Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 128

Thread: νεο 'status" των μαγαζιων για Live

  1. #31
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ναι αλλα να ασφαλισουν τι? εμενα σα μουσικο? αφου δεν ειμαι μουσικος. καθηγητης ειμαι και κανω το χαβαλε μου. δε βγαζει νοημα ολο αυτο. βεβαια θα μου πεις αλλα κιαλλα δε βγαζουν...τεσπα. θενξ αγορινα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #32

    Default

    Ο μουσικος ανήκει στην κατηγορία θέαμα/ακρόαμα στο Ίκα. Όπως και ο ηχολήπτης και ο ηθοποιός. Αυτο σημαίνει οτι μπορείς, ΑΝ θες, να έχεις μπλοκάκι, και να κόβεις , "σαν" το Τέβε (διαφορετικη φορολογια) . Αλλά είσαι Ίκα.
    Αυτά όλα συμβαίνουν λογω της "εποχιακής" φύσης του επαγγέλματος.
    Ίκα με μπλοκάκι λοιπόν. Ρωτήστε τους φίλους σας τους ηθοποιούς.

    Παλιότερα ίσχυε ότι για να έχεις ιατροφαρμακευτικά ίκα χρειάζοσουν 50ενσημα τόν χρόνο (μετα εγινε 100, νομιζω εναι παλι 50,
    αυτό το ψάχνω). Αυτό θα σημαίνει αυτόματα, οτι οι εισφορές σου τον χρόνο ειναι ενα μικρό ποσό.

    Αρα με αυτή την ακολουθία, αν με πιάσουν επι σκηνής να παίζω, λεώ εχω μπλοκάκι , θα κόψω μολις τελειώσω την παροχή υπηρεσιών, όλα καλά.

    Αν απο την άλλη, εισαι στο τεβε , μπορεις να ανοιξεις μια σχετική ιδιότητα (παροχές ηχοληψίας που ειναι και τέβε π.χ. η κάτι σχετικό) και δεν νομίζω οτι θα έρθει καποιοςγια ελεγχο θα του πεις, ειμαι τεβε δηλώμενος ηχολήπτης και θα κόψω παροχης ηπηρεσιών και θα σε βγάλει και παράνομο, δεν πας να κοροιδέψεις κανέναν.

    Αυτά αν έχεις φρόντισει απο πριν να έχεις καλλυμένη την "επιχειρηματική" σου δραστηριότητα.

    Η όλη ιστοριά όπως έχει αναφερθεί , έχει να κανει με την μαυρη εργασία, δεν έχει να κανει με τους μουσικούς ειδικά,
    οι δικές μου πληροφορίες λένε, ότι στοχο έχουν την μαυρή εργασία που δεν είναι περιστασιακή. Δηλαδή το μαγαζί που έχει ανασφάλιστο σερβιτόρο, όχι τον ερασιτέχνη που σήμερα
    είναι εδώ αυριο σπίτι του , και τον αντιμετωπίζουν σαν χαβαλέ στην τελική, ΚΑΙ δεν δουλέυει κάθε μέρα σε μαγαζί.

    Τώρα μεταξύ αστείου και σοβαρού, ο νόμος λεει οτι σε ένα φαγαδικο (13% φπα) αν εγώ σηκωθώ δίπλα απο το τραπέζι μου και ριξω μια στροφή γιατι μεράκλωσα ακούγοντας την tv Που παίζει Mad, αλλάζει κλιμακιο το μαγαζί και πρεπει να χει φπα 23%, και άρα είμαστε όλοι "παράνομοι". Τώρα λέτε να πίασουν καναν μεθυσμένο στα everest που μαλακίζεται με σάντουιτς στο χέρι?

    Προσωπική μου εμπειρία (σεπτέμβριος) , ήμουν σε μαγαζί, έσκασε μεικτό κλιμάκιο , περάσαν δίπλα μου, έκανα ήχο σε μια μπάντα, ακούσαν και λίγο μπάντα, έφυγαν ουτε ρώτησαν τι και πώς. Ούτε εμένα που εμφανώς "εργαζόμουνα" Ούτε καν στον πάγκο με τα μπλουζάκια πήγαν, που εκεί θα γελάγαμε.

    Σίγουρα είναι έξω και ψάχνονται,γιαυτό όλοι είναι προσεκτικοί, πιθανότατα αυτό θα ξεφουσκώσει γρήγορα, και επισης αν θέλουν να κάψουν το μαγαζί, τοπαμε, 1000 πράγματα θα βρούν ρε παιδιά, Ο μουσικάντης στην γωνία, το τελευταίο πράγμα θαναι. Που δεν αποκλείει όμως, τώρα που ειναι καυλωμένοι και μαζεύουν χρήμα, να βρεις και τον μπελά σου έτσι?

    Επίσης, αν αυτο το πράγμα τραβήξει πολύ, για τις περιπτώσεις που είναι όντως οχι επάγγελμα, θα βρέθουν λύσεις, οπως το καθεστώς
    συλλόγου, λέσχες κτλ, που το νομικα είναι διαφορετικά.

    Πάντως, σε παλιότερη ιστορία όπου δούλευα και έγινε πέσιμο , και δεν είχα καν όρεξη να δίνω εξηγήσεις (επειδή κράταγα guestilist και μπορεί με κρατάγανε πόση ώρα να εξακριβώσουν σε τι αντιστοιχει αυτό κτλ.), είμαι ο πρώτος που βλέπουν στην πόρτα, μου λένε, ποιος είσαι εσυ τι κάνεις εδώ, σηκόνομαι στην ψύχρά και ΄φευγώ, λέω βόλτα κάνω,και βαρέθηκα φεύγω, και δεν μπορούν να με σταματήσουν κίολλας, δεν είναι μπάτσοι.


    Επίσης αν κάτι λέω λάθος και κάποιος το ξέρει καλύτερα, ας μας το πεί γιατί, το θέμα με ενδιαφέρει πολύ.
    Last edited by manos g; 25-10-2013 at 02:08.

  3. #33

    Default

    αν ένας τέτοιος "μουσικός" πληρώνεται αυτή τη στιγμή από ταμείο ανεργίας, τι γίνεται; ενσημάκι και αντίο ταμείο;
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  4. #34
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    είμαι ο πρώτος που βλέπουν στην πόρτα, μου λένε, ποιος είσαι εσυ τι κάνεις εδώ, σηκόνομαι στην ψύχρά και ΄φευγώ, λέω βόλτα κάνω,και βαρέθηκα φεύγω, και δεν μπορούν να με σταματήσουν κίολλας, δεν είναι μπάτσοι.
    το αυτό

  5. #35
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    λοιπον παω χτες σε μια γιορτη, και μια κοπελια απο την παρεα ηταν σδοε
    γαμησιμο μουνακι ετοιμος για πεσιμο ημουν. αντ αυτου προσπαθησα να μαθω τι παιζει με το θεμα μας.
    βασικα ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο ειναι καλος. οι μουσικοι που παιζουν σε μαγαζια και πλερωνονται να τους κολανε ενσημα. (και προφανως το μπουρδελοκρατος να μη χανει εσοδα). δε νομιζω οτι το αμφισβητει αυτο κανεις.
    τη ρωτησα ομως τι γινεται με τις ενα τρισεκατομμυριο μπαντες αδεργραου, που παιζουν σε μαγαζακια χωρις να πληρωθουν, γιατι γουσταρουν να παιζουν τα τραγουδιατους ρε παιδι μου και για τον κοσμο τους.
    μου ειπε ξεκαθαρα οτι το σδοε (το ικα βασικα), δεν δεχεται το τσαμπα. καιας μη πληρωνεσαι. απο τη στιγμη που παιζεις σε ενα μαγαζι, κανεις καλο στο μαγαζι (γιατι του αυξανεις τις πωλησειςποτων κτλ κτλ). οποτε θα επρεπε να σε πληρωνει. αν δε σε πληρωνει κακο του κεφαλιου σου. θα σε γραψει το σδοε.
    απο εκει και περα τη ρωταω δηλαδη σε τζαμ ναιτς(εφαγα δεκα λεπτα να εξηγω τι ειναι αυτο λολ) οπου δε παιζει κανεις στυαθερος, απλα ανεβαινει καποιος και παιζειλιγο και κατεβαινει, θα τους εκοβες προστικο?
    η απαντηση ειναι οτι παλι ειναι στη διακριτικη ευχαιρια του σδοε. αν ανεβεις για ενα τραγουσι μονο και κατεβεις, λογικα δε θα γινει τιποτα. αν σε δουν για 2-3 τραγουδια θα σε γραψουν.
    σωτηρια δεν υπαρχει γαμω το χριστο τους.

    βεβαια στο τελος μου ειπε οτι αυτο ειναι ο πρωτοιβαθμιος ελεγχος που κανει αυτη. απο εκει και περα μπορει να πας δικαστικα και να δικαιωθεις. αλλα αμα ειναι να τρεχεις γαμησε με

    μας βλεπω να παιζουθμε σε πλατειες και σε υπογεια

    ηθελα να ρωτησω κιαλλα πολλα αλλα οι βοτκες με γαμησαν,

    και οχι δε γαμησα τελικα

    αλλα εφαγα πακοτινια στο γυρισμο
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #36
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    και χόρτασες με τα πακοτινια;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #37
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    και χόρτασες με τα πακοτινια;
    eixa parei mazi kai mia derby kai mia kiss
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #38
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    βεβαια στο τελος μου ειπε οτι αυτο ειναι ο πρωτοιβαθμιος ελεγχος που κανει αυτη. απο εκει και περα μπορει να πας δικαστικα και να δικαιωθεις. αλλα αμα ειναι να τρεχεις γαμησε με
    πολυ δυσκολο να δικαιωθεις.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  9. #39
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ρε παιδιά δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, αλλά σκάει συχνά το ΣΔΟΕ για τέτοια πράγματα?
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #40
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αυτό που ως τώρα γνωρίζω είναι ότι αν ο μαγαζάτορας κάνει πρόσληψη στον ηχολήπτη, του δώσει αμοιβή (για όλους) κι αυτός κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών (που δικαιούται αν είναι γραμμένος, αλλά το να πληρώνεις εισφορά στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και να δουλεύεις μια στο τόσο δε συμφέρει) δεν υπάρχει πρόβλημα. Όπως αρκετοί ανέφεραν παραπάνω, όλα είναι σχετικά βεβαίως, κι αυτή η σχετικότητα μας έχει φάει σ' αυτή τη μπουρδελοχώρα.

    Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι πως έχουμε δημιουργήσει ένα Σωματείο Βάσης στη Θεσσαλονίκη, όπου τα μέλη την ψάχνουν αρκετά για τα θέματα που μας απασχολούν ως μουσικούς κι εργαζόμενους στον τομέα του Ακροάματος. Παραθέτω και το link του κινηματικού blog του Σωματείου

    http://swmateioakroamatos.espivblogs.net/
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #41
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Κάνω bump εδώ, καθως δε βρήκα κάποιο σχετικότερο νήμα.

    Πήγαμε χθες να συζητήσουμε σε ένα μαγαζί στο κέντρο της πόλης, για live με ένα 4μελές ακουστικό σχήμα που έχουμε (πιάνο, βιολί, κιθάρα, τύμπανα/2 φωνές) και πραγματικά έχω φύγει με τις πιο WTF εντυπώσεις. Ο τύπος, μας είπε πως θέλει να του κόψουμε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ήτοι δεν κολλάει ένσημα αυτός, το κολλάμε εμείς στον εαυτό μας ως αυτασφάλιστοι "επαγγελματίες μουσικαράδες" και το ακόμα πιο τραγικό, πως αν έχουμε δικό μας ήχο τον φέρνουμε, δεν πληρωνόμαστε κάτι για αυτό, αλλά αν πρέπει να φέρει αυτός, αφαιρεί τα έξοδα του ήχου από την αμοιβή μας. Την οποία δεν προσδιόρισε και ποτέ, λέγοντας γενικόλογα τύπου "ανάλογα τα μέλη" (του είχαμε πει πως είμαστε 4), "ανάλογα την μπάντα" (σωστά, άλλα φράγκα δίνει στους Muse κι άλλα στους Kalambaka Warriors) κι άλλες πίπες.

    Πραγματικά, τόσα χρόνια τέτοια ξήγα δε νομίζω να έχω ξανακούσει. Ο τύπος δηλαδή βάζει μόνο τα ντουβάρια και τις καρέκλες του. Άντε και το ρεύμα. Εμείς τον κόσμο, τον ήχο, τα ένσημα και τη... μουσική.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #42
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δώσε τον τύπο/μαγαζί.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #43
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Δώσε τον τύπο/μαγαζί.
    btw ο τύπος απλά θέλει να σας πιάσει Κώτσους.

  14. #44
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Μια που ειδα το post του onibocho να πω κι εγω την ιστορια μου σαν φλυαρος βλακας που ειμαι. Φιλοι κανονιζαν για live σε ψιλογνωστο μαγαζι στην Αθηνα. 5 ευρω εισοδο και μια μοιρασια του τυπου 1.8 τα πρωτα 50 2.4 τα υπολοιπα η μπαντα κατι τετοιο. Και τους λεει λοιπον. Θελω 70 ευρω εγγυηση (οσο αυξανοταν ο αριθμος μπαντων, αυξανοταν και η εγγυηση) plus την ασφαλιση που θα σας κολλησω αλλα θα τη πληρωσετε εσεις. Τα 70 δεν υπηρχαν οποτε προσπαθησαν να κανονισουν το παρε 5 ευρα μεχρι να μαζευτουν τα 70 και μετα τα μοιραζομαστε.
    Το αστειο ειναι οτι η εγγυηση δε θα επιστρεφοταν ποτε η τουλαχιστον αυτο αφεθηκε να εννοηθει. Και φυσικα τα λεφτα επρεπε να δωθουν μπροστα. Τραγικο. Κανεις δε περιμενει να βγαλει λεφτα απο αυτο το πραμα στην Ελλαδα, τουλαχιστον σοβαρα λεφτα, αν καποιος το κανει το θεωρω ψιλο αστειο και μπορω να επιχειρηματολογισω σε οποιον με μουτζωσει, αλλα οχι και να πληρωνεις για να παιζεις.

    Oniboche εγω στη θεση σου θα του λεγα να πα να γαμηθει. Αμα ειναι να εχεις δικο σου PA σιγα μη τρεχεις στη ποντικοτρυπα του καθε γελοιου.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  15. #45
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το να πληρώνεις για να παίξεις δυστυχώς παίζει χρόνια. Το θέμα είναι να γίνουν γνωστοί οι γαμημένοι, δε θέλετε να δώστε στεγνά, βρείτε ένα τρόπο. 'Ετσι και το μαγαζί θα γαμηθεί και θα αποφύγει κάποιος να την πατήσει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 00:37
  2. Replies: 8
    Last Post: 14-10-2011, 12:43
  3. www.socialfail.gr - ξέρω τι έγραψες στο status σου
    By mickey_mouse_on_LSD in forum Self-Promotion
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2011, 05:01
  4. ER Status
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 23-03-2005, 14:39
  5. Replies: 172
    Last Post: 09-10-2004, 14:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •