Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 128

Thread: νεο 'status" των μαγαζιων για Live

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default νεο 'status" των μαγαζιων για Live

    μαζεψα τις πληροφοριες απο διαφορες μεριες
    αρχικα διοαβαστε αυτο
    http://alive.gr/gr/alive-a-kicking/item/4151


    λενε οτι εχει αυξηθει το προστιμο που τρωγαν τα μαγαζια που κανουν λαιβ.
    κουοταρω ποστ του φεισμπουκ

    Οτι ισχυε ισχυει ακομα..Και τοτε επαιζες μαυρος και αν εμπαινε το ικα ετρωγε το.μαγαζι 500 εκαστος.πηγαινε επιτροπη και στην χειροτερη πληρωνε το μισο προστιμο.πχ για 4 ατομα μπαντα 1000 ευρω.τα ιδια ισχυουν και τωρα απλα σχεδον κανεις δε μπαινει στο ρισκο γιατι το προστιμο απο 500 πηγε στα 11500.οποτε μια 4μελης μπαντα τρωει 4000 η ιδια και 40000 το καταστημα..και επιτροπη να πας μετα το πολυ να σου κοψει τα μισα...δηλαδη 20000.για 1000 ευρω το διακινδυνευαν πολλοι..για 20000 οχι...


    το ασχημο σε ολα αυτα ειναι οτι λενε οτι το σδοε δε δεχεται το"αφιλοκερδως" και αν δε σε εχουν δηλωσει, τρωνε προστιμο, μαγαζι- μουσικοι αβερτα



    και ενα αλλο ποστ απο ενα αλλο παλικαρι σε μουσικο θρεντ

    Επειδη μολις την περασμενη εβδομαδα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα για ενα live σε μπαρ που πηγα να παιξω και ενω την προηγουμενη μερα εψαχνα στο Ικα τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις και ως συνηθως απο τον υπαλληλο μεχρι το διευθυντη δεν ηξεραν να μου απαντησουν(Ελληνικο Δημοσιο) σας ενημερωνω τι παιζει για αυτες τις περιπτωσεις.Πρωτον για να ειστε καλλημενοι σε ελεγχο του Ικα η του Σδοε σε περιπτωση ελεγχου ο μαγαζατορας πρεπει να σας δηλωσει μεσω του λογιστη του στο συστημσα του Ικα on-line τη μερα που παιζετε και πρεπει να συμπληρωσετε μια φορμα με τα παρακατω στοιχεια.Ονοματεπωνυμο-Πατρωνυμο -Μητρωνυμο.Αρ δελτιου ταυτοτητας που εκδοθηκε και ημερομηνια εκδοσης.Αριθμο ΑΜΚΑ αριθμο μητρωου ΙΚΑ ΑΦΜ ΔΟΥ -Διευθυνση κατοικιας και Ταχ κωδικα να να δηλωστε οικογενιακη κατασταση δηλαδη αν ειστε ελευθεροι η παντρεμενοι και αν εχετε παιδια.Να ξερετε οτι ετσι ειστε απολυτα καλυμενοι και φορολογικα και απο το Ικα .Το ενσημο που πρεπει να σας βαλει ο μαγαζατορας κοστηζει 24 ευρο και ειναι τεκμαρτο δηλαδη ειτε παιξετε 2 ωρες ειτε 8 ωρες ειναι το ιδιο.Η συμμετοχη του καθε μουσικου στο ενσημο ειναι το 1/3 δηλαδη 8 ευρο απο τα 24 πληρωνει ο Μουσικος.ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αν καποιος απο την μπαντα εχει δελτιο παροχης υπηρεσιων μπορει να κοψει αποδειξη μονο για αυτον οχι ολοι την μπαντα εκτος και αν το μπλοκακι ειναι εταιρεια και αυτος που το διαθετει ασφαλιζει τους υπολοιπους σαν εργαζομενους.Επεισης να ξερετε οτι για τον μουσικο δεν αναγνωριζεται part -time δουλεια οπου και να παιζει.Στην περιπτωση που προσπαθησετε να το ρισκαρετε να ξερετε οτι το Σδοε βαζει προστημο στο μουσικο 600 ευρο και σε παει αυτοφωρο επεισης το Ικα τιμωρει τον μαγαζατορα για ανασφαλιστο 10.500 ευρο το κεφαλι ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    παιδια δε ξερω τι παιζει. μου φαινεται αδιανοητο να μη μπορω να παιξω τσαμπα. (λες και πληρωνανε ποτε...). αν δηλαδη δεν εισαι μαγαζι στυλ κ44 πχ, που θεωρητικα θα μπορει να λαδωσει (δε ξερω τι κανουν εκει τυχαια ειπα το ονομα λογο μεγεθους) τοτε παπαλα τα λαιβ? τι γαμησι στην ελευθερη εκφραση ειναι αυτο?


    μονη λυση η υπογα?


    πριν μουτζωσετε, ψαξτε λιγο να δειτε οτι εχει θορυβηθει πολυς κοσμος τωρα τελευταια οποτε κατι π[αιζει. ελπιζω να βρεθει παραθυρακι συντομα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2

    Default

    Το θέμα είναι όντως σοβαρό γιατί όταν το συνειδητοποιήσουν οι μαγαζάτορες, πάνε τα λαηβάκια όπως τα ξέραμε, σιγά μη ρισκάρει ο άλλος 20000-40000+ πρόστιμο.

    Θα σε βάζουν να πληρώνεις όλα τα έξοδα για ικα κλπ αν θες να παίξεις εκεί, στην καλύτερη.

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ναι αλλα εγω αυτο που διαβασα ειναι οτι και αφιλοκερδως να πας να παιξεις ειναι 250 ευρα. ποια μπαντα θα δωσει 250 για να παει να παιξει. μια λυση ειναι να κανουμε κανα λαιβ (χωρις να χουμε κουβαλισει εξοπλισμο να σκασει το σδοε και να τους κανουμε μαυρους και μετα να την κανουμε (μαλακιες λεω το ξερετε)

    νταξ αυτοι πανε να χτυπησουν προφανως μαγαζια που τα δινουν μαυρα στους μουσικους. ε ας το κανουν στις πιστες. εδω μιλαμε για πραγματικη φιμωση της τεχνης της ελευθερης εκφρασης και και και

    τι να πω...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Απλά να διευκρινίσουμε ότι αυτή η νέα αυστηρότερη αντιμετώπιση με τα τσουχτερά πρόστιμα έχει να κάνει με την ανασφάλιστη εργασία γενικά ανεξαρτήτως τομέα, και όχι μόνο για τα μαγαζιά με "μαύρους" μουσικούς με απώτερο σκοπό τη "φίμωση της τέχνης" ε. Τον τελευταίο μήνα στον ΟΑΕΔ οι αναγγελίες προσλήψεων έχουν πενταπλασιαστεί λόγω αυτού. Μεγάλο θέμα γενικά βέβαια, υπάρχουν πολλές πλευρές.

  5. #5
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Πριν το λάιβ, ιδιωτικό συμφωνητικό από όλα τα μέλη στο οποίο θα αναγράφεται και το όνομα του συγκροτήματος. Εκεί μέσα θα λέει το εξής: Είμαστε ερασιτεχνικό συγκρότημα, δεν έχουμε κάνει έναρξη ως μουσικοί στην εφορία και παίζουμε αφιλοκερδώς προκειμένου να γίνει γνωστό το όνομα του συγκροτήματός μας. Μιλάω για τις μικρές μπάντες που δεν πληρώνονται. Αυτές που πληρώνονται και πουλάνε υλικό, είναι άλλη περίπτωση και γενικά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μη φορολογούνται και να μη πληρώνουν τίποτε και πουθενά.
    Last edited by overdriven; 18-10-2013 at 10:35.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Περιμένω ποστ Τζήμερου.

  7. #7
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Μολις βρω τρυπα θα σας πω
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  8. #8
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Πριν το λάιβ, ιδιωτικό συμφωνητικό από όλα τα μέλη στο οποίο θα αναγράφεται και το όνομα του συγκροτήματος. Εκεί μέσα θα λέει το εξής: Είμαστε ερασιτεχνικό συγκρότημα, δεν έχουμε κάνει έναρξη ως μουσικοί στην εφορία και παίζουμε αφιλοκερδώς προκειμένου να γίνει γνωστό το όνομα του συγκροτήματός μας. Μιλάω για τις μικρές μπάντες που δεν πληρώνονται. Αυτές που πληρώνονται και πουλάνε υλικό, είναι άλλη περίπτωση και γενικά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μη φορολογούνται και να μη πληρώνουν τίποτε και πουθενά.
    πρωτον να ξες δε σε μουτζωσα εγω.
    δευτερον μα εκει ειναι το προβλημα (απο οσο το εψαξα και διαβασα). το σδοε δεν δεχεται το "αφιλοκερδως". δε θυμαμαι ακριβως πως το διαβασα, αλλα λενε οτι εφοσον παιζεις σε μαγαζι του κανεις καλο στην πελατεια αρα υπαρχει οικονομικο θεμα στη μεση. πρεπει να πληρωσεις 250 ευρω για να εισαι καλυμενος. το οποιο ποιος θα το κανει οταν δεν παιρνει φραγκο?

    (ολα αυτα επειδη δεν τα ξερω απλα τα διαβαζω σε διαφορα θρεντ φορουμ φμπ κτλ, κρατηστε τα με μια μικρη επιφυλαξη. αν καποιος ξερει επακριβως τι παιζει ας μας διαφωτισει. ναστε καλα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αυτό με τα 250 που λες δε βγάζει νόημα. Τι θα πει αν θέλω να παίξω αφιλοκερδώς πρέπει να πληρώσω; Σε ποιον; Αφού παίζω αφιλοκερδώς, το μόνο λογικό είναι ότι ο μαγαζάτορας θα πληρώσει το ποσό (αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο πάντα), αφού αυτός έχει και το οποιοδήποτε οικονομικό όφελος από τη συγκεκριμένη βραδιά.

  10. #10

    Default

    Νομίζω οτι αυτό που βγαίνει απο όλο αυτό , και που εχει πολυ σημασία να εξακριβωθεί είναι
    το αν όντως μια μπάντα που παίζει αφιλοκερδώς, και ο χώρος που την φιλοξενεί , δεν έχει ακουλουθησει τις διαδικασίες που πρέπει,
    θα βγει και στο τέλος χρεωμένη.
    Αν δηλαδη σε πιάσουν ανασφάλιστο, σε εναν χώρο, πρεπει και εσύ να πληρώσεις χρήματα, ενώ είσαι εκεί χωρίς απολαβές.
    Έχει βρε κάποιος τον σχετικό νομο και μπορουμε να το εξακριβώσουμε? είναι χρήσιμη γνώση.

    Κατα τα άλλα, όπως λεει και ο parasight το πως θα τα διαχειριστει όλα αυτά ένα μαγαζί, και τι προβλέπεται να πληρώσει η όχι, δεν ξέρω ε και?
    Δηλαδή γιατι τα αγχή του μαγαζάτορα για το πως θα επιβιώσει η επιχειρηση του ειναι και δικά μου, του απληρωτου μουσικου που
    οι φίλοι του έρχονται και τα σκάνε?
    Επίσης, Aepi, αδεια μουσικών οργάνων, διατριτα εισητήρια, αποδειξεις, αυτά ειναι αγχή του μαγαζάτορα/ διοργανωτη που επέλεξε να
    κάνει αυτό, εγώ επελέξα να παίζω κιθάρα.
    Ανοιγω μεγάλη συζήτηση, και δεν θέλω να βγουμε off topic.
    Last edited by manos g; 18-10-2013 at 15:34.

  11. #11
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Εχω παιξει σε μαγαζι οπου ειχε αντιμετωπισει τους ελεγχους του ΙΚΑ (για εμφανισεις που οι μουσικοι προσεβλεπαν σε ...4 μπυρες κερασμα, σε συγκριση με τις μαυρες αμοιβες χιλιαδων ευρω σε σκυλοπιστες... τελοσπαντων).
    Αυτο που ειχαμε κανει για καλυψη απο πιθανο ελεγχο ηταν να συνυπογραψουμε μετα στοιχειων, μουσικοι και υπευθυνος του μαγαζιου, ενα χαρτι.
    Αυτο ελεγε χοντρικα οτι ειμαστε ερασιτεχνες φιλοι της μουσικης που μαζευτηκαμε μαζι με φιλους (το κοινο) για να παραστουμε σε μια πολιτιστικη εκδηλωση (παρτι) χωρις καμια οικονομικη δραστηριοτητα και συναλλαγη, σε χωρο που μας παραχωρησε αφιλοκερδως και φιλικα ο διαχειριστης του, για την συγκεκριμενη βραδια.

    Deafening, painstaking, BB King

  12. #12
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ξέρω ότι πλατιάζω και βγαίνω κάπως off topic τώρα, αλλά ξέρει κανείς τι αντίστοιχο μπορεί να γίνει σε "μαγαζί" που ουσιαστικά είναι στέκι συλλόγου; Σίγουρα με τη μπάντα όλα βρίσκονται, αλλά τι γίνεται με τους "πελάτες" όταν θα πάρουν μπίρα από σένα και θα την πληρώσουν (γιατί τότε μπαίνουμε σε εμπορική συναλλαγή με εφορίες κλπ); Υπάρχει κάποιο παραθυράκι σε αυτή τη συναλλαγή (πάντα μιλώντας για τα πλαίσια συλλόγου); Τα ρωτάω αυτά γιατί με ενδιαφέρει πρακτικά και άμεσα. Αν μπορεί να βρεθεί μια φόρμουλα για να δουλέψει κάτι τέτοιο, ίσως είναι μια καλή λύση για live. Αν κάποιος ξέρει οτιδήποτε σχετικό με λειτουργίες συλλόγων, παρακαλώ ας πληροφορήσει.

  13. #13

    Default

    σε περίπτωση μικρού μπαρ με ακουστικό λάηβ ενός ανθρώπου μόνο (ερασιτέχνη εννοείται) χωρίς είσοδο, εισιτήρια κλπ, παίζει το ίδιο πρόστιμο; πώς μπορεί να αποφευχθεί; Αυτό με την υπογραφή χαρτιού έχει άραγε καμιά αξία ή δεν ιδρώνει το αυτί τους με κάτι τέτοια; Βοηθήστε όποιος ξέρει σίγουρα
    a monkey in silk is a monkey no less

  14. #14
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Ναι, υπάρχει πιθανότητα να σου επιβληθεί πρόστιμο δείχνοντάς του το συμφωνητικό περί μη αμοιβής...Τα πάντα είναι πιθανά να συμβούν όταν ένας άνθρωπος έχει εφοδιαστεί με ένα μπλοκάκι και την ελευθερία να κόβει πρόστιμα και να βεβαιώνει παραβάσεις. Εδώ όμως έρχεται η καλή μας δικαιοσύνη και δέχεται ότι ο υπάλληλος έκανε μαλακία και το πρόστιμο εξαφανίζεται. Ακόμα κι αν το πρόστιμο είναι από το ΙΚΑ, στις αρμόδιες επιτροπές που εξετάζουν την προσβολή του προστίμου, προεδρεύει Πρωτοδίκης. Γενικώς εμπιστεύομαι τους δικαστές σε κάτι τέτοια και ευχαριστώ τα ζλάπια του ΣΔΟΕ και του ΙΚΑ που κάνουν συνεχώς μαλακίες κι έχουμε κι εμείς δουλειά.

    @parasight Θύμισέ μου μέχρι την Κυριακή να το ψάξω αυτό που ρωτάς και να σου πω.

    ΥΓ: Όσοι έχετε μπάντες και πουλάτε μπλούζες και cd πάντως χωρίς να έχετε φροντίσει για τα δέοντα, εκεί παίζετε τον κώλο σας.
    Last edited by overdriven; 18-10-2013 at 16:58.

  15. #15
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    κοπι πειστ

    Λοιπον,σας ποσταρω,οσα εμαθα/εζησα για το θμεα της ζωντανης μουσικης,μετα τον νεο νομο του ΙΚΑ.Για οσους δεν με γνωριζετε,εχω μεζεδοπωλειο και το ονειρο μου ειναι καποτε να γινω επγγελματιας μουσικος,οποτε η αποψη μου ειναι,αν οχι αντικειμενικη,σφαιρικη τουλαχιστον.
    Ο νομος του ΙΚΑ ειναι ξεκαθαρος:προστιμο 10.500 στον επιχειρηματια και 1.500 στον υπαλληλο που ειναι ανασφαλιστος.Για τις εποχες που ζουμε και τα δεδομενα που βιωνω καθημερινα,σας λεω οτι σχεδον σου βαζουν λουκετο με ενα τετοιο προστιμο,οποτε και αναγκαστηκα μαζευτηκαν ολοι(δεν μου φαινεται παραλογο,η ασφαλιση ειναι δικαιωμα και πρεπει να υπαρχει).Στο σημειο αυτο σας δηλωνω,πως ειχα εναν ανασφαλιστο για 2 μεροκαματα περσι,που τον δηλωσα και πως δεν εχω ασφαλισει ποτε μουσικο(δεν θελω να το παιξω παρθενα).Ηθελα,να ειμαι καθολα νομιμος και με τους μουσικους.
    Πρωτα μιλησα με τον λογιστη μου,ο οποιος μου ειπε τα εξης:''Το αφιλοκερδος πεθανε,φετος θα ειναι πολυ αυστηροι,δεν θα μπορεις να ισχυρηστεις ευκολα πως ειναι φιλοι σου και παιζουν μουσικη ή πως ειναι μια παρεα και εβγαλλε τα οργανα.Παρολα αυτα το ενσημο των μουσικων ειναι μικρο,ειδικα αν ειναι μια μερα την βδομαδα δεν ειναι τιποτα.Ασε με να το ψαξω λιγο ομως..''.Αμεσως σκεφτηκα ενα πραγμα ''Βρε να τους βαλω ενσημο,αλλα θα εχω θεμα με την ΑΕΠΙ''.Φανταστειτε,να εχω ενσημα μουσικων κανα 5 μηνο και να ρθει η ΑΕΠΙ και να μου πει καλησπερα,θελω 5 μηνες δικαιωμματα για Live μουσικη, βαση των ενσημων σου!!!(Βασικα αλλον οργανισμο σκεφτηκα,αλλα για οτι αφορα την μουσικη και τα δικαιωματα που περνουν απο καταστηματαρχες,το θεμα ειναι τρι-μπουρδελο).
    Πηρα πρωτα στον Απολλωνα λοιπον,αυτοι με συνδεσαν με την ΓΕΑ και απο εκει με ΑΕΠΙ.Εκει,μου δωσανε το τηλεφωνο του τοπικου εισπρακτορα.Δεν μου δωσανε καμια πληροφορια περαιτερω,παροτι ρωτησα.Πηρα τον κυριο και ακολουθησε η εξης συνομιλια:
    -Καλημερα σας,τηλεφωνο απο εστιατοριο στον Κορυδαλλο και θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την αδεια για ζωντανη μουσικη.
    -Πες μου..
    -Βαζω μουσικη μια μερα την βδομαδα αντε δυο..
    -Ατομα?
    -2
    -Ποιο μαγαζι εισαι?
    -Το απεναντι
    -Ρε,του Παντελη ο γιος εισαι?
    -Ναι
    -Φιλε μου ,δεν σε συμφερει..Παει με τα τετραγωνικα και βγανει 200 ευρω+ γι αυτο το μαγαζι
    -Ακομα τοσα πολλα ειναι?
    -Εχουν ενα για εκακτο live ανα βδομαδα,αλλα και αυτο φαρμακι ειναι.
    -Δηλαδη μας θελουν παρανομους δεν καταλαβαινουν τις εποχες?
    -Φιλε μου,ειναι μαλακες,τους τα λεμε ολοι..Παντως εγω για να ξερεις,τον ειχα βοηθησει τον πατερα σου
    -Να σαι καλα,καλη σου μερα.
    Με λιγα λογια.Για να εχω πλεον μια μερα ζωντανη μουσικη θελω:
    Η να λαδωσω τον εισπρακτορα(δεν αντεξα να τον ρωτησω ποσα θελει,αηδιασα) ή να πληρωσω 200-250 ευρω το μηνα για δικαιωματα.
    Απλα φανταστειτε ενα μαγαζι που δεν ζει,με βαση την ζωντανη μουσικη,να χρειαζεται:200 το μηνα + 100 ευρω ενσημα +240-300 ευρω μεροκαματα αν ειναι 2 και για μια μερα το μηνα!Δηλαδη να βαζω τους μουσικους στο τραπεζι να κατσουν και να ξερω πως θελω τα παγια μου +155 ευρω την φορα που θα παιξουν για να βγω και ειμαι και σχετικα μικρο μαγαζι για να εχω ζωντανη μουσικη..10 τραπεζια μεσα,που μονο αυτα ακουνε(κατι που δεν ενδιαφερει την ΑΕΠΙ καθολου)και αλλα τοσα εξω..
    Αποτελεσμα?
    Ρωτησα τον λογιστη αν μπορω να τους κολλησω ενσημα σε αλλο ποστο(κατι που το ικα συνηθως δεν νοιαζεται) για να γλυτωσω την χαζομαρα της ΑΕΠΙ.
    Και γιατι χαζομαρα?
    Δεν κρινει βαση περιοχης και βαση της κρισης,αλλα με αριθμο τετραγωνικων και μουσικων!
    Στην ουσια,με τα υπερογκα ποσα που ζηταει απο ενα μεσο ''σωστο'' επιχειρηματια,του λεει ''Μην βαλεις ζωντανη μουσικη''..
    Και πειτε εγω στα @@ μου,μια μερα ειχα,για κραχτη την ειχα και με το μεροκαματο που τους εδινα,οσοι δουλεια και να χε,εβγαινε μια η αλλη..Τους μουσικους? Τους σκεφτηκαν μιση στιγμη?Εχετε σκεφτει ποσοι θα επιλεξουν το δρομο τον δικο μου,να μην παρουν αυτο το ρισκο?Ποσοι μουσικοι δεν θα εχουν μεροκαματο?Ποσοι θελουν να βαλουν ενα ενσημο και τους γαμαει η ΑΕΠΙ?Ποσοι μουσικοι καποιες φορες παιζουν οντως αφιλοκερδος και εμεις θα κανουμε τους μπατσους η θα λεμε οχι?..
    Ειναι σαν να μου λενε''θες ζωντανη μουσικη και να βγεις?βαλτους ενα ενσημο σερβιτορου και αν μπει το ΙΚΑ πες σερβιτοροι μου ειναι και κανουν χαβαλε.Τωρα αν ερθει ο δικος μας δωστου ενα 100αρικακι να φυγει...''
    Φανταζομαι κατι τετοιο θα ισχυει και στα liveadika.H στα οποια μπαρακια κανανε κανα live.Και τωρα πειτε ειναι καλα,στο πρωτο προστιμο να δειτε ποσο δυσκολα θα ειναι.
    ΟΦΕΙΛΟΥΝ να καταλλαβουν πως δεν ειναι ολοι μεγαλλοεπιχειρηματιες και πως καποιοι,τρεχουν ολοι μερα για ενα αβεβαιο μεροκαματο.Να κοιταξουν τζιρους,περιοχες,να αναλογιστους τον παραγοντα μουσικος και να πραξουν αναλογα.Αυτα ειναι τα γεγονοτα και αποψεις μου,θα ηθελα να δω και τις δικες σας!


    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 00:37
  2. Replies: 8
    Last Post: 14-10-2011, 12:43
  3. www.socialfail.gr - ξέρω τι έγραψες στο status σου
    By mickey_mouse_on_LSD in forum Self-Promotion
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2011, 05:01
  4. ER Status
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 23-03-2005, 14:39
  5. Replies: 172
    Last Post: 09-10-2004, 14:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •