Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

  1. #1
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

    Μετά από αίτηση που κατέθεσα για αυτό http://postg.di.uoa.gr/ το μεταπτυχιακό, με κάλεσαν μεθαύριο δευτέρα για να δώσω συνέντευξη.

    Είναι η πρώτη φορά που δίνω συνέντευξη για ο,τιδήποτε "επαγγελματικό", οπότε θα ήθελα tips & tricks από όποιον έχει δώσει στο παρελθόν.

    Λογικά η κύρια ερώτηση που θα μου κάνουν είναι ο λόγος για τον οποίο θέλω το μεταπτυχιακό. Και η αλήθεια είναι πως το κίνητρο δεν το έχω ξεκαθαρισμένο στο μυαλό μου πολύ καλά, έκανα την αίτηση σε φάση "κάτσε να δω άμα θα με πάρουν και βλέπουμε". Το μόνο σίγουρο κίνητρο είναι λίγο ακόμα φοιτητική ζωή στην αγαπημένη μας Αθήνα (το οποίο δεν το λέμε ντάξει ).

    Σημείωση: δε γουστάρω να πω παπάτζες. Το προφίλ του "καριερίστα που είναι το όνειρό μου αυτό το μεταπτυχιακό" δε μου πάει, και δεν είμαι και τέτοιος άνθρωπος στο κάτω κάτω.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #2
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Μετά από αίτηση που κατέθεσα για αυτό http://postg.di.uoa.gr/ το μεταπτυχιακό, με κάλεσαν μεθαύριο δευτέρα για να δώσω συνέντευξη.

    Είναι η πρώτη φορά που δίνω συνέντευξη για ο,τιδήποτε "επαγγελματικό", οπότε θα ήθελα tips & tricks από όποιον έχει δώσει στο παρελθόν.

    Λογικά η κύρια ερώτηση που θα μου κάνουν είναι ο λόγος για τον οποίο θέλω το μεταπτυχιακό. Και η αλήθεια είναι πως το κίνητρο δεν το έχω ξεκαθαρισμένο στο μυαλό μου πολύ καλά, έκανα την αίτηση σε φάση "κάτσε να δω άμα θα με πάρουν και βλέπουμε". Το μόνο σίγουρο κίνητρο είναι λίγο ακόμα φοιτητική ζωή στην αγαπημένη μας Αθήνα (το οποίο δεν το λέμε ντάξει ).

    Σημείωση: δε γουστάρω να πω παπάτζες. Το προφίλ του "καριερίστα που είναι το όνειρό μου αυτό το μεταπτυχιακό" δε μου πάει, και δεν είμαι και τέτοιος άνθρωπος στο κάτω κάτω.
    Αυτό που "πρέπει" να κάνεις, είναι να δείξεις ότι θες να κάνεις το μεταπτυχιακό (όποιο διάλεξες) γιατί σε ενδιαφέρει το αντίκειμενο. Ούτε καριέρες ούτε μαλακίες, ούτε τίποτα, μόνο ότι σε ενδιαφέρει αυτό το πράγμα, ότι θα σου δώσει παραπάνω εφόδια κλπ σαλτσες.
    Γενικά να είσαι ειλικρινής, να ξέρεις το βιογραφικό σου απ εξω και ανακατωτά και να μπορείς να βρείς λόγους για τυχόν ελαττώματα σου (πχ αν αργησες να τελειώσεις έστω και ένα χρόνο, πιθανότατα θα σε ρωτήσουν γιατί).
    Θα σε ρωτήσουν για πτυχιακή μάλλον και αν δεν έχει άμεση σχέση το πτυχίο σου με το μεταπτυχιακό, γιατί διαλεξες κάτι τέτοιο. Μπορεί να σε ρωτήσουν μαθήματα που έκανες στο προπτυχιακό κλπ.

    Προς το παρόν αυτά μου έρχονται
    Kill the wise one!

  3. #3
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ

    Λοιπόν, αγαπητό ΕΡ της επιστήμης της γνώσης και της σοφίας, ακούστε να δείτε.

    Με έχουν πάρει σε δύο μεταπτυχιακά, ένα στο ΕΚΠΑ, και ένα στο ΠΑΠΕΙ. Στο ΕΚΠΑ το πρόγραμμα έχει τίτλο Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος για Τηλεπικοινωνίες (σε αυτό http://postg.di.uoa.gr/html/basika.htm το λινκ είναι η κατεύθυνση 5), και στο ΠΑΠΕΙ το λένε Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής (από τις κατευθύνσεις που φαίνονται στο λινκ, http://www.cs.unipi.gr/index.php?opt...id=157&lang=el, έχω δηλώσει σαν προτεραιότητα το νο.6 -μπορεί και από μαλακία μου).

    Το δίλημμά μου λοιπόν είναι ΠΙΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ. Θέλω να βάλω τα πάντα στη ζυγαριά μέχρι να πάρω την τελική μου απόφαση.

    Τα τέσσερα βασικά πράγματα που λαμβάνω υπ 'όψιν μου είναι τα εξής.

    1. Να το γουστάρω.
    Βασικά δεν έχω και να πω πολλά εδώ, αν δεν τα γούσταρα δε θα τα δήλωνα κιόλας. Το θέμα είναι πως σε κανένα από τα δύο δε γουστάρω το σύνολο των μαθημάτων τους, αλλά κάποια κομμάτια από το πρόγραμμα σπουδών (πράγμα που το θεωρώ φυσιολογικό). Μπορεί σαν γούστο να νικάει το αντικείμενο του ΠΑΠΕΙ λίγο παραπάνω, αλλά και πάλι δεν είναι κάτι στάνταρ, εξαρτάται από πολλές παραμέτρους.

    2. Η πούτσα που πρόκειται να φάω
    Εδώ παίδες θεωρώ πως στο ΕΚΠΑ πρόκειται να ταλαιπωρηθώ πολύ, ή τουλάχιστον αρκετά περισσότερο σε σχέση με το ΠΑΠΕΙ και σκέφτομαι σοβαρά αν αξίζει τον κόπο.

    3. Η ποιότητα πανεπιστημίου/σπουδών κλπ.
    Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Το ΕΚΠΑ είναι πιο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, πιο σοβαρές σπουδές κλπ σε σχέση με το μπουρδέλο το ΠΑΠΕΙ. Εδώ νικάει το ΕΚΠΑ κατά κράτος.

    4. Ποιο από τα δύο αυξάνει τις πιθανότητες να βρω δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ?
    Το τονίζω, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, καθώς για προσωπικούς λόγους έχω λήξει ότι δεν φέυγω από Ελλάδα εκτός και αν με κουβαλήσουν σκλάβο με αλυσίδες. Τουλάχιστον με τα μυαλά που έχω τώρα, έτσι σκέφτομαι.
    Σ'αυτό το θέμα λοιπόν, θεωρώ ότι νικάει το ΠΑΠΕΙ, με δεδομένο ότι είναι αντικείμενο το οποίο είναι σε κάπως καλύτερη κατάσταση απ' ότι τα DSP και οι τηλεπικοινωνίες, και επίσης είναι το ίδιο το ΠΑΠΕΙ που ως κτήριο-κουτί που μπαίνουν και βγαίνουν λεφτά έχει και πιο καλή σύνδεση με την αγορά (με τον σάπιο τρόπο που την έχει, ναι).

    Αυτές είναι κάποιες πρώτες σκέψεις (σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν το ΕΚΠΑ, για το ΠΑΠΕΙ το ήξερα από την προηγούμενη εβδομάδα, απλά περίμενα και τη δεύτερη απάντηση για να δω τι θα κάνω). Μπορεί όλα από αυτά που είπα παραπάνω να είναι λάθος, η εμπειρία μου είναι μηδαμινή σε τέτοια πράγματα.

    Το σίγουρο είναι πως μέχρι το Σεπτέμβρη που έχω διορία θα ρωτήσω ό,τι κινείται μέχρι να πάρω απόφαση.

    Οποιαδήποτε βοήθεια ειδικά από τους ΕΡίτες του αντικειμένου ευπρόσδεκτη.
    Πείτε.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #4
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Το μετακίνησα σε δικό του thread, μιας και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το θρεντ Παιδείας στο πόλιτικς.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #5
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    πανε στο δαπει, γινε μεταπτυχιακος->διδακτορικος->καθηγητης και μετα σκισε δαπιτικους κωλους.

  6. #6
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Λολ, δε γίνεται να γίνει λίγο πιο διακριτικά όλο αυτό?

    ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ είναι λίγο υπερβολή

    Συμβουλές ζητάω, μη μου κόβετε τα φτερά
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #7
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!`1~!

  8. #8
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Λολ, δε γίνεται να γίνει λίγο πιο διακριτικά όλο αυτό?

    ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ είναι λίγο υπερβολή

    Συμβουλές ζητάω, μη μου κόβετε τα φτερά
    υπερσυντέλικε μην αγχώνεσαι. απλά προσπάθησε να κρύψεις τους πραγματικούς λόγους που κάνεις το μεταπτυχιακό. ε πες ότι σε ενδιαφέρει το χ αντικείμενο με το οποίο ασχολείται το μεταπτυχιακό σου άμα σε ρωτήσουν γιατί θες να το κάνεις. πες ακόμα κι ότι θέλεις να κάνεις διδακτορικό μετά, μη κωλώσεις. ε αν θες ξεφύλλισε και τπτ σχετικό νωρίτερα, να χεις να πεις π.χ. ότι συγκεκριμένα θα ενδιαφερόσουν για το τάδε θέμα και είσαι οκ.
    α και να φαίνεσαι και καλό παιδί.
    αυτά.

  9. #9
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Οι συνεντεύξεις ΠΕΡΑΣΑΝ. Είπα, με έχουν πάρει στα δύο, δυσκολεύομαι να επιλέξω. Δες τρίτο ποστ στο παρόν θρεντ με τον καθόλου βερμπαλιστικό τίτλο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #10
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μάθε τέχνη, βγάλε διαβατήριο και είσαι κομπλέ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #11
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    βερμπαλισμός ο [verbalizmós] Ο17 : η χρησιμοποίηση λέξεων, φράσεων και εντυπωσιακών ρητορικών σχημάτων σε ένα λόγο χειμαρρώδη, που είναι όμως κενός νοήματος, ασαφής, που δεν ανταποκρίνεται στις αντίστοιχες έννοιες: Tον χαρακτηρίζει ένας άκρατος ~. Aυτά που είπε είναι καθαρός ~.

  12. #12
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    ok
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #13
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    μάθε τέχνη, βγάλε διαβατήριο και είσαι κομπλέ
    Η καλύτερη συμβουλή που θα σου δώσουν πότε.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  14. #14
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Tι σχολή έχεις τελειώσει?
    Kill the wise one!

  15. #15
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Tι σχολή έχεις τελειώσει?
    ημμυ πολυτεχνείο κρήτης
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •