Results 1 to 15 of 22

Thread: ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

    Μετά από αίτηση που κατέθεσα για αυτό http://postg.di.uoa.gr/ το μεταπτυχιακό, με κάλεσαν μεθαύριο δευτέρα για να δώσω συνέντευξη.

    Είναι η πρώτη φορά που δίνω συνέντευξη για ο,τιδήποτε "επαγγελματικό", οπότε θα ήθελα tips & tricks από όποιον έχει δώσει στο παρελθόν.

    Λογικά η κύρια ερώτηση που θα μου κάνουν είναι ο λόγος για τον οποίο θέλω το μεταπτυχιακό. Και η αλήθεια είναι πως το κίνητρο δεν το έχω ξεκαθαρισμένο στο μυαλό μου πολύ καλά, έκανα την αίτηση σε φάση "κάτσε να δω άμα θα με πάρουν και βλέπουμε". Το μόνο σίγουρο κίνητρο είναι λίγο ακόμα φοιτητική ζωή στην αγαπημένη μας Αθήνα (το οποίο δεν το λέμε ντάξει ).

    Σημείωση: δε γουστάρω να πω παπάτζες. Το προφίλ του "καριερίστα που είναι το όνειρό μου αυτό το μεταπτυχιακό" δε μου πάει, και δεν είμαι και τέτοιος άνθρωπος στο κάτω κάτω.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #2
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Μετά από αίτηση που κατέθεσα για αυτό http://postg.di.uoa.gr/ το μεταπτυχιακό, με κάλεσαν μεθαύριο δευτέρα για να δώσω συνέντευξη.

    Είναι η πρώτη φορά που δίνω συνέντευξη για ο,τιδήποτε "επαγγελματικό", οπότε θα ήθελα tips & tricks από όποιον έχει δώσει στο παρελθόν.

    Λογικά η κύρια ερώτηση που θα μου κάνουν είναι ο λόγος για τον οποίο θέλω το μεταπτυχιακό. Και η αλήθεια είναι πως το κίνητρο δεν το έχω ξεκαθαρισμένο στο μυαλό μου πολύ καλά, έκανα την αίτηση σε φάση "κάτσε να δω άμα θα με πάρουν και βλέπουμε". Το μόνο σίγουρο κίνητρο είναι λίγο ακόμα φοιτητική ζωή στην αγαπημένη μας Αθήνα (το οποίο δεν το λέμε ντάξει ).

    Σημείωση: δε γουστάρω να πω παπάτζες. Το προφίλ του "καριερίστα που είναι το όνειρό μου αυτό το μεταπτυχιακό" δε μου πάει, και δεν είμαι και τέτοιος άνθρωπος στο κάτω κάτω.
    Αυτό που "πρέπει" να κάνεις, είναι να δείξεις ότι θες να κάνεις το μεταπτυχιακό (όποιο διάλεξες) γιατί σε ενδιαφέρει το αντίκειμενο. Ούτε καριέρες ούτε μαλακίες, ούτε τίποτα, μόνο ότι σε ενδιαφέρει αυτό το πράγμα, ότι θα σου δώσει παραπάνω εφόδια κλπ σαλτσες.
    Γενικά να είσαι ειλικρινής, να ξέρεις το βιογραφικό σου απ εξω και ανακατωτά και να μπορείς να βρείς λόγους για τυχόν ελαττώματα σου (πχ αν αργησες να τελειώσεις έστω και ένα χρόνο, πιθανότατα θα σε ρωτήσουν γιατί).
    Θα σε ρωτήσουν για πτυχιακή μάλλον και αν δεν έχει άμεση σχέση το πτυχίο σου με το μεταπτυχιακό, γιατί διαλεξες κάτι τέτοιο. Μπορεί να σε ρωτήσουν μαθήματα που έκανες στο προπτυχιακό κλπ.

    Προς το παρόν αυτά μου έρχονται
    Kill the wise one!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •