Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Gravity (2013)

  1. #1
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default Gravity (2013)



    http://www.imdb.com/title/tt1454468/?ref_=fn_al_tt_1


    Η ταινία της χρονιάς, το λένε όλοι. Προσωπικά κρατούσα μικρό καλάθι και εξεπλάγην ευχάριστα. Δύο αστροναύτες χαμένοι στο διάστημα, άψογη συνταγή για μια καλή ταινία αλλά δυστυχώς οι διάλογοι θα μπορούσαν να είναι καλύτεροι. Η Bullock δεν ήταν κακή αλλά δεν πείθει κιόλας, ότι πρέπει για όσκαρ δηλαδή. Δεν έλειπαν και τα αμερικανοκλισέ (συν την υπερβολικά προβλέψιμη πλοκή) που ακόμη απορώ γιατί τα έχει υιοθετήσει ο Cuaron. Στα θετικά η ταινία είναι τεχνικά εντυπωσιακή, δυνατά πλάνα και τα ηχητικά δίνουν πιο πολύ συναίσθημα από την ίδια την Bullock. Πολλοί συμβολισμοί, αυτό κράτησα εγώ από την ταινία και εν τέλει νομίζω αυτός ήταν ο σκοπός του Cuaron οπότε και του συγχωρούμε τα υπόλοιπα. Τέλος πολύ σπάνια νιώθω πραγματικά χαρούμενος μετά από το τέλος μια ταινίας, αυτή ήταν μια τέτοια.

    Το βασικότερο: μην κάνετε τη δικιά μου μαλακία, προτιμήστε το 3D αν πάτε σινεμά.
    Last edited by Kaserinos; 01-01-2014 at 21:08.

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Γενικά δεν προτιμάω το 3D αλλά ήταν η μόνη διαθέσιμη προβολή την ώρα που πήγα και δεν το μετάνιωσα. Εντυπωσιακότατα όλα οπτικά, ταινία που σε τίναζε από το κάθισμα συνέχεια. Από ερμηνείες δεν κάθομαι να το ξεψειρίσω, η Bullock ήταν αυτή που είναι πάντα, αυτό ούτε κακό ούτε τρομερά καλό. Να το δείτε ανυπερθέτως λέω εγώ.

  3. #3

    Default

    Δεν την έχω δει ακόμα, αλλά η υπόθεση μου θυμίζει έντονα το open water (τραιλερ).
    Μαζί με το buried είναι από τις πιο αγχωτικές ταινίες που χω δει, λόγω της αίσθηση του 'παντελώς αβοήθητου'.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Η πρώτη ώρα είναι εκπληκτική (ειδικά η πρώτη σκηνή, χολυσιτ) και γενικά είναι ταινία που δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως γυρίστηκε στο μεγαλύτερό της μέρος. Στο τελευταίο μισάωρο όμως γίνεται κλασσικό οσκαρικό δράμα με όλα τα μελό κλπ. Επίσης αυτή η τάση που υπάρχει να συνδέουν κάθε πράξη του πρωταγωνιστή με κάτι που του συνέβη στο παρελθόν (το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για συναισθηματική φόρτιση) πέρα από κλισέ, χαλάει και το ρυθμό. Γενικά εντυπωσιακό πάντως (μόνο σινεμά και μόνο 3d, η πρώτη ταινία που του δίνει λόγο ύπαρξης) και νομίζω είναι ταινία που βολεύει απίστευτα τον Κουαρόν με την αίσθηση χώρου που έχει και τα μεγάλα πλάνα.

  5. #5
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    το είδα. Ωραία σκηνικά και εικόνες. Τίποτα άλλο ιδιαίτερο. Αμερικανιά. Μαλακία, γιατί δεν είχα και πολλά ποπ κορν και βαρέθηκα.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  6. #6

    Default

    Ό,τι είπε ο κελλδοραιν. Ευχάριστη έκπληξη γενικά η ταινία.

  7. #7

    Default

    Ρε τι αριστούργημα και τέτοια μας κοπανάνε εδώ. Πέρα από ότι τεχνικά και επιστημονικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον (δηλαδή σαν sci-fi ταινία εννοείται κωλογούσταρα) είναι η πρώτη φορά που διαβάζω για τις υποτιθέμενες συμβολικές και πνευματικές προεκτάσεις μιας ταινίας και κάνω απέραντο facepalm. Εάν είναι αυτό δηλαδή το Space Odyssey των καιρών μας, να μη δω ξανά ταινία μετά το 2000. Μιλάμε για ταινία της μίας ιδέας και απλά μία προέκταση του τι θα συνέβαινε αν γινόταν αυτό. 97% στο rotten tomatoes κλπ λέει..
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #8
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Spoiler
    στην αρχη βλεπουμε κατι καβλαντερς κουλ αστροναυτεους να κωλοβαρανε στο διαστημα , σε μια φαση το χιουστον τους λεει , you have a problem , οι Ρωσοι καναν μαλακια και γαμησαν οτι δορυφορο εχουμε σηκωσει κει πανω , καλυφθειτε θα γινει της πουταναρας , μετα γινεται της πουταναρας , παιζει μια σκηνη που ξερνας οτι εχεις φαει με την Σαντρα να κανει κυκλους και συ να τους βλεπεις , μετα σωνεται (τωρα τι και πως , πολλα ρωτας) μετα παει να σωθει απο τους Ρωσοι , αρπαζει μια φωτια , το σκαει απο τον σταθμο να παει στον κινεζικο και επειδης οι Ρωσοι ειχαν πιει και το προωθητικο αεριο σε ενα απο τα γνωστα παρτυ που διοργανωνουν εκει πανω , φευγει απο το σογιουζ για το κινεζικο με πυροσβεστηρα (οχι αυτο δεν το βγαλα απο το μυαλο μου ) εκει εχει ενα ελεινο μελο ανουσιο μονολογο Ameriκλανιας μπας και το συμπαθησουμε το κοριτσι . και στο Τελος την βρισκει την ακρη πατωντας τυχαια κουμπακια με κινεζικα γραμματακια .

    Τουτεστιν η ταινια ειναι μονο για 3d και εγινε για να βλεπεις να περναν απο μπροστα σου τπτ κουκλακια , συντριμια , φερστ περσον βιους οφ ερθ , σταγονιδια , βιδες , και κατι φλογες .

    5/10 νον θριντι 7/10 θρι ντι .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  9. #9
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    τεράστιο χάσιμο χρόνου

  10. #10
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    είστε όλοι ηαρίτες.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  11. #11
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Tρελή πατάταρα.

  12. #12
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    επηρεασμένος από αρκετή αμπαλίαση καθυστερούσα να την δω.
    Τελικά την είδα εχτές , και μπορώ να πω ότι καλά σας γάμησε. Μια χαρά το φιλμ, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και απίστευτη αγωνία (ειδικά το πρώτο μισό).

    Χολιγουντιανή παραγωγή είδα , και με κάλυψε στο 100%. Τα περί κλισέ γελάει ο κόσμος, δες την πρώτη λέξη, αν δεν σου αρέσουν αυτές οι ταινίες μην κουράζεις και το μυαλό σου. Στα υπέρ ότι δεν ήξερα και πολλά για την ιστορία.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #13
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Απίστευτη σκηνοθεσία και εφφέ. Ήμουν περίεργος για το τί θα δείχνει τόση ώρα, δεδομένου ότι είναι απλά 2 τύποι στο σύμπαν. Η ταινία σε κρατάει με την αγωνία, έχει κάποια cheesy στοιχεία και είναι ενδιαφέρουσα. Η ώρα περνά ευχάριστα.

    Προσωπικά με κράτησαν αρκετά τα στοιχεία της κίνησης στο σχετικό περιβάλλον.

  14. #14
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    Louis Ck on Gravity


  15. #15
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Καλη μαλακιαρα. Οσο υπεροχη ειναι η ταινια οπτικοακουστικα (το μουσικο σκορ ειναι παρα πολυ καλο), αλλο τοσο εκπληκτικα προχειρη ειναι στο στορυ και την πλοκη. Ο φρηκ μπραδερ εγραψε την καλυτερη περιληψη αυτης της ταινιας που εχω δει, φαντασου. Ασε που ο Τζορτζ Κλουνει πεθαινει χωρις κανεναν λογο, εχει ηδη σταματησει να κινειται, αλλα το διαστημα "τον ρουφαει" δηλαδη μιλαμε για μηδεν εντελως. Πιστευω πως ο μονος λογος που μερικοι εδω μεσα δεν την κραζετε την ταινια ειναι το οτι ειναι του Κουαρον που για καποιο λογο πρεπει να εχει το σεβασμο μας (?). Eχει φτιαξει ΔΥΟ καλες ταινιες (το καλυτερο Χαρι Ποττερ και το ανελπιστα καλο Children Of Men) και ξαφνικα εγινε σκηνοθεταρας? Γελαμε με τα 7 Οσκαρ, και ειδικα με οσα δεν εχουν να κανουν με τα εφφε. Ευτυχως που δεν το ειδα σινεμα.

Similar Threads

  1. [TV] Defying Gravity
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2010, 04:06
  2. Soapbox - Lost Gravity
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 10-01-2008, 02:38
  3. The Screaming Fly, Misuse, The Dive, Low Gravity Live 16/3
    By zouglau in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 12-03-2006, 13:37
  4. WITCHCRAFT / V.Vortex / Low Gravity - 12.11.05
    By VirusXI in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 15-11-2005, 12:32
  5. Replies: 38
    Last Post: 12-11-2005, 09:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •