Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 128

Thread: νεο 'status" των μαγαζιων για Live

  1. #106
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δείτε λίγο και αυτά που παραθέτει ο πάραθαϊτ.
    σόρρυ συνεχίστε
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #107
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Έληξα τη συζήτηση με τη μαλακία μου ε; σόρρυ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #108
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Κρουξ, έχει περάσει μια βδομάδα.
    Ακόμα θεωρείς έξυπνη ιδέα το να συγκρίνεις έναν μουσικό που ζητά να πληρωθεί σε ένα μαγαζί που παίζει με έναν τύπο που αγόρασε ένα επιτραπέζιο και ζητά να τον πληρώνουν;

  4. #109
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Κρουξ, έχει περάσει μια βδομάδα.
    Ακόμα θεωρείς έξυπνη ιδέα το να συγκρίνεις έναν μουσικό που ζητά να πληρωθεί σε ένα μαγαζί που παίζει με έναν τύπο που αγόρασε ένα επιτραπέζιο και ζητά να τον πληρώνουν;
    Με έναν σερβιτόρο όμως;

  5. #110
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ποιό είναι το πρόβλημα στη σύγκριση αυτή, όσον αφορά την πληρωμή;

  6. #111
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Νομίζω οτι είσαι έξυπνο παιδί και μπορείς να καταλάβεις οτι χρησιμοποίησα μια υπερβολή για να δείξω οτι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και καλό είναι να κοιτάμε το πλαίσιο, πριν αποφασίσουμε. Εκανα την σύγκριση γιατί εσείς επιμένετε να εξισώνετε κάθε περίπτωση παροχής υπηρεσίας/διασκέδασης και είμαι σίγουρος οτι μπορώ να σκεφτώ πολλά περισσότερα ακόμα πιο αστεία παραδείγματα. Για να το ξεκαθαρίσουμε και για να τελειώνουμε. Ειμαι 101% υπερ του να ζητάει κάποιος πληρωμή για κάτι που παρέχει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπως έχει λεχθεί πολλές φορές, η φάση είναι πιο οικογενειακή και χωρίς πολλά πρέπει εκατέρωθεν. Οταν η φάση ξεφεύγει από το οικογενειακό, τότε ναι υπάρχει αντίτιμο το οποίο πάλι το καρπώνεται στο φουλ ο καλλιτέχνης.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #112
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Ποιό είναι το πρόβλημα στη σύγκριση αυτή, όσον αφορά την πληρωμή;
    Δε μπορείς να κάνει επιλεκτική σύγκριση δύο πραγμάτων μόνο από μια πλευρά η οποία σε συμφέρει, δλδ στο προκείμενο μόνο "όσον αφορά την πληρωμή". Ο λόγος αναλύεται στο μίνι-σεντόνι μου στην προηγούμενη σελίδα.

  8. #113
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα άκυρα ποστς που αφορούσαν σε προσωπικές διαφορές μελών μεταφέρθηκαν στη "χωματερή"
    Rock or Nothing

  9. #114
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Κρουξ στα post σου αναφέρεσαι στην τακτική του coo. Εγώ δεν αναφέρομαι στην τακτική του coo. Είναι το πρώτο πράμα που γράφω. Τα του μαγαζιού τα οποία αναφέρεις, τα έγραψα και ο ίδιος στον ονιμπότσο μιας και συμφωνώ!
    Από εκεί και πέρα, εάν είσαι "101% υπέρ του να ζητάει κάποιος πληρωμή για κάτι που παρέχει", δεν καταλαβαίνω γιατί κοντράρεις. Λέω το ίδιο πράμα.

    Πάρασαητ δεν κατάλαβα τα περί "επιλεκτικής σύγκρισης". Όμως επειδή παραπέμπεις σε όσα είπες στην προηγούμενη σελίδα, θα αναφερθώ σε αυτά. Πιστεύω ότι κάνεις μεγάλο λάθος. Το πρόβλημα δεν ξεκινάει από την επικρατούσα νομοθεσία και status. Το πρόβλημα είναι πρωτίστως στην νοοτροπία. Απόδειξη είναι το γεγονός ότι η νομοθεσία και όσα επικαλείσαι είναι πρόσφατο φαινόμενο. Εφαρμόζονται τα τελευταία χρόνια. Η αντίληψη περί απλήρωτου μουσικού και όσα γράφω στο προηγούμενό μου post, υφίστανται πολλά χρόνια πριν. Ακόμα και δεδομένης της νομοθεσίας όμως, τα πράγματα δεν είναι τόσο απόλυτα όσο τα περιγράφεις. Δεν ξέρω ποια είναι η φάση σου, όποια και να είναι όμως αποτελεί ένα παράδειγμα στα τόσα. Προσωπικά ξέρω αρκετούς ανθρώπους που εργάζονται και ταυτόχρονα παίζουν νόμιμα ως μουσικοί. Ίσα ίσα ξέρω πολύ λίγους που να ζουν αποκλειστικά παίζοντας μουσική. Επί τη ευκαιρία, είμαι πραγματικά περίεργος για το ποιο επάγγελμα είναι αυτό το οποίο είναι νομικά ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του μουσικού.

    Ζούμε σε μια κοινωνία όπου το κέρδος είναι βασικό κίνητρο. Ένας μαγαζάτορας θέλει όσα λιγότερα έξοδα γίνεται και ένας μουσικός θέλει να πληρωθεί. Πιθανολογώ ότι χάσαμε τη μπάλα κάπου στη φάση που ο μαγαζάτορας που θέλει λιγότερα έξοδα άρχισε να προτείνει "θα ανοίξετε τους τάδε και αυτό σας αρκεί, γιατί κερδίζετε τη διαφήμιση". Ίσως φταίει το ότι μπορεί επιχειρήματα όπως το παραπάνω να πιάσανε πρώτα σε μικρότερης ηλικίας άτομα. Όπως και να έχει, εδραιώθηκε μια νοοτροπία που επιτρέπει στον καθένα να θεωρεί υπερβολικό το να πληρώνεται ένας μουσικός. Να λέει ότι κάτι τέτοιο είναι ωραίο σενάριο, αλλά για μια ρομαντική κοινωνία.

    Υπάρχουν αρκετές αδικίες γύρω μας και προφανώς τονίζουμε όσες μας αφορούν πιο άμεσα. Προφανώς και με ενδιαφέρει να αλλάξει η παραπάνω νοοτροπία γιατί μιλάω ως μουσικός. Όμως δυσκολεύομαι να χωνέψω ότι άνθρωποι που αγαπούν τη μουσική αντιμετωπίζουν τόσο ψυχρά το θέμα. Αντί να πείτε "ναι ρε αδερφέ, έχεις δίκιο" και να λήξει εκεί όπως κάνετε σε ένα σωρό άλλες αδικίες που αναφέρονται, έχετε μετατραπεί σε μια στρατιά ΤΖΗΜΕΡΩΝ που μας λένε ότι έτσι είναι ο κόσμος και να το χωνέψουμε χωρίς να ζητάμε υπερβολές. Ειδικά εσύ παρασαητ που παίζεις μουσική (αν δεν κάνω λάθος, παίζεις πιο πολλά χρόνια από εμένα), θα πρεπε να έχεις διαφορετική στάση. Γιατί; Γιατί το να παίζεις μουσική είναι ένα σπορ που απαιτεί χρήμα και χρόνο. Και όταν κάποιος πληρώνεται για να κάνει κάτι που απαιτεί χρήμα και χρόνο μπορεί να το κάνει καλύτερα. Εάν αγαπάτε τη μουσική, θα θέλατε καλύτερες συνθήκες για αυτούς που τη δημιουργούν και την αναπαράγουν.

    Το επιχείρημα περί ασυμβατότητας χρήματος με την τέχνη επίσης δεν το δέχομαι. Υπάρχουν κι άλλες μορφές τέχνης. Δεν θυμάμαι όμως την τελευταία φορά που κάποιος ζωγράφος στόλισε ένα μαγαζί επειδή "θα το κοιτάνε οι πελάτες και θα γίνει γνωστός". Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που αυτό έχει γίνει, κι εδώ ερχόμαστε στην περίπτωση των "τζαμπατζήδων". Εάν κάποιος δουλεύει ως DJ και ξαφνικά σκάω εγώ να παίξω μουσική τζάμπα επειδή μαρέσει να διαλέγω τι τραγούδι θα παίξει δεν είμαι μαλάκας; Εάν κάποιος κάνει τη δουλειά σου και σκάσω εγώ να την κάνω δωρεάν ή πολύ φθηνά είμαι μαλάκας; Όλα αυτά είναι θέματα τα οποία οι άνθρωποι τα έχουν λύσει καιρό πριν. Απλά στο συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει η κατάλληλη νοοτροπία. Κάνουμε πράγματα με σκοπό το κέρδος. Το κέρδος αντικατοπτρίζεται πιο ολοκληρωμένα με τη μορφή χρήματος. Όταν σε έναν χώρο κάνω κάτι και κάποιος βγάζει χρήματα, δικαιούμαι κάποια από αυτά. Εκεί τελειώνει το θέμα για μένα. Η λύση για να αλλάξει κατάσταση αυτή δεν είναι μόνο το ξύλο, λολ. Θεωρώ ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν, γι αυτό και κάνω αυτή την κουβέντα. Ίσως δεν είναι η καλύτερη ιδέα να το κάνω σε ένα φόρουμ όπου κάθε διαφωνία μεταφράζεται αυτόματα σε κόντρα και ο ένας κοιτάει να την πει στον άλλο. Αλλά δε γαμείς...

    Μιλώντας για κόντρα, το παράδειγμα του κρουξ είναι μια ηλιθιότητα. Δεν είναι ούτε υπερβολή, ούτε αστείο. Είναι μια απλή βλακεία. Το να ζητάς χρήματα από κάποιους που ήρθαν στο σπίτι σου και παίζουν ένα επιτραπέζιο που αγόρασες είναι παντελώς άσχετο με έναν άνθρωπο που ζητάει χρήματα επειδή παίζει σε έναν χώρο που κάποιοι άνθρωποι αγοράζουν ποτά για να τον δούνε. Αυτό που το κάνει ακόμα πιο άσχετο είναι ότι στα μαγαζιά προσφέρονται επιτραπέζια. Μάντεψε τι όμως. Όταν πληρώνεις τον καφέ, ο καφές πολύ πιθανόν στην τιμή του να περιλαμβάνει σε ένα μικρό ποσοστό και το γεγονός ότι εσύ παίζεις το επιτραπέζιο. Μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις μαγαζιών που νοικιάζουν τα επιτραπέζια. Ενώ η τεχνολογία έφερε αρκετά παιχνίδια να χρειάζονται κέρματα για να παίξουν. Αν το scrabble μπορούσε να έχει coin slot, να είσαι σίγουρος ότι θα είχε.

  10. #115
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πάρη, δε διαφωνούμε σε κάτι όσον αφορά στο πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα. Τώρα, ππόσο το αποδέχομαι εγώ ή εσύ σίγουρα έχει να κάνει με το κατά πόσο ενεργά και όσον αφορά την κύρια ιδιότητά του εμπλέκεται κάποιος. Απλά να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη νοοτροπία δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, αλλά παγκόσμιο. Δεν είναι δλδ κάτι το οποίο πρέπει να αλλάξουμε εμείς εδώ και νιώθουμε μαλάκες επειδή παντού εκτός Ελλάδας όλοι πληρώνονται. Παρεμπιπτόντως, κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με καλλιτέχνες, γραφίστες κλπ.

  11. #116
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν σε αυτό το ποστ:

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Χαζό να σε πούμε για τα ανέκδοτα ρε συ υπερσυντέλικε! Τα πράγματα είναι ως εξής (για μένα τουλάχιστον) και είναι απλά: κάποιος έχει μαγαζί, βάζει μπάντες να παίξουν, εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι οι μπάντες θέλουν να παρουσιάσουν το υλικό τους, δεν τους πληρώνει και λέει πως "όποιος έρθει, ήρθε, πάλι κέρδος θα είναι". Αν έρθει κανένα "όνομα" όμως, μπαίνει εισιτηριάκι κανονικά. Προφανώς και αυτό είναι σωστό, καθώς ο καθένας θα έπρεπε να πληρώνεται αφού παίζει σε κόσμο ο οποίος πηγαίνει σε ένα μαγαζί και κάνει την όποια κατανάλωση κάνει.

    Για το ότι δεν πληρώνονται κάποιοι, δε φταίει φυσικά μόνο ο εκάστοτε μαγαζάτορας, που βγαίνει και μάγκας από πάνω. Φταίνε και οι μουσικοί που δεν διεκδικούν την αμοιβή τους. Στην τελική, αυτό που λέω είναι ότι αν σαν μαγαζί λες "δε θέλω να βάλω εισιτήριο γιατί δε θέλω ο κόσμος να πληρώνει για να βλέπει μπάντες" είτε το τηρείς για όλους ή το αλλάζεις για όλους (κι αυτό πρέπει να κάνεις για μένα) ώστε να υπάρχουν επί ίσοις όροις όλοι στον χώρο σου.

    Αν κανείς άλλος δε βρίσκει αδικία σε όλο αυτό και δε θεωρεί πως υπάρχει πρόβλημα, τότε μάλλον καλά κάνουν και μας πηδάνε οι μαγαζάτορες όσο κι όποτε μπορούν.
    βρίσκει κάποιος συγκεκριμένη αναφορά στο συγκεκριμένο μαγαζί, το οποίο αποτέλεσε αφετηρία για αυτή τη συζήτηση, τότε ό,τι έχει γράψει παραπάνω ο Good Son κινδυνεύουν να μη γίνουν αντιληπτά, ενώ είναι απλά ΟΛΟΣΩΣΤΑ.

    Τώρα βέβαια κι ο Good Son, προσπαθεί να εξηγήσει απ' την πλευρά του πράγματα, χωρίς να έχει κατανοήσει πλήρως τι σημαίνει η φασούλα "fur uns" οπότε κάνει άπειρα λάθη στο συλλογισμό του. Όταν τα βρουν οι ειδήμονες του φόρουμ, η συζήτηση θα απογειωθεί.

    Επειδή μπορεί να χάθηκαν κάπου στα archives του chatbox, να πούμε ότι υπάρχουν μαργαριταρένιες απόψεις όπως:

    "δεν μπορεί να θεωρείς τον εαυτό σου ηχολήπτη, αν περιστασιακά πηγαίνεις σε ένα μαγαζί και πατάς κουμπάκια και να περιμένεις να πληρωθείς για αυτό" ενώ επί της ουσίας, έχεις αγοράσει τον εξοπλισμό (πλήρες PA, monitors, μικρόφωνα, backline), τα κουβαλάς, τα στήνεις, κάνεις ήχο, ξεστήνεις, τα ξανακουβαλάς και η αμοιβή σου τελικά είναι εντελώς θολή ανάμεσα στην επινοικίαση (κι άρα απόσβεση) του εξοπλισμού και του νυχτοκάματου ως τεχνικός ήχου, αλλά και αρκετά χαμηλή, γιατί όπως γράφει παραπάνω ο άσχετος Good Son, όλα τα μαγαζιά προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα.

    "θέλεις άρτιο ήχο και εξοπλισμό για να γρατζουνάς την κιθάρα σου και να παίζεις διασκευές Β.Π και Θηβαίου, λολ, τι μαλάκας"
    ενώ πιστεύεις, επιθυμείς και προσπαθείς να έχει άρτιο ήχο και εξοπλισμό ο ΚΑΘΕΝΑΣ, γιατί αυτό είναι το σωστό, τόσο για τον μουσικό όσο και για το κοινό, γιατί για αυτό πληρώνει (και πληρώνεται; ) ο άλλος και γιατί αυτό θα διαιωνίσει τη δουλειά. Βεβαίως, "ως μουσικός είσαι για τον πέοντα" και "μπλα μπλα μπλα διασκευές ΒΠ και Θηβαίου" αλλά sorry, music police αυτό δεν είναι κάτι που εσείς θα αποφανθείτε, αλλά το κοινό που ΠΛΗΡΩΝΕΙ για να δει και να ακούσει, οπότε βάλτα ΒΑΘΕΙΑ τα παπάρια μου στο στόμα σας.

    Τέλος, επειδή θα πεταχτεί κανένα εξυπνοπούλι να πει πως "τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, νομίζεις ότι τα βγάζει το μαγαζί αυτά τα χρήματα για να στα δώσει;" well, guess what? Το μαγαζί ζήτησε να κάνει το live, αν δεν μπορεί να το στηρίξει οικονομικά θα ήταν καλύτερο και τιμιότερο να μην το έκανε εξ' αρχής. Γιατί; Διότι δεν είναι όλοι οι χώροι για να φιλοξενούν live και γιατί ναι μεν είναι αντιληπτό πως κάθε μαγαζί θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω για να προσελκύσει κόσμο, αλλά δυστυχώς όταν ο άλλος έρχεται να δουλέψει για σένα (και μάλιστα στον τομέα του θεάματος/ακροάματος) εσύ ως μαγαζάτορας αναλαμβάνεις το λεγόμενο "επιχειρηματικό ρίσκο" και κάνεις τα κουμάντα σου.

    Επί τη ευκαιρία, να πούμε ότι "πληρωμή του μουσικού" δεν είναι 1000€ το άτομο για ένα παίξιμο. Δεν είναι όμως και το "20% επί του τζίρου από τη στιγμή που θα ξεκινήσει το live μέχρι να τελειώσει" που ακολουθούσε όλα αυτά τα χρόνια ο Τζώννυ Β. στο βρωμομάγαζό του, όπου φτάνει μια 5μελής μπάντα να παίρνει 40€ συνολικά, aka 8€ το άτομο, aka ούτε την τελευταία τρίωρη στο προβάδικο.

    Αν θέλετε και ΜΠΟΡΕΙΤΕ, είναι καλή ευκαιρία να συζητηθεί ο καλύτερος κατά την άποψη του καθενός τρόπος για να βγει η αμοιβή των μουσικών, αλλά επειδή περιμένουμε τώρα τον κυρ Χαραλάμπη το δάσκαλο να βαθμολογήσει τις εκθέσεις μας, ίσως χρειαστεί να μεταφερθεί στο επόμενο μάθημα.


    ΥΓ. Το ότι η κατάσταση στο Coo ή στο κάθε Coo μπορεί να λειτουργεί "φιλικά" ή "οικογενειακά" δεν αλλάζει τη θέση μου πως όποιος παίζει χωρίς να πληρώνεται, γαμάει όλους τους υπόλοιπους.
    Last edited by OniBocho; 28-01-2019 at 08:58.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #117
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αυτό το από τη στιγμή που θα ξεκινήσει το live μέχρι να τελειώσει μετράει από την ώρα που γράφει η αφίσα/ανακοίνωση, από την στιγμή που θα ανέβει η μπάντα στην σκηνή, από την πρώτη νότα, από την τελευταία νότα; Έτσι εξηγούνται και τα τέλειωσε η μπύρα με 10 άτομα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #118
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αυτό που κατάλαβες, Χόρχε. Από την πρώτη νότα, μέχρι την τελευταία. Αλλά όσο είναι ο κόσμος εκεί και πίνει πριν το live δε μετράει και συνεχώς σου παίζει άμυνα "ε, να έρθει κανένας ακόμα, θα ξεκινήσουμε σε λίγο" κτλ κτλ. Οπότε μετά σου λέει "να, αυτός είναι ο τζίρος, τόσο βγαίνει το 20%" που και μάρκα να βάλεις στο μαγαζί του, να μετράει, θα σου πετάξει ότι η συμφωνία είναι για "τη διάρκεια του live" οπότε αντιλαμβάνεσαι...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #119
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Με τα τελευταία ποστ σαν να αχνο φαίνεται λίγο μαλακά ς ο κου.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #120
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Τα τελευταία 2 ποστ δεν είναι για το κου.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 00:37
  2. Replies: 8
    Last Post: 14-10-2011, 12:43
  3. www.socialfail.gr - ξέρω τι έγραψες στο status σου
    By mickey_mouse_on_LSD in forum Self-Promotion
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2011, 05:01
  4. ER Status
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 23-03-2005, 14:39
  5. Replies: 172
    Last Post: 09-10-2004, 14:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •