Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 128

Thread: νεο 'status" των μαγαζιων για Live

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Παιδιά, οι δικές μου πηγές λένε ότι το "υπογράφω συμφωνητικό ότι παίζω αφιλοκερδώς" δεν ισχύει πια.

  2. #17
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Αηδεία...στο τέλος όταν ο κόσμος θέλει να ακούσει μουσική, θα πρέπει να τραγουδάει μόνος του...

  3. #18
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Η ΑΕΠΙ θα αρχίσει να χρεώνει και αυτό σύντομα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #19
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    για την ακρίβεια έχει ήδη το δικαίωμα να το κάνει

  5. #20
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Αηδεία...στο τέλος όταν ο κόσμος θέλει να ακούσει μουσική, θα πρέπει να τραγουδάει μόνος του...
    χωρις αλκοολ you mean?

  6. #21

    Default

    Επίσης, απαγορεύεται και το κάπνισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους στην ελλάδα έτσι?
    Για να δούμε πόσο θα εφαρμοστεί αυτή η νέα ιστορία και αν θα υπάρξει πρόβλεψη για τις περιπτώσεις που όντως είναι "ειδικές".

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Patras/Athens
    Posts
    20

    Default AEPI

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    κοπι πειστ

    Λοιπον,σας ποσταρω,οσα εμαθα/εζησα για το θμεα της ζωντανης μουσικης,μετα τον νεο νομο του ΙΚΑ.Για οσους δεν με γνωριζετε,εχω μεζεδοπωλειο και το ονειρο μου ειναι καποτε να γινω επγγελματιας μουσικος,οποτε η αποψη μου ειναι,αν οχι αντικειμενικη,σφαιρικη τουλαχιστον.
    Ο νομος του ΙΚΑ ειναι ξεκαθαρος:προστιμο 10.500 στον επιχειρηματια και 1.500 στον υπαλληλο που ειναι ανασφαλιστος.Για τις εποχες που ζουμε και τα δεδομενα που βιωνω καθημερινα,σας λεω οτι σχεδον σου βαζουν λουκετο με ενα τετοιο προστιμο,οποτε και αναγκαστηκα μαζευτηκαν ολοι(δεν μου φαινεται παραλογο,η ασφαλιση ειναι δικαιωμα και πρεπει να υπαρχει).Στο σημειο αυτο σας δηλωνω,πως ειχα εναν ανασφαλιστο για 2 μεροκαματα περσι,που τον δηλωσα και πως δεν εχω ασφαλισει ποτε μουσικο(δεν θελω να το παιξω παρθενα).Ηθελα,να ειμαι καθολα νομιμος και με τους μουσικους.
    Πρωτα μιλησα με τον λογιστη μου,ο οποιος μου ειπε τα εξης:''Το αφιλοκερδος πεθανε,φετος θα ειναι πολυ αυστηροι,δεν θα μπορεις να ισχυρηστεις ευκολα πως ειναι φιλοι σου και παιζουν μουσικη ή πως ειναι μια παρεα και εβγαλλε τα οργανα.Παρολα αυτα το ενσημο των μουσικων ειναι μικρο,ειδικα αν ειναι μια μερα την βδομαδα δεν ειναι τιποτα.Ασε με να το ψαξω λιγο ομως..''.Αμεσως σκεφτηκα ενα πραγμα ''Βρε να τους βαλω ενσημο,αλλα θα εχω θεμα με την ΑΕΠΙ''.Φανταστειτε,να εχω ενσημα μουσικων κανα 5 μηνο και να ρθει η ΑΕΠΙ και να μου πει καλησπερα,θελω 5 μηνες δικαιωμματα για Live μουσικη, βαση των ενσημων σου!!!(Βασικα αλλον οργανισμο σκεφτηκα,αλλα για οτι αφορα την μουσικη και τα δικαιωματα που περνουν απο καταστηματαρχες,το θεμα ειναι τρι-μπουρδελο).
    Πηρα πρωτα στον Απολλωνα λοιπον,αυτοι με συνδεσαν με την ΓΕΑ και απο εκει με ΑΕΠΙ.Εκει,μου δωσανε το τηλεφωνο του τοπικου εισπρακτορα.Δεν μου δωσανε καμια πληροφορια περαιτερω,παροτι ρωτησα.Πηρα τον κυριο και ακολουθησε η εξης συνομιλια:
    -Καλημερα σας,τηλεφωνο απο εστιατοριο στον Κορυδαλλο και θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την αδεια για ζωντανη μουσικη.
    -Πες μου..
    -Βαζω μουσικη μια μερα την βδομαδα αντε δυο..
    -Ατομα?
    -2
    -Ποιο μαγαζι εισαι?
    -Το απεναντι
    -Ρε,του Παντελη ο γιος εισαι?
    -Ναι
    -Φιλε μου ,δεν σε συμφερει..Παει με τα τετραγωνικα και βγανει 200 ευρω+ γι αυτο το μαγαζι
    -Ακομα τοσα πολλα ειναι?
    -Εχουν ενα για εκακτο live ανα βδομαδα,αλλα και αυτο φαρμακι ειναι.
    -Δηλαδη μας θελουν παρανομους δεν καταλαβαινουν τις εποχες?
    -Φιλε μου,ειναι μαλακες,τους τα λεμε ολοι..Παντως εγω για να ξερεις,τον ειχα βοηθησει τον πατερα σου
    -Να σαι καλα,καλη σου μερα.
    Με λιγα λογια.Για να εχω πλεον μια μερα ζωντανη μουσικη θελω:
    Η να λαδωσω τον εισπρακτορα(δεν αντεξα να τον ρωτησω ποσα θελει,αηδιασα) ή να πληρωσω 200-250 ευρω το μηνα για δικαιωματα.
    Απλα φανταστειτε ενα μαγαζι που δεν ζει,με βαση την ζωντανη μουσικη,να χρειαζεται:200 το μηνα + 100 ευρω ενσημα +240-300 ευρω μεροκαματα αν ειναι 2 και για μια μερα το μηνα!Δηλαδη να βαζω τους μουσικους στο τραπεζι να κατσουν και να ξερω πως θελω τα παγια μου +155 ευρω την φορα που θα παιξουν για να βγω και ειμαι και σχετικα μικρο μαγαζι για να εχω ζωντανη μουσικη..10 τραπεζια μεσα,που μονο αυτα ακουνε(κατι που δεν ενδιαφερει την ΑΕΠΙ καθολου)και αλλα τοσα εξω..
    Αποτελεσμα?
    Ρωτησα τον λογιστη αν μπορω να τους κολλησω ενσημα σε αλλο ποστο(κατι που το ικα συνηθως δεν νοιαζεται) για να γλυτωσω την χαζομαρα της ΑΕΠΙ.
    Και γιατι χαζομαρα?
    Δεν κρινει βαση περιοχης και βαση της κρισης,αλλα με αριθμο τετραγωνικων και μουσικων!
    Στην ουσια,με τα υπερογκα ποσα που ζηταει απο ενα μεσο ''σωστο'' επιχειρηματια,του λεει ''Μην βαλεις ζωντανη μουσικη''..
    Και πειτε εγω στα @@ μου,μια μερα ειχα,για κραχτη την ειχα και με το μεροκαματο που τους εδινα,οσοι δουλεια και να χε,εβγαινε μια η αλλη..Τους μουσικους? Τους σκεφτηκαν μιση στιγμη?Εχετε σκεφτει ποσοι θα επιλεξουν το δρομο τον δικο μου,να μην παρουν αυτο το ρισκο?Ποσοι μουσικοι δεν θα εχουν μεροκαματο?Ποσοι θελουν να βαλουν ενα ενσημο και τους γαμαει η ΑΕΠΙ?Ποσοι μουσικοι καποιες φορες παιζουν οντως αφιλοκερδος και εμεις θα κανουμε τους μπατσους η θα λεμε οχι?..
    Ειναι σαν να μου λενε''θες ζωντανη μουσικη και να βγεις?βαλτους ενα ενσημο σερβιτορου και αν μπει το ΙΚΑ πες σερβιτοροι μου ειναι και κανουν χαβαλε.Τωρα αν ερθει ο δικος μας δωστου ενα 100αρικακι να φυγει...''
    Φανταζομαι κατι τετοιο θα ισχυει και στα liveadika.H στα οποια μπαρακια κανανε κανα live.Και τωρα πειτε ειναι καλα,στο πρωτο προστιμο να δειτε ποσο δυσκολα θα ειναι.
    ΟΦΕΙΛΟΥΝ να καταλλαβουν πως δεν ειναι ολοι μεγαλλοεπιχειρηματιες και πως καποιοι,τρεχουν ολοι μερα για ενα αβεβαιο μεροκαματο.Να κοιταξουν τζιρους,περιοχες,να αναλογιστους τον παραγοντα μουσικος και να πραξουν αναλογα.Αυτα ειναι τα γεγονοτα και αποψεις μου,θα ηθελα να δω και τις δικες σας!

    Na ksereta pantos oti mporeite na adeiasete tous ntavatzides tis AEPI me to na kanete mia dilwsi oti paizete mousiki pou dn ekprosopeite apo aytin ... Eixa mpei kai go sto xwro tis nyxtas gia ena mikro diastima me magazi epaize metal.... Piga loipon ston Dimo tote kai zitisa ena xarti prin vgalo adeia opou ypegrafa ypeythina oti i mousiki pou paizei to bar den ekprosopeite apo tin AEPI


    I plaka einai to oti ti ekprosopeitai kai ti oxi einai ston aera teleios giati i Aepi dn koinopoiei katalogo me tous "Kallitexnes" pou nomima ekprosopei .... Parola ayta mporoun na se APEILEISOUN oti tha se seiroun sto dikastirio (to opoio tha xasoune sigoura an dn exoun symvolaia ekprosopisis me tous Anthrax px !!!) alla tha to kanoun mono gia ekviasmo oste na paroun kapoio ladwma

  8. #23
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μιλάμε για κάτι που πριν λίγους μήνες κέρδισε δίκη από καφετέρια που ΔΕΝ έβαζε μουσική, τί να λέμε τώρα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #24
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    νομίζω πως το θέμα της αεπι σηκώνει δικό του (αχανές) θρεντ, οπότε ας μη πηγαίνουμε εκεί μιας κ το φλέγον θέμα είναι το ικα στη προκειμένη.
    [/φορουμόμπατσος]

  10. #25
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Περιμένω ποστ Τζήμερου.
    Έχω με άλλα να ασχοληθώ φλωρούμπα
    Last edited by Θάνος Τζήμερος; 29-10-2014 at 17:57.
    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  11. #26
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Πιο πολυπλοκο δεν θα μπορουσε να ειναι.
    Λοιπον,σας λεω οτι εχω μαθει ως τωρα για οτι ισχυει και λιγα λιγα για να λυνονται οι αποριες ολων μας, μια μια.Ξεκιναω
    Ασφαλιση:
    Οι μουσικοι ασφαλιζονται στο ΙΚΑ.Ειτε εχουν μπλοκακι (εναρξη - επαγγελματιες) ειτε οχι.Δεν ισχυουν εργοσημα,γινεται προσληψη απολυση και πινακας προσωπικου την ιδια ημερα (μεγαλο μανικι για μας τους λογιστες).Ισχυει δηλαδη οτι γινεται με ολους τους μισθωτους.Βαση της συμβασης, μετα χαμηλοτερα παει 15 Ε το ΙΚΑ και 25 Ε και κατι η αμοιβη (και καλα).

    ΤΕΒΕ:
    Αν καποιος παει να κανει εναρξη σαν μουσικος (γιατι παιζει σε μεγαλες εκδηλωσεις κλπ), μπορει να παρει απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ μονο αν:1) ειναι γραμμενος στο επιμελητηριο μουσικων (καλλητεχνων νομιζω λεγεται) και 2) εχει ενσημα σαν μουσικος απο πριν.

    Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εχει μπλοκακι, αλλα εχει επιλεξει να εχει ΤΕΒΕ.Κανονικα, κοβει μονο αποδειξη γιατι το ταμειο του το πληρωνει ο ιδιος και δεν χριαζονται να τον ασφαλισει ο 'μαγαζατορας'.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  12. #27
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Μην συνχεται τις υπηρεσιες μεταξυ τους.Αλλα θα ελενξει η ΣΔΟΕ, αλλα πραγματα το ΙΚΑ.Ποτε δεν μου εχει τυχει περιπτωση σε ελενχο της ΣΔΟΕ να μου ελενξουν το προσωπικο, ποσοι ειναι και ποσοι εχουν ενσημα.
    Τωρα για τα προστιμα,ειναι στη δικαιοδοσια του εκαστοτε υπαλληλου.Αν θελει να ριξει θα βρει καπου να πατησει.π.χ. στο οτι η αδεια του καταστηματος ειναι μπαρ και οχι κεντρο διασκεδασης με ζωντανη μουσικη (μιλαμε οτι 90% των αδειων ειναι ετσι).
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    Μην συνχεται τις υπηρεσιες μεταξυ τους.Αλλα θα ελενξει η ΣΔΟΕ, αλλα πραγματα το ΙΚΑ.Ποτε δεν μου εχει τυχει περιπτωση σε ελενχο της ΣΔΟΕ να μου ελενξουν το προσωπικο, ποσοι ειναι και ποσοι εχουν ενσημα.
    Εδώ πέφτεις έξω. Μου έχει τύχει έλεγχος από μικτό κλιμάκιο που αφού κοίταξε τις αποδείξεις, πέρασε σε έλεγχο του μητρώου προσωπικού.

  14. #29
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    περα απο το τι συμβαινει και ισχυει για τους επαγγελματιες μουσικους, εμεις που ειμαστε εραστες της τεχνης (ερασιτεχνες) και θελουμε να κανουμε λαιβακια (και 90% ειναι σε μαγαζια χωρις εισοδο), την εχουμε γαμησει ή οχι?
    ευχαριστω
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #30
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    Μην συνχεται τις υπηρεσιες μεταξυ τους.Αλλα θα ελενξει η ΣΔΟΕ, αλλα πραγματα το ΙΚΑ.Ποτε δεν μου εχει τυχει περιπτωση σε ελενχο της ΣΔΟΕ να μου ελενξουν το προσωπικο, ποσοι ειναι και ποσοι εχουν ενσημα.
    Εδώ πέφτεις έξω. Μου έχει τύχει έλεγχος από μικτό κλιμάκιο που αφού κοίταξε τις αποδείξεις, πέρασε σε έλεγχο του μητρώου προσωπικού.
    Ηταν ΣΔΟΕ ή καποια αλλη υπηρεσια?Δεν το συνηθιζουνε παντως

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    περα απο το τι συμβαινει και ισχυει για τους επαγγελματιες μουσικους, εμεις που ειμαστε εραστες της τεχνης (ερασιτεχνες) και θελουμε να κανουμε λαιβακια (και 90% ειναι σε μαγαζια χωρις εισοδο), την εχουμε γαμησει ή οχι?
    ευχαριστω
    Νομιζω οτι θα ειναι πιο δυσκολα τα negotiations με τους μαγαζατορες, που θα πρεπει να σε ασφαλιζουν,και θα πρεπει καποιος να πληρωσει αυτα τα ενσημα.Κατα τ'αλλα καποιοι δεν θα τα εφαρμοζουν αυτα γιατι ειναι σταρχιδια τους ή εχουν καλημενο τον κωλο τους.
    Οποτε λαιβ μονο σε πανεπηστημια, σχολες,δημοσιους χωρους,καταληψεις, στεκια, διοργανωσεις συλλογων και ναπαναγαμηθουνε. θα κερδισουμε

    Αυτοι που 8α εχουν πιο πολυ προβλημα θα ειναι οι ημι-ερασιτεχνες.Εκει που παιρναν ενα μεροκαματο μαυρα σε μια μπουατ-ταβερνα κτλ, τωρα θα παιρνουν λιγοτερα στο χερι.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 00:37
  2. Replies: 8
    Last Post: 14-10-2011, 12:43
  3. www.socialfail.gr - ξέρω τι έγραψες στο status σου
    By mickey_mouse_on_LSD in forum Self-Promotion
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2011, 05:01
  4. ER Status
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 23-03-2005, 14:39
  5. Replies: 172
    Last Post: 09-10-2004, 14:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •