Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Απορίες για τον ήχο

  1. #16
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    bump με νέες νιουμπάδικες απορίες μιας και μόλις τους τελευταίους μήνες ψάχνομαι λίγο πιο σοβαρά με τους ήχους. Πριν λίγο καιρό, αντικατέστησα το fuzz της πλάκας που είχα (Behringer sf300, αντιγραφή του ιστορικού fz-2 της Boss) με την κάβλα σε κουτι που ακούει στο όνομα Pharaoh της Black Arts. Έτσι μετά από καιρό βρήκα τον ήχο μπετονιέρα που έψαχνα. Ως εδώ καλά. Ψαχνόμουν όμως και για ένα wah, και έτσι μετά από χρόνια και ζαμάνια αποκτήθηκε πλέον και το κλασικό GCB95 crybaby. Περιττό να πω οτι κι αυτό είχε τρομερές στυτικές επιδόσεις καθότι το πρώτο μου wah, και είναι καβλοτικό εφεδάκι, πως να το κάνουμε. Αυτό που παρατηρώ όμως είναι οτι η μπετονιερίλα του pharaoh χάνεται πολύ όταν έχω και το wah (Τα συνδέω με το pharaoh πρώτο και το crybaby μετά). Μάλιστα τολμώ να πω οτι δοκιμάζοντας το πείραμα να βάλω ένα (επίσης behringer) distortion πετάλι (um300 ultra metal ) στη συνέχεια το παλιο fuzz σε boost και μετά το crybaby, o ήχος ήταν αρκετά βαρύτερος από το αντίστοιχο πείραμα με το pharaoh . Λογικό από τη μία, αλλά θέλω να χρησιμοποιώ το pharaoh σαν βασικό fuzz. Συνεπώς οτι συμβουλή έχετε οι στονεροντουμάδες κιθαρίστες του φορο, ρίχτε τη, ή έστω πειτε αν σας ψήνει πως χρησιμοποιείτε (αν χρησιμοποιείτε) το συνδυασμό πηχτού fuzz και wah. Thanx
    Last edited by Tyler_Durden; 17-12-2013 at 22:05.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #17
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Συνήθως η αλληλουχία είναι όργανο-wah-παραμόρφωση. Έτσι όπως τα έχεις, φιλτράρεις τον παραμορφωμένο ήχο και χάνεις πολλές συχνότητες, ενώ αν παραμορφώσεις τον φιλτραρισμένο ήχο αυτές παραμένουν και έχεις μπετονιέρα. Δοκίμαστο.

  3. #18
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Με μια μικρή έρευνα στα ιντερνετς το σωστό στήσιμο λέει πως είναι αυτό που ήδη έχω δηλαδή κιθαρα->fuzz->wah , και αν έχω καταλάβει καλά αλλιως συμπεριφέρεται το distortion πετάλι, αλλιώς το fuzz. Τον τρόπο που λες, τον δοκίμασα και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. Πρέπει δηλαδή να τσιτάρω full την ένταση του ενισχυτή ισα ισα για να ακούγεται, και η ποιότητα του ήχου είναι επίσης μέτρια. Αυτό που κάποιοι προτείνουν είναι κιθάρα->fuzz->buffer πετάλι->wah->ενισχυτής, αλλά στην παρούσα φάση δε μπορώ να σκάσω άλλο ένα 60ρι για buffer και δεν ξέρω αν δουλεύει κιόλας μια τέτοια λύση. Το έχει δοκιμάσει κανείς έτσι;
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #19
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Βασικά εγώ θα σου έλεγα ότι το cry baby δεν κάνει για τη δουλειά που το θες εσύ αλλά δεδομένου ότι δεν είμαι κιθαρίστας μη με πιστεύεις και πολύ. Τα βρίσκω πολύ μεταλλάδικα τα cry baby. Επίσης, τα fuzz πετάλια έχουν ιδιαίτερη παραμόρφωση, το fuzz δεν κάνει για όλες τις δουλειές. Πρόσεξέ το και αυτό.
    Last edited by overdriven; 18-12-2013 at 22:18.

  5. #20
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    με τον ήχο του καθεαυτό δεν έχω θέμα, το μόνο κακό ειναι οτι ρουφάει όλο το fuzz όταν δε το χρησιμοποιώ. Είδα οτι αυτό οφείλεται κυρίως στο οτι δεν είναι true bypass, και οτι παίζουν "ειδικά" wah για ντουμ φάσεις, αλλά δεδομένης της παιχτικής μου αμπαλοσύνης, δεν ήμουν διατεθειμένος να δώσω 140 ευρώ για για το πρώτο μου wah απο τη στιγμή που δεν είναι και κυρίαρχο χαρακτηριστικό του ήχου που θέλω να παίξω
    Last edited by Tyler_Durden; 18-12-2013 at 23:17.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  6. #21
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Δεν ξέρω τι λένε στα internets φίλτατε Tyrel, το wah πάντως μπαίνει πριν τα distortion
    H σωστή σειρά για το pedal chain είναι
    κιθάρα - volume - tuner - wah - (compressor - boost - distortion) - modulation
    H τριάδα που έβαλα στην παρένθεση μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τα γούστα του παίχτη, αλλά μόνο εντός παρένθεσης.
    Και τέλος το EQ που μπορεί να μπει είτε πριν την παρένθεση είτε στο τέλος της αλυσίδας, πάλι αναλόγως προτίμησης
    Επίσης αν έχεις FX loop τα modulation μπαίνουν εκεί, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον είναι να βάλεις στη λούπα και το Boost. Όλα τα υπόλοιπα πάντα μπροστά.
    Το θέμα είναι ότι το wah πάει πριν από τα distortion. Buffer βάζεις στο τέλος, αν έχεις πολύ μεγάλο pedal chain τίγκα στα true bypass οπότε και αντιμετωπίζεις φαινόμενα signal loss.

  7. #22
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Συμφωνώ με djerdjelo στη σειρά.

    Τι εννοείς ότι "δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα"; Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Με μπαταρίες ή μεταχηματιστές παίζεις; Αν με μπαταρίες, δοκίμασε να τις αλλάξεις και να τσεκάρεις τι γίνεται.

    Αν δε πολυχρησιμοποιείς το wah και εν τέλει σου χαλάει τον ήχο, απλά βγάλτο και μάζεψε γκαφρά για ένα true bypass.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  8. #23

    Default

    Δεν υπάρχει "σωστό" ή "λάθος" στις πεταλιέρες!!
    Σαφώς και υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες, αλλά πέρα από αυτό το σωστό είναι αυτό που λέει το αφτί σου και μόνο. Επίσης έχει σημασία το τι θέλεις να επιτύχεις σαν αποτέλεσμα.
    Η γενική εικόνα κιθάρα - volume - preamps (od/dist/fuzz) - modulations ισχύει. Το volume αν θέλουμε να λειτουργήσει σαν το pot μιας κιθάρας τότε ένα High impendance και το βάζουμε πρώτο. Αν θέλουμε απλά να ρίχνει ένταση (και όχι να καθαρίζει τον ήχο) τότε Low και μετά τις βρώμες. Για το loop του ενισχυτή και τα modulations ναι ισχύει αλλά μόνο όταν παίρνουμε τα βρώμικα του ενισχυτή.

    Για το wah τώρα, αν και στις δύο περιπτώσεις δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα (πριν / μετά) τότε πολύ απλά τα δύο πετάλια σου δεν ταιριάζουν!!
    Δεν κάθονται ηχητικά καλά όλα τα πετάλια. Μπορείς να δοκιμάσεις κανένα πιο high gain wah. Μπορεί να συμπεριφερθεί καλύτερα με το fuzz σου. Το buffer (ειδικά σε μικρές αλυσίδες εφέ) δεν το θεωρώ απαραίτητο. Αν θέλεις να κάνεις ένα τεστ, βρες ένα οποιοδήποτε πετάλι της boss και βάλτο στην αλυσίδα σου να δεις αν θα έχεις διαφορά. Πέρα από το hype του true-bypass, τα bossακια έχουν μια χαρά buffer (ειδικά για το price range τους!).
    Last edited by takissam; 23-12-2013 at 01:34.

  9. #24
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις Δευτερευόντως ξαναδοκίμασα το wah πριν το fuzz (στην πρώτη δοκιμή κάποια τσαφιά μάλλον θα έκανα και δεν ακουγότανε σχεδόν τίποτα), ενώ όντως το fuzz ακούγεται πιο βαρύ (αν και πάλι προφανως ελαφρύτερο απ' ότι μόνο του), το wah σε αυτή τη διάταξη ψιλοθάβεται. Ακούγεται, αλλά πολύ λιγότερο.

    Boss πετάλι δεν έχω, αλλά έχω δύο Behringer που είναι αντιγραφές Boss και τα δύο. To ένα είναι το ultra fuzz sf 300 (αντιγραφή του Boss fz-2) και το άλλο είναι το ultra metal um 300 (αντιγραφή του Boss Metalzone mt-2). Κάνουν; Κι αν ναι, τότε ποιό από τα δύο προτείνετε να χρησιμοποιήσω, και σε ποιά αλληλουχία σε σχέση με το pharaoh και το crybaby; Ανάμεσά τους ας πούμε;
    Last edited by Tyler_Durden; 21-12-2013 at 15:25.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #25
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Κοίτα, τα Behringer καλά είναι να μαλακίζεται κανείς στο σπίτι αλλά για παραπέρα, αν θέλεις να κάνεις σοβαρό ήχο δηλ, δεν κάνουν. Το πρώτο δεν το ξέρω και γενικά το fuzz της boss δεν παίζει και πολύ, ή τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει και δεν μ' αρέσει η boss γενικά. Ξεκίνα με κάνα little big muff στα 50 ευρώ γιατί εσύ ταλαιπωρείσαι. Ντάξει το metal zone είναι φρίκη για τα δικά μου αυτιά πάντα, φαντάζομαι το ίδιο και η αντιγραφή του.

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις Δευτερευόντως ξαναδοκίμασα το wah πριν το fuzz (στην πρώτη δοκιμή κάποια τσαφιά μάλλον θα έκανα και δεν ακουγότανε σχεδόν τίποτα), ενώ όντως το fuzz ακούγεται πιο βαρύ (αν και πάλι προφανως ελαφρύτερο απ' ότι μόνο του), το wah σε αυτή τη διάταξη ψιλοθάβεται. Ακούγεται, αλλά πολύ λιγότερο.

    Boss πετάλι δεν έχω, αλλά έχω δύο Behringer που είναι αντιγραφές Boss και τα δύο. To ένα είναι το ultra fuzz sf 300 (αντιγραφή του Boss fz-2) και το άλλο είναι το ultra metal um 300 (αντιγραφή του Boss Metalzone mt-2). Κάνουν; Κι αν ναι, τότε ποιό από τα δύο προτείνετε να χρησιμοποιήσω, και σε ποιά αλληλουχία σε σχέση με το pharaoh και το crybaby; Ανάμεσά τους ας πούμε;
    Διάβασα λίγο καλύτερα αυτά που λες και απότι καταλαβαίνω το πρόβλημά σου είναι όταν είναι κλεισό το wah σωστά?
    Αυτό δεν ιφίσταται όταν το βάζεις πριν το pharaoh, όμως έτσι δεν σου αρέσει ο συνδυασμός (όταν είναι ανοιχτό). Λύση γιαυτό είναι είτε να πας σε έναν τεχνικό και να μετατρέψεις το crybaby σε true bypass, οπότε και όταν κλείνει θα είναι σαν να μην υπάρχει στην αλυσίδα, είτε να πάρεις ένα true by pass looper και να βάλεις το wha σε αυτό. Το συγκεκριμένο είναι το πιο απλό πεταλάκι (το οποίο μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου πολύ εύκολα)


    Όσο για τα behringer, οκ είναι εντάξει για να πειραματιστείς κλπ κλπ, αλλά όχι δεν έχουν το ίδιο buffer με τα boss (άσχετα αν ουσιαστικά αντιγράφουν συγκεκριμένα πετάλια).
    Last edited by takissam; 23-12-2013 at 01:34.

  12. #27
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Και πάλι thanx για τις απαντήσεις. Κλειστό εννοείς με την "παντόφλα" σε θέση προς τα πάνω; Γιατί αλλιώς, το wah μου ουσιαστικά δεν είναι ποτέ κλειστό. Θέλω να πω, δεν έχει on/off. Απλά αν δε το πειράζω χρωματίζει τον ήχο ανάλογα που θα έχω αφήσει τη θέση της "παντόφλας". Σκέφτηκα να το κάνω να ανοίγει και να κλείνει βάζοντας το τροφοδοτικό του πάνω σε ένα πολύμπριζο για να το ανοιγοκλείνω με το πόδι πατώντας το on/off του πολύμπριζου , αλλά όταν το wah είναι πάνω στη διάταξη και είναι "κλειστό" (χωρίς παροχή ρεύματος δηλαδή), τότε κόβει το 99% της έντασης όλων των υπολοίπων.

    Ανακεφαλαιώνω για να μην σας μπερδεύω. Συμβαίνουν τα εξής:

    1) Όταν βάζω κιθάρα->pharaoh->wah τότε ναι μεν έχει αρκετό fuzz ο ήχος, αλλά χάνει πολύ από τον αρχικό όγκο του.
    2) Όταν βάζω κιθάρα->wah->pharaoh τότε ο ήχος είναι για τον πούτσο. Καθόλου μπάσος ήχος, απειροελάχιστο fuzz, κι ακόμη κι αν επιχειρήσω να τον βαρύνω με ρυθμίσεις του πεταλιού, το wah εφε θάβεται, και ο ήχος παραμένει ελαφρύς.
    3) Όταν βάζω κιθάρα->distortion->wah->pharaoh τότε σαφώς ο ήχος βαραίνει αλλά χάνεται ο χαρακτήρας του fuzz γιατί και πάλι κυριαρχεί το distortion
    4) Όταν βάζω κιθάρα->wah χωρις ρεύμα->pharaoh τότε πρέπει να βάλω τέρμα την ένταση του ενισχυτή (σκέψου οτι υπο κανονικές συνθήκες η ένταση για μέσα στο σπίτι δεν ανεβαίνει πάνω από τις "9 η ώρα") ίσα ίσα για να ακούσω ένα υπερπριμαριστό ξεψυχισμένο fuzz σίχαμα

    Όσο για το true by pass looper επειδή πραγματικά είμαι άσχετος, αυτό θα μου κάνει το wah σαν true by pass; Σχετίζεται με τις εισόδους fx Loop που έχουν διάφοροι ενισχυτές; γιατί το micro terror στο οποίο παίζω δεν έχει τέτοια πράγματα του διαόλου
    Ξέρουμε πόσο στοιχίζει να μετατρέψει κανείς το crybaby σε true by pass;

    Όπως καταλαβαίνετε είμαι τέρμα άσχετος ακόμη
    Last edited by Tyler_Durden; 22-12-2013 at 14:37.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  13. #28
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Τα crybaby έχουν ένα κουμπάκι κάτω από τη μύτη της παντόφλας, και άμα πατήσεις κάτω τη μύτη με δύναμη, ανάβει/κλείνει το πετάλι. Πρόσεξε, ΠΑΝΤΑ χρειάζεσαι ρεύμα (είτε μπαταρία, είτε σταθερό) για να περνά ο ήχος, έστω και αν είναι off το εφφέ, εξού και το 4). Αυτό ισχύει για όλα τα πετάλια σου. Σημείωση: όταν είσαι με μπαταρία στο πετάλι, να βγάζεις το καρφί από το input όταν δεν θα παίζεις επειδή έστω και αν είναι σβηστό, πάλι τρώει τη μπαταρία.

    Εδώ φαίνεται το κουμπάκι κάτω από την παντόφλα:



    Το wah βασικά όταν το ανάψεις, μπουστάρει μια συγκεκριμένη συχνότητα και κόβει κάποιες άλλες, και το πάνω κάτω της παντόφλας μετακινά τη συχνότητα, έτσι έχεις το εφφέ. Είναι η ίδια θεωρία με το να αλλάζεις απότομα μαγνήτες με το switcher, ή να ανεβάζεις/κατεβάζεις το tone knob της κιθάρας. Με το να το έχεις συνέχεια ανοιχτό σκοτώνεις τον ήχο σου (αν και αρκετοί διάσημοι το είχαν συνέχεια ανοιχτό σε κάποια κομάτια, πχ Hendrix, Knopfler, Shenker - αυτό σε μεταγενέστερο στάδιο). Γι αυτό έχεις προβλήματα με οποιοδήποτε συνδιασμό δοκιμάζεις. Βγάλε το wah από την αλυσίδα: ΈΤΣΙ πρέπει να είναι ο ήχος σου όταν σβήσεις το πετάλι.

    Η άλλη (απομακρισμένη) περίπτωση είναι πως πήρες μοντιφαρισμένο wah που δεν έχει κουμπάκι, αλλά σβήνει μόνο του όταν η παντόφλα είναι τέρμα κάτω στη φτέρνα. Το εφφε ανοίγει αυτόματα μόνο του όταν μετακινήσεις τη παντόφλα. Αν το πήρες μεταχειρισμένο από κάποιον μερακλή που ψάχνει το άθλημα, παίζει. Αν το πήρες καινούριο, αγνόησε αυτή την περίπτωση.

    Πάντως δεν υπάρχει wah που να είναι πάντα ανοιχτό.

  14. #29
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    άμα πατήσεις κάτω τη μύτη με δύναμη, ανάβει/κλείνει το πετάλι
    δεν ειχα ιδέα λεμε. ΤΟΣΟ ΝΙΟΥΜΠΑΣ

    Με μια πρώτη δοκιμή αυτό λύνει πολύ το προ-αναφερθέν πρόβλημα, αλλά στη φάση που το wah ειναι μετά το fuzz (και μάλλον σε αυτή τη σειρά θα καταλήξω). Στη φάση που το wah είναι πρώτο ακόμη και σβηστό, το fuzz ακούγεται με το ζόρι. Όπως και να 'χει, σχεδόν λύθηκε το θέμα μου και ευχαριστώ για το tip γιατί ακόμη είμαι στο νηπιαγωγείο με όλα αυτά τα συμπράγκαλα. Παρ' όλα αυτά, αν ξέρει κανείς πόσο κοστίζει να κάνεις το cgb95 σε true by pass, ας μου πει να το έχω υπόψιν. Και πάλι thanx!
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  15. #30
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Αφου Μπιλ η συνηθης χρηση του γουα ειναι για σολο και γενικα οταν παιζεις πιο ψηλα και οχι συγχορδιες, για ποιο λογο να σε νοιαζει αν κανει τον ηχο σου λιγοτερο βαρυ? Κιεγω την ιδια απογοητευση ειχα αρχικα με το wah αλλα εκει κατεληξα.
    Επισης, διαβαζε τα manuals. Ειλικρινα παντα εχεις κατι καινουριο να μαθεις

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 02-07-2013, 00:47
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 00:43
  3. Replies: 147
    Last Post: 21-12-2009, 14:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •