Results 1 to 14 of 14

Thread: ερωτησεις αποριες συμβουλες για iem (in ear monitors)

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default ερωτησεις αποριες συμβουλες για iem (in ear monitors)

    Spoiler
    (επειδη θα γινει κοπι πειστ και αλλου μιλαω λιγο γενικα και θα αναφερω πραγματα που τα ξερετε αλλα νταξ)


    καλησπερα λοιπον. πριν ρωτησω επακριβως αυτα που θελω , να σας περιγραψω λιγο την μπαντα. ειμαστε ντραμς, φωνη, και ενας μπασιστας που το σημα το ριχνει σε ενα σπλιτερ και παει σε 2 ενισχυτες, εναν κιθαρας και εναν μπασου.
    οποιος θελει να ακουσει, ( www.facebook.com/iola11 )
    λογω του οτι μια ζωη θαχουμε θεμα με τον ηχο στις συναυλιες, το ψαχνουμε για in ear monitoring. οι επιλογες ομωςειναι απειρες, τα λεφτα περιορισμενα και εχουμε και τρελες αποριες.
    πρωτα απολα να αναφερω οτι εχουμε δικο μας ηχοληπτη (τουλαχιστον στα εντος αθηνας). οποτε το θεμα του να φτιαξουμε σωστες μονιτορ μιξεις κτλ κτλ δε χρειαζεται καν να το θιξουμε).

    στο θεμα μας. αρχικα σκεφτομουν για wireless in ear monitors. η καλυτερη και συναμα πιο φτηνη επιλογη ειναι τα sennheiser ew300 g2. αυτα ομως αντε να τα βρεις μεταχειρισμενα και στανταρ θα παει ενα χιλιαρικακι το μαλλι χωρις καν να εχουν καλα ακουστικα πανω οποτε αυτο απο μονο του με κανει να σκεφτω το να στραφουμε σε wired iems.
    και εδω ξεκινουν οι αποριες μου. βασικα εχω 2 πλανα στο μυαλο μου. το ενα περιλαμβανει την υπαρξη κονσολας, το αλλο την απουσια της.

    ας ξεκινησουμε με το σεναριο που δεν περιλαμβανει κονσολα.
    αν εχω καταλαβει σωστα, τα wired iems δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ενισχυτες που εχουν πανω και καποιο λιμιτερ. οποτε εχει ο καθενας μας απο ενα τετοιο και καθαρισε. αυτο που δεν καταλαβαινω και θελω να εξετασω (οποτε και χρειαζομαι τη βοηθεια σας) ειναι το πως θα πηγαινει το σημα στο μαραφετι αυτο. προφανως φανταζομαι οτι δε θα τραβαμε εμεις καλωδια απο την κονσολα του ηχοληπτη, καταμηκος του μαγαζιου οοπου θα χτυπιεται (λεμε τωρα) ο κοσμος , και να να φτανει στη σκηνη. γιατι στανταρ θα τραβηχτει. οποτε το σημα πως φτανει στα ιν ιαρ?

    ξεβισματωνουμε τα εκαστοτε μονιτορ του μαγαζιου απο πισω, και το καλωδιο το κοτσαρουμε στα ιν ιαρ μας? γινεται ετσι απλα αυτο? τα wired in ears μας θελουν ειδικο βυσμα να εχουν για να μπορει να συμβει αυτο?
    εναλακτικα, αν εχουν τα μονιτορ καποιο line out, aux κτλ, μπορουμε με καλωδιο να συνδεσουμε τα μονιτορ με τα δικα μας ιν ιαρ?
    ή απο την πλεξουδα καλωδιων (δε ξερω πως ειναι ο τεχνικος ορος) που υπαρχει στη σκηνη πρεπει να βυσματωσουμε καλωδια και την αλλη ακρη να τη στειλουμε στα ιν ιαρ μας?

    αν καποιος απαντησει στο τι απο τα παραπανω ισχυει, επειτα θα μπορω να κανω καλυτερα την επομενη ερωτηση που εχει να κανει με το τι ιν ιαρ να παρουμε. τι εξοδους εισοδους πρεπει να εχουν?
    πχ εχω δει αυτο http://www.thomann.de/gr/fischer_amp...monitor_bp.htm αλλα ειναι πρωτον πολυ ακριβο και δευτερον ισως να εχει παραπανω πραγματα που δε χμας χρειαζονται...
    εχετε να προτεινετε καποιο αλλο οικονομικοτερο να κανουμε τη δουλεια μας, που να εχει λιμιτερ ομως πανω?
    ή εναλακτικα, επειδη τα χερια του μπασιστα πιανουν, ειναι ευκολο να κατασκευασουμε μονοι μας κατι τετοιο? εχει κανενας schematics που να περιλαμβανουν λιμιτερ? (ο μπασιστας μας εχει φτιαξει το σπλιτερ του και το πεταλι του μονος του)



    παμε τωρα στην πιο ενδιαφερουσα περιπτωση που θα εχουμε κονσολιτσα πανω στη σκηνη. σκεφτομουν το εξης. να μας στελνει ο ηχοληπτης τις 3 μονιτορ μιξεις στην κονσολα που θα εχουμε πανω στη σκηνη. και εκει ο καθενας μας να βαζει την καθε μια μιξη του σε ενα καναλι, το οργανο του σε ενα αλλο και μεσω του wired ιεμ να κανει τη μιξη των υπολοιπων οργανων και του δικου του, οπως του αρεσει. αρα επειδη ειμαστε 3 φανταζομαι θελουμε κονσολα με 6 καναλια? και 3 εξοδους?ή 6 εξοδους? επισης η μιξη που λεω πρεπει να γινεται μεσω της κονσολας ή μπορει να γινει πιο σωστα μεσω των ιν ιαρ μονιτορς?( αν γινει μεσω των ιν ιαρς χρειαζεται η κονσολα 6 εξοδους αλλιως αν γινει η μιξη στην κονσολα θελουμε 3 εξοδους?
    επισης η απορια μου ειναι πως στελνει τις μιξεις στην κονσολα ο ηχοληπτης. μεσω της πλεξουδας που υπαρχει στη σκηνη, ή συνδεει καθε μονιτορ της σκηνης σε καποια εισοδο της κονσολας (πολυ νουμπικες ερωτησεις το ξερω. σορυ)


    γενικα η δευτερη περιπτωση με την κονσολα μας εμπνεει πιο πολυ γιατι θα μπορουμε να συνδεσουμε και κανα μπλιμπλικι πανω στην κονσολα να κανουμε δουλεια, αμα θελουμε. απο Ipad mexri monotron κτλ κτλ.απλα μπορει καποιος να μας πει για το τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει απαραιτητως η κονσολα μας για να τα πετυχουμε αυτα? εξοδους εισοδους βυσματα καναλια κτλ κτλ.


    τελος, οσον αφορα τα ακουστικα αυτα καθεαυτα, μαλλον εγω προσωπικα καταληγω σε custom in ear monitors. ειναι πιο ακριβα αλλα υπαρχει μια εταιρια η cosmic ears η οποια ειναι πολυ φθηνη και νταξ, μια φορα παιρνεις το καλο πραγμα και το εχεις για παντα... το προβλημα ειναι το αποτυπωμα (εκμαγειο) του ακουστικου πορου. ξερετε εδω που παμε και το κανουμε? καναν αξιοπιστο? γιατι γενικα διαβαζω οτι ειναι μπελαλιδικο το ολο πραγμα και δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πετυχει. ασε που μπορει να σου πιασουν τον κωλο. εχει βγαλει κανενας και ξερει ποσο του στοιχησε? ευχαριστω

    υγ. αν καποιος θελει, ας προτεινει συγκεκριμενες κονσολες iem κτλ να δω που κυμενομαστε οικονομικα. ναστε καλα


    εντιτ. τωρα που το σκεφτομαι, υπαρχουν κονσολες που στις εξοδους τους να εχουν λιμιτερ? γιατι αν υπαρχει κατι τετοιο, τοτε πολυ ευκολα μπορουμε να κατασκευασουμε μονοι μας τα wired iem πολυ οικονομικα αφου ουσιαστικα ενιοσχυτες απλοι θα ειναι. ευχαριστω και παλι
    Last edited by BURNIN AMBITION; 30-06-2013 at 15:18.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555
    Last edited by tsonos; 30-06-2013 at 15:56. Reason: "V"

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σε ευχαριστω τσονε. τα εχω δει αυτα αλλα δεν ειναι τοσο φτηνα γιατι θελουμε αλλα 2 bodypacks. οποτε μονο τα γουαιαρλες θα πανε 1200 ευρω . και θα εχουν και σκατα ακουστικα. ενω αν παρουμε γουαιαρντ και πιο λιγα θα δωσουμε και θα εχουμε και τουμπανα ακουστικα... γενικα αρχιζω και αποριπτω τα γοαυαιαρλες αλλα οπως και να εχει σε ευχαριστω. η μονη λυση να τα επιλεγαμε θα ηταν να βρισκαμε σε καλη τιμη μεταχειρισμενα αυτα τα μαραφετια του διαβολου αλλα οσο ψαχνω, δεν παιζει...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Agree With Y/Wired were Always Better&Much More Trusted....
    Last edited by tsonos; 30-06-2013 at 16:40. Reason: -.-

  5. #5

    Default

    Λες: "λογω του οτι μια ζωη θαχουμε θεμα με τον ηχο στις συναυλιες".
    Από αυτό πως προκύπτει ότι χρειάζεστε in-ear monitor???

    Η συγκεκριμένη επένδυση είναι πολύ ακριβή και δεν θα έλεγα ότι είναι η μόνη εναλλακτική σας χωρίς πρώτα να ψάξεις άλλες λύσεις ή ακόμα καλύτερα να σκεφτείς τι πραγματικά φταίει και δεν σας κάθεται ο ήχος στο live. Το γεγονός ότι από έγχωρδα είστε μόνο ένα όργανο είναι ιδανικό για να φτιάξεις τις συνθήκες στο stage. Βάλε κάτω και δες ποιός συνδυασμός δεν κάθεται... Αν πχ ο μπασίστας δεν ακούει τι παίζει τότε ας επενδύσετε σε ένα καλύτερο bass rig (που έτσι και αλλιώς θα το χρησιμοποιείται παντού). Αν δεν ακούς το μπάσσο, σκέψου το ενδεχόμενο ενός άλλου μικρότερου amp που μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν μόνιτορ εσύ και να το ορίζεις όπως θέλεις. Αν η φωνή δεν ακούει, τότε βάζεις στο μόνιτορ μόνο τη φωνή και δυναμώνεις on stage το μπάσο και παίζει και σαν μόνιτορ. Γενικά άπειρες άλλες λύσεις...

    Το in-ear θέλει πολύ μελέτη και μεγάλο budget. Φτηνές λύσεις δεν θα σας καλύψουν και τελικά θα έχετε πάλι πρόβλημα...

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    κατα αρχας σε ευχαριστω. κατα δευτερον το μεγαλο προβλημα ειναι τα σκατενια μονιτορ που υπαρχουν σε παρα πολλους χωρους. το οποιο προφανως το γνωριζεις και εσυ.
    αναφερεσαι σε ενισχυτες μπασου κτλ. το θεμα δεν ειναι ο ενισχυτης αυτος καθεαυτος, αλλα τα μονιτορ. οσο γαμω και να ειναι ο ενισχυτης του μπασου εγω πχ δε μπορω παντα να ακουω απο αυτον. και τα μονιτορ ειδικα για ντραμερ συνηθως ειναι για τον πουτσο και αντε ψαξε να ακουσεις την μποτα πχ... θα μπορουσαμε να αγορασουμε 2 γαματα μονιτορ εγω και ο μπασιστας ναι, αλλα αντε κουβαλα ξεκουβαλα. επισης ενα αλλο σημαντικο θεμα ειναι το εξης. δεν γινεται και δεν θα το ξανακανω ποτε να παιξω χωρις ωτοσαπιδες στα λαιβ. γιατι ειναι τετοια η ενταση που τελικα δε μπορω να παιξω οσο δυνατα θελω γιατι μου τρυπανε τα αυτια. ομως αν βαλω ωτοασπιδες, τοτε στανταρ με τα μονιτορ που εχει το καθε μαγαζι στο 85 %των περιπτωσεων δε θα ακουω τιποτα απο τους αλλους. ολα αυτα μονο με ιν ιαρ μονιτορ σωζονται. ναι σιγουρα θα μου πεις οτι "ποιος εισαι ρε μεγαλε που θες ιν ιαρ εδω τοσοι και τοσοι την βγαζουν αλλιως και ειναι μια χαρα" και ισως να μην εχεις και αδικο. απο εκει και περα ξενερωνω με το να σκεφτομαι οτι πρεπει να κανω το σταυρο μου για να ακουω πριν απο καθε λαιβ. με τα ιν ιαρ και το νοιζ λεβελ στη σκηνη κατεβαινει και ολοι ακουμε πεντακαθαρα . και στην τελικη 2 καλα μονιτορ να παρεις ιδια λεφτα με wired iem θα πανε...
    ασε το κουβαλημα...
    γενικα σε ευχαριστω που εδωσες μια αλλη διασταση στο ολο θεμα. και γενικα συμφωνω οτι επειδη ειμαστε και λιγα ατομα ειμαστε πολυ ευελικτοι αρα θα μπορουσαμε να ψαχτουμε διαφορετικα. οσον αφορα τα φραγκα ομως δε νομιζω οτι τελικα θα μας παει πολυ παραπανω οπως το ψαχνουμε. ειδικα αν σκασει καμια μαγκια και κανει και ο μπασιστας μας diy ενισχυτες για τα ακουστικα, και φτιαξει και λιμιτερς να εχουμε, νομιζα τελειωσαμε... βεβαια απο τη θεωρια στην πραξη υπαρχει τεραστια διαφορα...



    edit για να μην κανω διπλα ποστ

    μιας και εμαθα οτι ολες οι κονσολες εχουν ουσιαστικα ενισχυτη στις εξοδους, αν επαιρνα πχ αυτην http://www.thomann.de/gr/mackie_profx8.htm
    δε θα μπορουσα απο το μουλτι, να παρω τις 3 μιξεις του καθενος, να τις πεταξω στις εισοδους της κονσολας και μετα απο καθε μια εξοδο της κονσολας να φυγει και ενα ακουστικο. και να παει στον καθενα απο εμας.
    και επειδη η συγκεκριμενη κονσολα βλεπω οτι εχει και παραπανω απο 3 εισοδους, δε θα μπορουσα στη δικια μου μιξη πχ να εχω και τη μονιτορ μιξη και να την μιξαρω πχ και με ενα κλικ τρακ λουπα ορ γουατεβερ? γινεται κατι τετοιο? γιατι ετσι, δε καθομαστε να παρουμε 3 headphone amps εναν για τον καθενα μας, απλα παιρνουμε την κονσολα και τελειωσαμε.
    το θεμα ειναι τι εισοδους πρεπει να παιρνει η κονσολα, και τι εξοδους πρεπει να εχει. πρεπει να ψαξω κατι αλλο? πχ η κονσολα που ειπα θα μας βολευε?
    Last edited by BURNIN AMBITION; 30-06-2013 at 19:57.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #7

    Default

    ΟΚ αν αναφέρεσαι στις κανονικές "σκηνές" της Αθήνας τότε δεν θα συμφωνήσω. Αν αναφέρεσαι στο οποιοδήποτε μπαρ/κλαμπ κλπ που απλά φιλοξενεί ένα live τότε έχεις απόλυτο δίκιο!! Αν έχετε θέμα σε όλες τις σκηνές τότε σίγουρα φταίει κάτι άλλο. Αν απλά θέλετε σαν μπάντα να μπορείτε να παίζεται οπουδήποτε (ακόμα κ αν δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό) τότε ΟΚ μια χαρά θα είναι η λύση να έχετε τα iem σας.
    Σαν συμβουλή πάντως να ξέρεις ότι μια επένδυση στο rig μπορεί να λύσει πολλά θέματα. Πέτυχα για παράδειγμα μια φώτο σας που παίζει με δύο combo. Αν το ένα στο είχε πίσω για μόνιτορ (που το ορίζεις εσύ όπως θέλεις!) και έπαιζε με δύο κανονικά stack τότε ο ήχος και η αίσθηση θα ήταν τελείως διαφορετικός!
    Για παράδειγμα με την μπάντα μου ποτέ δεν βάζω την κιθάρα μου στα μόνιτορ. Οι ενισχυτές μου αναλαμβάνουν το ρόλο αυτό. Στα μόνιτορ λίγο μπότα ταμπούρο (προαιρετικά) και η κιθάρα στο μόνιτορ του drummer. Anyway νομίζω το point μου το κατάλαβες.

    Στην ερώτησή τώρα. Δυστυχώς όχι όπως το περιγράφεις δεν θα γίνει.
    Η κονσόλα δεν έχει ξεχωριστή έξοδο για κάθε είσοδό της. Αν δεις έχει ένα main out PHONES. Έστω λοιπόν ότι καταφέρνεις και παίρνεις 3 ξεχωριστά output από το multi του Stage (το θεωρώ πολύ δύσκολο από μόνο του by the way...) θα χρειαστείς έναν προ-ενισχυτή ακουστικών. Σε αυτούς έχεις input/output που ορίζεις την ένταση κλπ. Επίσης η επιλογή των ακουστικών είναι εξίσου σημαντική!
    Last edited by takissam; 01-07-2013 at 15:09.

  8. #8
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    φιλε τακη σε υπερευχαριστω για ολα. το ποιντ σου το καταλαβα και ειναι τεραστιο θεμα προς συζητηση με το μπασιστα για να δουμε τι θα κανουμε ακριβως.

    σκεφτομουν διαφορα χτες, και το εψαξα, και νομιζω οτι μποορουμε μονοι μας να φτιαξουμε τα ιν ιαρ με ελαχιστο κοστος. υπαρχουν ετοιμες πλακετες στο ιμπει σκεψου, με ενα εικοσαρικακι...
    δηλαδη θα μπορουσαμε να εχουμε τα ιν ιαρ (πλην των ακουστικων βεβαια που ο καθενας παιρνει αναλογα τις δυνατοιτητες του) με μαξιμουμ100 ευρω ολοι μαζι.

    για το θεμα του να μου εχει τον ενισχυτη διπλα ο μπασιστας, εχεις δικιο και πρεπει λιγο να μελετησουμε καλυτερα το στησιμο μας και σε ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια.

    τεσπα η φαση θελει και πειραματισμο. θα δουμε τι θα κανουμε. οπως και να εχει σε ευχαριστω για την αλλη διασταση που εδωσες στο θεμα

    υγ. οσον αφορα τις σκηνες της αθηνας, που διαφωνεις, θα σου πω οτι στο κ44 πχ δεν ακουγα εμενα ΚΑΘΟΛΟΥ. και δε μιλαω για την μποτα πχ. μιλαω για τα πιατινια. βαραγα ραιντ ή χαι χατ και δεν το ακουγα ΚΑΘΟΛΟΥ. ηταν σαν να εχω πατησει μιουτ στα αυτια μου. εσκαγαν ανακλασεις απο παντου και ακουγα τα παντα σε υψηλη ενταση (αλλα μπερδεμενα και χαλια) και εμενα τιποτα. επαιζα μηχανικα εντελως. και κοπαναγα κιολας... τεσπα...
    νασαι καλα

    υγ. τακη ποια ειναι η μπαντα σου, αν επιτρεπεται?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #9

    Default

    Ωραία αν παίζει dyi είναι ωραία διαδικασία και θα μάθετε πολλά.. χεχε.
    Εμάς ο drummer κοπανάει ΠΟΛΥ και στο Κ44 είχε μόνο εμένα στα μόνιτορ!! Στους Omega Monolith παίζω...

  10. #10
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Πήρε ο δικός μας ινιαρς, και ανεβήκαμε επίπεδο.

    Έχει 2 inputs, στο ένα έχει ένα μετρονόμο και στο άλλο όλα τα όργανα...κιθάρες, μπάσο, φωνές, και τα ντραμς του. Όταν ο ηχολήπτης σκηνής ξέρει τί κάνει, του τρώει περίπου μισό λεπτό να κάνει soundcheck. Ο μετρονόμος μας έκανε άλλη μπάντα...πχ δεν παίζει πλέον το τυπικό "παίζουμε τα πάντα 30 bpm πιό πάνω λόγο αδρεναλίνης", μπορούμε να βιντεογραφίσουμε οποιοδήποτε λαιβ και να κάνουμε απλά drag and drop και θα είναι συγχρονισμένο με το στουντιο τρακ, γενικά μόνο θετικά. Είναι κάτι που κάνουν πάρα πολλοί με διάφορους τρόπους, είτε είναι με λαπτοπ και cubase με samples, ή ένα ipod με tempo tracks, πάντως είναι καλό να υπάρχει. Επίσης θα σε βοηθήσει να παίζεις πιό χαλαρά για να μην κοπανάς και να σκοτώνεσαι από το δεύτερο τραγούδι (και να γαμάς το μιξ σε μικρά clubs), και ακόμα πιο σημαντικό: να παίζεις με σταθερό velocity (που είναι τεράστειο θέμα για τους drummers, για να μην χρειαστει να σε γαμήσει στα compressions ο ηχολήπτης, και ΑΝ το κάνει καν).

    Τώρα για τους υπόλοιπους, τί να σου πω....στο προηγούμενο μαγαζί που έπαιζα, μας ζήτησαν κάποια στιγμή ολους να βάλουμε in ears. Και μιλάμε για γαμάτα συστήματα beyerdynamic πανάκριβα, με ακουστικά σουπερ, και τη προσωπική κονσόλα για να μπορείς να ρυθμίζεις τη μίξη όπως θέλεις όπως παίζεις. Πιό εύκολο δεν γινοταν. Άντεξα 2 βράδια και τα τράβηξα και τα έβγαλα. ΜΕΤΑΛ παίζετε, και με ενισχυτές...εκτός αν παίζετε σε τεράστειες σκηνές φεστιβαλς με isocabs, δεν χρειάζεται και πολύ...όσο για τον τραγουδιάρη εαν θέλει να ακούει καλύτερα τη φωνή του, ας βάλει μια ωτοασπίδα στο ένα αυτί. Κάνει τεράστεια διαφορά.

    σημείωσε: εαν ένας κιθαρίστας δεν αντέχει τα in ears μία φορά....ο μπασιστας εκατό.
    Last edited by The Donnn; 01-07-2013 at 16:10.

  11. #11
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    καταρχας ευχαριστω και τους 2.
    τακη ειστε γαμω τις μπαντες θα σας απολαυσω τον ιουλη και στο 6 σκυλοι. τα χαμε πει και στο φεισμπουκ μετα τη συναυλια σας με μοντς.
    το θεμα στο diy που θα κανουμε, που σκεφτηκα ειναι το εξης. αν δεν κανω λαθος, απο το μουλτι αν τραβηξω καλωδιο, η ταση θα ειναι 220. ζορικα πραγματα. ολοι οι diy ενισχυτες που ειδα ειτε 15 εναλλασομενη ειτε καμια δεκαρια σε συνεχες δουλευαν. φανταζομαι οτι θα χρειαστω καμια πατεντα να ριξουμε την ταση πριν παει στον ενισχυτη, αλλα φανταζομαι δε θα ειναι μεγαλο θεμα. μολις βρουμε τα καταλληλα schematics θα κοστολογησουμε τη φαση θα ξεκινησουμε το πειραμα και θα σας πουμε πως πηγε κιολας!

    οσον αφορα τον φιλο μου τον ντον. καλα τα λεει. ειναι καλη φαση ο μετρονομος γενικα, αλλα...
    ειδικα αν ειστε πολλοι ειναι θεμα γιατι διαφορους λογους. πρωτα απολα αν ακουνε ολοι το μετρονομο, χανεται στανταρ το γκρουβ. αν ακουει μονο ο ντραμερ παιζει να φυγει κανενας και αντε πιαστον, θα πρεπει να πεταξεις τα ακουστικα απο πανω σου.
    εγω νομιζω το ιδανικο ειναι να σου δωσει 4 ο μετρονομος στη αρχη για να ξεκινησεις σωστα και μετα ειναι πιο ευκολο να το κρατησεις εκει αν το εχεις δουλεψει. εγω δηλαδη ετσι σκεφτομαι να το κανουμε. πχ μπορω να λεω στον ηχοληπτη τα Bpm του καθε τραγουδιου, να μου τον ξεκιναει εκεινος και μετα απο 2-3 μετρα να το κλεινει. παει μονο τουθ το πραγμα μετα. βεβαια εχουμε ριξει πολλη δουλεια με μετρονομο στο στουντιο γιαυτο. θυμαμαι στις αρχες που παιζαμε μονο με μετρονομο, ειμασταν μηχανακια, αλλα μολις τον κλειναμε μας κλαιγαν οι ρεγγες. μας πηρε πολλη δουλεια και χρονο για να ειμαστε αξιοπρεπεις χωρις μετρονομο αλλα νομιζω οτι τελικα ολο αυτο το πραγμα μονο καλο μας εκανε. σημαντικο ειναι να τσεκαρεις και σε κανα αμπλετον κιουμπεις κτλ να δεις που κουνανε γενικα τα τραγουδια σας, εμεις βγαλαμε τρελα συμπερασματα απο αυτο.
    οσον αφορα το αν αρεσει γενικα ή οχι ο ηχος του ιν ιαρ, πιστευω εχει να κανει και με το τι ακουστικα εχεις. αμα ειναι καλα ακους γαμω κρυσταλο. δε πιστευω οτι παιζει να ξενερωσεις....

    αυτα. σας ευχαριστω ολους
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #12
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    σορυ ρε μπερνη μια απορια. πως γινεται με σταθερα τυμπανα να ξεφυγει καποιος και να παιζει εκτος χρονου? αν ξεφευγεις με σταθερα τυμπανα η μετρονομο σημαινει οτι εισαι μαλακας και δεν εχεις δουλεψει με μετρονομο να ξερεις πως να παιζεις σταθερα. και αμα ξεφυγει καποιος θα ξεφυγεις και εσυ για να τον μαζεψεις? μετα κουναει ολο το κομματι και χανεστε.αμα εσυ εισαι σταθερος 100% και δεν κουνας οι υπολοιποι θα βρουνε τον δρομο τους.
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  13. #13
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Τα ιν ιαρς που μου είχαν δώσει ήταν όντως και γαμώ τους ήχους, τα ακουστικά δε ήταν top of the line. Δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερος ο ήχος...έβαλα τα ακουστικά στο ipod μου και νόμιζα πρώτη φορά άκουγα μουσική. Απλά δεν μου έκατσε σαν θεωρεία...ήταν "νεκρό" το λάιβ. Άμα θα έχετε ενισχυτές στη σκηνή, δεν χρειάζεστε μονιτορς για όργανα, μόνο για φωνή, καμιά μπότα/σνέαρ ξερωγώ.

    Όσο αφορά τον μετρονόμο, δεν είναι κάτι που καταφέρνεις απο τη μιά μέρα στην άλλη. Θα πρέπει να λιώσεις πολλές ώρες στις πρόβες για να σου γίνει δεύτερη φύση. Μετά θα κάθεται η μπάντα πάνω σου. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν θα βάλει κανεις άλλος μετρονόμο, θα γίνει της πουτάνας. Μόνο εσύ θα έχεις, και πλέον θα είσαι η ραχοκοκκαλιά. Αν φύγει κάποιος, θα είναι δική του δουλειά να ξαναμπεί πάνω σου, δεν θα τρέξεις εσύ ποτέ να βρείς κάποιον, εκτός αν γίνει ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ της πουτάνας. Βασικά ό,τι είπε ο Στήβης.

  14. #14
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    γενικα εμεις δεν εχουμε θεμα με μετρονομο (δε μιλαω για τον τραγουδιστη, μας ακουει δε μας ακουει, ειναι στον κοσμο του.
    το θεμα δεν ειναι ρε συ στηβ σε συνθηκες στουντιο αν πατανε πανω μου. προφανως και δεν γινεται ο μπασιστας να φυγει απο μενα. στα λαιβ αμα δεν ακουει καλα τη μποτα η το χαι χατ υπαρχει θεμα. και μου ετυχε και τον καταλαβα πχ στο λαιβ οταν περασαμε σε ενα τραγουδι σε ενα μερος που ηταν νταμπλ ταιμ, τον καταλαβα δεν ακουγε και επαιζε σταθερα αλλα λιγο πιο αργα, τι να κανω να μην κατεβω? αφου δεν ειχε παρει χαμπαρι. δε καταλαβε κανεις τιποτα, αλλα αν εγω δεν το μαζευα θα βρισκομασταν μετα απο ενα μετρο αλλου για αλλου. δεν ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα...τεσπα εγω θα παρω στανταρ ιν ιαρ. το νιωθω οτι τα χρειαζομαι παρα πολυ. οι αλλοι νταξ... για μενα θα ηταν καλη φαση να ειχε και ο μπασιστας γιατι οτι και να γινοταν θα με ακουγε καλα οποτε θαμασταν για παντα κλειδωμενοι. ο τραγουδιστης δεν εχει θεμα νομιζω αλλα και παλι αφου η κατασκευη των ενισχυτων ειναι πολυ φθηνη, ο τραγουδιστης μπορει να παρει ψειρες (οχι καστομ, ενος δρομου) που ειναι και φθηνες και θα κανει τη δουλεια του και θα ακουει τον κοσμο. το ιδιο και ο μπασιστας μιας και ουσιαστικα μονο εμενα αν ακουει απο τα ακουστικα, ειναι μια χαρα. για τον εαυτο του εχει και τους ενισχυτες. τεσπα θα τα δουμε και στην πραξη. ναστε καλα

    ντον τελειωνε και ελα για λαιβ αθηνα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Monitors για home studio
    By Esteban in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 07-09-2015, 18:10
  2. in ear monitors
    By BURNIN AMBITION in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2013, 21:52
  3. Replies: 2
    Last Post: 11-04-2012, 00:43
  4. ΓΑΜΑΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 149
    Last Post: 18-11-2005, 13:48
  5. Δύο ερωτήσεις.....
    By Stormtrooper in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 04-07-2004, 02:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •