Results 1 to 6 of 6

Thread: ηλεκτρικό κοντραμπάσο κλπ

  1. #1

    Default ηλεκτρικό κοντραμπάσο κλπ

    Θρεντ καυλάντας πιο πολύ.
    Μου παρουσιάζεται η ευκαιρία να αγοράσω ελάχιστα παιγμένο το εξής άταστο ηλεκτρακουστικό μπάσο στα €1200, το οποίο έχει και ματζαφλάρι από κάτω ώστε να παίζεται και ως όρθιο και το radius προσφέρεται και για δοξάρι (λέμε τώρα). Έτσι κι αλλιώς είχα στο μυαλό μου κάποια στιγμή να αγοράσω ένα NS Design που είναι στα ίδια λεφτά περίπου.
    Στην πραγματικότητα, τη δεδομένη στιγμή δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο και τα οικονομικά μου ενώ αυτή την περίοδο είναι καλά, για το χειμώνα είναι ας πούμε αβέβαια.
    Πείτε καμιά σκέψη

    Spoiler
    καταρχάς ξέρεις να παίζεις;

  2. #2
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Φαίνεται τρομερά συμφέρουσα αγορά και αν το έχεις μεράκι/καυλάντα, εγώ πως θα το έβλεπα(χωρίς να μπω σε τεχνικά θέματα, γιατί δε σκαμπάζω από όργανα πια):
    Επειδή τα 12 κατοστάρικα είναι σοβαρό ποσό στις μέρες μας, θα τα έδινα μόνο εφόσον
    1) δε χρωστάω νοίκια/λογαριασμούς/δόσεις κλπ
    2) ο υπολογιστής μου με βγάζει λεβέντικα καναδυό χρονάκια ακόμα, χωρίς να χρειαστεί αναβάθμιση
    3) η γκαρνταρόμπα μου με βγάζει λεβέντικα καναδυό χρονάκια ακόμα, χωρίς να χρειαστεί αναπαλαίωση
    4) είμαι βέβαιος ότι δεν έχω βριστεί στο παρελθόν με το Xtikio και ότι τσεκάρει το φόρουμ ακόμα
    5) κάτι άλλο που δε μου έρχεται τώρα

    Καλοτάξιδο!
    Resistance is useless

  3. #3
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Στα καναδυο χρονακια ακομα, να προστεθει το "με υπολογιζει το αφεντικο μου για ..." ή τεσπα, εχω δουλεια - αν δουλευεις μονος σου.

    Επισης διορθωστε με, αλλα τα κοντραμπασα δεν ειναι εξ'ορισμου αταστα? Το λεω γιατι μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπε ο θρεντσταρτα.

    Αν αυτο που σε ιντριγκαρει για την εν λογω αγορα ειναι το αταστο παιξιμο, μπορεις να το βρεις και σε αταστο ηλεκτρικο.
    Ακομα καλυτερα και σε αταστο ακουστικο. Ενας φιλος εχει ενα αταστο ακουστικο washburn, το χε παρει μεταχειρισμενο 3 κατοσταρικα.
    Το οργανο κελαηδαει πραγματικα, εχει ηχο μελι που δεν εχω ακουσει πουθενα. Διαφορετικος βεβαια χαρακτηρας απο το κοντραμπασο,
    λιγοτερο βαθιες νοτες, αλλα τρομερη ευκρινεια και ζεστος ηχος.

    Τωρα που τα λεω αυτα, ερχονται στο μυαλο μου κατι ωραια Μichael Kelly, αν και νομιζω πως σε παω αλλου σε σχεση με τα NS Design, που
    φαινονται επισης πολυ ωραια.

    Τα λεω αυτα γιατι ειναι μια σαφεστατα οικονομικοτερη λυση, και ειδικα αν παιζεις σε ακουστικα ή ημι-ακουστικα σχηματα, τζαμ καταστασεις με
    εγχορδα, η πιο τζαζοφασεις, η διαφορα δε θα ειναι μεγαλη

    Σιγουρα παιχτο πολλες φορες, και σκεψου το ακομα πολλαπλασιες, γιατι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

    Αλλα overall στηριζω την ιδεα, γεγονος ειναι πως εν δυναμει μπορει να σου δωσει αφορμη να γινεις ακομα καλυτερος μουσικος, που ειναι και το ζητουμενο με καθε νεα αγορα οργανου .

    Αυτα τα ωραια...

  4. #4

    Default

    @casshern, ας πούμε check σε όλα


    @ass cobra, δουλειά υπάρχει αλλά λόγω εποχικότητας, υπάρχει σχετικό στρίμωγμα το χειμώνα.
    επίσης, ναι τα κοντραμπάσα είναι εξ'ορισμού άταστα, αυτό που πόσταρα και προέκυψε ως ευκαιρία παίζεται και οριζόντια σαν"κανονικό", οπότε δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσσεται.



    το συγκεκριμένο όργανο το έχω παίξει μια φορά και είναι αρκετά ζόρικο λόγω radius αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.

    ναι, αυτό που με ιντριγκάρει είναι το άταστο αλλά και το όρθιο παίξιμο. το καθαρά ακουστικό μπάσο το έχω απορρίψει γιατί σπάνια ακούγεται επαρκώς χωρίς μικρόφωνο. το πλάνο είναι να το χρησιμοποιώ σε μικρά σχήματα για folk/country/jazz φάσεις.

    γενικότερα, προτιμώ να ξοδευω τα λεφτά μου σε όργανα/εξοπλισμό (που δε μου είναι απαραίτητα) παρά σε τατού ξερω γω :ρ

  5. #5
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    με μικροφωνισμούς πως τα πάει; γενικώς πολύ ενδιαφέρον crossover και φαίνεται πως η αγορά είναι τρομερά συμφέρουσα.
    Επίσης, πρέπει να είναι ολίγον τι τεράστιο, οπότε ενδέχεται να βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή εάν το κουβαλάς πολύ πέρα δώθε

  6. #6
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Έτσι για να πω κι εγώ την αποψάρα μου:

    Για άτομα που ασχολούνται ενεργά με τη μουσική τους, δε θεωρώ πως είναι σπατάλη να τα δώσουν σε καλά, ακριβά όργανα που γουστάρουν. Δεν είναι πχ. υπολογιστές όπως ειπώθηκε όπου και 1000€ να σκάσεις τώρα μπορεί σε 2-3 χρόνια να χρειαστεί να σκάσεις μερικά ακόμα για αναβάθμιση.
    Συνήθως ένα ακριβό μουσικό όργανο σου μένει για χρόνια ενώ βγάζεις και τη καύλα σου.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •