Page 16 of 38 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 226 to 240 of 558

Thread: Politics, off-topic.

  1. #226
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    Υπευθυνη κεντροαριστερα γαμώ την πόυταναρα μου

  2. #227
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To λογικό είναι να πάνε όπως είναι το μαγαζί στην ελιά, χωρίς πολλά πολλά. Ο Φωτάρας θα κατέβει για προεδράρα και δε θα πέσει και κανείς από τα σύννεφα αν τον στηρίξει και ο σύριζα σαν ενωτική πρόταση αλα νεκροπαπούλιας. Και κανείς δε χαλούλου.

  3. #228
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Νομίζω το σενάριο προεδράρας επειδή είναι τόσο φόρα καίγεται.

    Από κει και πέρα για τον σπασαρχίδα τον μικρό , να σου πω ότι δεν υπάρχει Κεντρο-αριστερά , όπως δεν υπάρχει και Κέντρο-δεξιά. Υπάρχει σκέτο κέντρο που είναι σαν μια νερόβραστη σούπα που αν της βάλεις πιπέρι γίνεται καυτερή και αν της βάλεις λεμόνι ξινή ...αλλά παραμένει η ουσία, ότι είναι μια νερόβραστη σούπα που δεν έχει να πει τίποτα από μόνη της
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #229
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #230
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Νομίζω το σενάριο προεδράρας επειδή είναι τόσο φόρα καίγεται.

    Από κει και πέρα για τον σπασαρχίδα τον μικρό , να σου πω ότι δεν υπάρχει Κεντρο-αριστερά , όπως δεν υπάρχει και Κέντρο-δεξιά. Υπάρχει σκέτο κέντρο που είναι σαν μια νερόβραστη σούπα που αν της βάλεις πιπέρι γίνεται καυτερή και αν της βάλεις λεμόνι ξινή ...αλλά παραμένει η ουσία, ότι είναι μια νερόβραστη σούπα που δεν έχει να πει τίποτα από μόνη της
    Βασικά κανείς δεν έχει να πει τίποτα από μόνος του. Εκ των πραγμάτων δηλαδή, αφού κανείς δεν είναι μόνος του. Εκτός αν εξαφανίσει με κάποιο τρόπο όσους φρονούν διαφορετικά.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #231
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    wat

  7. #232
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Αυτό το "...από μόνη της" δεν το πολυκατάλαβα.

    Στη φάση ότι έρχεται και κολλάει ή στην αριστερά ή στη δεξιά;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #233
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Αυτό το "...από μόνη της" δεν το πολυκατάλαβα.

    Στη φάση ότι έρχεται και κολλάει ή στην αριστερά ή στη δεξιά;
    Αυτό , πετάνε 2-3 αβανταδόρικα θεματάκια για να καβαλήσουν δήθεν μια πλευρά.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #234
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Οκ, απλά σκεφτόμουν ότι και οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω δεν είναι αριστεροί ή δεξιοί αποκλειστικά, οπότε δεν είναι λογικό να προκύπτουν και πολιτικοί σχηματισμοί σε τέτοια φάση; Ειδικά όταν για παράδειγμα το μεγάλο αριστερό κόμμα και το μεγάλο δεξιό δεν συνεργάζονται σχεδόν πουθενά;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #235
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    μλκ πεθανα..λεει καπου οτι ο φωτης κουβελης ειναι ο μονος πολιτικος που εν ετει 2014 λεει την στερεα ελλαδα "ρουμελη"
    ΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑ

  11. #236
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ποιόν λες μαλάκα;

    Deafening, painstaking, BB King

  12. #237
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Οκ, απλά σκεφτόμουν ότι και οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω δεν είναι αριστεροί ή δεξιοί αποκλειστικά, οπότε δεν είναι λογικό να προκύπτουν και πολιτικοί σχηματισμοί σε τέτοια φάση; Ειδικά όταν για παράδειγμα το μεγάλο αριστερό κόμμα και το μεγάλο δεξιό δεν συνεργάζονται σχεδόν πουθενά;
    Δεν είμαι καμιά πολιτική αυθεντία για να σου πω όχι φίλε κάνεις λάθος ή κάτι σχετικό.
    Απλά δεν μπορώ οριοθετήσω το "κέντρο" σαν πολιτική τάση. Ποιες είναι οι θέσεις τους ξεκάθαρα για το εργατικό, για την φορολογία, για την εκπαίδευση για την υγεία. Και τελικά πόσο αναιρεί το ένα το άλλο.
    Θα με ενδιέφερε όντως να διαβάσω μια άποψη χοντρικά σε αυτές τις θέσεις που να μην είναι αριστερές ή δεξιές. Π.χ δεν μπορώ να δεχτώ δωρεάν εκπαίδευση με ελλείψεις σε εκπαιδευτικούς και υποδομές. Δεν μπορώ να δεχτώ και 8ωρο αλλά και προσωπικές συμβάσεις που να το αναιρούν.
    Χοντρικά πάντα τα λέω , και ίσως όχι και σωστά. ΑΛλά νομίζω πιάνεις το πόιντ μου.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #238
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    To λογικό είναι να πάνε όπως είναι το μαγαζί στην ελιά, χωρίς πολλά πολλά. Ο Φωτάρας θα κατέβει για προεδράρα και δε θα πέσει και κανείς από τα σύννεφα αν τον στηρίξει και ο σύριζα σαν ενωτική πρόταση αλα νεκροπαπούλιας. Και κανείς δε χαλούλου.
    Το διάβασες κάπου για Κουβέλη πρόεδρο ή είναι εκτίμηση?

    Πάντως αν ισχύει όντως είναι καλή κίνηση "σταθερότητας" με δεδομένο ότι έχουν εκλογές προέδρου δημοκρατίας τώρα κοντά.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #239
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες, εξάλλου το κέντρο για τους δεξιούς είναι αριστερά και για τους αριστερούς δεξιά και εκ των πραγμάτων εδώ που τα λέμε!

    Υπάρχουν όμως και θέσεις όπως η μετριοπάθεια, η διαπραγμάτευση ο συμβιβασμός και εν τέλει η σύνθεση μεταξύ μη όμοιων ιδεολογικά υποκειμένων, όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά που βρίσκουν απήχηση σε πολύ κόσμο, υποθέτω ότι ένας από τους λόγους είναι ότι η ιστορική εμπειρία έχει δείξει ότι η διαχείριση είναι αρκετά πιο απαιτητική από την ιδεολογική τοποθέτηση και η μετακίνηση προς λίγοτερο καθαρές ιδεολογικά πολιτικές αναπόφευκτη.

    Δηλαδή όταν το ποτάμι λέει ότι θα συνεργαστεί και με ΝΔ και με ΣΥΡΙΖΑ αν χρειαστεί και ότι οι αυτοδυναμίες ανήκουν στο παρελθόν και όταν μιλάει για σταθερούς εκλογικούς κύκλους ε νομίζω πως είναι legit θέσεις. Οκ, στην οικονομία είναι φιλελεύθεροι και στα ζητήματα του μεταναστευτικού και της ιθαγένειας προσανατολίζονται σε προοδευτικές λύσεις. Legit και αυτό με την έννοια ότι είναι μια άποψη που υπάρχει πως να το κάνουμε.

    Εδιτ: Παρόλ΄αυτά συμμερίζομαι την ανάγκη για ξεκάθαρες θέσεις και απλά χρησιμοποιώ αυτούς τους όρους γιατί τα κωθώνια οι δημοσιογράφοι τους επικοινωνούνε στον κόσμο. Λέω κωθώνια γιατί βάζουν π.χ. το ποτάμι στην κεντροαριστερά ενώ για μένα πρόκειται για ένα φιλελεύθερο κόμμα. Όχι τίποτε άλλο απλά βάζοντας αυτό το κόμμα στο δικό τους πλαστό κουτί μετά ΟΙ ΙΔΙΟΙ θα λένε πως τελικά δεν ήταν καθόλου αριστερό κλπ.
    Last edited by asimoulis; 30-05-2014 at 13:43.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #240
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Συμφωνάω όπως το θέτεις , ίσως τελικά το πρόβλημά μου να μην είναι στο κέντρο , αλλά σε αυτούς που ντρέπονται να πουν κέντρο και να πετάνε και ένα "κεντρο-[αρ - δε]" ενώ ουσιαστικά δεν είναι ....

    Αλλά ναι ουσιαστικά ατό με ενοχλεί το να μην υπάρχουν ξεκάθαρες σχέσεις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. The Politics Video Thread
    By asimoulis in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 6
    Last Post: 08-02-2013, 19:54
  2. Κλειδωμα threads sto politics
    By Rwxamhs in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2010, 14:34
  3. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  4. Threads Candiru στο Politics.
    By Ithilmir in forum General Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 29-11-2005, 10:50
  5. Politics vs Personal Opinion???
    By NeedleFeast in forum General Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 26-04-2004, 22:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •