Results 1 to 15 of 31

Thread: Απορίες για τον ήχο

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Απορίες για τον ήχο

    Καταρχάς, δεν περίμενα οτι θα έφτανε ποτέ η ώρα που θα ξεκίναγα thread στο musicians γιατί ήμουν και είμαι ΑΜΠΑΛΟΣ. Η όποια κιθάρα έπαιζα μέχρι πρότινος, ήταν καθαρά για λόγους ξεκαβλώματος στο σπίτι. Τον τελευταίο καιρό όμως μαζευόμαστε σε ένα χώρο με κάτι φίλους (μπάσο, ντραμς) και κοπανάμε για την πλάκα μας. Και φτάνω στο θέμα μου. Στο σπίτι, έχω έναν μικρό 15αρι κι ένα fuzz πετάλι της πλάκας (το sf 300 της Behringer) τα οποία μετά από αρκετό καιρό ψαξίματος έχω καταλήξει να τα κάνω μεταξύ τους να ακούγονται ακριβώς όπως θέλω. Χρησιμοποιώ την παραμόρφωση του ενισχυτή, το πετάλι το έχω σε boost, και σε συνδυασμό με κουρδισμα στα τάρταρα (B-E-A-D-G-B) είναι ότι κοντινότερο μπορώ να βγάλω κοντά σε Electric Wizard ήχο. Και κάπου εδώ σκάει το θέμα μου: Στο χώρο που πάμε και κοπανάμε, υπάρχει ένας Line 6 Flextone III ο οποίος όντας modelling προσομοιώνει ένα σκασμό ενισχυτές και καμπίνες. Δοκιμάζοντας σχεδόν τα ίδια settings που δοκιμάζω στο σπίτι, ο ήχος που βγάζω εκεί, είναι ΣΚΑΤΑ. Ψυχρός μπάσος θόρυβος, χωρίς χρώμα και καμία σχέση με τη ζεστή σάπια γκρούβα του μικρου στο σπίτι. Δοκίμασα αρκετά mods του Line 6, και στην καλύτερη περίπτωση πάλι υπάρχει τεράστια απόσταση με τον ήχο που έχω στο κουβαδάκι του σπιτιού. Προφανώς και θέλει ώρες ψάξιμο για να βρώ τα settings στο προβάδικο, αλλά επειδή οι "πρόβες" κρατάνε μαξιμουμ 2ωρο, δεν γουστάρω να έχω τους άλλους στο "περίμενε" και να χάνω το μισό χρόνο της πρόβας ψάχνοντας τα άπειρα settings του Line 6. Και ρωτώ: τι συμβουλεύετε να κάνω; Να βάζω το πετάλι σε καθαρό κανάλι και να παίρνω fuzz και παραμόρφωση μόνο απο κει, έχοντας τον line 6 επι της ουσίας μόνο σαν ηχείο; Να συνεχίσω με το πετάλι στο boost και λιγότερη παραμόρφωση από τον ενισχυτή; Σκέφτηκα και την τρελή μαλακία να κουβαλίσω τον μικρούλι του σπιτιου και να τον καρφώσω πάνω σε καθαρό κανάλι στον Line 6 (σαν μια μπακάλικη κεφαλή ας πούμε) αλλά δεν ξέρω αν θα έχει κανένα αποτέλεσμα ή αν είναι μια γελοία ιδέα ενός νιούμπα σαν την πάρτη μου. Αν παίζει κανένας στονεροντουμιές σε flextone, πείτε κανα tip να δοκιμάσω. Thanx
    Last edited by Tyler_Durden; 04-07-2013 at 11:44.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 02-07-2013, 00:47
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 00:43
  3. Replies: 147
    Last Post: 21-12-2009, 14:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •