Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Απορίες για τον ήχο

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Απορίες για τον ήχο

    Καταρχάς, δεν περίμενα οτι θα έφτανε ποτέ η ώρα που θα ξεκίναγα thread στο musicians γιατί ήμουν και είμαι ΑΜΠΑΛΟΣ. Η όποια κιθάρα έπαιζα μέχρι πρότινος, ήταν καθαρά για λόγους ξεκαβλώματος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όμως μαζευόμαστε σε ένα χώρο με κάτι φίλους (μπάσο, ντραμς) και κοπανάμε για την πλάκα μας. Και φτάνω στο θέμα μου. Στο σπίτι, έχω έναν μικρό 15αρι κι ένα fuzz πετάλι της πλάκας (το sf 300 της Behringer) τα οποία μετά από αρκετό καιρό ψαξίματος έχω καταλήξει να τα κάνω μεταξύ τους να ακούγονται ακριβώς όπως θέλω. Χρησιμοποιώ την παραμόρφωση του ενισχυτή, το πετάλι το έχω σε boost, και σε συνδυασμό με κουρδισμα στα τάρταρα (B-E-A-D-G-B) είναι ότι κοντινότερο μπορώ να βγάλω κοντά σε Electric Wizard ήχο. Και κάπου εδώ σκάει το θέμα μου: Στο χώρο που πάμε και κοπανάμε, υπάρχει ένας Line 6 Flextone III ο οποίος όντας modelling προσομοιώνει ένα σκασμό ενισχυτές και καμπίνες. Δοκιμάζοντας σχεδόν τα ίδια settings που δοκιμάζω στο σπίτι, ο ήχος που βγάζω εκεί, είναι ΣΚΑΤΑ. Ψυχρός μπάσος θόρυβος, χωρίς χρώμα και καμία σχέση με τη ζεστή σάπια γκρούβα του μικρου στο σπίτι. Δοκίμασα αρκετά mods του Line 6, και στην καλύτερη περίπτωση πάλι υπάρχει τεράστια απόσταση με τον ήχο που έχω στο κουβαδάκι του σπιτιού. Προφανώς και θέλει ώρες ψάξιμο για να βρώ τα settings στο προβάδικο, αλλά επειδή οι "πρόβες" κρατάνε μαξιμουμ 2ωρο, δεν γουστάρω να έχω τους άλλους στο "περίμενε" και να χάνω το μισό χρόνο της πρόβας ψάχνοντας τα άπειρα settings του Line 6. Και ρωτώ: τι συμβουλεύετε να κάνω; Να βάζω το πετάλι σε καθαρό κανάλι και να παίρνω fuzz και παραμόρφωση μόνο απο κει, έχοντας τον line 6 επι της ουσίας μόνο σαν ηχείο; Να συνεχίσω με το πετάλι στο boost και λιγότερη παραμόρφωση από τον ενισχυτή; Σκέφτηκα και την τρελή μαλακία να κουβαλίσω τον μικρούλι του σπιτιου και να τον καρφώσω πάνω σε καθαρό κανάλι στον Line 6 (σαν μια μπακάλικη κεφαλή ας πούμε) αλλά δεν ξέρω αν θα έχει κανένα αποτέλεσμα ή αν είναι μια γελοία ιδέα ενός νιούμπα σαν την πάρτη μου. Αν παίζει κανένας στονεροντουμιές σε flextone, πείτε κανα tip να δοκιμάσω. Thanx
    Last edited by Tyler_Durden; 04-07-2013 at 11:44.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Νουμπάς λεγεται!
    Τα λεμε φβ, πριν αρπαξεις το μενος των αντιστονεραδων.

  3. #3
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #4
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μουτζωσει το ποστ του ταιλερ.... αυτοι ειστε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #5
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Λοιπόοον

    Κατ' αρχάς ξεκαθαρίζουμε ότι ο Line 6 όσο καλή προσομοίωση κι αν κάνει, δε θα ακουστεί ποτέ σαν το real thing.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς κινήσεις έκανες, οπότε θα σου πω πώς ακριβώς θα το προσέγγιζα εγώ.

    Αρχικά διαλέγουμε έναν ενισχυτή της Fender απ' το modelling. Μετά, με το master volume χαμηλά και το reverb κλειστό, παίζουμε με το 3 band eq και το presence μέχρι να πλησιάσουμε στο tone. Στη συνέχεια επιλέγουμε την καμπίνα με τον κοντινότερο ήχο και ίσως ξαναπειράζουμε το EQ. Απ' τη στιγμή που υπάρχει master volume, ακόμα και το σκέτο-volume knob επηρεάζει το gain, οπότε μη φοβηθείς να το τιγκάρεις.
    Όταν το drive έρθει στα επίπεδα του Frontman, τότε μπαίνει στο παιχνίδι και το Fuzz, αλλά έχε στο νου σου, ότι μπορεί να χρειαστεί να παίξεις κι εκεί με τις ρυθμίσεις.

    Απ' την άλλη, για πιο trouble-free καταστάσεις, κουβάλα μαζί σου τον fender και κότσαρέ τον στο return του FX loop ώστε να μην επηρεάζεται καθόλου ο ήχος του απ' το preamp section του Line6. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μόνο που θα μπορείς να ρυθμίσεις στον Line 6 είναι το master volume, οπότε επί της ουσίας έχεις τον ίδιο ήχο με αυτό του σπιτιού, αλλά σε μεγαλύτερη ένταση.

    Επίσης, να έχεις στο μυαλό σου ότι διαφορετικά ακούγεται η κιθάρα σου στο δωμάτιο και διαφορετικά στο studio, όπως επίσης είναι διαφορετικό να παίζεις μόνος και διαφορετικό να έχεις και το rhythm section παρέα. Άρα, ακόμα κι αν συνδέσεις τον Fender είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο ήχος σου δε θα είναι ο ίδιος.
    Εντελώς μπακαλίστικα σου λέω ότι θα πρέπει να προσθέσεις κάποια μεσαία για να μπορείς να βγείς μπροστά και να μη χάνεσαι στο τελικό mix.

    Κοντολογίς, θα ήταν ίσως καλύτερα να ξοδέψεις μια φορά ένα μισάωρο να δοκιμάσεις διάφορους ήχους παίζοντας με την μπάντα, γιατί θεωρώ ότι στα χαρτιά τουλάχιστον, ο Line 6 μπορεί να σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα απ' ότι ο Fender.

    Α, τώρα που το ξανασκέφτομαι, παίζει σημασία και ότι το ηχειάκι του Frontman δίνει ένα όποιο fuzz στο drive, οπότε αν το ίδιο πράγμα το συνδέσεις στο 12άρι του Line 6 να μετατρέψει αυτό το fuzz σε crunch και να χάσεις πάλι τη μπάλα. Ένα ακόμα επιχείρημα ώστε να ψάξεις κάτι διαφορετικό στον Line 6 χωρίς να έχεις στο μυαλό σου να κοπιάρεις ακριβώς τον οικιακό ήχο. Και πάντα με το συγκρότημα μαζί, γιατί αυτό που σου ακούγεται μέτριο όταν παίζεις μόνος, μπορεί μ τα υπόλοιπα όργανα να δένει τόσο γαμηστερά, που να σε ικανοποιεί εν τέλει περισσότερο.

  6. #6
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια απο βδομάδα που θα ξαναπάω, θα πειραματιστώ λιγάκι με τη σειρά που μου είπες, και θα σας πω τα αποτελέσματα
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  7. #7
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Ότι θες και μπορούμε, εδώ
    Και fb για λεπτομέρειες.

  8. #8
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Και δοκίμασε να κουρδίσεις τη G σε F#.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  9. #9
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ωχ τωρα το προσεξα τι εγραψες και γω στο ιδιο κουρδισμα παιζω πρεπει να ειναι f# μαν αλλιως δε μπορεις να παιξεις σωστα
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  10. #10
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Σιγα μη παιζει τοσο ψηλα ρε ελεος.

  11. #11
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ? οχι ρε εγω λεω οτι και ο κοραπτερ να κανει την g χορδη του f# για να δουλευει σωστα το κουρδισμα
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  12. #12
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι με τον συγκεκριμένο ενισχυτή θα δυσκολευτείς πολύ να παίξεις αυτά που θες εσύ. Και γενικώς το fuzz είναι πολύ ιδιαίτερη παραμόρφωση σε σχέση με ένα κοινό drive ή ένα distortion.

  13. #13
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Επίσης, για τι κούρδισμα μιλάμε (μιας και το αναφέρετε)
    Κοινώς, πείτε και τις υπόλοιπες 5 ιστορίες.

  14. #14
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Θα πεθάνετε στο γέλιο με την ανυπέρβλητη μαλακία μου, αλλά σήμερα κουβάλησα τον πιτσιρίκο στην πρόβα, αποδείχτηκε -όπως αναμενόταν- "σιγανός" για τετοιες συνθήκες, και έκανα την ΠΑΠΑΡΙΑ να τον συνδέσω στο input ενός άλλου Line 6 που είχε εκεί, σε καθαρό κανάλι. Το αποτέλεσμα; Τον έκαψα...
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  15. #15
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Rock
    Spoiler
    $$

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 02-07-2013, 00:47
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 00:43
  3. Replies: 147
    Last Post: 21-12-2009, 14:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •