Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Συμβουλές για αγορά εξοπλισμού και σπιτική ηχογράφηση.

  1. #1
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default Συμβουλές για αγορά εξοπλισμού και σπιτική ηχογράφηση.

    Ενδιαφέρομαι για ηχογράφηση σε σπίτι σε laptop.
    Κιθάρα - φωνή για αρχή.

    Θέλω μια κάρτα ήχου (να μπορεί να γράφει και τα δύο) και ένα μικρόφωνο.
    Μπάτζετ γύρω στα 400 ευρώ (το ποσό βγαίνει από ένα πρόχειρο ψάξιμο Thomann). Δεν θα ήθελα να το ξεπεράσω εκτός αν είναι κάτι που όντως αξίζει. Να μπορώ να γράψω κάτι με αξιοπρεπή ήχο στο μέλλον όχι απλά να σημειώνω ιδέες.
    Γενικά χρησιμοποιούσα Cubase μέχρι τώρα. Αν υπάρχει κάποια εναλλακτική για πρόγραμμα είμαι όλος αυτιά.

    Να πω εδώ ότι είμαι ψιλό άσχετος με home made ηχογραφήσεις. Συνδεσμολογία κιθάρα/μικρόφωνο - πετάλι - κάρτα ήχου φαντάζομαι δουλεύει κανονικά. Η μπορώ να παίζω με παραμορφώσεις από το πρόγραμμα της κάρτας?

    Γενικά οποιαδήποτε βοήθεια - συμβουλή - ξεστράβωμα πάνω στο θέμα θα εκτιμηθεί δεόντως.
    I don't do drugs. I am drugs.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    Μπορείς να καρφώσεις κατευθείαν την κιθάρα πάνω στην κάρτα ήχου και να γράψεις με το amplitube το οποίο σου επιτρέπει να περάσεις ότι ήχο θες πάνω στην κυματομορφή.

  3. #3
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ως ημιμαθής περί των πρακτικών του ζητήματος

    δε θέλει προενίσχυση; καλά άμα έχει η κάρτα εντάξει, αλλά άμα δεν έχει;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #4
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Ακομα και να εχει, ο ηχος θα ειναι σκατενιος.
    Kill the wise one!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    εγω με 70 ευρωπουλακια πηρα απο ρικαρντο αυτη...

    http://www.musiciansfriend.com/pro-a...cording-system

    http://www.amazon.com/Yamaha-Audiogr...ews/B001F1WNAS

    πολλη καλη λυση και καλυπτει για αυτα που θες.. βεβαια δεν εχει firewire, μονο usb αλλα για λαπτοπ που λες ειναι ενταξει.
    τα 400 ευρω θεωρω ειναι υπερβολη
    Last edited by fromashesrise; 27-08-2013 at 13:05.
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ο μπασιστας μου πηρε μια μολις γυρω στα 100 ευρω. μια χαρα δουλευει κατευθειαν με καρφι και με τα καταλληλα πλαγκιν βγαζει γαμω τους ηχους. αυτα ξερω γω αλλα ειμαι ντραμερ οποτε μη δινετε βαση. το οτι θα εχει σκατα ηχο μαλλον ειναι ουρμπαν λετζεντ για να τα ακουμπατε!

    α και μακρυα απο φαιαργουαιαρ εχει θεματα σε αυτα τα πραγματα. γιουεσμπι και αγιος ο θεος
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #7
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Μια χαρα ειναι ολες οι καρτες ηχου αρκει να σε βολευουν απο θεματα εισοδων (ποσες χρειαζεσαι ταυτοχρονα-με 2 πχ δε θα μπορεσεις ποτε να κανεις λαιβ ηχογραφηση), firewire-usb (firewire εχω δεν ειχα ποτε προβλημα), αξιοπιστιας εταιρειας-υποστηριξης (drivers), τιμης φυσικα (μη δωσεις 400 ευρω να παρεις καρτα ηχου με 2 εισοδους εκτος κιαν εχει καμια λαμπα μεσα), κτλ.
    Τι δουλεια θελεις να κανεις ειναι το θεμα.
    Αμα θελεις να ηχογραφησεις και να εχεις καλο ηχο, αμα θελεις να κανεις κρυα-ξερη ηχογραφηση ολα καλα. Κατεβαζεις και amplitube που ειπε ο απο πανω κυριος και κανεις τη δουλεια σου παιζεις οσο θελεις κανενα προβλημα.
    Αν απτην αλλη θελεις λιγο πιο ζεστο-γλυκο αποτελεσμα πολυ δυσκολα θα πετυχεις καλο αποτελεσμα με τετοιου ειδους ηχογραφηση.
    Αυτο το οποιο εγω γενικα εχω στο μυαλο μου, ειναι πως απο τη στιγμη που δε παιζουν πολλα λεφτα για στουντιο, καθεσαι σπιτι σου, παιρνεις το χρονο σου, γραφεις τελεια τα καθαρα μερη σου, τα κανεις εξπορτ και τα πηγαινεις στο στουντιο για ριαμπινγκ. Βεβαια θα με κραξουν λιγο οι των στουντιο, αλλα ειναι μια αρκετα καλη και οικονομικη λυση για να αποφυγει καποιος τις ωρες της ηχογραφησης.

  8. #8
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Είχα πάρει μια Ε-MU με 70κάτι ευρώ αν θυμάμαι καλά και γράψαμε με πετάλια-ενισχυτές και καρφί στην κάρτα. Αν θες να γράψεις φωνή είναι καλό να έχει phantom power η κάρτα σου. Βέβαια 400 ευρώ είναι πολλά χρήματα και άποψή μου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις με λιγότερα και άμα μάθεις το άθλημα στο μέλλον και δεις ότι σε ενδιαφέρει, επενδύεις ένα μεγαλύτερο ποσό. Εδώ μπορείς να ακούσεις ένα ντέμο γραμμένο εξ'ολοκλήρου στην κάρτα αυτή και σε λαπτοπ. Απέχει πάρα πολύ από αυτό που λέμε επαγγελματικό, από την άλλη όμως εμένα μου ακούγεται αξιοπρεπές.

  9. #9
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ετσι για εγκυκλοπαιδικους λογους ο μπασιστας μου πηρε μια focusrite 2i4 που του ειχε πει ο κολλητος παραγωγος απο γερμανια. γαμω για τα λεφτα της λενε. ενα κατοσταρικο.αυτα
    δεν εχω ιδεα απο αυτα δε φερω καμια ευθυνη αμα δε σας αρεσει...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #10
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Καταρχας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

    Στα 400 ευρώ που έχω όριο βάζω μέσα και ένα μικρόφωνο με το οποίο να μπορεί να γίνει σωστή ηχογράφηση, όχι μόνο μια κάρτα.
    Όποτε βασικά θέλω δύο πράγματα. Σε αυτά παίζει καμια ιδιαιτερότητα η μια σωστή κάρτα σηκώνει και μικρόφωνο και κιθάρα και πετάλι και όλα οκ?
    Λέω να μείνω σε 2 υποδοχές κυρίως επειδή δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο για την ώρα.

    το ντέμο το Chilling ακούγεται μια χαρά για ντεμο γραμμένο κατευθείαν σε λαπτοπ. Νομίζω είχα εκφραστει και θετικά για τη μουσική, αν όχι το κάνω τώρα.

    Η κρύα ξερή ηχογραφηση που αναφέρθηκε δεν με πειράζει, καθότι δεν προσανατολίζομαι σε ζεστο οργανικό ήχο. το ποστ Neuroscar έχει ψωμί με όλα αυτά που λέει και καλή φάση η μόντα με τα στούντια, αλλά αυτά είναι ακόμα πολυ μακρυά αν όχι απλησίαστα. Το amplitube θα το τσεκάρω, αλλά φαίνεται μια χαρά για αυτό που το θέλω.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #11
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Δοκιμασμένες και επιτυχημένες λύσεις:

    http://www.thomann.de/gb/shure_sm57lc_bundle_ii.htm σταθερή αξία, κάνει για φωνή, ενισχυτές, ντραμς, ό,τι θέλεις. Αν θέλεις κάτι μόνο για φωνή, πήγαινε για το sm58 που πάλι είναι γαμάτο.

    http://www.thomann.de/gb/line6_pod_studio_ux2.htm κατασκευασμένο για κιθάρες, αλλά έχει και πολύ καλά μοντέλα για φωνή και μπάσο. Δουλεύει ως κάρτα ήχου με usb και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Έρχεται και με DAW, αν και με το cubase είσαι 100% κομπλε - φτάνει να φας λίγες ώρες να το μάθεις καλά.

  12. #12

    Default

    Για κάρτα ήχου θα δώσω και εγώ +1 για την Focusrite που αναφέρθηκε πιο πάνω. Σίγουρα δεν θα πρότεινα line6. Το 57αρι είναι κλασική επιλογή...
    Αλλά μιας και σε παίρνει στο budget δες και το Sennheiser E 906. Οι παραπάνω προτάσεις αν υπολογίζεις να ηχογραφήσεις τις κιθάρες από ενισχυτή.
    Αν θέλεις mic για φωνή πάμε σε άλλα μονοπάτια!

  13. #13
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Για μικροφωνο φωνης μιλαμε και για καρτα ηχου που να εξυπηρετει αναγκες φωνης-κιθαρας-μπασου
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  14. #14
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Το sm57 κάνει για τα πάντα

  15. #15
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Για monitors θα τα σταξεις;

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 02-07-2013, 01:47
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 01:43
  3. ηχογράφηση φωνής σε λάπτοπ
    By commissar in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-2012, 19:06
  4. Βοηθεια για cubase/ηχογραφηση
    By Neuroscar in forum Musicians Chat
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2011, 23:13
  5. Ηχογραφηση για σπορτ φμ
    By freak brother in forum PC & Games
    Replies: 11
    Last Post: 12-10-2010, 01:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •