Φίλε Υπερσυντέλικε,

Απ' ό,τι βλέπω τα δυο μεταπτυχιακά είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Στο μεν ΠΑΠΕΙ είναι λίγο αχταρμάς, δηλαδή όχι τόσο συγκεκριμένο, γενικά πάντως με έναν προσανατολισμό προς μπιζνε και μανατζερς, ενώ στο ΕΚΠΑ όλα τα μαθήματα είναι σχετικά με επεξεργασία σήματος (αυτό βέβαια αλλάζει κάπως αν σκεφτείς ότι δεν είσαι αναγκασμένος να τα πάρεις όλα, αλλά μόνο όσα σου βγάζουν 28 μονάδες και για τις υπόλοιπες 12 μπορείς να πάρεις όποιο άλλο μάθημα του μεταπτυχιακού θες). Οπότε ουσιαστικά είναι αρκετά υποκειμενικό το ζήτημα και εξαρτάται από το τι ακριβώς θες εσύ (δηλαδή δεν είναι πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα σπουδών για να συγκρίνουμε με πιο αντικειμενικά κριτήρια). Οπότε αν θες για πες, ποια μαθήματα πχ από ΠΑΠΕΙ σε ενδιαφέρουν περισσότερο και ποια σου φαίνονται αγγαρεία.

Πέρα από το πρόγραμμα σπουδών, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει να συνυπολογίσεις και το οικονομικό ζήτημα. Στο ΠΑΠΕΙ απ' όσο ξέρω είναι 4000 ακατέβατα, ενώ στο ΕΚΠΑ ουσιαστικά είναι τζάμπα, αφού κάνεις προσφορά έργου για 80 ώρες το εξάμηνο και δεν πληρώνεις τίποτα.

Επίσης, αν σκέφτεσαι καθόλου για μετά το ενδεχόμενο PhD θα σου έλεγα ΕΚΠΑ.

Τώρα για αγορά εργασίας, γενικά είναι λίγο φλου τα πράγματα, δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Επειδή όπως σου είπα τα προγράμματα σπουδών είναι διαφορετικά, ίσως εξαρτάται σε τι πράγμα ακριβώς θα ήθελες να ψάξεις για δουλειά. Γενικά πάντως, με κάθε επιφυλαξη, δεν νομίζω ότι έξω από το ΠΑΠΕΙ συγκεντρώνονται εργοδότες να αρπάξουν τους αποφοίτους.

Κλείνοντας το μικρό μου λογύδριο, να σου πω, όπως ίσως έχει γίνει φανερό, ότι εγώ αν ήμουν στην θέση σου ΕΚΠΑ θα πήγαινα.