Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
Όχι ρε φίλε, προοδεύουμε.
Τώρα πλέον και το Τζέισον-Αντιγόνη θα γίνει ανάδοχος-η πατερομητέρα.
Ποιος δε θα ήθελε να έχει ανάδοχο γονέα το απο πάνω πράγμα;

Γτπ δεν είναι αγορίνα. Εϊναι μία φιλοσοφία ζωής.
Εσύ μπορεί να θέλεις τη γυναίκα να γεννάει και να γυρίζει στο ταμείο του Μασούτη και το παιδί να το μεγαλώνουν παπούδες και βρεφονηπιακοί σταθμοί
Εγώ π.χ. δε θέλω. Και γι αυτό η γυναίκα μου μέχρι τον Σεπτέμβριο που μας έρχεται και θα πάνε στα νήπια τα παιδιά δεν έψαξε για δουλειά. ¨Έκανα το σκατό που παξιμάδι, δεν έχω 150€ να γραφτώ στο γυμναστήριο αλλά θέλω τα παιδιά να μεγαλώσουν με τη μαμά τους και να πάρουν όση περισσότερη αγάπη γίνεται. Γιατί αν διαβάσεις για το χαρακτήρα και την ψυχολογία των παιδιών μέχρι ποια ηλικία διαμορφώνεται θα καταλάβεις (μάλλον) γιατί τα γράφω αυτά.
Τώρα, αν το γαμωφόρουμ πιστεύει οτι οι έχει να κάνει με αριστερά και δεξιά και πολιτικές θέσεις το αν η μάνα γυρίσει στη δουλειά, τί να σας πω.
Αν μπορουν να μεγαλωσουν παιδια εκατομμυρια ανθρωποι σε ολον τον κοσμο, δινοντας τα σε παππουδες και βρεφονηπιακους σταθμους οσο οι δυο γονεις ειναι στη δουλεια, σιγουρα μπορεις κι εσυ. Και το οτι θεωρεις πως το παιδι δε θα μεγαλωσει με την ιδια αγαπη, ειναι απο μονο του εντελως λανθασμενο. Η αγαπη δεν μετριεται σε εργατοωρες ενασχολησης με το παιδι, αλλα με οσα μπορεις να του προσφερεις οσο εισαι μαζι του, αλλα και οσο ΔΕΝ εισαι μαζι του. Και η ανατροφη εχει να κανει με παιδεια, και με καλλιεργεια ενος ανθρωπου ωστε να μαθει να σκεφτεται και να αισθανεται, το οποιο μπορει να γινει καλλιστα και με τους δυο γονεις να εργαζονται.

Ολα αυτα βεβαια ειναι παντελως ασχετα με το ποσο για το μπουτσο ειναι οι Ελληνες που θεωρουν οτι η μανα ανηκει στην κουζινα με το παιδι και τις κατσαρολες. Να παρατησεις εσυ τη δουλεια σου και να αφησεις την γυναικα σου να δουλευει ρε, γιατι να πρεπει να το κανει η γυναικα?