Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    422

    Default

    Φίλε Υπερσυντέλικε,

    Απ' ό,τι βλέπω τα δυο μεταπτυχιακά είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Στο μεν ΠΑΠΕΙ είναι λίγο αχταρμάς, δηλαδή όχι τόσο συγκεκριμένο, γενικά πάντως με έναν προσανατολισμό προς μπιζνε και μανατζερς, ενώ στο ΕΚΠΑ όλα τα μαθήματα είναι σχετικά με επεξεργασία σήματος (αυτό βέβαια αλλάζει κάπως αν σκεφτείς ότι δεν είσαι αναγκασμένος να τα πάρεις όλα, αλλά μόνο όσα σου βγάζουν 28 μονάδες και για τις υπόλοιπες 12 μπορείς να πάρεις όποιο άλλο μάθημα του μεταπτυχιακού θες). Οπότε ουσιαστικά είναι αρκετά υποκειμενικό το ζήτημα και εξαρτάται από το τι ακριβώς θες εσύ (δηλαδή δεν είναι πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα σπουδών για να συγκρίνουμε με πιο αντικειμενικά κριτήρια). Οπότε αν θες για πες, ποια μαθήματα πχ από ΠΑΠΕΙ σε ενδιαφέρουν περισσότερο και ποια σου φαίνονται αγγαρεία.

    Πέρα από το πρόγραμμα σπουδών, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει να συνυπολογίσεις και το οικονομικό ζήτημα. Στο ΠΑΠΕΙ απ' όσο ξέρω είναι 4000 ακατέβατα, ενώ στο ΕΚΠΑ ουσιαστικά είναι τζάμπα, αφού κάνεις προσφορά έργου για 80 ώρες το εξάμηνο και δεν πληρώνεις τίποτα.

    Επίσης, αν σκέφτεσαι καθόλου για μετά το ενδεχόμενο PhD θα σου έλεγα ΕΚΠΑ.

    Τώρα για αγορά εργασίας, γενικά είναι λίγο φλου τα πράγματα, δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Επειδή όπως σου είπα τα προγράμματα σπουδών είναι διαφορετικά, ίσως εξαρτάται σε τι πράγμα ακριβώς θα ήθελες να ψάξεις για δουλειά. Γενικά πάντως, με κάθε επιφυλαξη, δεν νομίζω ότι έξω από το ΠΑΠΕΙ συγκεντρώνονται εργοδότες να αρπάξουν τους αποφοίτους.

    Κλείνοντας το μικρό μου λογύδριο, να σου πω, όπως ίσως έχει γίνει φανερό, ότι εγώ αν ήμουν στην θέση σου ΕΚΠΑ θα πήγαινα.

  2. #17

    Default

    Το καταλάβαμε ότι το ψηνεις να μπεις παπεί φίλε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    422

    Default

    ωχ!

  4. #19
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πάντως οποιοδήποτε μεταπτυχιακό ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ δεν θα σου δώσει με τίποτα κανένα πλεονέκτημα, είτε για την επιλογή σου, είτε για το μισθό σου, ίσως αν είσαι και τυχερός να βοηθήσει λίγο στην ανέλιξή σου. Οπότε κατά την άποψή μου μην το θέτεις καν σαν κριτήριο σε σχέση με τα άλλα τρία.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #20
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Σιγά μη γίνεις και χάκερ. Πήγαινε τηλεπικοινωνίες και σήματα, μην είσαι τρελός.

  6. #21
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Εγω τελειωσα ΗΜΜΥ Χανια (MHL) και μετα επειδη την εκοβα τη δουλεια οτι δυσκολα θα εβρισκα κατι στο αντικειμενο αυτο Ελλαδα και επειδη δεν ηθελα να φαω 2 χρονια στο μαστερ (και επειδη με επαιρνε προφανως) πηγα Αγγλια για μεταπτυχιακο (Imperial). Το μεταπτυχιακο μου προσεφερε λιγα νεα πραγματα (τουλαχιστον στο ψηφιακο κομματι) αλλα ωστοσο με βοηθησε να βρω δουλεια στην Αγγλια σχετικα ευκολα. Για hardware design οι θεσεις ειναι μετρημενες στην Ελλαδα. Αυτο που κανουν πολλοι αλλα εμενα δε με εψηνε ειναι να τελειωνουν ενα μεταπτυχιακο σχετικο με υπολογιστες και να βρισκουν δουλεια ως IT consultants σε εταιρειες τυπου Accenture, KPMG κλπ. Εκει βεβαια εχεις φυγει τελειως απο το να εισαι μηχανικος. Περισσοτερο αερα θα πουλας και δεν ξερω αν ψηνεσαι.

  7. #22
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Το καταλάβαμε ότι το ψηνεις να μπεις παπεί φίλε.
    εγώ καταλαβαίνω ότι απλά ψαρεύει κόσμο για το μαγαζάκι του!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •