Page 1 of 44 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 657

Thread: http://punkfromthegutters.blogspot.com/

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    19

    Default http://punkfromthegutters.blogspot.com/

    http://punkfromthegutters.blogspot.com/

    Το νέο λημέρι του αγαπημένου μας πανκή

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    "Mηδενιστική και ανηλεής κριτική ροκόμπαρων στην πόλη μου.
    Τα χρόνια που βαραίνουν το πονεμένο κορμί μου,με κάνουν ειδήμονα στην καφρίλα και στον μηδενισμό καταστάσεων.Να πέσει λοίπον μιά κριτική μαγαζιών στην πόλη?Να πέσει η πουτάνα...

    8Ball:Το μεγαλύτερο κωλάδικο όλων,ιδιοκτήτης πρώην κατσαπάνκης νυν ρουφιάνος των τσέων και "μαγαζάτορας".Η μεγαλύτερη αιτία της κατάντιας της ευρύτερης ροκ σκηνής στην πόλη.Όταν με το καλό θα καεί το μπουρδέλο,να δώ που θα έχουν να πάνε όλα αυτά το ποζερομουνόπανα που το παίζουν ιστορία και σκληράδα.Tα disco παρτυ επίσης είναι ότι πιό ξεφτιλισμένο έχει συμβεί ΠΟΤΕ στην ιστορία των ροκ μαγαζιών της πόλης.Από μουσική επίσης οτι πιο ξέκωλα ελεεινο θα το ακούσετε εκει. Το γαμάμε συθέμελα και πάμε στο επόμενο...

    Lucky Luke:Αν θέλεις να βρείς γυναίκα ηλικίας 20-25 ετών για ΣΧΕΣΗ,πας Λουκυ.Αν θέλεις γαμήσι,πας Berlin.Μουσικά το Lucky είναι αρκετά κλικ πάνω,μπορεί να παίξει και κανένα Wipers στα κέφια.

    Βerlin:Κωλάδικο πρωινής ώρας.Το μόνο καλό είναι ότι πέφτει καμια φάπα για οπαδικά/πολιτικα/γκομενικά και ετσι κραταει ψηλα την σημαια της πολης,την παλια Προξενου Κορομηλα που ηθελε καθε μερα να πεφτουν φαπες για το παραμικρο.Μουσικα=φοιτητικη ανυπαρξια.

    Τρυποκάρυδος:ομορφο μαγαζι,ομορφες μουσικες,αλλά ο κοσμος προτιμάει να κλαψομουνιάζει διπλα στο εναλλαξ και απεναντι στον Βυθο.Ροκιες τρελες δηλαδη...

    Residents:το βασιλειο της κουλτουρας.Δεν μπαινεις μεσα αν το κοκκινο κασκολ και ο μπερες δεν ειναι μονιμο στοιχειο της γκαρνταρομπας σου.Λαρτζερ δαν λαιφ φοιτητές,προπερσυνοι οπαδοι Franz Ferdinand που τώρα ακούνε Wavves,υφακι.

    ToSpitimou:Αρέσει.αν έπαιζε και λίγο πιο μαυριλα στην μουσική θα ηταν ακομα καλυτερα.Εξαιρετικος χώρος.

    90 μοιρες/μαυρο προβατο/γενικά βαλαωρίτικο συναπάντημα:Μιά κοψιά όλα.Κάποτε ήταν ξεχωριστή αυτή η περιοχή,τώρα έχει γίνει σαν το Γκάζι στην Αθήνα.No identity.Η Κασσετα πάντως κάτι λέει.

    Dizzy dolls:η χαρά του φυστικορόκ.στην πυρά αμέσως

    Αrgys:Τόπος συνεύρεσης πονεμένων μεταλομουσικών.Διαγωνισμοι "ποιος την έχει πιο μεγαλη" (την μουσικη καριέρα) και τα ηχεία να παίζουν τα γνωστά πράγματα που σιχαινόμαστε.ποζεριές και σκατομέταλ.

    Παπαρούνα:Μαγαζί για καληνυχτάκιδες,αλλα γουστάρω μιας και εκεί μπορω να εκφραστω ελεύθερα ερωτικά με το ετερον ήμιση.Σκοτάδια που αγαπάμε.

    Εκκεντρο:Εξαιρετικες μουσικες πολλες φορες,γκαραζ,ροκαμπιλλυ,πανκ ροκ.Λιγος κοσμος.Ποιος ειπε οτι η ποιοτητα και η ποσοτητα συμβαδιζουν??

    Fuzz:πονεμένη ιστορία.Το γουστάρω κάργα,αλλά κόσμος γιοκ.Μουσικάρες από Lively ones εως Bauhaus και από Cramps έως Cockney Rejects.Όμορφο.

    Ηarley:ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.Καραφλοκοτσίδες και καραφλογιεγιεδες ενωθειτε κάτω από τους ήχους των Manowar και το ατσάλι που προφυλασσει το ιερο κλαμπ Excalibur.Γελάει όλος ο κόσμος μαζί σας.

    Drifter:Χώρος για χέσιμο,μεταλλουφάκι,αλλα όταν παιζει ένα συγκεκριμένο παλικάρι το παει εξαιρετικα το story.Social Distortion,Wipers,Ramones θα τα ακούσεις από αυτόν,και όχι μόνο αυτά.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση dj το μαγαζί μετονομάζεται σε ΠΡΙΧΤΕΡ.


    Αυτα. "

    Σκατοψυχο
    Διαφωνω μονο για τρυποκαρυδο.
    Το μαγαζι της υποβοσκουσας υπερκουλτουρας. Τρωει ρεζιντεντζ για βραδινο και χεζει την επομενη καφετι κοραδο με μπερετοκασκολακι.

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    ζενιτ;

  4. #4
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    μόνο μετά από πρέζα.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  5. #5
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    γέλιο μέχρι δακρύων το ιντρο κείμενο
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #6
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    ζενίτ φοβερή επιλογή για μετά τις 2,ειδικά πάνω στο κλαμπ,φθηνά πετρελαιούχα ποτά και βλέπεις kyklous αβέρτα,η μουσική όχι πάντα καλή,έχει και το προτέρημα οτι μπορείς να αλλάζεις χώρους πάνω-κάτω με το ίδιο ποτό.

    η μαλακία είναι οτι τώρα τελευταία μαζεύονται απ'εξω κάτι χιπ χοπ-ρου που-wannabe-περίεργοι που δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε

  7. #7
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    φόλα εκκεντράρα είμαστε και τη νέα δεκαετία.
    Resistance is useless

  8. #8
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ευχαριστώ Dark Dominion για την τσάμπα διαφήμιση,αλλά ήταν sig μου εδώ και καιρό.
    Το Ζενιτ είναι όπως το είπε ο Νίκλας.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #9
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default

    Cheers to the punks (an anti metal rant)
    Οκ,είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο ιστιολόγιο.Έλεγα πάντα να ξεκινήσω με κάτι προβοκατόρικο,αλλά δυστυχώς δεν θα είναι και τόσο μεγάλη προβοκάτσια η πρώτη μου ανάρτηση.Γνωστά,τετριμμένα πράγματα,τα οποία όμως θα ειπωθούν,μόνο και μόνο γιατί μου αρέσει να σπάω αρχίδια.
    Δεν είναι τρομακτικά σιχαμένο να ακούς την λέξη "Ροκ" στην ελλάδα?Βασικά,εκείνο που μου την σπάει δεν είναι το Ροκ αυτό καθεαυτό.Είναι το καπέλωμα του.Αυτό το καπέλωμα ξεκίνησε και συνεχίζεται από τους "αγαπημένους" μου μεταλλάδες.

    Ροκ μπαρ(στην ελλάδα)=ένα κωλάδικο που παίζει Rammstein,Metallica,Paradise lost,Pantera,Crashdiet και ότι άλλη φυστικορόκ* μαλακία κυκλοφορεί.Η αποθέωση του δήθεν και του "ΚΑΚΟΥ".Γέλιο.Άπλετο.

    Το γεγόνος ότι οι μεταλλάδες είναι τόσο καθυστερημένοι,πηγάζει όχι μόνο από την φύση της ίδιας τους της μουσικής,αλλά από το τρόπο που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι την μουσική."Μαλάκα,άκου αυτό!Η παραγωγή γαμάει!".Βέβαια,κανένας δεν έχει πεί σε αυτά τα ζώα ότι οι μεγαλύτεροι δίσκοι που βγήκαν ποτέ,είτε δεν είχαν καλή παραγωγή,έιτε ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ είχαν έναν "περίεργο" ήχο,που τους έκανε πραγματικά ξεχωριστούς.Παράδειγμα εν συντομια:Joy Division.

    Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά άτομα που στα 30 something ακούν Manowar,Blind Guardian,Cannibal Corpse,Black metal(το μεγαλύτερο ανέκδοτο εβερ),Pantera,γενικά όλη αυτήν την heavy metal σαβούρα.

    Δεν μπορώ να δεχτώ το όρο "καλλιτέχνης" για τον κάθε παπάρα μεταλλά που γράφει 10 ηλίθια κλεμμένα ριφφ,που το ροκ για αυτόν δεν βασίζεται στη μαγκιά,στην έμπνευση,στην πραγματική πόρωση/συναίσθημα,για αυτόν που θεωρεί πως αν γκαρίξει καλά και περάσει από 600 κανάλια την ηλίθια μουσική του θα είναι αυτόματα και ΑΣΤΕΡΙ.

    Δεν έχουν καταλάβει ότι και η μουσική,αλλά και η στάση ζωής τους είναι πιο safe και από ένα trendy κοριτσάκι που βγαίνει τα απογεύματα για καφέ στην παραλία (Βουλ..εχμ Θεσσαλονίκης).Προκάτ όλα.Προκατ οργή,θυμός,ήχος,όλα είναι ΤΟΣΟ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ και προκατασκευασμένα να αρέσουν σε ένα κοινό που σκέφτεται με δισολίες,εντυπωσιακές παραγωγές και βίντεοκλιπ,δικασουλάρες και "δεινή τεχνική κατάρτιση"(οκ,ΞΕΡΝΑΩ κιόλας).Και θεωρούν εαυτούς ως την ξεχωριστή και ανώτερη φυλή του πλανήτη,την παραγκωνισμένη αλλά αληθινά underground σκηνή,και ότι ΟΛΟΙ είναι λίγοι μπροστά σε αυτούς.


    Δεν μπορώ παρά να γελάσω με άτομα που στα 30 τους φοράνε ραφτό Cinderella και νιώθουν και ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ για αυτό,με άτομα που πάνε στα live και προσέχουν τι φοράει το συγκρότημα ή αν ο κιθαρίστας έχει χοντρά μπούτια ή καράφλα,δεν μπορώ να δεχτώ τον κάθε βλαμμένο ποζερά που ακούει motley crue,guns n roses και κατακρίνει το punk.

    Μου την δίνει η κλάψα των γκιαούρηδων μέταλ μουσικάντηδων."Τα παιδιά ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ αλλά στην ελληνική πραγματικότητα είναι δύσκολο να επιβιώσεις αν είσαι ΡΟΚΑΣ".Σώπα ρε μαλάκα?Δηλαδή οι Last Drive δεν γάμησαν τα πάντα στο πέρασμα τους?Αλλά ξέχασα,δεν είναι μέταλ οι Last Drive.Η καραμέλα του "προσπαθούμε" και "δουλεύουμε" επίσης είναι η μεγαλύτερη μαλακία έβερ.Και εγώ ρε τρόμπα αν σκάβω με μία τσάπα το οικοδομικό μου τετράγωνο θα προσπαθησω,θα δουλέψω,και θα μοχθησω,αλλά το αποτέλεσμα κυρ-μαλάκα μου ανελέητη ψωνάρα θα είναι ένα:Μία γαμημένη τρύπα γύρω από το οικοδομικό μου τετράγωνο,χωρίς καμία αξία.

    Γενικά το υφάκι που κουβαλάει ο έλληνας μεταλλομουσικός είναι τραγικό.Ακόμα και ο τελευταίος ξεχασμένος που έχει βγάλει demo της κωλάρας στο παίζει ιστορία και μούρη.Το άλλο όμως?Δηλώνει και "καλλιτέχνης".Σιγά μην είσαι και διδάκτωρ τέχνης μωρή χαμούρα.Ένας τρόμπας είσαι που στην καλύτερη μπορείς να θεωρηθείς μουσικός αν σκαμπάζεις 5-10 πράγματα πανω σε μουσική θεωρία ή εχεις πάει κανένα ωδείο.

    Δεν θα ξεχάσω ποτε το ΕΠΙΚΟ πρήξιμο που έτρωγα από μεταλόπατερα όταν έπαιζε σε grindcore μπάντα.Αντι για καλημέρα σου έλεγε "γαμάμε φίλε μου,ειμαστε στο studio 4848565465 ωρές και ηχογραφουμε,το νεο μας υλικο θα ειναι κορυφη και πρωτοποριακο και η διεθνης καριερα μας ανηκει".Φυσικά και έμειναν στην Ξενερονίκη,φυσικά και ακουγόντουσαν σαν πρώιμοι Napalm Death με καλύτερη παραγωγή.Πρήξιμο όμως."ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ-ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ-ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ!ΓΑΜΑΜΕ!".Οχι ρε,στα αρχιδια μου.Δεν θελω να σας ακουσω.Αλλά αυτόματα είσαι και "εχθρος" τους.Οχι γλύφτης=εχθρος της μπάντας.χαχα!

    Δεν αντέχω την χρήση του όρου "ροκ" από όλους αυτούς τους μαλάκες,που απλά το κάνουν για να δείξουν το ανύπαρκτο είναι τους.Χωρίς να δηλώνουν όλοι αυτοί "ροκ" το μόνο που θα είχαν στην ζωή τους θα ήταν ένα τεράστιο κενό.Το ροκ για αυτούς είναι η πουτάνα τους,που το χρησιμοποιούν για να δείξουν ότι είναι ΚΑΤΙ.Και εν τέλει,δεν είναι τίποτα.

    Αρνούμαι να δεχτώ την πλύση εγκεφάλου η οποία προστάζει πανκ=μαλακία.Το πιο παρεξηγημένο μουσικό είδος στην ελλάδα ήταν,είναι και θα είναι το πανκ.Και το αγαπάμε ακόμα και για αυτό.

    Γελάω με κλειστά κλάμπ και συλλόγους φίλων ομαδικής μαλακίας που έχουν δημιουργήσει,και εκεί έχουν βαφτίσει την αγαμία τους σαν "Χεβυ μέταλ στάση ζωής".Σαφώς το να ακούς Manowar και να τραγουδάς woman be my slave βγάζει στην επιφάνεια όλη την μαλακία που κουβαλάς στο εγκέφαλο.Κάτσε να σηκώνεις σπαθιά και να πουλάς πατεριλίκι σε πιτσιρικάδες μέχρι να γίνουν και αυτοί μύστες του κλαμπ του Αρθούρου,που θα μπορούν εκεί να μιζεριάζουν μαζί σας και να τους επιβάλλετε τα "Do and do not".

    Μου την δίνει ο ελιτισμός της χαβούζας που έχουν."Πόσους δίσκους έχεις?","αααα εγώ είμαι καλύτερος κιθαρίστας από τον τάδε", "το μπλουζάκι αυτό είναι limited στα 666", "ο τραγουδιστης τους έχει καράφλα ρε,εγώ είμαι πιο όμορφος.".Κούραση η όλη φάση απόκτησης μεταλομεταλίων και διαπιστευτηρίων τα οποία μετράνε απλά στους προεφηβικούς εγκεφάλους τους.

    Εχεις μετά και την "σκληράδα".Που πας μωρη ΚΥΛΟΤΑ με το όνομα "Eluveite"??? Aλλά ξέχασα,είναι και ευγενικοί μα και βάρβαροι συνάμα.Ένα εμετοστοπ στο 4 παρακαλώ.

    Η έμπνευση και η πρωτοτυπία πάει σύννεφο,από την μουσική ως τα εξώφυλλα και τα ονόματα.W.A.N.T.E.D λέει ο άλλος.Όχι,S.A.G.A.P.O ρε μαλάκα Ρακιντζή.

    Και έχεις φουκαράδες σαν τους Voivod (μύγες μέσα στο σκατόγαλο της μεταλ σαβούρας) να προσπαθούν μάταια να τους περάσουν κάτι.Αλλά αυτοί δεν είναι true,ξέχασα.

    Μου την σπάει απίστευτα όλη αυτή η γαμημένη προβατοποίηση που κουβαλάνε τα μέταλλα.Μου την δίνει που κουβαλάνε τόσο άκαμπτους εγκέφαλους και δεν μπορούν να γράψουν έναν γαμημένο σοβαρό στίχο.Πρέπει να είσαι τεράστιος βλάκας για να γράφεις για τον σατανούλι,για δέρμα,για την γκομενα που σε παράτησε στην Α γυμνασίου,για τα "μουνία που γαμάς ουχ ουχ",για μυστικισμό και άλλες ΑΡΧΙΔΙΕΣ,για το πόσες μπύρες πίνεις και το πόσο γρήγορα πάει το παπάκι σου,για το πόσο θα μου τινάξεις τα μυαλά στον αέρα με το ροκ σου-χαχαΚαι όταν πάνε να γράψουν κοινωνικό/πολιτικοποιημένο στίχο,εκεί καταντούν ακόμα μεγαλύτερα ανέκδοτα.
    Δεν τους χαρακτηρίζω,ούτε σεξιστές,ούτε ρατσιστές,ούτε σατανιστές.Αγάμητοι βλάκες είναι απλά.

    Υπάρχουν μέταλ μπάντες που μου αρέσουν και εμένα.Λίγες.Αλλά guess what?Στα αρχίδια μου.
    Γαμώ το μέταλ σας (τό πόζερ,το μπλακ και ότι σκατά θέλετε βάλτε τα μέσα) όλο συθέμελα και από την κορυφή ως τα νύχια.Τόσο απλά.

    Σε αυτό το blog θα ασχοληθούμε με Punk και Hardcore και όλα τα παρεμφερή.Punk,oi!,Hardcore,Garage,street punk,shoegaze,punk-oriented indie,Crust,τα πάντα λέμε.Με χαρά θα μοιραστώ τον συναρπαστικό κόσμο του punk rock με όποιον το θελήσει.Cheers!

    *Φυστικορόκ=η μουσική που ακούνε τα βλαχομέταλλα στα ροκάδικα και με το ένα πόδι(μποτούλα φιδίσια συνήθως) αράζουν και μασουλάνε φυστίκια προπέρσυνης σοδειάς.
    διαμάντι

  10. #10
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ποιοι ειναι οι crashdiet?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    ποιοι ειναι οι crashdiet?
    riot in everyone
    Rock or Nothing

  12. #12
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ακούω στα 33 μου Cannibal Corpse, Pantera, Blind Guardian, Manowar και Tankard που λένε για μπύρες.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #13
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γμστ... είμαστε για τα πανηγύρια τελικά
    Rock or Nothing

  14. #14
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    2/2 έκανα με έσας.Ο ένας θίχτηκε επειδή συλλέγει μπλούζες από κάθε πεταμένο στα 80ς/90ς και ο άλλος ορίζει το φυστικορόκ από μόνος του.Μποτούλα,ποζεριές,σκισμένο τζήν στο γόνατο.
    Συνεχίστε.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  15. #15
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    Με πονάει η κοιλιά μου από τα γέλια με τον όρο "φυστικορόκ" και την επεξήγηση του.
    Мама Люба давай, давай, давай


Similar Threads

  1. Minaroupoli Underground Download Blogspot.
    By Enjoy_CruD in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2010, 22:41
  2. http://www.soundsleeping.com/
    By HEROnlysIN in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 09-07-2006, 07:17
  3. http://www.catman.gr!
    By dyingfreedom in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 11-05-2005, 02:07
  4. http://www.obsecration.com
    By S-11 in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 06-04-2005, 19:00
  5. http://www.beatallica.org/
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 16-02-2005, 14:04

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •