post: 29-10-2015, 12:37
  2. Replies: 17
    Last Post: 08-08-2011, 16:08
  3. Επιτελους, τρομοκρατια νεας εποχης
    By iorulezz in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 12
    Last Post: 17-11-2010, 14:08
  4. Replies: 13
    Last Post: 18-10-2009, 18:31
  5. Replies: 12
    Last Post: 09-09-2008, 19:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •