Results 1 to 13 of 13

Thread: τα μουνόπανα της vodafone

  1. #1

    Default τα μουνόπανα της vodafone

    μου στείλαν από δικηγορικό γραφείο ότι χρωστάω στη vodafone 56 ευρώ (και καλά δυο μήνες καρτοσυμβολαίου, κανόνικα θα ήταν 44 αλλά μπήκαν τόκοι (!))
    εγώ θυμάμαι να πληρώνω τα πάντα βέβαια, αλλά δε μπορώ να βρω τις γαμημένες αποδείξεις

    πήρα τηλέφωνο στο εν λόγω γραφείου και τους έβρισα λίγο, με βρίσαν κι αυτοί, τους λέω κινηθείτε νομικά, μου λέει θα το κάνουμε.

    θα το κάνουν όντως? βαριέμαι να τρέχω.
    δε τους κοστίζει πολύ παραπάνω από 56 ευρώ η όλη ιστορία με τις αγωγές κτλ?
    tt0274518

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Δεν υπάρχει περίπτωση, τα παράβολα και μόνο είναι τόσο χρήματα.
    Γράψτους.

  3. #3
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Βασικά το εξώδικο δεν τους κοστίζει τίποτα, η διαταγή πληρωμής (που συνήθως ακολουθεί) όμως ναι. Κακώς πήρες το δικηγορικό γραφείο, πάρε στη vodafone και πες ότι εγώ σας πλήρωσα, οι αποδείξεις υπάρχουν και ότι γενικά θα σας γαμήσω ό,τι έχετε αγάμητο και τέτοια.

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    να πεις ότι είσαι και ο σουπερματσομαν , και αν έχουν κάνει κανένα βιντεάκι "πρόστυχο" έστω και κρυφό ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Και βασικα βρες το οντως το βιντεακι και ποσταρε το, ικανο σε εχω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Δεν πρόκειται να ρισκάρουν να πάνε σε δίκη για τέτοιο ποσό. Αν επικοινωνήσουν πέστους ότι έχεις τις αποδείξεις και γράψτους για την ώρα.

  7. #7
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Είχα κάνει αλλαγή διεύθυνσης και μου είπαν πως δεν έχω οφειλές. Έδωσα τη νέα διεύθυνση και είπα αν έχετε κάτι στείλτε το εδώ. Μετά από καιρό πέρασα απ'το παλιό σπίτι και είδα πως μου είχαν στείλει εκεί χρέος 30 ευρώ και έγραφαν πως θα κινηθούν δικαστικά. Το έγραψα στ' αρχίδια μου. Πάνε 4 χρόνια από τότε.

  8. #8
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    δεν ξέρω αν ισχύει και στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά στις τράπεζες αν φας εξώδικο χρεώνεσαι τα νομικά έξοδα εσύ. οπότε μη βασίζεσαι στο ότι κοστίζει περισσότερο από την οφειλή.. με ποιο τρόπο πληρώνεις; μέσω τράπεζας και ebanking βρίσκεις τα πάντα.. αν πηγαίνεις εκεί, δεν το ξέρω
    Last edited by Ψηλός; 01-08-2013 at 18:12.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Quote Originally Posted by Ψηλός View Post
    δεν ξέρω αν ισχύει και στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά στις τράπεζες αν φας εξώδικο χρεώνεσαι τα νομικά έξοδα εσύ.
    Κάτι κατάλαβες λάθος. Το εξώδικο είναι απλά ένας επίσημος τρόπος να σου κοινοποίησει κάποιος ότι έχει μια διαφορά μαζί σου. Σε φάση, μου χρωστάς λεφτά και αν δεν τα δώσεις θα σε πάω στα δικαστήρια. Πέρα από αυτό δεν έχει κάποιο δεσμευτικό χαρακτήρα. Αγωγή μπορεί να σου κάνει, που σημαίνει ότι σε πάει στα δικαστήρια, και ο κανόνας λέει ότι ο ηττημένος πληρώνει τα δικαστικά έξοδα.

  10. #10

    Default

    Kοίτα να δεις σύμπτωση.. Μια από τα ίδια με μια διαφορά όμως.. Ότι εγώ έφυγα από τη Wind πήγα στην Cosmote το νούμερο μου και αυτό που απόρησα από την αρχή ήταν το πως στο γαμοδιάολο με αφήνεις να φύγω να πάω σε άλλο πάροχο να συνεχίσω να έχω το νούμερο μου χωρίς να σε έχω ξοφλήσει; Το άφησα και μόλις τώρα διαβάζοντας το θρεντ με παίρνει τηλέφωνο ο αδερφός μου ότι ήρθε εξώδικο στο όνομα μου για απλήρωτο λογαριασμό WIND. Αν τους γράψω στα τρυφερά και όμορφα αρχιδάκια μου τι γίνεται; Μπορεί να το τραβήξουν; Πέιτε μου λίγο πως σας φαίνεται να έρχεται κάποιος να έχει ανεξόφλητο λογαριασμό και να φεύγει για άλλη εταιρεία. Είσαι μαλάκας μωρή WIND να αφήσει ένα χρωστούμενο συμβόλαιο να διακοπεί; Αν εγώ τώρα ισχυριστώ ότι έχω πληρώσει; Πως πάει η δουλειά;
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  11. #11
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Quote Originally Posted by Beyond Within View Post
    Quote Originally Posted by Ψηλός View Post
    δεν ξέρω αν ισχύει και στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά στις τράπεζες αν φας εξώδικο χρεώνεσαι τα νομικά έξοδα εσύ.
    Κάτι κατάλαβες λάθος. Το εξώδικο είναι απλά ένας επίσημος τρόπος να σου κοινοποίησει κάποιος ότι έχει μια διαφορά μαζί σου. Σε φάση, μου χρωστάς λεφτά και αν δεν τα δώσεις θα σε πάω στα δικαστήρια. Πέρα από αυτό δεν έχει κάποιο δεσμευτικό χαρακτήρα. Αγωγή μπορεί να σου κάνει, που σημαίνει ότι σε πάει στα δικαστήρια, και ο κανόνας λέει ότι ο ηττημένος πληρώνει τα δικαστικά έξοδα.
    Συμφωνώ, απλώς είπα ότι στην περίπτωση των τραπεζών, το κόστος του εξωδίκου (περίπου 30€ για κάθε ενεχόμενο) προστίθεται στην οφειλή..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    Kοίτα να δεις σύμπτωση.. Μια από τα ίδια με μια διαφορά όμως.. Ότι εγώ έφυγα από τη Wind πήγα στην Cosmote το νούμερο μου και αυτό που απόρησα από την αρχή ήταν το πως στο γαμοδιάολο με αφήνεις να φύγω να πάω σε άλλο πάροχο να συνεχίσω να έχω το νούμερο μου χωρίς να σε έχω ξοφλήσει; Το άφησα και μόλις τώρα διαβάζοντας το θρεντ με παίρνει τηλέφωνο ο αδερφός μου ότι ήρθε εξώδικο στο όνομα μου για απλήρωτο λογαριασμό WIND. Αν τους γράψω στα τρυφερά και όμορφα αρχιδάκια μου τι γίνεται; Μπορεί να το τραβήξουν; Πέιτε μου λίγο πως σας φαίνεται να έρχεται κάποιος να έχει ανεξόφλητο λογαριασμό και να φεύγει για άλλη εταιρεία. Είσαι μαλάκας μωρή WIND να αφήσει ένα χρωστούμενο συμβόλαιο να διακοπεί; Αν εγώ τώρα ισχυριστώ ότι έχω πληρώσει; Πως πάει η δουλειά;
    Αν έχεις την τελευταία απόδειξη είσαι κομπλέ. Το έχει κάνει και η forthnet στο παρελθόν. Ή προσπαθούν να κάνουν αρπαχτές ή τα συστήματά τους είναι γτπ.

  13. #13
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πριν μερικά χρόνια και έχοντας ήδη σύνδεση στη Vodafone για μια 10ετία, αποφάσισα να αλλάξω πάροχο, επειδή προσέφερε καλύτερα πακέτα. Κανά μήνα αργότερα, πήρα γράμμα από τη Vodafone ότι χρωστάω καμιά 20ρια ευρώ. Φυσικά δε χρωστούσα τίποτα και το θεώρησα γλοιώδες να κάνουν κάτι τέτοιο σε έναν πελάτη τους επί 10 χρόνια. Απλά το αγνόησα. Λίγο καιρό μετά, μου τηλεφώνησε μια δικηγόρος τους για να εξοφλήσω το ποσό. Μου πρότεινε να μου δώσει λογαριασμό τραπέζης να τα καταθέσω, της είπα "ναι, ναι, βεβαίως" και την ξαναγνόησα. Το ίδιο σκηνικό συνέβη 1-2 φορές ακόμα, μέχρι που σταμάτησαν να με καλούν και φυσικά δεν έχει συμβεί το παραμικρό από τότε. Νομίζω απλά το κάνουν και όσοι ψαρώσουν...
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. τα μουνοπανα της wind
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 59
    Last Post: 05-02-2021, 17:14
  2. ΜΕΤΑΝΟΗΤΕ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ
    By Reject in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 17-04-2009, 20:56
  3. Replies: 21
    Last Post: 22-06-2007, 02:36
  4. Diafimisi Vodafone...
    By Ethir in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 14
    Last Post: 22-07-2004, 15:31
  5. cosmote, telestet i vodafone?
    By Buddy Lackey in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2003, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •