Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61

Thread: Πετάλι fuzz για Μπάσο (DIY)

  1. #16
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Με ενδιαφέρει το θέμα αφού έχω σκοπό να φτιάξω και εγώ στο μέλλον και ειδικά για μπάσο...
    Αν μπορείς κάνει κάποια updates σχετικά με την διαδικασία και γενικά το τι φτιάχνεις.
    Αυτά που με έψηναν περισσότερο να φτιάξω είναι τα:
    Earthbound Supercollider
    http://www.bigmuffpage.com/images/sc...0Schematic.jpg
    Tonebender Fuzz
    http://fuzzcentral.ssguitar.com/3kno...bschematic.gif
    Γαμάνε και τα δυο για μπάσο.
    Licenced to Chill.

  2. #17
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    μετά από ιντερνετική έρευνα βλέπω ότι δεν είναι λίγες οι εταιρείες όπου έχουν βγάλει πετάλια με κυκλώματα βασισμένα σε κλασικά πετάλια του παρελθόντος (π.χ. fuzz face, big muff pi κλπ). Το μόνο που έκαναν είναι να αλλάξουν μερικά στοιχεία από το κύκλωμα ώστε να πουν ότι έβαλαν την προσωπική τους πινελιά. Καλά έκαναν προφανώς. Από τη στιγμή που το λένε ανοιχτά ότι η βάση του κυκώματός τους είναι το τάδε κλασικό πετάλι και δεν το πασάρουν σαν εξ'ολοκλήρου δικό τους δεν υπάρχει κάτι μεμπτό. Αυτό που γενικά με έκανε να στραβώσω είναι ότι βλέπω πως οι τιμές τους είναι υπερβολικά υψηλές. Αντίστοιχα ψηλές τιμές κατά τη γνώμη μου είναι δικαιολογημένες μόνο αν πει ένας κατασκευαστής ότι ξεκινάει από το μηδέν με ένα κύκλωμα εξ'ολοκλήρου δικού του σχεδιασμού χωρίς να πατάει σε στάνταρ συνταγές. Και αυτό που ανέφερε ο takissam στην προηγούμενη σελίδα για το megalith, (ότι έχουν σβήσει τους κωδικούς από τα στοιχεία της πλακέτας) για μένα είναι απόλυτα δικαιολογημένο από τη στιγμή που βλέπω ότι η αντιγραφή χρησιμοποιείται καθάρα για κέρδος και προφανώς και για αισχροκέρδια με μόνο επιβαρυμένο τον τελικό αγοραστή.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  3. #18
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Πάντως Σωτε μιας μπήκες στον κόπο, θα σου έλεγα να βάλεις και μια επιλογή για blend του σήματος (καθαρό/fuzz) που στο μπάσο είναι ψιλοαπαραίτητη.

  4. #19
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Πάντως Σωτε μιας μπήκες στον κόπο, θα σου έλεγα να βάλεις και μια επιλογή για blend του σήματος (καθαρό/fuzz) που στο μπάσο είναι ψιλοαπαραίτητη.
    Μιλάς για ένα ποτενσιόμετρο που θα σου στέλνει στην έξοδο ένα επιθυμητό ποσό του αρχικού σου καθαρού σήματος; Αν εννοείς αυτό τότε το έχω από την αρχή στο πρόγραμμα

    Επίσης λέω να βάλω κι ένα equalizer (low, mid, high) αντί για ένα tone. Τι λέτε;
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 01-10-2013 at 19:23.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  5. #20
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Και για καθε equalizer, δυνατοτητα να μπαινει το φαζζ μονο στις συγκεκριμενες συχνοτητες.
    Και να κανει και εσπρεσσο.

  6. #21
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Και για καθε equalizer, δυνατοτητα να μπαινει το φαζζ μονο στις συγκεκριμενες συχνοτητες.
    Και να κανει και εσπρεσσο.
    Αν το λες σοβαρά μπορώ να αρχίσω να το σκέφτομαι και να το βάζω στο σχέδιο σιγά σιγά για να δω αν βγαίνει εύκολα. Το κυριότερο πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι αυξάνει η πολυπλοκότητα και η έκταση του κυκλώματος.
    Αν είναι τόσο χρήσιμο σαν επιλογή τότε χαλάλι, αλλιώς δεν έχει νόημα.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #22
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Στην ουσια κανει την ιδια δουλεια με το blend αλλα ακομα πιο παραμετρικα. Φαζζαρεις οπου ακριβως θελεις εσυ.
    Εξ αρχης ομως σου ειπα, αντι να βαλεις ειτε μπλεντ ειτε αυτη την κουρελια που ανελυσα, βαλε το γουετ να επηρρεαζει μεσαιες και υψηλες συχνοτητες (όπου σου ακουγεται πιο ωραιο) αντι για τις χαμηλες και τελος.

  8. #23
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Και για καθε equalizer, δυνατοτητα να μπαινει το φαζζ μονο στις συγκεκριμενες συχνοτητες.
    ^την έχεις δει κάπου αυτή η εφαρμογή;
    Last edited by Shirime; 01-10-2013 at 20:06.

  9. #24
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Δεν ξέρω στο μπάσο τι παίζει, αλλά στην κιθάρα τα fuzz γαμάνε περισσότερο χωρίς καθόλου tone control. Άλλωστε όσα Pots κι αν έχει ένα πετάλι, άπαξ και βρεις το sweet spot, δεν το ξαναπειράζεις, οπότε πειραματίσου με τους πυκνωτές εισόδου να βρεις ακριβώς το tone που θέλεις και μη βάλεις EQ control. Όταν έχεις ενισχυτή με τριπλό EQ και active ηλεκτρικά στο μπάσο, το να ρυθμίζεις το EQ κι από το πετάλι είναι ολίγον τι πλεονασμός και κάπου χάνεται η μπάλα.

  10. #25
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Σωστό αυτό που λες, απλά αν κάποιος δε θέλει να παίξει με το EQ του πεταλιού αφήνει τα ποτενσιόμετρα στα 0db και παίζει με το EQ του ενισχυτή.
    Εμένα από άποψη κυκλώματος με βολεύει να έχω λιγότερα ποτενσιόμετρα, ειδικά αν αυτός που θα δουλέψει το πετάλι του είναι αδιάφορα.

    Αυτό που λες για τους πυκνωτές εισόδου να ξέρεις πάντως ότι κατα γενικό κανόνα είναι λάθος σχεδιασμός. Κι εννοώ πως αν θέλεις να "πειράξεις", να φιλτράρεις το σήμα σου τότε το σωστό μέρος για να το κάνεις αυτό είναι η τελευταία βαθμίδα στο κύκλωμα (λίγο πριν την έξοδο). Αν κάνεις στην είσοδο το φιλτράρισμα τότε "χάνεις" πολύ χρήσιμο σήμα που δεν έχεις τρόπο να το ανακτήσεις μετά. Εκτός βέβαια αν αυτό ήθελες από την αρχή οπότε... πάσο.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #26
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Και για καθε equalizer, δυνατοτητα να μπαινει το φαζζ μονο στις συγκεκριμενες συχνοτητες.
    ^την έχεις δει κάπου αυτή η εφαρμογή;


    Eδώ (και σε άλλα πετάλια σίγουρα). Τα bass-mid-treble στο πετάλι αυτό είναι για να ρυθμίζεις πόσο θα fuzzαριστούν οι συγκεκριμένες συχνότητες. Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή αλλά δυσκολούτσικο στη χρήση, εννοώ θέλει να το ψάξεις λίγο.

    Εγώ κατά κανόνα βάζω το μπάσο "στις 9 η ώρα" (να βγαίνει κυρίως καθαρό δηλαδή στις μπάσες συχνότητες), το mid "3 η ώρα" (δηλαδή τα μεσαία να φαζάρονται) και το treble κάπου στη μέση. Εσείς;;;
    Last edited by overdriven; 02-10-2013 at 11:21.

  12. #27
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Ψάχνω να βρω μέσα σε ποιά όρια παίζει η τάση του σήματος που βγαίνει από το μπάσο και βρίσκω ότι ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο υπάρχει περίπτωση να κυμαίνεται μεταξύ 100mV και 1V (rms).
    Ξέρει κανείς με σιγουριά αν αληθεύει αυτό;
    Κοιτάω και τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές σε κιθάρες και μπάσα αλλά δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  13. #28
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Σώτε αυτά ρώτησέ τα στο noiz.gr

  14. #29
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Δεν μπορώ να πω για ακριβείς τιμές εξόδου, δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση, αλλά σίγουρα η έξοδος εξαρτάται από τους μαγνήτες, το αν υπάρχει προενίσχυση στο όργανο και το παίξιμο του παίκτη. Τα peaks σε ένα μπάσσο με μέση έξοδο (passive με humbuckers ή κανά ήπιο active) με δυνατό παίκτη δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 10V αλλά αυτό είναι δική μου εκτίμηση..

    edit: στην περίπτωση που είπα μάλιστα πρέπει να μιλάμε για 4; 5 ίσως volts peak to peak. Παραπάνω είναι extreme καταστάσεις που δεν θα'πρεπε να νοιάζουν κανέναν
    Last edited by Shirime; 05-10-2013 at 19:09.

  15. #30
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    δε θέλω καμιά φοβερή ακρίβεια, πολύ χοντρικά νούμερα ψάχνω.
    Παρόμοιο πρόβλημα είχαν και οι σχεδιαστές ενισχυτών γι'αυτό και επέλεξαν να έχουν 2 εισόδους: 0db και -15db για passive και active αντίστοιχα.
    Η λύση στο πρόβλημα μου είναι εύκολη, απλά είπα μήπως είχε κανείς τη γνώση. Πάντως στο διαδίκτυο την έχει μπόλικος κόσμος αυτήν την απορία και σαφής απάντηση δεν υπάρχει από πουθενά.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 06-12-2011, 13:42
  2. Πωλείται πετάλι Akai Unibass για μπάσο
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 04-02-2009, 03:10
  3. Ζητειται πεταλι Reverb
    By fuzz in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-2009, 09:33
  4. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2008, 12:13
  5. Πωλειται λαμπατο πεταλι Koch
    By lab in forum Musicians Chat
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2008, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •