Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast
Results 226 to 240 of 263

Thread: True Detective

  1. #226
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Θεωρώντας ως δεδομένο ότι κάνουμε κουβέντα σε χαλαρά επίπεδα και χωρίς κακία, να πω ότι πιστεύω ότι είσαι υπερβολικός. Δλδ έχοντας αυτή τη στιγμή ό,τι καλύτερο υπάρχει στην (δημοφιλή, mainstream, πες το όπως θες) τηλεόραση* και προτείνοντας ότι πρέπει να ζητήσουμε ακόμη καλύτερη τηλεόραση, αυτό φαίνεται ουσιαστικά ουτοπικό. Πάντα πιστεύω ότι κάνουμε παραδοχές σε ό,τι βλέπουμε, τίποτα δεν είναι τέλειο, από κει και πέρα ναι, το σημαντικότερο ρόλο παίζει το γούστο. Για μένα προφανώς παίζει επίσης σημαντικό ρόλο το ότι έχω ξεπεράσει προ πολλού τη φάση του πειραματισμού αναζητώντας να σοκαριστώ με κάποιο τρόπο με κάτι που βλέπω, πια αρκούμαι και απολαμβάνω περισσότερο αυτό που θα μου φανεί γνώριμο και θα μου φέρει νοσταλγία για πράγματα με τα οποία έχω συνδεθεί κάποια στιγμή στο παρελθόν. Και, πίστεψέ με, στα 39 σου, το να έχεις κάτι για να μη μασουλάς τα πασατέμπο σου ξεροσφύρι, θα είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο σου ακούγεται τώρα.

    *αν έχεις υπ'όψη σου κάτι καλύτερο που παίζει αυτή τη στιγμή, μπορείς να μου το προτείνεις ε.

  2. #227
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Επειδή λοιπόν έχουμε δεί πολύ καλύτερη τηλεόραση, να μας αρκούν τα ημίμετρα και οι σειρές που υπόσχονται τις απιστευτότητες και αποτυγχάνουν στην συνέχεια;
    Λυπάμαι, πες με 'μαλάκα ελιτιστή' αλλά εμένα δεν μου αρκεί ρε παιδί μου.

    Γιατί το βασικό πρόβλημα μιας σειράς όπως το "True Detective", είναι ακριβώς αυτό.
    Με τις πλάτες ενός δικτύου που μας έχει δώσει αριστουργήματα, έρχεται μεγαλόστομα να μας πει ότι "και budget έχω και γνωστές χολιγουντιανές μούρες στο cast έχω και ιστορία με τελετουργικούς φόνους θα σας πω και τι άλλο θέλετε για να ψηθείτε, επιτέλους;".
    Θεωρούσε αυταπόδεικτα ότι ήταν μια σειρά που θα μας γαμήσει το 'είναι' και θα γίνει κλασσική. Δεν λέω ότι είναι κακή σειρά, έλεος.
    Εμπορικά έμοιαζε σαν να ήθελε να υπερβεί τα πάντα και με βασικό χαρτί ότι θα ήταν περισσότερο κινηματογραφική απ' όλες όσες σειρές προηγήθηκαν.


    Και μιλάμε για ένα είδος (αστυνομικό) που είναι στις πρώτες θέσεις της δημοφιλίας και ο κόσμος δεν βαριέται να βλέπει. Και θέλει κι άλλο.
    Σε οποιαδήποτε μορφή και μάλλον και ανεξαρτήτου ποιότητος.

    Αυτά. Μην το κουράζουμε άλλο.
    Νομίζω συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.
    Last edited by Kaserinos; 13-08-2015 at 22:21. Reason: σημεία στίξης

  3. #228
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πραγματικά θα ήθελα πολύ να αναλύσουμε τα περί του τι "ισχυριζόταν" αυταπόδεικτα η ίδια η σειρά και με ποιο τρόπο τα είπε μεγαλόστομα όλα αυτά και σε ποιες ατέλειες ακριβώς εστιάζεις (τεχνικές; αφηγηματικές; νοηματικές; ;; ) και γιατί δεν αξίζει το True Detective να θεωρείται κλασική σειρά και γιατί είναι κακό να είναι σημαντικός παράγοντας το εμπορικό κομμάτι και πολλά άλλα. Αλλά εδώ όντως θα το κουράζαμε και είναι άλλωστε μια κουβέντα η οποία θα γινόταν ιδανικά σε ένα τραπέζι με μπύρες ή τσίπουρα.

  4. #229
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Den eixe thn atmosfaira tou prwtou, skhno8etika kai logotexnika htan ligo pio katw alla pera apo auto, an 3eperaseis tis terasties prosdokies pou eixe dhmiourghsei h s1, H s2 gia mena gamhse aneta. Eixe dikh ths atmosfaira, kymainotan se alles perioxes tou an8rwpinou psyxologikoy xarth kai sigoura htan poly ligotero pretentious apo thn prwth.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  5. #230

    Default

    έχω δει μέχρι το 6ο και μέχρι στιγμής είναι πιο βαρετό και από επανάληψη του Εμείς & Εμείς τον Αύγουστο..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  6. #231
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Λοιπόν βρήκα τον χρόνο να το τελειώσω εχτές, και ευτυχώς που δεν πόσταρα εχτές.
    Κατ αρχήν όλοι εσείς που τρελαθήκατε να σας πω ότι τα έκανε και ο Φώσκολος στην λάμψη. Η σειρά δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο , χωρίς να είναι κακή , θα συμφωνήσω με τον Καζερίνο για τους μονοδιάστατους χαρακτήρες και τα κλισέ. Την βρήκα πολύ επιτηδευμένα μπερδεμένη με τις ιστορίες, και γενικότερα αρκετά ασύνδετη φορές. Το να φτάνεις να λες ότι πρέπει να δεις την σειρά μονορούφι για να μην χάσεις κάτι αυτόματα με δικαιώνει. Επίσης ο Βινς Βον το πάλευε να βγει σοβαρός , του αναγνωρίζω ότι προσπάθησε , αλλά πρέπει να μείνει σε αυτό που κάνει καλά (λολ). Αν δεν με πιστεύεται δείτε όταν μιλάει την χροιά της φωνής του, κόβει απότομα προτάσεις να φανεί σοβαρός, γενικότερα δεν με έπεισε. Και ο περσινός κύκλος σεναριακά δεν ήταν κάτι φοβερό αλλά πραγματικά η ατμόσφαιρα του έδινε άλλο βάρος.
    Δεν είναι από τι σειρές που θα πω στον άλλο μην δεις, αλλά σίγουρα δεν θα είναι από τις πρώτες που θα προτείνω.
    Και μιας και Παρασάιτ ρώτησες για καλές σειρές εκεί έξω, νομίζω βλέπεις ρέκτιφάι οπότε απάντα μόνος σου 1-0
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #232
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δλδ (ίσως φανεί λίγο άσχετο αυτό αλλά είναι σχετικότατο βάσει κινηματογραφικού είδους) το LA Confidential στο οποίο ήταν επίσης δύσκολο να πιάσει κάποιος την υπόθεση με την πρώτη, ήταν κακό; Μια χαρά ήταν η υπόθεση, δεν είχε τρύπες (μπορείς να ανατρέξεις σε αντίστοιχα άρθρα που τα βάζουν όλα σε σειρά), απλά είναι κοινό και αναμενόμενο το φαινόμενο αυτό σε αστυνομικές υποθέσεις όπου εμπλέκεται πολύς κόσμος.
    Τεσπα, εννοείται ότι δεν προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον, εμένα με άρεσε ρε.

  8. #233
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Λοιπον ηρθα σαν γνησιος καθυστερημενος να πω οτι επιτελους τελειωσα την πρωτη σεζον, την οποια ειχα αφησει για πολυ ιδιαιτερους λογους μετα τα πρωτα 2 επεισοδια περυσι.... τα υπολοιπα 6 τα ειδα τις τελευταιες δυο μερες, και δεν εχω παει να διαβασω πισω τι λεγατε ακομα, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα γραψατε ολοι οτι ηταν επικη, μνημειωδης, κτλ κτλ. Αρρωστια. Ειχα να νιωσω αυτο το "δεος" βλεποντας κατι τοσο ατμοσφαιρικο/αρρωστημενο απο πολλα χρονια πριν, ισως οταν πρωτοειδα Dexter, με αλλου ειδους ατμοσφαιρα βεβαια. Θα δω και τη δευτερη σεζον τις επομενες μερες, αν και εχει φαει πολυ κραξιμο εδω μεσα απο οτι βλεπω.

    (ανοιξα και το θρεντ τρομαρα μου, σας εμαθα μπαλιτσα κι εγω εκατσα παγκο)
    Last edited by FIXXXER; 21-08-2015 at 15:07.

  9. #234
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Double post γιατι μπορω





  10. #235
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    μετά κόπων και βασάνων μόλις τελείωσα την 2η σεζόν. δεν είναι όμορφο να επιβεβαιώνεσαι.

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    κρίμα και είχαμε ελπίδες για εξίσου αξιόλογη συνέχεια.
    αν και δεν έφταιγε μόνο ο φάρελ. τα πάντα ήταν μια μετριότητα.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  11. #236
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ο φάρελ ήταν το φωτεινό σημείο της σειράς ιμο.

  12. #237
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    μετά κόπων και βασάνων μόλις τελείωσα την 2η σεζόν. δεν είναι όμορφο να επιβεβαιώνεσαι.

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    κρίμα και είχαμε ελπίδες για εξίσου αξιόλογη συνέχεια.
    αν και δεν έφταιγε μόνο ο φάρελ. τα πάντα ήταν μια μετριότητα.

  13. #238
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    I'll bury you in your god's fucked garden

  14. #239
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Full trailer λοιπον.

    Μετα απο αδικαιολογητο διαλειμμα 4 χρονων (ή μαλλον οχι ακριβως αδικαιολογητο, ακα γκρινιαρηδες που επειδη η 2η σεζον δεν ηταν σαν την 1η την βρηκαν κακη ) επιστρεφει τον Ιανουαριο.

    Καλο φαινεται, χαοτικο τρεηλερ και ανοιχτη (?) υποθεση στο Αρκανσω του παρελθοντος.

    The rest is just

  15. #240
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    και το τραγούδι που ακούγεται



Similar Threads

  1. The TRUE Spiderman
    By sabbattack in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2013, 23:06
  2. Keep It True 13, Königshοfen, De, 23-24.04
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2010, 22:37
  3. Keep It True IV 02/04
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2005, 03:26
  4. [Cinema] The Singing Detective (2003)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5
    Last Post: 27-07-2004, 20:43
  5. Keep It True
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 16-02-2004, 14:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •