Page 4 of 23 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 339

Thread: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2013-2014

  1. #46
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Δεν καταλαβαινω γιατι τοτε σε ενοχλει οτι φωναζει ο Εργοτελης. Για λιγοτερες φασεις βγαζει περιοδικα ο Ινσταγκραμ.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  2. #47

    6 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Καταρχάς καλώς ήρθες, χαίρομαι που επέστρεψες, τα φέηκ είναι so 2004. :ρ

    Απαντάς σε ένα ποστ μου για κάτι εντελώς διαφορετικό επικεντρώνοντας σε μια πραγματικά δευτερεύουσα πρόταση που έκανα μετά το edit. Δεν ξέρω γιατί ξαφνιάζομαι.

    Βγάζεις συμπέρασμα ότι πρώτον δεν πιστεύω ότι είναι κόκκινη η φάση του Λαγού και δεύτερον ότι αφού είναι κόκκινη ο εργοτελης αδικείται, έχοντας δει, ως άλλος φιξξξερ ( <3 ), απλά και μόνο τις αμφισβητούμενες φάσεις (ή μόνο αυτή, δεν διευκρινίζεται).

    Φέτος δεν έχω γράψει ούτε μια φορά για τη διαιτησία. Όχι επειδή δεν υπήρξαν αφορμές, αλλά επειδή έχοντας δει όλα τα ματς του ΠΑΟ (μόνο), ενώ έχω δει λάθη, δεν έχω δει διαιτησίες που είχαν σκοπό να τινάξουν στον αέρα το ματς. Μια τέτοια ήταν και με τον εργοτελη. Όλη η επιχειρηματολογία του εργοτελη βασίζεται στο ότι ο Λαγός έπρεπε να πάρει κόκκινη αντί για κίτρινη. Δεκτό. Αν κάτσεις να δεις όλο το ματς βέβαια, θα δεις ένα παιχνίδι που ο διαιτητής αφενός μεν έδινε όλες τις επαφές των δικών μας φάουλ, αφετέρου δε, δεν έδινε κάρτες. Το παλικάρι που μάρκαρε τον Μπεργκ τον έπαιζε με χέρια και κλωτσιές και δεν τις περισσότερες φορές δεν πήρε καν το φάουλ - με αποκορύφωμα το πέναλτυ που έγινε κοντά στο τέλος που θα συμφωνήσεις (αν το δεις) ότι είναι πεντακάθαρο. Ο εργοτελης, έχοντας αρκετές φάσεις για κάρτα, τελείωσε με 0 κίτρινες και λιγότερα φάουλ. Όλα αυτά, μαζί με το τάκλιν του Λαγού, εμένα μου κάνουν μια κακή διαιτησία, όχι αρκετά υπέρ της μιας ή της άλλης ομάδας για να χρειάζονται 32453256 ανακοινώσεις και διαρροές διαφόρων σχημάτων της γεωμετρίας.

    Εν κατακλείδι (Γυμνάσιο FTW), ο εργοτελης (όπως και οι δικοί μας) δεν έχουν λόγο να φωνάζουν για το ματς αυτό, εκτός αν οι φωνές είναι ΦΤΙΑΞΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  3. #48
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    0 στους 4 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ποια φεηκ δεν εχω ιδεα τι λετε ολοι, ειστε αστειοι στο αθλετικς.

    κατα την αποψη σου ο Εργοτελης φωναζει γιατι ειναι ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  4. #49

    7 στους 7 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Το κέηκ στο φάγαμε πάντως.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  5. #50

    Default

    Δε θέλω να πω για το ματς σήμερα. Αυτές οι "διεκδικήσεις" στο ποδόσφαιρο με το κεφάλι αντιμετωπίζονται εντελώς καθυστερημένα από τη διαιτησία. Ο παίκτης του Άρη είμαι σίγουρος ότι έβλεπε ότι δεν είχε την κεφαλιά και ο στόχος ήταν να εμποδίσει τον Μαρινάκη να την πιάσει καλά. Αν η ίδια φάση ήταν με τα πόδια (ο Μαρινάκης να τσιμπήσει τη μπάλα και ο άλλος να τον βρει μετά άτσαλα) θα είχε δώσει φάουλ και κάρτα σίγουρα. Όταν έγινε πολιτική οι διαιτητές παγκοσμίως να τιμωρούν αυστηρά τις φάσεις αυτές (με τα πόδια), μειώθηκαν δραστικά τα χτυπήματα. Το κεφάλι είναι λιγότερο σημαντικό;

    Ο Κάκος γενικά κατάφερε σε ένα ματς που ο Άρης δεν είχε κατοχή και έπαιξε σκληρότερα να δώσει περισσότερες κάρτες σε μας και να αποβάλει γελοιωδώς τον Κλωναρίδη. Γιατί πρέπει να πρωταγωνιστεί το παλικάρι.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  6. #51
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    3 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    μπραβο στους αριανους για την αντιδραση τους στο σκηνικο

  7. #52

    Default

    Βεβαίως.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  8. #53
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    6 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by Odonian View Post
    Ο παίκτης του Άρη είμαι σίγουρος ότι έβλεπε ότι δεν είχε την κεφαλιά
    Είδα μόλις τη φάση. Ο παίχτης του Άρη κοιτάζει μόνο την μπάλα, κανέναν Μαρινάκη. (με το ριπλέι στο 0:40)

    Quote Originally Posted by Odonian View Post
    ο στόχος ήταν να εμποδίσει τον Μαρινάκη να την πιάσει καλά.
    Αυτός βασικά είναι ο στόχος οποιουδήποτε αμυνόμενου απέναντι σε οποιονδήποτε επιτιθέμενο, δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις ως επιβαρυντικό. Εκτός αν εννοείς ότι πήγε να του ρίξει κεφαλιά για να μην την πιάσει καλά, πράγμα που σημαίνει ότι ιν γιορ χάμπολ οπίνιον αντί να βάλει τα χεράκια του στους ώμους του Μαρινάκη και να τον κρατήσει κάτω, αντί να του ρίξει ένα διακριτικό σπρωξιματάκι στην πλάτη να τον βγάλει από τη φάση, επέλεξε την κεφαλιά οπότε μιλάμε για ψυχασθενή. Και αυτοκτονικό, εύκολα θα μπορούσε και ο ίδιος να χτυπήσει άσχημα.

    Εγώ λέω ότι ο,τιδήποτε παραπάνω από "μια κακιά στιγμή" είναι αστεία προσέγγιση για τη συγκεκριμένη φάση.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #54

    Default

    Δεν είπα πουθενά κάτι για τον παίκτη του Άρη. Έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε να κάνει ο άνθρωπος με βάση το πώς παίζεται το παιχνίδι.

    Η λογική του κάθε παίκτη εκεί, είναι ότι ακόμα και αν δεν πάρω την κεφαλιά, επιτρέπεται να βρω τον αντίπαλο γιατί είναι πάνω σε διεκδίκηση - το πού θα τον βρω δεν έχει σημασία αν δεν βάλω χέρια. Αυτό που λέω είναι ότι αν πήγαιναν να βρουν και οι δυο τη μπάλα με το πόδι (ακόμα και χωρίς πρόθεση να βρει τον αντίπαλο δηλαδή) αν ο Μαρινάκης είχε βρει τη μπάλα πρώτος ο διαιτητής θα έδινε παράβαση. Γιατί πρέπει να υπάρχει διαφορά όταν η φάση είναι με το κεφάλι;

    Φυσικά και βλέπει μόνο τη μπάλα, γιατί δεν τον απασχολεί που είναι ο αντίπαλος, αφού δεν πρόκειται να είναι φάουλ όπως και αν συγκρουστούν, προλαβαίνει δεν προλαβαίνει τη μπάλα. Εγώ λέω ότι όταν ένας από τους δυο πάει αρκετά καθυστερημένα στη μπάλα, κατά την εκτίμηση του διαιτητή, να μπορεί να δίνεται φάουλ. Έτσι μπορεί να υπάρχει περισσότερη προσοχή.

    Ξαναλέω, δεν έκανε κάτι κακό ο παίκτης του Άρη, δεν το υποστήριξα πουθενά.

    Edit: Και ο ίδιος ο παίκτης του Άρη διάβασα ότι έπαθε ελαφριά διάσειση. Προφανώς δεν ήταν ο στόχος του αυτός. :ρ
    Last edited by Odonian; 10-11-2013 at 02:10.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  10. #55
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    5 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Δεύτερη φορά: Η φράση σου ήταν "Ο παίκτης του Άρη είμαι σίγουρος ότι έβλεπε ότι δεν είχε την κεφαλιά και ο στόχος ήταν να εμποδίσει τον Μαρινάκη να την πιάσει καλά". Εγώ καταλαβαίνω λες ότι πάει ο αμυντικός στην καλύτερη να του κλείσει το χώρο, στη χειρότερη να τον γκρεμίσει και εννοείς ότι έχει την άνεση να το κάνει αυτό γιατί δε δίνονται τέτοια φάουλ και τον παίρνει να παίξει πιο δυνατά/επικίνδυνα. Εγώ λέω ότι πάει για κεφαλιά και στο δικό του κεφάλι δεν υπάρχει κανένας Μαρινάκης εκεί κοντά και άρα βλέπει ότι έχει την κεφαλιά και τελεία.

    Το "δεν πρόκειται να είναι φάουλ όπως και αν συγκρουστούν, προλαβαίνει δεν προλαβαίνει τη μπάλα" δεν είναι σωστό, δεν έχει ο αμυντικός καμία ιδιαίτερη ασυλία, δεν είναι δα κι ο αγκώνας του Διαμαντίδη αχαχούχα πωσταλέω. Και τέλος πάντων βρε παιδάκι μου, δίνονται αυτά, πχ σίγουρα θυμάμαι να δίνονται τέτοια φάουλ ενώ σηκώνονται δύο στη μέση του γηπέδου να πάρουν την μπάλα από βολέ του τερματοφύλακα στη σίκαλη και εγώ προσωπικά εκνευρίζομαι όταν σφυρίζονται (βγάζω φυσικά έξω περιπτώσεις που φεύγει ο ένας κομμάντο να κάνει ζημιά στον άλλο, duh).

    Δεν έχω δει τίποτε άλλο από το ματς ε, μιλώ μόνο τη συγκεκριμένη φάση

    Και αυτοκτονικοί υπάρχουν.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  11. #56

    Default

    Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνεις, κατανόησα ακριβώς τι λες, απλά διαφωνώ. Πιστεύω ότι τέτοια φάουλ πρέπει να δίνονται. Μπορεί να μας πάρει λίγο να το συνηθίσουμε, αλλά έχουμε συνηθίσει και άλλα πρόσφατα (πχ κόκκινη για φάουλ από τελευταίο παίκτη κλπ) που άλλαξαν για καλό.

    Διαφωνώ καταρχάς στο ότι δεν υπάρχει Μαρινάκης στο μυαλό του. Ο παίκτης του Άρη έχει δει ότι εκεί είναι ο Μαρινάκης, απλά δεν τον κοιτάει στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου πριν πηδήξει - τον ενδιαφέρει να πάει στη μπάλα, γνωρίζοντας ότι έτσι είναι ασφαλής από παράβαση. Δεν συγκρούονται πλάτη με πλάτη και οι παίκτες έχουν γνώση γενικά που είναι ο αντίπαλος γύρω τους ακόμα και αν δεν τον κοιτούν κάθε δέκατο του δευτερολέπτου. Ειδικά στη συγκεκριμένη φάση, ο Μαρινάκης είναι δεδομένα σε καλύτερη θέση, ακριβώς εκεί που θα πάει η μπάλα και ακίνητος στο οριζόντιο επίπεδο (!).

    Κάνε την αντιπαραβολή στην εξής υποθετική φάση. Δεν έχουμε σέντρα, αλλά πάσα στον Μαρινάκη, ο οποίος έχοντας λιώσει τις βιντεοκασέτες (ΡΑΚΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΑΕ) του Πελέ (wut) αποφασίζει να κάνει διαστημική τρίπλα και ο αμυντικός του Άρη πηγαίνοντας για τη μπάλα, χωρίς πρόθεση, βρίσκει το πόδι του Μαρινίνιο ένα δέκατο του δευτερολέπτου πιο αργά απότι πρέπει για να βρει μπάλα. Ο διαιτητής πάει αγέρωχα προς το πέναλτυ και οι τηλεκριτικοί διαιτησίας του ΣΚΑΙ αποδίδουν εύσημα.

    Αυτό που ρωτάω είναι, γιατί το κεφάλι έχει άλλους κανόνες; Δεν πρέπει να το προστατεύσουμε περισσότερο; Για να δώσουν φάουλ σε τέτοια διεκδίκηση που δε συμπεριλαμβάνει χέρια ή "σκαμνάκι" πρέπει ο αμυντικός να πάει πάνω στον επιθετικό με τόση καθυστέρηση που να μοιάζει με φεηκ στο ER.

    Δεν έπρεπε να το δώσει αυτό ο Κάκος, δεν είναι κριτική μου σε αυτόν. Είναι στο πώς εφαρμόζεται γενικά ο κανονισμός σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  12. #57
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    4 στους 18 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    στα νεα μακρυα απ τη μεση της βαθμολογιας, αυτα θελει ο παοκ για να διεκδικησει πρωταθλημα.



    Spoiler
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  13. #58
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    3 στους 13 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Μπορουν να μουτζωσουν αλλοι δυο να γινουν τεσσερις?

    χοαοχαοχαοχαοχαοχ
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #59
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    σε μουτζωσα επειδη το ζητησες μονο

  15. #60
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    1 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Χακόμπο θεέ.


Similar Threads

  1. Premier League 2013-2014
    By morphine in forum Athletics
    Replies: 131
    Last Post: 12-06-2014, 18:30
  2. Roadburn 2014
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 29-01-2014, 00:50
  3. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2012-2013
    By freak brother in forum Athletics
    Replies: 629
    Last Post: 05-09-2013, 21:46
  4. Replies: 343
    Last Post: 27-04-2013, 13:16
  5. Replies: 6
    Last Post: 20-04-2013, 22:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •