Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: Πετάλι fuzz για Μπάσο (DIY)

  1. #1
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default Πετάλι fuzz για Μπάσο (DIY)

    Γενικά είχα μια ψώρα από χρόνια να ασχοληθώ με ηλεκτρονικά αλλά ποτέ δεν έκατσε η φάση ούτε με τη δουλειά μου να εντρυφήσω όσο θα ήθελα ή να αφιερώσω παραπάνω χρόνο από το δικό μου ελεύθερο.

    Με μπρίζωσε πρόσφατα ένας φίλος να κάτσω να φτιάξω ένα πετάλι fuzz για μπάσο και ψήθηκα να το ψάξω. Γενικά από εξαρτήματα, κολλητήρια, πλακέτες και λοιπά του διαβόλου είμαι κομπλέ ή μπορώ να βρω εύκολα. Ακόμα και για το σώμα του πεταλιού μπορώ να βρω τα μέσα για το φτιάξω μόνος μου με μηδενικό κόστος.

    Προφανώς είμαι άσχετος με μουσική και δε μπορώ να το δοκιμάζω μόνος μου, ούτε και ξέρω αν αγνοώ πράγματα που ίσως να είναι απαραίτητα αλλά στα @@ μου, πιο πολύ έτσι για την κάβλα λέω να το προσπαθήσω.
    Θα το πάω ψάχνοντας, με μια ματιά που έριξα στο δίκτυο είδα ότι είναι σχετικά απλά κυκλώματα ως προς την πολυπλοκότητα, απλά το θέμα είναι τι ποιότητας υλικά υπάρχουν διάθεσιμα.

    Αν έχει κανείς να δώσει οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, σε οποιοδήποτε επίπεδο.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Official Heavy Dalga πεταλάκι κιέτσι;

  3. #3
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κάτσε να δουλέψει το πρωτότυπο μια φορά
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #4
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Πολλοι ειχαν ορεξη και ηθελαν να κανουν αυτο που θελεις να κανεις.
    Ολοι ειχαν πει οτι ειναι η φαινεται τελειως απλο και το κανουν για πλακα, αλλα τελικα μονο λογια =ρ
    Καποιοι δε ξεκινησαν καν, καποιοι τοφτασαν μεχρι το τελος, σε κανεναν ως τωρα δε δουλεψε τελικα. Μονο ενα switch pedal ενος φιλου.
    Το site του καψιματος ειναι αυτο http://www.banzaimusic.com/
    Απο τη στιγμη που εχεις τα υλικα/εργαλεια και την ορεξη, καλη τυχη. Επειδη το fuzz για μπασσο θα σημαινει πως θα περνανε και περισσοτερες χαμηλες συχνοτητες, θα ειναι και λιγο διαφορετικο το κυκλωμα.
    Οπως και ναχει, αν τελικα το φτιαξεις, στο λεω απο τωρα οτι θα με σπονσοραρεις!

  5. #5
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Το βασικό κύκλωμα είναι όντως γελοίο ως προς την κατασκευή. Από κει και πέρα κάθε ηλεκτρονικό κύκλωμα για να το τελειοποιήσεις και να έχεις το αποτέλεσμα που θες θέλει προσθήκες πάνω στο βασικό κύκλωμα και συνεχείς δοκιμές και ίσως και αρκετούς πειραματισμούς. Η διάθεση υπάρχει, τα μέσα υπάρχουν, υλικά έχω και μπορώ να βρω κι άλλα αν χρειαστεί.

    Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα φτιαχτεί ένα πρωτότυπο. Το κατά πόσο αυτό θα βγάζει σόι ήχο μένει να φανεί
    Ευχαριστώ και για τη σελίδα, έχει ωραία πράματα μέσα
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  6. #6
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Διάβασα κι εγώ ο κακομοίρης τον τίτλο και λέω, άντε, ευκαιρία να φτιάξουμε κανένα πεταλάκι ακόμα...
    Εσύ όμως θες μόνο συμβουλές γαμώτο, και τη βασική στην πρόλαβε άλλος... Banzai.

    Anyway, εννοείται, οτιδήποτε θες, εδώ είμαστε

    Για πες, ποιο κύκλωμα θες να φτιάξεις; Θα τυπώσεις πλακέτα ή θα χρησιμοποιήσεις stripboard?
    Γενικά ενδείκνυται το fuzz για πρώτη κατασκευή, είναι αρκετά απλό.

  7. #7
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Είδα πολλούς να γράφουν ότι είναι πιο εύκολο να ξεκινήσεις με ένα κύκλωμα ενός τρανζίστορ με ανάδραση μέσω διόδου. Αρχικά λέω να το κάνω το πρωτότυπο κύκλωμα σε strip, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως βολέψει καλύτερα να γίνει και σε δοκιμαστική πλακέτα όπου μπορώ να κολλήσω επάνω κάποιες υποδοχές (sockets) όπου μπορώ κατά βούληση να συνδέω ότι στοιχείο θέλω. Θα δείξει τι θα βολέψει καλύτερα.

    Για να πάω σε τύπωμα πλακέτας πρέπει πρώτα να δουλέψει το κύκλωμα σωστά κι έπειτα βλέπουμε
    Το να τυπώσεις πλακέτα είναι το ευκόλο μέρος. Κατέχω και σχεδιαστικό πρόγραμμα γι'αυτή τη δουλειά και το κατέχω καλά. Το χρησιμοποιώ στη δουλειά κι έχουμε τυπώσει και πλακέτες.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 27-05-2015 at 18:33.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  8. #8
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Δες πχ με τι φαζζ πεταλι γραψανε οι shrinebuilder το δισκο

    Αυτο κοστιζει καμια 200-250 ευρω. Δεν ειδα αν βγαινει ακομα.

    Αλλο ενα πολυ ακριβο λογω πολλεων κουμπακιων ειναι το


    Βασικα, 3 knobs πρεπει να εχει σιγουρα.
    Volume, tone, drive. Ολα τα αλλα ειναι παντα καλο να υπαρχουν αλλα ανεβαζουν την τιμη και την δυσκολια κατασκευης

  9. #9
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    μας γαμάς την ψυχολογία με αυτά που ποστάρεις

    Το drive θα είναι για να ρυθμίζει το πόσο έντονο θα είναι το εφέ;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  10. #10
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Καλύτερα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ήδη υπάρχοντα κυκλώματα πριν πειραματιστείς θεωρητικά με κάτι δικό σου

    Ρίξε πχ μια ματιά εδώ

  11. #11

    Default

    Θα συμφωνήσω ότι το fuzz σαν κύκλωμα είναι πολύ απλό.. Όμως επί της ουσιάς είναι και πολύπλοκο! Από το τι υλικά θα χρησιμοποιήσεις μέχρι το τι τροποποιήσεις θα κάνεις στο κύκλωμα ώστε να πετύχεις κάτι "διαφορετικό" ή να τα φέρεις στα μέτρα σου. Υπάρχουν αρκετά sites / forums με diy συμβουλές και συζητήσεις!
    Επίσης... Μιας και αναφέρθηκε το Megalith και δεν κρατιέμαι να μην το σχολιάσω! Το συγκεκριμένο ξεφεύγει από την "κλασική" έννοια του fuzz. Όντως το κύκλωμά του είναι απλό αλλά ο τύπος έχει κάνει μια μαγκιά και έχει πολύ ιδιαίτερο ήχο! Και επειδή το έχω μόνιμα στο rig μου, να πω ότι από τα υλικά έχει ξύσει - σβύσει τα νούμερα και δεν καταλαβαίνεις τι parts χρησιμοποιεί
    Marketing tricks?? Ναι δεν διαφωνώ καθόλου!!

  12. #12
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    To πολύπλοκο που λες ισχύει πρακτικά για όλα τα εφέ, αν πρόκειται να βάλεις στο παιχνίδι και μετατροπές.
    Είμαι της άποψης ότι πρέπει να ξεκινάς by the book με κάποιο κλώνο και στη συνέχεια να πειραματίζεσαι.
    Μια καλή τακτική είναι να βρίσκεις mods στα ίντερνε και να τα τσεκάρεις με το σχηματικό μαζί, ώστε να καταλαβαίνεις πχ σε ένα κύκλωμα distortion, ποια αλλαγή θα έχει ο α πυκνωτής ή η β αντίσταση στον ήχο σου.
    Κάπως έτσι βγήκε και το MuffDiving απ' τα άδυτα της Guitar Remedy. 80% Green Russian, 20% Triangle Muff, έξτρα bass boost και tone bypass, όπως στο Tone Wicker.

  13. #13
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    εννοείται ότι θα ξεκινήσω με κάτι προτεινόμενο ρε, για να δω πρώτα τι παίζει. Οι δικοί μου πειραματισμοί αρχικά μπορούν μόνο να είναι με διαφορετικού τύπου στοιχεία όπως τρανζίστορ, δίοδοι, πυκνωτές. Για το κύκλωμα που αναφέρω παραπάνω (με τη ανάδραση με δίοδο) το οποίο το βλέπω παντού πολλοί αναφέρουν ότι ανάλογα με το τι δίοδο και τι τρανζίστορ θα επιλέξεις να βάλεις αλλάζει και ο ήχος, π.χ. πιο ζεστός, πιο μεταλλικός και άλλα τέτοια. Ευτυχώς έχω στα χέρια μου αρκετά διαφορετικά στοιχεία για να παίξω. Είναι ένας καλός τρόπος να δω πως δουλεύει αρχικά το πράμα ώστε να πάω μετά σε σχεδιασμό δικού μου κυκλώματος.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 15-09-2013 at 19:57.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  14. #14
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Ας το πάρουμε πιο συγκεκριμένα.
    Ποιο σκοπεύεις να φτιάξεις; Έχεις αποφασίσει;
    Απ' αυτό θα εξαρτηθούν οι όποιες παρεμβάσεις σου.

  15. #15
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Λοιπόν έχω καλά νέα.

    έκανα ένα ξεσκόνισμα στα κιτάπια και τις σημειώσεις μου από την ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ που με πάθος διδάχθηκα στο Πολυτεχνείο \m/
    έκανα μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο περί πεταλιών κλπ και diy κατασκευές, είδα διάφορα προτεινόμενα κυκλώματα που στην ουσία τα πιο πολλά είναι αντιγραφές άλλων

    Το να ξεκινήσω με κύκλωμα που κάποιος άλλος έφτιαξε και να το πάρω να το αλλάξω ώστε να πω ότι κάτι έκανα δε μου φάνηκε καθόλου ενδιαφέρον. Οπότε αποφάσισα να πάρω το παραπάνω βασικό κύκλωμα στο οποίο στηρίζεται το εφέ του fuzz και να το προχωρήσω μόνος μου κι όπου με βγάλει. Προφανώς και δεν ξεκίνησα να ξανανακαλύψω την Αμερική αλλά είναι άλλη κάβλα να ξεκινάς κάτι μόνος σου και να το βλέπεις να στήνεται κομμάτι κομμάτι και στο τέλος να βγαίνει και αποτέλεσμα, συν το ότι από την όλη διαδικασία μαθαίνω και πράγματα που και μου αρέσουν και είναι και χρήσιμα για μελλοντικές παρόμοιες κατασκευές.

    Έκανα διάφορα δικά μου κυκλώματα τόσο στο χαρτί όσο και στον υπολογιστή, έκανα προσομοιώσεις αυτών και διάφορες δοκιμές με λογισμικό για ηλεκτρονικά κυκλώματα (τι τα 'χουμε τα πτυχία)
    Έχω ήδη παραγγείλει αρκετά διαφορετικά ηλεκτρονικά στοιχεία από ιντερνετ (τρανζίστορ, διόδους, πυκνωτές) και περιμένω να έρθουν αλλά θα είναι εδώ εντός 20 ημερών περίπου οπότε θα είμαι σε αναμονή.

    Προχτές το βράδυ με έπιασε μια ανυπομονησία και είπα να φτιάξω το τελευταίο κύκλωμα που σχεδίασα στον υπολογιστή για να δω τι σκατά ήχο βγάζει. Το μόνο μείον στην όλη κατάσταση ήταν ότι δεν είχα ακριβώς τα στοιχεία που χρειάζομαι (κατάλληλες τιμές πυκνωτών, αντιστάσεων, κατάλληλα τρανζίστορ) αλλά κάποια παρόμοια. Είπα "δε γαμιέται;" και ξεκίνησα τη συναρμολόγηση πανω στο breadboard. Το καλό είναι ότι στο τέλος το κύκλωμα έβγαλε όντως ήχο φαζαρισμένο προς τη σωστή κατεύθυνση \m/ ΚΑΒΛΑ λέμε. Προφανώς δεν τελείωσε τίποτα, τώρα ξεκινάει το πανηγύρι αλλά τουλάχιστον έχω κάπου να πατήσω ώστε να το εξελίξω. Περιμένω υλικά από τις παραγγελίες που σιγά σιγά θα έρχονται μες το μήνα και σκέφτομαι να παραγγείλω και λίγες ποικιλίες ακόμα έτσι για να 'χω να παίζω και να κάνω δοκιμές.

    Θα μπορούσα να γράφω κι άλλα 10 κατεβατά μιλώντας γι'αυτό, αλλά δεν έχει νόημα.
    Ήταν μεγάλη η χαρά μου κι ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας

    Υ.Γ. κιθαρίστας με μπριζώνει να ασχοληθώ με αναλογικό delay
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 06-09-2013 at 16:59.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 06-12-2011, 13:42
  2. Πωλείται πετάλι Akai Unibass για μπάσο
    By Dragonlord in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 04-02-2009, 03:10
  3. Ζητειται πεταλι Reverb
    By fuzz in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-2009, 09:33
  4. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2008, 12:13
  5. Πωλειται λαμπατο πεταλι Koch
    By lab in forum Musicians Chat
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2008, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •